2015 წლის 16 სექტემბერს, 21:00 საათზე, "საქართველოს მოქალაქე გიორგი უგულავა საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ" საქმეზე, საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება გამოცხადდა.
გადაწყვეტილებით უკმაყოფილო პირები საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარისა და სხვა მოსამართლეების საცხოვრებელ სახლებთან შეიკრიბნენ. მათ საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეები მიკერძოებულობაში დაადანაშაულეს, ამასთან, თავმჯდომარის სახლს პომიდვრები და კვერცხები დაუშინეს.აღნიშნულთან დაკავშირებით გიორგი პაპუაშვილმა საგანგებო განცხადება გააკეთა და სამართალდამცავ ორგანოებს დროული და ადექვატური რეაგირებისკენ მოუწოდა.
ამ თემაზეკომენტარიპარლამენტის თავმჯდომარემაც გააკეთა: "მე აქ [საპროტესტო აქციები მოსამართლეების სახლთან] რაიმე სერიოზულ პრობლემებს ვერ ვხედავ. მინდა ყველას, მათ შორის მოსამართლეებსაც, ვთხოვო, რომ პატივი სცენ ადამიანების უფლებას საკუთარი მოსაზრების გამოთქმაზე და თუ ადამიანებს აქვთ რაღაც სათქმელი, მათ შეუძლიათ ქუჩაში გამოსვლითაც გამოხატონ. მე ასევე მივმართავ მოქალაქეებს, რომ პატივი სცენ სასამართლოების დამოუკიდებლობას. ჩვენი მოსაზრებები ისე გამოვთქვათ, რომ ხელი არ შევუშალოთ მართლმსაჯულების განხორციელებას. მოქალაქეს ვერავინ წაართმევს იმის უფლებას, რომ მშვიდობიანად, კანონის ფარგლებში გამოთქვას თავისი აზრი. შევეგუოთ იმას, რომ ხშირად ჩვენი გადაწყვეტილებები არ იქნება ყველასთვის მოსაწონი და იქნება კრიტიკა". იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით ასევე განაცხადა,რომ "მოსამართლეები დაცულები უნდა იყვნენ, მაგრამ ყველას აქვს შეკრებისა და გამოხატვის უფლება".
უსუფაშვილის განცხადებას საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოც გამოეხმაურა.სასამართლომ წერილში ხაზი გაუსვა, რომ მოსამართლის საცხოვრებელ ადგილას შეკრების ან მანიფესტაციის ორგანიზება მოქმედი კანონმდებლობით აკრძალულია, ხოლო მოსამართლის მიმართ მუქარა კი სისხლის სამართლის დანაშაულს წარმოადგენს. საკონსტიტუციო სასამართლომ ყურადღება გაამახვილა, რომ პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადება მოსამართლეებსა და მათ ოჯახის წევრებზე განხორციელებული ზეწოლის გამართლებად და წახალისებად შეიძლება აღქმულიყო. "... პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ მოსამართლის სახლთან შეკრებილი პირების მხრიდან მუქარის, ძალადობისკენ მოწოდებისა და სახლის ფანჯრებში სხვადასხვა საგნების სროლის გამოხატვის თავისუფლებად შეფასება გარკვეულ კითხვებს აჩენს" - ნათქვამია განცხადებაში.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებებით დაინტერესდა და საკითხში გარკვევა სცადა.
დემოკრატიულ სახელმწიფოში შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლება უმნიშვნელოვანესია. ის მჭიდროდაა დაკავშირებული გამოხატვის თავისუფლებასთან. ყველას აქვს მშვიდობიანი შეკრებისა და საკუთარი აზრის გამოხატვის, მათ შორის სასამართლო გადაწყვეტილების გაკრიტიკების უფლება. ამასთან, აღნიშნული უფლებების რეალიზაცია კანონით დადგენილ ფარგლებში უნდა მოხდეს. საქართველოს კონსტიტუციის 24-ე მუხლის მე-4 პუნქტის მიხედვით, "ამ უფლებათა განხორციელება შესაძლებელია კანონით შეიზღუდოს, თუკი აუცილებელია დემოკრატიულ სახელმწიფოში სასამართლოსა დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობის უზრუნველსაყოფად".
მართალია, მოსამართლეებს კრიტიკის თმენის ვალდებულება აქვთ, თუმცა გააჩნია, თუ სად და რა ფორმით ხდება საწინააღმდეგო აზრის გამოხატვა. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 1741-ე მუხლის მე-3 ნაწილის მიხედვით, მოსამართლის საცხოვრებელ ადგილსა და საერთო სასამართლოში (უშუალოდ შენობაში) შეკრებისა და მანიფესტაციის გამართვა შეკრებისა და მანიფესტაციის წესის დარღვევას წარმოადგენს და 15 დღემდე ვადით ადმინისტრაციულ პატიმრობას ითვალისწინებს. აღსანიშნავია, რომ სასამართლო შენობაში იკრძალება არა მხოლოდ მოსამართლის საწინააღმდეგო, არამედ მისი მხარდამჭერი აქციების მოწყობაც - მიიჩნევა, რომ ეს მოსამართლეთა დამოუკიდებლობაზე პირდაპირ აისახება.
გიორგი პაპუაშვილმა არაერთხელ განაცხადა, რომ მისი და მისი ოჯახის წევრების მიმართ ფიზიკური ანგარიშსწორებისა და მუქარის შემცველ განცხადებებს ჰქონდა ადგილი, რაც სისხლის სამართლის კოდექსის 365-ე მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით დასჯადი ქმედებაა. კონსტიტუციის 87-ე მუხლის მე-2 პუნქტის მიხედვით, სახელმწიფომ მოსამართლისა და მისი ოჯახის უსაფრთხოება უნდა უზრუნველყოს.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის თუ სხვა მოსამართლეების სახლებთან გამართულ მანიფესტაციებთან, ასევე თავმჯდომარის განცხადებასთან დაკავშირებით, სახელმწიფოს დაუყოვნებლივ უნდა მოეხდინა რეაგირება, რასაც ადგილი არ ჰქონია.
დავით უსუფაშვილი საკონსტიტუციო სასამართლოს განცხადებას გამოეხმაურა. მან უარყო მოსაზრება იმის შესახებ, რომ მისი განცხადება მოქალაქეების მხრიდან მოსამართლეებზე ზეწოლის წახალისებად შეიძლება ყოფილიყო აღქმული და დააზუსტა, რომ მის თავდაპირველ განცხადებაში საუბარი გამოხატვის თავისუფლების, სასამართლოს დამოუკიდებლობის პატივისცემის და მართლმსაჯულების განხორციელებაში ჩაურევლობის ფუნდამენტური პრინციპების დაბალანსებულ დაცვაზე იყო. აღსანიშნავია, რომ პარლამენტის თავმჯდომარემ არც ამჯერად განმარტა, თუ რამდენად ჯდებოდა მოსამართლეების სახლებთან აქციები და პროტესტი "კანონის ფარგლებში".
დავით უსუფაშვილმა და თეა წულუკიანმა კონკრეტულ შემთხვევაში [საპროტესტო აქციები მოსამართლეების სახლებთან] გამოხატვის თავისუფლებას მიანიჭეს უპირატესობა. ამას თან ერთვის სახელმწიფოს მხრიდან ვალდებულების შეუსრულებლობა, კერძოდ მყისიერი რეაგირების განუხორციელებლობა, რამაც აქციათა მასშტაბურობა და ხანგრძლივობა გამოიწვია. მანიფესტაციის მონაწილე პირების წინააღმდეგ კანონით დადგენილი სანქციები არ გამოუყენებიათ.
საკონსტიტუციო სასამართლოების მოსამართლეთა წინააღმდეგ გამართული საპროტესტო აქციების პარალელურად, საპროტესტო აქცია ასევე გაიმართა ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ბიძინა ივანიშვილის სახლთანაც. ამ შემთხვევაში სამართალდამცავების მობილიზება და ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის ორი პირის დაკავება დროულად განხორციელდა. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ასევე წვრილმანი ხულიგნობის ბრალდებით, პაპუაშვილის საცხოვრებელ სახლთანაც დააკავა ერთი პირი პომიდვრებისა და კვერცხების სროლისთვის, თუმცა მათი მხრიდან სხვა სახის რეაგირებას ადგილი არ ჰქონია. პოლიტიკოსების მოსაზრებით, სახელმწიფოს მხრიდან ამგვარი დამოკიდებულება აჩენს ეჭვს ქვეყანაში შერჩევითი სამართლის არსებობის შესახებ და მნიშვნელოვან საფრთხეს უქმნის მართლმსაჯულების განხორციელებას. ხელისუფლების მხრიდან შერჩევითი მიდგომების შესახებ უარყოფითი პოზიცია დააფიქსირეს არასამათავრობო ორგანიზაციებმაც.
შექმნილ ვითარებაზეგანცხადება გააკეთა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტმა ჯანი ბუკიკიომ, რომელმაც სახელმწიფოს კანონმდებლობის შესაბამისად მოქმედებისა და საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეებზე ზეგავლენის აღმოფხვრისკენ მოუწოდა.
სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიულ სახელმწიფოში უმნიშვნელოვანესი, თუმცა არა აბსოლუტური უფლებაა. ამასთან, სასამართლოს დამოუკიდებლობის პრინციპიდან გამომდინარე, კანონმდებლობა მოსამართლეებთან მიმართებით უფრო მეტად ზღუდავს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას, ვიდრე სხვა შემთხვევაში. კანონმდებლობის თანახმად, დაუშვებელია მოსამართლის საცხოვრებელ ადგილას როგორც მხარდამჭერი, ისე მოსამართლის საწინააღმდეგო მანიფესტაციის გამართვა. სახელმწიფო ვალდებულია მოსამართლისა და მისი ოჯახის უსაფრთხოება უზრუნველყოს და სამართალდარღვევის აღმოფხვრის მიზნით მყისიერად იმოქმედოს. საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსამართლეების შემთხვევაში სახელმწიფომ აღნიშნული ვალდებულა არ შეასრულა.

Without verdictThe verification of the application can not be evaluatedVS
On 16 September 2015, at 9:00 pm, the Constitutional Court of Georgia announced its verdict on the case of Citizen of Georgia Giorgi Ugulava v the Parliament of Georgia.
Some individuals who were dissatisfied with the verdict rallied in front of the homes of Giorgi Papuashvili, the Chairman of the Constitutional Court of Georgia, and other judges. They accused the judges of the Constitutional Court of Georgia of being biased. Additionally, they threw eggs and tomatoes at Mr Papuashvili’s house. Giorgi Papuashvili made a statement after this incident and called for law enforcement agencies to have timely and adequate reactions.
The Speaker of the Parliament of Georgia also made a statement on the aforementioned fact. He said: "I cannot see any serious problems there (demonstrations in front of the judges’ homes). I want to ask everyone, including the judges, to respect the right of individuals to speak their mind freely and if people have something to say they can do so in the streets as well. I also address citizens to respect the independence of the courts. Let us express our opinions in such a manner as to avoid the obstruction of justice. A citizen cannot be denied the right to express his opinions peacefully under the law. We have to get used to the fact that our decisions will often not be appreciated universally and there will be criticism." The Minister of Justice of Georgia, Tea Tsulukiani, also commented upon the aforementioned issue: "The judges’ safety should be guaranteed but everyone has a right to assembly and free speech."
The Constitutional Court of Georgia also responded to Mr Usupashvili’s statement. In its letter, the Court emphasised that the current legislation bans assembling and having manifestations in front of the residences of judges whilst threatening a judge is prosecuted by criminal law. The Constitutional Court of Georgia has underscored that the statement of the Speaker of the Parliament could be perceived as justification and encouragement for the pressure directed against the judges and their family members. The statement says that: "The statement of the Speaker of the Parliament, in which he assessed the acts of intimidation, calls for violence and throwing different objects at the houses of judges as freedom of expression, raises a certain question."
FactCheck took interest in this topic and sought to gain more information.
The right of assembly and manifestation is of an utmost importance in a democratic state. It is closely connected to freedom of expression. Everyone has the right to assemble peacefully and express his opinion, including criticism of court verdicts. Additionally, these rights should be used as prescribed by the law. According to Point 4, Article 24 of the Constitution of Georgia: "The exercise of these rights may be restricted by law on such conditions which are necessary in a democratic society in the interests of ensuring state security, territorial integrity or public safety, preventing crime, protecting the rights and dignity of others and preventing the disclosure of information acknowledged as confidential or for ensuring the independence and impartiality of justice."
Although judges are required to tolerate criticism expressed toward them, this depends where and in which form the critical opinion is expressed. According to Part 3 of Article 174 of the Code of Administrative Offenses of Georgia, it is illegal to assemble and organise manifestations inside court buildings and in the vicinity of the residence of judges and is punished by 15 days of administrative detention. Of note is that demonstrations against as well as those in support of a judge are also banned inside court buildings. The assumption is that this directly impacts the independence of the judges.
Giorgi Papuashvili voiced multiple times that there were statements made against him personally as well as against his family members which contained threats of physical abuse and intimidation which is punished according to Part 1 of Article 365 of the Criminal Code of Georgia. According to Point 2, Article 87 of the Constitution of Georgia, the state is responsible for the safety of judges and their family members.
Considering all of the aforementioned, the state was obliged to react immediately upon the manifestations organised in front of the residences of the Chairman of the Constitutional Court and other judges and upon the statements made against Giorgi Papuashvili. However, this did not happen.
David Usupashvili responded to the statement of the Constitutional Court of Georgia. He rejected the presumption that his statement could have been perceived as encouragement of the pressure exerted by certain citizens against the Court and clarified that his initial statement had been about the balance between freedom of expression, the respect of the independence of the courts and the fundamental principle of non-intervention in the field of justice. Of note is that the Speaker of the Parliament again did not clarify to what extent the protests and manifestations in front of the homes of the judges were "under the law."
In this case (the protests in front of the residences of the judges), Davit Usupashvili and Tea Tsulukiani prioritised the freedom of expression. This was abetted by the failure of the state to fulfil its obligation; that is, the failure to react immediately which caused the increase in the size of the crowd and the duration of the manifestation. There were no sanctions prescribed by the law applied against those individuals who took part in these demonstrations.
Together with the protest demonstrations in front of the homes of the judges of the Supreme Court of Georgia, there was a parallel demonstration in front of the home of the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili. In this case, law enforcement officers showed a timely mobilisation and two individuals were arrested for administrative offenses. The Ministry of Internal Affairs of Georgia also arrested one person on the charge of minor hooliganism for throwing tomatoes and eggs at Giorgi Papuashvili’s house. However, law enforcement officers did not go beyond this measure. Some politicians believe that this type of attitude on the part of the state raises doubts about having selective justice in the country and significantly threatens justice. Several NGOs have also spoken negatively with regard to the selective approaches of the state.
The President of the Venice Commission, Gianni Buquicchio, has also made a statement in regard to this situation and called for the state to act according to its own laws and eliminate the pressure against the judges of the Constitutional Court of Georgia.
Free speech and freedom of expression are very significant although not necessarily absolute rights in a democratic country. Additionally, based upon the principle of the independence of the courts, legislation limits free speech and freedom of expression more when it comes to judges than in some other cases. According to the law, it is illegal to have either support or protest manifestations in front of judges’ residences. The state has the obligation to ensure the safety of judges and their families and react immediately to prevent offense. In the case of the judges of the Constitutional Court of Georgia, the state failed to respect this obligation.