საზოგადოება 20/30-ის წევრის, მიხეილ დუნდუას განცხადებით: "... კომერციული ბანკების დავალიანება (31 ივლისის მონაცემებით) ეროვნული ბანკის მიმართ სესხის სახით შეადგენს სულ მცირე 680 მილიონ ლარს... გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში ეს მაჩვენებელი მხოლოდ 80 მილიონი ლარი იყო, ხოლო 2013 წელს, პირიქით, ეროვნულ ბანკს ჰქონდა დავალიანება კომერციული ბანკების მიმართ. თუ შევხედავთ კორელაციას კომერციული ბანკების დავალიანებასა და ლარის კურსს შორის, დაახლოებით 90 პროცენტს მივიღებთ... სწორედ ეს ფაქტორი განაპირობებს ლარის კურსის დღევანდელ დონეს".
მკითხველის თხოვნით, ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
საქართველოს ეროვნული ბანკი არაერთგზის გახდა კრიტიკის ობიექტი კომერციული ბანკებისთვის გამოყოფილი საკრედიტო რესურსის ზრდის გამო, რასაც ექსპერტთა ნაწილი ლარის გაუფასურების მთავარ მიზეზად ასახელებს. დავალიანებაში დუნდუა სავარაუდოდ წმინდა დავალიანებას (კომერციული ბანკების სესხებს ეროვნული ბანკიდან გამოკლებული კომერციული ბანკების მფლობელობაში არსებული სადეპოზიტო სერთიფიკატები) გულისხმობს. განცხადებაში მოყვანილი მაჩვენებლები შეესაბამება განცხადების გაკეთების მომენტისთვის არსებულ ოფიციალურ მონაცემებს. 29 ივლისის მდგომარეობით, კომერციული ბანკების წმინდა დავალიანება 690 მილიონ ლარს შეადგენდა. 2014 და 2013 წლების ანალოგიური პერიოდის ოფიციალური სტატისტიკაც დასახელებულ მონაცემებთან თანხვედრაშია. თუმცა, ამ შემთხვევაში საინტერესო არა მოყვანილი რიცხვების ოფიციალურ სტატისტიკასთან თავსებადობა, არამედ მიდგომის ანალიზია. ხშირ შემთხვევაში, სტანდარტულ შეცდომას აქვს ხოლმე ადგილი, კერძოდ, ლარის კურსზე გავლენის ანალიზისას ყურადღების გამახვილება ცალკე აღებულ ერთ ამხსნელზე ხდება.
აღნიშნული მიდგომა სახეზეა ექსპერტის მიერ მიმდინარე წლის 24 სექტემბერს გამოქვეყნებულ შეფასებაშიც (იხ. ბმული), სადაც ლარის გაუფასურების მიზეზებზე საუბრისას მხოლოდ რეფინანსირების განაკვეთზეა საუბარი და სხვა ფაქტორები ყურადღების მიღმა რჩება. რეფინანსირების განაკვეთი (ფულის მასაზე გავლენით) მხოლოდ ერთ-ერთი ფაქტორია და ვალუტის გაცვლითი კურსის ჩამოყალიბებაზე გავლენას ერთდროულად სხვა ფაქტორები ახდენს, მათ შორის დოლარის გამავალი და შემომავალი ნაკადები, ლარის მასა, მოთხოვნა ლარსა და დოლარზე, ბაზრის სუბიექტების მოლოდინები და სხვა. ეს ზოგადი მაჩვენებლები კომპლექსური ანალიზის შემთხვევაში ცალკეულ ცვლადებად იშლება: ექსპორტი და იმპორტი, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები და უცხოური ინვესტიციები, უცხოეთიდან ფულადი გზავნილები და ბრუნვაში არსებული ლარის მასა და ასე შემდეგ, რომელთა ერთობლივი ცვლილება ეროვნული ვალუტის გაცვლით კურსს აყალიბებს.
ვალუტის კურსზე გავლენის ანალიზისას, ეროვნული ბანკის მიერ კომერციული ბანკებისთვის ლარში გაცემული სესხების ზრდა, ლარის მასის ცვლილებაზე მისი გავლენის თვალსაზრისით უნდა იქნას განხილული. ვინაიდან ფულის მასის ცვალებადობა სეზონურობით ხასიათდება, მიზანშეწონილია, მოცემული მაჩვენებელი წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემთან მიმართებაში განვიხილოთ. ფულის მასის აგრეგატების ანალიზიდან ირკვევა, რომ M2 აგრეგატი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მიმდინარე წლის ივლისში 7.3%-ით, სარეზერვო ფულის მასაში შემავალი ლარის მოცულობა 8.8%-ით, ხოლო მიმოქცევაში არსებული ეროვნული ვალუტა 8.3%-ით გაიზარდა. მონაცემების ცვლილების დინამიკა მოცემულია გრაფიკ 1-ზე.
გრაფიკი 1: ფულის მასის აგრეგატების ცვლილება 2014 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში
ხსენებული აგრეგატების ზრდას, ბუნებრივია, დადებითი როლი კურსის გამყარებაში არ უთამაშია, თუმცა მტკიცება, რომ ლარის გაუფასურება აღნიშნულმა ფაქტორმა გამოიწვია, არასწორია, ისევე როგორც სარეზერვო ფულისა და მიმოქცევაში არსებული ეროვნული ვალუტის მოცულობის ზრდა მხოლოდ რეფინანსირების სესხის ზრდით ვერ აიხსნება. ეკონომიკური ზრდის პოზიტიური მაჩვენებლის პირობებში ფულის მასის მოცულობის ზრდა აუცილებელია, წინააღმდეგ შემთხვევაში ეკონომიკას ზრდის საშუალება არ ექნება.
ამავდროულად, უნდა აღინიშნოს, რომ "ეროვნული ბანკის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის" თანახმად, ვალუტის კურსის სტაბილურობისგან განსხვავებით, ინფლაციის დონის კონტროლთან ერთად ეკონომიკის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა ეროვნული ბანკის ერთ-ერთი ფუნქციაა. საკრედიტო რესურსზე მოთხოვნის არსებობის პირობებში მისი მოცულობის შეზღუდვა ავტომატურად ნიშნავს კომერციული ბანკებისთვის ლიკვიდობის პრობლემას და შესაბამისად, გაძვირებულ საკრედიტო რესურსს ეროვნული ეკონომიკისთვის, მით უმეტეს, დეფიციტური ბიუჯეტის შიდა ვალით დაფინანსებით გამოწვეული გამოდევნის ეფექტის არსებობისას. საკრედიტო რესურსის მნიშვნელოვნად გაძვირება ავტომატურად გამოიწვევდა ეკონომიკური აქტივობის შენელებას და უარყოფით გავლენას იქონიებდა როგორც ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდაზე, ასევე ისედაც დეფიციტური ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლებზე. შესაბამისად, კომერციული ბანკებისთვის საკრედიტო რესურსის მიწოდების შემცირებით, საშუალო და გრძელვადიანი ფუნდამენტური ეკონომიკური პრობლემების გამოწვევის ხარჯზე, ვალუტის კურსის დროებითი დასტაბილურების სახით მოკლევადიანი მიზანი მიიღწეოდა. მიუხედავად ამისა, მიმდინარე წელს ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების სესხის განაკვეთი 4%-დან 7%-მდე გაზარდა, რაც ინფლაციის ამჟამინდელი და მოსალოდნელი დონის ზრდითაა განპირობებული.
რეალურად, ლარის კურსის დაცემა კომპლექსური მიზეზებითაა გამოწვეული. აქედან, ყველაზე მნიშვნელოვანი საქართველოში შემომავალი დოლარის ნაკადების შემცირებაა, რაც ძირითადად ექსპორტის და ფულადი გზავნილების შემცირებაში გამოიხატა. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. ბმული).
რაც შეეხება მოყვანილ კორელაციის კოეფიციენტს და ეკონომეტრიკული მოდელების კურსის ცვლილების ახსნისთვის გამოყენების მცდელობას (იხ. ბმული), უპირველეს ყოვლისა, აღსანიშნავია, რომ კორელაციის მაღალი კოეფიციენტი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის არსებობის მტკიცებისთვის საკმარის საფუძველს არ წარმოადგენს. მეტიც, დროის მოცემულ მონაკვეთში სტაბილურად მზარდი, ნებისმიერი სიდიდის კორელაციის კოეფიციენტი საკმარისად მაღალი იქნება, მიუხედავად მისი ლარის გაუფასურებასთან კავშირისა. ამავდროულად, ეკონომეტრიკულ მოდელში ვალუტის კურსის, როგორც ასახსნელი ცვლადის განსაზღვრას ერთადერთი ამხსნელი ცვლადით - კომერციული ბანკების დავალიანებით, არასაკმარისად განსაზღვრულ (Poorly Specified) მოდელამდე მივყავართ და სახეზე გვაქვს გამოტოვებული ცვლადების (Omitted Variable) მთელი ჯგუფი, რასაც შედეგად ამხსნელი ცვლადის კოეფიციენტის შეფასების დადებით ან უარყოფით გადახრამდე (Bias) მივყავართ. აუცილებელია აღინიშნოს, რომ ეკონომეტრიკაში გამოტოვებული ცვლადი გაცილებით დიდ პრობლემას წარმოადგენს, ვიდრე თუნდაც უსარგებლო ცვლადის ჩართვა მოდელში. მოდელში ერთადერთი ამხსნელი ცვლადის გამოყენება გაუმართლებელი და შეცდომაში შემყვანია. მით უმეტეს, მოცემულ შემთხვევაში, სახეზე გვაქვს დროითი მწკრივები, რომელთა ეკონომეტრიკული ანალიზი, გაცილებით რთული პროცესია, ვიდრე მარტივი რეგრესული ანალიზი და საკუთარ თავში მოიცავს პრობლემებს, როგორიცაა სეზონურობა და ტრენდის არსებობა. შესაბამისად, რეგრესიაში დროითი მწკრივების პირველადი სახით გამოყენებას არასრულფასოვან მოდელამდე მივყავართ და ანალიზში გამოყენებამდე აუცილებელია არსებული მონაცემების დამუშავება, მიღებული შედეგის გამოქვეყნებისას კი მითითება, თუ რა მეთოდით იქნა დაძლეული კონკრეტული პრობლემა და არსებული ალტერნატიული მიდგომებიდან, რის საფუძველზე შეირჩა გამოყენებული მეთოდი. დამატებითი ინფორმაციის გარეშე, ცალკე აღებული რეგრესიის განტოლებაზე დაყრდნობით მსჯელობა კი, მოცემულ შემთხვევაში მიზანშეუწონელია.
2015 წლის ზაფხულში, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, კომერციული ბანკების ეროვნული ბანკის მიმართ არსებული დავალიანების გაზრდილი მაჩვენებლის მიუხედავად, აღნიშნულის ლარის გაუფასურების მიზეზად მოყვანა გაუმართლებელია. ეროვნული ბანკის კანონით განსაზღვრულ ფუნქციას ინფლაციის რეგულირება და ეკონომიკის მდგრადი განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს და არა ვალუტის კურსის სტაბილურობა. ვალუტის კურსი კი, თავის მხრივ, არაერთი მაჩვენებლის ერთობლივი ცვალებადობის შედეგად ყალიბდება. მოცემულ დროის მონაკვეთში მათი უმრავლესობის ლარის კურსზე გავლენის მქონე ფაქტორები უარყოფითი იყო (განსაკუთრებით საგარეო ფაქტორები). გაზრდილი ინფლაციის გამო ეროვნულმა ბანკმა მონეტარული პოლიტიკა გაამკაცრა (რეფინანსირების განაკვეთი გაზარდა 4%-დან 7%-მდე), რასაც ლარის კურსზეც დადებითი გავლენა ექნება.
ეკონომეტრიკულ ანალიზში მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დასტურად მხოლოდ კორელაციის კოეფიციენტის მოყვანა გაუმართლებელია, ვინაიდან, კორელაციის მაღალი კოეფიციენტი მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის არსებობის მტკიცებისთვის საკმარისი პირობა არ გახლავთ. რეგრესულ ანალიზში ასახსნელი ცვლადის განსაზღვრა ერთადერთი ამხსნელი ცვლადით, როდესაც რეგრესორთა რაოდენობა რეალურად გაცილებით მეტია, არასწორ/არასაკმარის შედეგს გვაძლევს. დროითი მწკრივების რეგრესულ ანალიზში პირველადი სახით, შესაბამისი მეთოდით დამუშავების გარეშე გამოყენება კი, შედეგად არასრულფასოვან მოდელს იძლევა, რაც არასწორი დასკვნების საფუძველი ხდება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ დუნდუას განცხადება არის მცდარი.

According to the statement of a member of Society 20/30, Mikheil Dundua, "… the debt of commercial banks (as of 31 July 2015) to the National Bank of Georgia amounts to at least GEL 680 million… this indicator was down to just GEL 80 million in the same period of the previous year whilst in 2013 the National Bank of Georgia was the one which owed money to commercial banks. If we look at the correlation between the debt of the commercial banks and the exchange rate of GEL, it constitutes up to 90%... this is the main factor which is responsible for the current GEL exchange rate."
FactCheck verified the accuracy of the aforementioned statement at the request of our reader.
The National Bank of Georgia has been criticised on numerous occasions for increasing the credit resource allocated to commercial banks which, according to some experts, is the main factor for the depreciation of GEL. In debt, Mr Dundua probably means the net debt (commercial bank loans from the National Bank of Georgia minus the deposit certificates owned by the commercial banks themselves). The data mentioned in the statement correspond with the official existing data at the moment of the statement. As of 29 July 2014, the net debt of commercial banks equalled GEL 690 million. The official statistics of 2014 and 2013 also correspond to those mentioned in the statement. However, the interesting fact here is not the correlation between the stated and the actual numbers but the analysis of the approach. Standard mistakes are often made in such issues; namely, when analysing the influence of certain factors upon the GEL exchange rate, the trend is to underscore one of the factors as the most important.
This approach can be seen in the assessment published by Mr Dundua on 24 September 2015 where, when talking about the reasons for the depreciation of GEL, focus is upon the interest rate of the refinancing loans whilst other factors are discarded. The interest rate of the refinancing loan (by the influence upon the amount of money in circulation) is only one of the factors and other factors, such as the influx and the outflow of USD, the amount of GEL in circulation, the demand on GEL and USD and the expectations of the players on the market, are also responsible for the formulation of the exchange rate. These general indicators break down to certain variables during complex analysis:  exports and imports, revenues from tourism and foreign investments, money transfers from abroad and the amount of GEL in the economy and so on. The changes in all of these factors formulate the exchange rate of the national currency.
Whilst analysing the influences on the GEL exchange rate, the increase in GEL denominated commercial bank loans given by the National Bank of Georgia should be analysed by its influence upon the changes in the amount of GEL in circulation. Given the fact that the changes in the amount of GEL in the economy tend to be seasonal, it would be more appropriate if we consider the existing data in comparison to the data from the same period of the previous year. An analysis of the money aggregates shows that the M2 aggregate has increased by 7.3% as compared to the same period of the previous year whilst the share of GEL in the reserve money increased by 8.8% and the amount of GEL in the economy increased by 8.3%. Chart 1 depicts the dynamics of the changes in these indicators.
Chart 1: Changes in Money Aggregate as Compared to the Same Period of 2014
The increase in these aggregates has not played a positive role in the strengthening of the GEL exchange rate; however, claiming that the depreciation was due to this factor only would be quite incorrect just as it is incorrect to try to explain the increase in the amount of reserve money and the amount of GEL in circulation by the growth of the refinancing loans alone. The growth of the amount of money is essential in the case of a positive economic growth rate as the economy will otherwise not be able to grow.
In addition, it must be pointed out that according to the Organic Law of Georgia on the National Bank, unlike the exchange rate stability facilitation, encouraging the sustainable growth of the economy as well as inflation level control – unlike the exchange rate stability facilitation – is definitely one of the main functions of the National Bank of Georgia. Limiting the amount of credit resources in the case of a high demand automatically causes liquidity problems for commercial banks and more expensive credit resources for the national economy, especially given the withdrawal effect caused by balancing the deficit budget using domestic debt. Credit resources becoming much more expensive would automatically cause a slowing down of economic activities and have a negative effect upon both the growth of the nominal GDP as well as the tax revenues of the already deficit budget. Hence, by decreasing the supply of credit resources to commercial banks, a short-term goal of temporarily stabilising the exchange rate of the national currency would be achieved at the expense of causing medium and long-term fundamental economic problems. Despite this, the National Bank of Georgia increased the interest rate of the refinancing loan from 4% to 7% which is due to the expected rate of inflation.
As a matter of fact, the depreciation of GEL is caused by complex reasons. The most important of these is the decrease in the influx of USD into the country which was mainly manifested in the drop in exports and money transfers from abroad. FactCheck wrote about this issue earlier as well.
As for the correlation rate mentioned in the statement and the attempt of using econometric models, first of all it should be pointed out that a high rate of correlation is not a sufficient base to prove causal relations between the factors. Furthermore, any steadily growing correlation rate in the given moment would be high enough, regardless of its connection with the depreciation of GEL. In addition, defining the opening variable – the currency exchange rate – by a single explanatory variable; namely, the debt of commercial banks, leads us to a poorly specified model and a whole set of omitted variables which, in their turn, lead to a positive or negative bias of the explanatory variable coefficient. It should be noted that the omitted variables are a much bigger problem in econometrics than, for example, unnecessarily included ones. Using a single explanatory variable in the model is unjustified and causes mistakes. Especially in the given case we have a time series which is much more complicated to analyse econometrically than regressively and includes issues such as seasonality and the existence of trends. Hence, using the initial form of a time series in a regression leads to a flawed model. These data need to be processed before being analysed. Further, in publishing results, it is necessary to point out the methods which were used for solving the problem and why the specific method was chosen from among all of the alternatives. Making an analysis based upon a separate regressive equation, without any additional information, is inappropriate.
Despite the fact that the commercial bank debt to the National Bank of Georgia had increased by the summer of 2015 as compared to the same period of the previous year, it is still incorrect to state this as a reason for the depreciation of GEL. The legally defined function of the National Bank is to manage inflation and encourage the sustainable development of the economy, not to facilitate the stability of the exchange rate of the national currency. The exchange rate itself is formed as a result of the simultaneous changes of numerous indicators. In the given period of time, the aspects of the majority of these indicators having influence upon the GEL exchange rate were mainly negative (especially external factors). The National Bank of Georgia tightened its monetary policy due to the increased inflation (increasing the refinancing interest rate from 4% to 7%) which will have a positive influence upon the GEL exchange rate.
Using the correlation rate only for proving the causal connection in econometric analysis is unjustified as a high rate of correlation is not a sufficient base to prove causal relations between the factors. Defining the opening variable in a regressive analysis by one explanatory variable only, when the actual number of these variables is much higher, leads to an incorrect result. Using the initial form of a time series in a regression leads to a flawed model and incorrect conclusions.
FactCheck concludes that Mikheil Dundua’s statement is FALSE.