28 ოქტომბერს მსოფლიო ბანკმა ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსის ახალი ანგარიში გამოაქვეყნა. კვლევაში 2015 წლის მდგომარეობით 189 ქვეყნის ბიზნესგარემო შეფასდა. ანგარიშის მიხედვით, საქართველო 24-ე ადგილზეა. კვლევაში ცვლილებები 2014 წლის ივნისიდან 2015 წლის ივნისამდე პერიოდში გატარებული რეფორმების შესწავლის შედეგად განხორციელდა.
ამ შედეგების კომენტირებისას ეკონომიკის მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა
განაცხადა, რომ საქართველოს მე-15 ადგილიდან 24-ე ადგილზე გადანაცვლება მხოლოდ მეთოდოლოგიურმა ცვლილებებმა განაპირობეს. ასევე, მან განაცხადა, რომ ბიზნესის კეთების გაიოლების მიზნით რეფორმები მსოფლიოს ძალიან ბევრ ქვეყანაში გატარდა, თუმცა ორი და მეტი რეფორმა მხოლოდ 18 ქვეყანაში განხორციელდა და საქართველო ამ 18 ქვეყანაშია.
მსოფლიო ბანკის ჯგუფი ყოველწლიურად აქვეყნებს
რეიტინგს, თუ სად არის ყველაზე იოლი ბიზნესის კეთება. საქართველომ რეიტინგში 24-ე ადგილი დაიკავა, გასულ წელს კი 15-ე ადგილი ეკავა. საქართველოს პოზიციის ცვლილება ძირითადად ანგარიშის მომზადების მეთოდოლოგიის ცვლილებამ გამოიწვია. ახალი მეთოდოლოგიის მიხედვით, საქართველოს გასულ წელსაც 24-ე ადგილი შეესაბამებოდა. ეს, აღნიშნული ინდექსის ვებგვერდზე მოცემული
ინფორმაციითაც დასტურდება. ასევე აღსანიშნავია, რომ მეთოდოლოგია 2014 წელსაც შეიცვალა, რის შედეგადაც საქართველომ მე-9 ადგილიდან მე-15-ზე გადაინაცვლა (რეალურად კი, საქართველოს პოზიცია ერთით გაუარესდა), რის შესახებაც ფაქტ-მეტრი უკვე
წერდა.
ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგში ქვეყნის ადგილის ცვლილება როგორც ამ ქვეყანაში განხორციელებულ, ისე სხვა ქვეყნების მიერ განხორციელებულ რეფორმებზეცაა დამოკიდებული. ანუ, თუ სხვა ქვეყნები ბიზნესის კეთებასთან დაკავშირებულ რეგულაციებს გაამარტივებენ და საქართველო რეფორმებს არ გააგრძელებს, საქართველო იმავე ადგილზე არ იქნება და სხვა ქვეყნები უკეთეს პოზიციას დაიკავებენ.
ეკონომიკის მინისტრის განცხადებით, რეგულაციების შემცირების კუთხით 2 და მეტი რეფორმა მხოლოდ 18 ქვეყანაში გატარდა და მათ შორის საქართველოც იყო. თუმცა, მსოფლიო ბანკის კვლევის მიხედვით, 2 და მეტი რეფორმა 63 ქვეყანაში გატარდა (ცხრილი 1), აქედან 26 ქვეყანაში 3 და მეტი რეფორმა განხორციელდა. ყველაზე მეტი, 7 რეფორმა, ყაზახეთმა განახორციელა, მეორე ადგილზეა რუანდა 6 რეფორმით. 5 რეფორმა განახორციელა რუსეთმა, კვიპროსმა და ვიეტნამმა.
ცხრილი 1: ქვეყნების რაოდენობა 2014-2015 წლებში გატარებული რეფორმების რაოდენობის მიხედვით
| რეფორმების რაოდენობა | ქვეყნების რაოდენობა |
| 2 რეფორმა | 37 |
| 3 რეფორმა | 14 |
| 4 რეფორმა | 7 |
| 5 და მეტი რეფორმა | 5 |
მსოფლიო ბანკის შეფასებით, 2014 წლის ივნისიდან 2015 წლის ივნისამდე ბიზნესის კეთების გაიოლების კუთხით საქართველოში 2 რეფორმა განხორციელდა, ესენია: მშენებლობის ნებართვის გაცემის ვადის შემცირება 10-დან 5 დღემდე და სასამართლოში საქმის წარმოებისთვის საბუთების ელექტრონულად ატვირთვის შესაძლებლობა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ბოლო 3 წელიწადში (2013-2015) საქართველოში ბიზნესის კეთების გამარტივებაზე მიმართული რეფორმების რიცხვი შემცირდა. 2013-2015 წლებში სულ 3 რეფორმა განხორციელდა. 2007-2012 წლებში (2009 წლის გარდა) 4 და მეტი რეფორმა ტარდებოდა (ცხრილი 2). ბოლო 12 წლის (2003-2015 წლები) განმავლობაში კი, ჯამში, საქართველოში უფრო მეტი რეფორმა განხორციელდა, ვიდრე მსოფლიოს რომელიმე ქვეყანაში.
ცხრილი 2: ბიზნესის კეთების ხელშემწყობი რეფორმების რაოდენობა საქართველოში
| წლები | რეფორმების რაოდენობა |
| 2007 | 6 |
| 2008 | 4 |
| 2009 | 2 |
| 2010 | 4 |
| 2011 | 4 |
| 2012 | 6 |
| 2013 | 1 |
| 2014 | 0 |
| 2015 | 2 |
ბოლო კვლევის თანახმად, ინდექსში შემავალი ბიზნეს რეგულაციების შემფასებელი ათი კრიტერიუმიდან საქართველოს პოზიცია გაურესდა 2 კრიტერიუმში, გაუმჯობესდა 3-ში, ხოლო უცვლელი 5 კრიტერიუმში დარჩა.
ცხრილი 3: საქართველოს პოზიციის ცვლილება ინდექსის კრიტერიუმების მიხედვით
|  | 2014 | 2015 | ცვლილება |
| საქართველოს რეიტინგი | 24 | 24 | - |
| ბიზნესის დაწყება | 4 | 6 | -2 |
| სამშენებლო ნებართვების აღება | 11 | 11 | - |
| ელექტროენერგიის ხელმისაწვდომობა | 70 | 62 | 8 |
| ქონების რეგისტრაცია | 3 | 3 | - |
| კრედიტზე ხელმისაწვდომობა | 6 | 7 | -1 |
| მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა | 20 | 20 | - |
| გადასახადები | 40 | 40 | - |
| საგარეო ვაჭრობა | 78 | 78 | - |
| კონტრაქტის პირობების აღსრულება | 18 | 13 | 5 |
| გადახდისუნარიანობის აღდგენა | 105 | 101 | 4 |
ახალი მეთოდოლოგიით, ინდექსს ისეთი ახალი ქვეკრიტერიუმები დაემატა როგორებიცაა: სამშენებლო რეგულაციების ხარისხი, ელექტროენერგიის მიწოდების სანდოობა და სატარიფო პოლიტიკის გამჭვირვალობა, მიწის ადმინისტრირების სისტემის ხარისხი და სამართლებრივი პროცესების ხარისხი. ასევე, შეიცვალა ზოგიერთი უკვე არსებული კრიტერიუმის შეფასების მეთოდოლოგია.
როგორც ძველი, ისე ახალი მეთოდოლოგიითაც, მსოფლიოში ბიზნესის კეთებისთვის საუკეთესო ადგილად ისევ სინგაპური ითვლება, მეორე ადგილზე ახალი ზელანდიაა, ხოლო მესამეზე კი - დანია.
ბიზნესის კეთების სიმარტივის ინდექსის 2015-2016 წლების ანგარიშის მიხედვით, საქართველო 24-ე ადგილზეა. გასულ წელს საქართველო მე-15 ადგილზე იყო. მართალია, რეფორმების ტემპის შენელების (გატარებული რეფორმების რიცხვი) გამო საქართველოს რეიტინგში წინ აღარ წაუწევია, თუმცა რეიტინგში პოზიციის გაუარესება მეთოდოლოგიის ცვლილებამ განაპირობა.
ეკონომიკის მინისტრის განცხადებით, გასულ წელს მსოფლიოში მხოლოდ 18-მა ქვეყანამ განახორციელა 2 და მეტი რეფორმა და მათ შორის საქართველოცაა. საქართველომ ნამდვილად ორი რეფორმა განახორციელა, თუმცა 2 რეფორმა განახორციელა ასევე სხვა 36-მა ქვეყანამაც, ხოლო 2-ზე მეტი რეფორმა 26-მა ქვეყანამ გაატარა.
შესაბამისად, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება: "ორი და მეტი რეფორმა მსოფლიოს მხოლოდ 18 ქვეყანაში განხორციელდა, საქართველო კი ამ 18 ქვეყანაშია", არის

place in 2014. Changes were made in the study based upon an analysis of reforms conducted from June 2014 to June 2015.
Commenting upon this issue, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated that the fact that Georgia moved from the 15th to the 24thposition in the Doing Business study was due to a new research methodology. He also stated that many countries in the world conducted reforms in order to make it easier to do business but only 18 countries had two or more reforms in the past year with Georgia being one of these countries.
The World Bank Group publishes annual ratings describing the business sectors of various countries and providing information about those where it is the easiest to conduct business. As already mentioned, Georgia holds the 24th place in the ratings this year whilst it was 15th in 2014. The changes in the country’s positions were mainly due to the changes in the study’s methodology. If the World Bank had analysed the ease of doing business with the same methodology it employed in 2015, Georgia would have been 24th in 2014 as well. This is further confirmed by the information available on the study’s website. The Acting Regional Director of the World Bank in the South Caucasus, Eavan O’Halloran, also talked about the changes in the study’s methodology which was altered in 2014 as well and resulted in Georgia moving from the 9th to the 15th position (in reality, Georgia’s position worsened by only one position). FactCheck also wroteabout this issue at the time.
The changes in a country’s position in the Doing Business study depends upon both the reforms conducted by the individual country as well as by the other countries participating in the study. This means that if other countries ease their business regulations whilst Georgia fails to continue its reforms, Georgia will stay in the 24thposition whilst others will attain higher rankings.
According to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, only 18 countries had two or more reforms aimed at decreasing the number of regulations in the past year with Georgia emerging as one of these 18. However, according to the World Bank’s data, two or more reforms were conducted in 63 countries during the past year (see Table 1). About three or more reforms were conducted in 26 of these countries. The highest number of reforms – seven – was conducted by Kazakhstan whilst Rwanda holds the second place with six reforms. Russia, Cyprus and Vietnam conducted five reforms each.
Number of Countries by Reforms in 2014 and 2015
Number of Reforms | Number of Countries |
2 | 37 |
3 | 14 |
4 | 7 |
5 or more | 5 |
According to the World Bank’s assessment, a total of two reforms in the field of the ease of doing business were conducted in Georgia from June 2014 to June 2015. These include: the decrease in the amount of time needed to obtain construction permits from ten to five days and the ability to electronically upload documentation for court proceedings.
It should be pointed out that the number of reforms aimed at making it easier to do business in Georgia dropped in the past three years (from 2013 to 2015). A total of three reforms were conducted in this period of time. At least four reforms were conducted in Georgia from 2007 to 2012 with the exception of 2009 (see Table 3). In the past 12 years (from 2003 to 2015), Georgia conducted more reforms in the field than any other country in the world.
Reforms Facilitating the Ease of Doing Business in Georgia
Years | Number of Reforms |
2007 | 6 |
2008 | 4 |
2009 | 2 |
2010 | 4 |
2011 | 4 |
2012 | 6 |
2013 | 1 |
2014 | 0 |
2015 | 2 |
According to the latest study, from the ten main criteria assessing Georgia’s business regulations, its position worsened in two of them, improved in three and remained the same in five.
Changes in Georgia’s Position According to Index Criteria
2014 | 2015 | Change | |
Georgia’s | 24 | 24 | - |
Starting a Business; | 4 | 6 | -2 |
Dealing with Construction Permits | 11 | 11 | - |
Getting Electricity | 70 | 62 | 8 |
Registering Property | 3 | 3 | - |
Getting Credit | 6 | 7 | -1 |
Protecting Minority Investors | 20 | 20 | - |
Paying Taxes | 40 | 40 | - |
Trading across Borders | 78 | 78 | - |
Enforcing Contracts | 18 | 13 | 5 |
Resolving Insolvency | 105 | 101 | 4 |
Additional sub-criteria have been added to the study with the new methodology which include: quality of building regulations, reliability of electricity supply and the transparency of tariff policies, quality of the land administration system and the quality of legal processes. The assessment methodology of some of the already existing criteria has also changed.
According to both the old and new methodologies, Singapore remains the best place in the world for doing business. New Zealand holds the second place whilst Denmark is in the third.
Conclusion According to the Report on the Index of the Ease of Doing Business for 2015-2016, Georgia holds the 24th
position. Despite the fact that the country has not moved forward in the rating due to the drop in the number of reforms, the worsening of its position in the ratings was due to the changes in methodology.
According to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, only 18 countries had two or more reforms aimed at decreasing the number of regulations in the past year with Georgia emerging as one of these 18. Georgia did indeed conduct two reforms but 63 other countries did as well whilst 26 of these countries had three or more reforms.
Hence, Dimitri Kumsishvili’s statement: "Only 18 countries conducted two or more reforms in 2014 and Georgia is among these 18," is MOSTLY FALSE.