ნოემბერს, გადაცემა "არჩევანში" სტუმრობისას, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრმა, ევა გოცირიძემ, ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის გარშემო განვითარებულ მოვლენებზე ისაუბრა. მან ტელეკომპანია "ტაბულას" დირექტორის თხოვნას, დაესახლებინა თუნდაც ერთი პრეცედენტი, რომელიც ევროსასამართლოს მოსამართლეს უფლებას აძლევს ჟურნალისტების მიმართ გამოიტანოს განჩინება, რომელიც მათ სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლას აიძულებს, უპასუხა: "მე დაგისახელებთ ძალიან ბევრ პრეცედენტს, როდესაც სწორედ ასეთი პუბლიკაციები, რომლებიც მოსამართლის წრეგადასულ ლანძღვასთან იყო დაკავშირებული, მართლაც იქნა შეზღუდული. მაგალითად, ჰრიკო სლოვაკეთის წინააღმდეგ, სადაც მოსამართლის კრიტიკა, სასამართლოს მიუკერძოებლობის დასაცავად, იქნა შეზღუდული".
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ გადაწყვეტილება საქმეზე
"ჰრიკო სლოვაკეთის წინააღმდეგ", 2004 წლის 20 ოქტომბერს მიიღო.
სლოვაკეთის მოქალაქე ანდრეი ჰრიკომ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს მიმართა. ის ამტკიცებდა, რომ მისი გამოხატვის თავისუფლება შეიზღუდა. ანდრეი ჰრიკო ყოველკვირეული ჟურნალის (Domino efekt)
გამომცემელი და რედაქტორი იყო. 1994-1995 წლებში ამ ჟურნალმა სამი სტატია გამოაქვეყნა, რომელიც სლოვაკეთის სასამართლოში ცილისწამებისთვის მიმდინარე პროცესს ეხებოდა. სასამართლო დავა კულტურის მინისტრ დუშან სლობოდნიკსა (რომელიც შემდგომ პარლამენტის წევრი გახდა) და სლოვაკ პოეტსა და პუბლიცისტს ლუბომირ ფელდეკს შორის მიმდინარეობდა. პუბლიცისტი მინისტრს ფაშისტური წარსულის ქონაში ადანაშაულებდა.
1994
წლის 1 აპრილს ჟურნალში დაიბეჭდა სტატია სათაურით - "უზენაესი სასამართლოს მიერ მიღებული სამარცხვინო გადაწყვეტილება". სტატიაში სასამართლო პროცესი ტრაგიკომიკურ ფარსად არის შეფასებული. ასევე, ნათქვამია, რომ ლუბომირ ფელდეკს არასდროს უთქვამს, რომ კულტურის მინისტრი დუშან სლობოდნიკი მკვლელი ან კრიმინალია. ის უბრალოდ აზრს გამოთქვამდა, როგორც თავისუფალი საზოგადეობის წევრი, რომელიც მიიჩნევდა, რომ მინისტრი იმ პირებთან დაახლოებული ადამიანი იყო, რომლებსაც მკვლელობაში ედებოდათ ბრალი. დემოკრატიულ  სახელმწიფოში კი, ასეთ ადამიანს მინისტრის პოსტი არ უნდა დაეკავებინა.
სტატიაში ასევე ნათქვამი იყო, რომ თანამდებობიდან გადადგომის ნაცვლად, მინისტრმა სლობოდნიკმა საკუთარი უფლებების დაცვა გადაწყვიტა. ბრატისლავას საქალაქო სასამართლომ საქმის განხილვის შემდეგ გადაწყვეტილება ლუბომირ ფელდეკის სასარგებლოდ მიიღო, რამაც ახლადშექმნილი დემოკრატიისთვის კარგი პრეცედენტული მაგალითი შექმნა და ყველა პოლიტიკოსი გააფრთხილა, რომ მისი წარსული შესაძლოა საზოგადოების ინტერესის საგანი გამხდარიყო. უზენაესმა სასამართლომ კი საპირისპირო გადაწყვეტილება გამოიტანა. ფელდეკს სლობოდნიკისთვის 200 000 სლოვაკური კორუნას გადახდა და საბოდიშო წერილის გამოქვეყნება დაეკისრა. როგორც სტატიაშია ნათქვამი, უზენაესი სასამართლოს ამგვარმა გადაწყვეტილებამ სლოვაკეთის ყველა მოქალაქე გააფრთხილა, რომ პოლიტიკოსის მორალური მხარე საზოგადოების განსჯის საგანი არ არის და უმჯობესი იქნებოდა თუკი გაჩუმდებოდნენ.
ჟურნალმა აღნიშნულ თემაზე 1994 წლის 12 აგვისტოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ყოფილი ხელმძღვანელის ინტერვიუც გამოაქვეყნა, სახელწოდებით - "სლოვაკეთი დაკანონებული ქაოსით იმართება". ამ თემაზე კიდევ ერთი სტატია - "მალე შევხვდებით სტრასბურგში (სიკვდილსაც კი არ შეუძლია სლობოდნიკ-ფელდეკის წყვილის დაშორება)" ჟურნალში 1995 წლის 16 ივნისს გამოქვეყნდა, სადაც უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება "ლეგალურ ფარსად", "პასკვილად" და "სატირულ-შეურაცხმყოფელ დოკუმენტად" არის შეფასებული.
1995
წლის 20 სექტემბერს, სლოვაკეთის უზენაესი სასამრთლოს თავმჯდომარემ საქალაქო სასამართლოს სარჩელით მიმართა. ის ამტკიცებდა, რომ ჟურნალი დაბეჭდილი სტატიებით მის რეპუტაციას ლახავდა. ის რედაქტორისგან საჯარო ბოდიშის მოხდასა და მორალური ზიანის ასანაზღაურებლად ფულად კომპენსაციას ითხოვდა. მოსამართლის განცხადებით, ეს სტატიები უხეშად არღვევდა მისი, როგორც მოქალაქის, ასევე პროფესიის ღირსებას. განსაკთრებით, მისი როგორც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის ავტორიტეტი ილახებოდა. აღნიშნულის საპასუხოდ, გამოცემის რედაქტორმა განმარტა, რომ გამოქვეყნებული სტატიების ავტორი მოსახლეობას მხოლოდ ინფორმაციას აწვდიდა და ის საჯარო ფიგურის ნებადართულ კრიტიკას მოიცავდა.
1996
წლის 3 ივლისს სასამართლომ ჟურნალს შესაბამისი საბოდიშო განცხადების გამოქვეყნება და ფულადი კომპენსაცია დააკისრა. ჟურნალმა სასამართლოს აღნიშნული გადაწყვეტილება ქვეყნის შიდა სასამართლო ინსტანციების შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაასაჩივრა. ჟურნალის რედაქტორმა განმარტა, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილებით, გამოხატვის თავისუფლება შეიზღუდა, რომელიც ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს კონვენციის მე-10 მუხლით იყო გამყარებული.
აღნიშნულ საქმეზე, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ნათქვამია, რომ პრესა არსებით როლს თამაშობს დემოკრატიულ საზოგადოებაში. პრესის მოვალეობაა გაავრცელოს ყველა ის ინფორმაცია და იდეა, რომელიც საზოგადოების ყურადღების ცენტრში ხვდება. თუმცა, მან უნდა დაიცვას ზღვარი, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქმე სხვის რეპუტაციას, უფლებებს, ან საიდუმლო ინფორმაციის გავრცელებას ეხება. გადაწყვეტილებაში ასევე ნათქვამია, რომ ადამიანის უფლებათა კონვენციის მე-10 მუხლი ინფორმაციის მიღებისა და გამოხატვის ფორმებსაც უზრუნველყოფს. ჟურნალისტს აქვს თავისუფლება, ინფორმაციის მიღებისათვის პროვოკაციულ მეთოდებსა და გაზვიადების ხერხებსაც მიმართოს. გადაწყვეტილებაში აგრეთვე აღნიშნულია, რომ არსებობს საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე ისეთი საკითხები, სადაც პრესას უფლება აქვს მიიღოს ინფორმაცია ისეთი გზით, რომელიც მის მოვალეობებთან და პასუხისმგებლობასთან არის თავსებადი. მათ შორის, ისეთი კითხვების დასმის გზითაც, რომელიც მართლმსაჯულების ფუნქციონირებას ეხება. თავის მხრივ კი, სასამართლოს ნორმალური ფუნქციონირებისთვის აუცილებელია, რომ ის საზოგადოების მხრიდან ნდობით სარგებლობდეს.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ განმარტა, რომ სლოვაკეთის სასამართლოს მიერ გამოყენებული მიდგომა მოცემულ შემთხვევაში თავსებადი არ იყო ადამიანის უფლებათა ევროპული საბჭოს კონვენციის მე-10 მუხლის პრინციპებთან. შესაბამისად, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ ერთმნიშვნელოვნად დაასკვნა, რომ სლოვაკეთის სასამართლოს მხრიდან ადგილი ჰქონდა მე-10 მუხლის დარღვევას.
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ მოპასუხე მხარეს (სლოვაკეთის სახელმწიფოს) შემდეგი ვალდებულებები დააკისრა:
• 1 250 ევრო მატერიალური ზარალის ასანაზღაურებლად;
• 1 000 ევრო არამატერიალური ზარალის ასანაზღაურებლად;
• 780 ევრო სხვადასხვა სახის დანახარჯების ასანაზღაურებლად.
დასკვნა 2004
წლის 20 ოქტომბერს ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ საქმეზე "ჰრიკო სლოვაკეთის წინააღმდეგ" გადაწყვეტილება მიიღო. გადაწყვეტილებაში ნათქვამია, რომ აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით, სლოვაკეთის სასამართლოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება წინააღმდეგობაში მოდის ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-10 მუხლთან. ადამიანის უფლებების ევროპულმა სასამართლომ სლოვაკეთის სახელმწიფოს დაზარალებული მხარისთვის სხვადასხვა სახის მატერიალური თუ არამატერიალური ზიანის ასანაზღაურებლად ჯამში 3 030 ევროს ოდენობის ჯარიმა დააკისრა. ამდენად, ევა გოცირიძის მხრიდან აღნიშნული საქმის იმის მაგალითად მოყვანა, რომ ევროპული სასამართლოს მხრიდან სასამართლოს მიუკერძოებლობის დასაცავად მოსამართლის კრიტიკა შეიზღუდა, არარელევანტურია.

On 10 November 2015, during her visit to the talk show, Choice,
the member of the High Council of Justice of Georgia, Eva Gotsiridze, talked about the events unfolding around Rustavi 2. As a response to the request of Tabula TV’s director to name a single precedent which allows judges of the European Court of Human Rights to make a decision about the media which would force members to change their editorial policy, Ms Gotsiridze said: "I will tell you many precedents when such publications, issuing limitless insults against judges, were restricted. A good example can be the case of Hrico against Slovakia when criticism against a judge was restricted in order to protect the impartiality of the court."
The European Court of Human Rights made its decision on the case
of Hrico against Slovakia on 20 October 2004.
A citizen of Slovakia, Andrej Hrico, addressed the European Court of Human Rights and claimed that his freedom of expression had been restricted. Mr Hrico was the publisher and editor of the weekly journal, Domino Efekt.
This journal had published three articles about court trials in Slovakia concerning libel cases in 1994 and 1995. In particular, the court dispute was between the Minister of Culture of Slovakia, Dušan Slobodnik (who later become a member of the Parliament), and the Slovak poet and publicist, L’ubomir Feldek. Mr Feldek accused Minister Slobodnik of having a fascist past.
On 1 April 1994, an article, entitled "A Shameful Decision of the Supreme Court," was published in Andrej Hrico's journal. The article assessed the court trial as a tragi-comic farce. It also stated that L’ubomir Feldek had never said that the Minister of Culture of Slovakia was a criminal or a murderer. He, as a member of a free society, merely expressed his opinion that Minister Slobodnik had close relations with individuals who were accused of murder. In a democratic society, such a person should not have held a ministerial position.
The article also said that instead of resigning, Mr Slobodnik decided to protect his rights. After considering the case, Bratislava City Court judged in favour of L’ubomir Feldek which set a good precedent for a newly created democratic state and warned all politicians that their past might become a topic of public interest. The Supreme Court, however, made a completely opposite decision. Mr Feldek was required to pay SKK 200,000 (Slovak koruna) to Mr Slobodnik and publish a letter of apology. As the article said, the Supreme Court’s decision warned all Slovak citizens that the morality of politicians was not to be discussed by the public and that they were advised to remain silent.
On 12 August 1994, the journal also published an interview with the former head of the Constitutional Court of Slovakia, entitled "Slovakia is Being Ruled by Legalised Chaos," concerning this issue. Another article in the same edition, entitled "We Shall Meet in Strasbourg Very Soon (Even Death Cannot Separate the Slobodnik-Feldek Couple)," was published in the journal on 16 June 1995, assessing the decision of the Supreme Court as a legal farce, libel and a satirical-insulting document.
On 20 September 1995, the Chairman of the Supreme Court of Slovakia addressed Bratislava City Court following his ruling in favour of Dušan Slobodnik and in response to the heavy criticism in Andrej Hrico’s journal which followed. The Chairman claimed that Mr Hrico’s articles were ruining his reputation and demanded that the journal’s editor apologise for his actions and pay him a compensatory amount for moral damage incurred. According to the Chairman’s statement, these articles violated his honour as a citizen and the honour of his profession as well with his authority as a Supreme Court judge having especially suffered. As a response to this, Mr Hrico explained that the author of the articles merely informed the public of the facts and that the articles contained legally admissible criticism against public figures.
On 3 July 1996, the court ordered the journal to publish an appropriate letter of apology and pay compensation. After addressing the country’s domestic courts, the journal took its complaint to the European Court of Human Rights. The editor explained that the court’s decision restricted the freedom of expression provided for by Article 10 of the Convention of the European Court of Human Rights.
The European Court of Human Rights’ decision on the aforementioned case states that the media plays a vital role in the functioning of a democratic society. It is the job of the media to cover all information and ideas which happen to fall in public focus. However, the media should also mind the constraints, especially in regard to the reputation of individuals, their rights and classified information. The decision also says that Article 10 of the Convention of the European Court of Human Rights addresses the issue of obtaining and expressing information as well. A journalist is authorised to use provocative methods and exaggeration in order to obtain information. The decision states that there are some cases of public interest where the media is authorised to obtain information in ways which are compatible with their duties and responsibilities. This includes asking the types of questions which concern the functioning of the judicial system. On the other hand, it is vital for the court to have public trust in order to function properly.
The European Court of Human Rights clarified that the approach adopted by the Supreme Court of Slovakia was incompatible with the principles set out in Article 10 of the Convention of the European Court of Human Rights. Hence, the European Court of Human Rights decisively concluded that the Slovak court had violated the aforementioned article.
The European Court of Human Rights put the following obligations upon the defence (the state of Slovakia):
• EUR 1,250 for material damage
• EUR 1,000 for non-material damage
• EUR 780 for other expenses
The European Court of Human Rights made its decision on the case of Hrico against Slovakia on 20 October 2004. The decision says that that the approach adopted by the Supreme Court of Slovakia on this case was incompatible with the principles set out in Article 10 of the Convention of the European Court of Human Rights. The European Court of Human Rights ordered the state of Slovakia to pay a total of EUR 3,030 as compensation for various material or non-material damages. Hence, the usage of this case by Eva Gotsiridze to prove that in order to protect the impartiality of the Slovak court the European Court of Human Rights restricted criticism towards the judge is not relevant.