მიმდინარე წლის 17 ოქტომბერს, ტელეკომპანია "რუსთავი2"-ის ეთერში, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ, ზაზა სოფრომაძემ განაცხადა: "აბსოლუტურად სახელმწიფოს ყურადღების მიღმა იყო დატოვებული 18 წლიდან საპენსიო ასაკამდე მოსახლეობა. დღეს ეს პოპულაცია თითქმის იგივე მომსახურებას იღებს, რასაც მოწყვლადი ჯგუფები".
2012 წლისთვის ჯანმრთელობის სახელმწიფო დაზღვევით
ის მოქალაქეები სარგებლობდნენ, რომელთაც ყველაზე ნაკლებად მიუწვდებოდათ ხელი ჯანდაცვაზე. საქართველოს მთავრობის 2009 წლის N218 დადგენილების ფარგლებში, ჯანდაცვის სახელმწიფო დაზღვევა სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფ მოსახლეობაზე, კომპაქტურ დასახლებაში მყოფ იძულებით გადაადგილებულ პირებზე, მზრუნველობამოკლებულ ბავშვებზე და სახალხო არტისტებზე ვრცელდებოდა. საქართველოს მთავრობის 2012 წლის N165 დადგენილების ფარგლებში კი, სახელმწიფომ 0-დან 5 წლამდე ასაკის ბავშვები, ასაკით პენსიონერები, სტუდენტები, შეზღუდული შესაძლებლობის და მკვეთრად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვები დააზღვია.
ამასთან, 2012 წლისთვის სახელმწიფო ახორციელებდა (და დღესაც ახორციელებს) ჯანდაცვის სხვა მიზნობრივ პროგრამებს:
ინფექციური დაავადების მართვა, ტუბერკულიოზის მართვა, აივ ინფექცია/შიდსი, დიაბეტის მართვა, ნარკომანია, დიალეზი და თირკმლის ტრანსპლანტაცია, სასწრაფო გადაუდებელი დახმარება, სოფლის ექიმის პროგრამა და სხვა.
წლამდე ჯანდაცვის დაფინანსება მიზნობრივი და არასაყოველთაო იყო. შესაბამისად, სახელმწიფო ეხმარებოდა მას, ვინც მოწყვლად ჯგუფად ითვლებოდა და დიდი ალბათობით, ჯანმრთელობის დაცვის ხარჯების დაფარვა არ შეეძლო. ამ ჯგუფში (კერძოდ სოციალურად დაუცველი) ნებისმიერი ასაკის ადამიანი ხვდებოდა.
2013 წლის თებერვალში საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა ამოქმედდა. პროგრამა საქართველოს ყველა იმ მოქალაქეზე გავრცელდა, ვინც ჯანმრთელობის დაზღვევის სხვა პაკეტით არ სარგებლობდა. 2013 წლის 1 ივლისიდან საყოველთაო ჯანდაცვის მეორე ეტაპი
დაიწყო და საყოველთაო დაზღვევის პაკეტით გათვალისწინებული სამედიცინო მომსახურების სპექტრი გაფართოვდა.
წელს, N218 და N165 დადგენილებებით განსაზღვრული ჯანმრთელობის სახელმწიფო დაზღვევით მოსარგებლე პირები საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამას შეუერთდნენ.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი გამოწვევა მისი ფინანსური რისკია. პროგრამის ხარჯები ყოველწლიურად მაღალი ტემპებით იზრდება. როგორც 2014 წელს, ასევე მიმდინარე წელს საყოველთაო ჯანდაცვის ბიუჯეტი საკმარისი არ აღმოჩნდა, შესაბამისად ბიუჯეტის კორექტირება და დამატებითი სახსრების მოძიება გახდა საჭირო (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია
აღსანიშნავია, რომ  იმ ფონზე, როცა მედიკამენტების ფასი მუდმივად იზრდება და მედიკამენტებზე დანახარჯი ჯანდაცვისთვის გაღებული დანახარჯის 50%-ზე მეტია, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა მედიკამენტების ანაზღაურებას არ ითვალისწინებს. "საქართველოში ჯანდაცვის სერვისებით სარგებლობისა და დანახარჯების კვლევა 2014",
რომელიც ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის, USAID-ის და მსოფლიო ბანკის დახმარებით განხორციელდა, აჩვენებს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობა გაიზარდა. თუმცა, სამედიცინო მომსახურებაზე მოსახლეობის მიერ ჯიბიდან გადახდების წილი კვლავ ძალიან მაღალია და 62%-ს შეადგენს. მართალია, ჯიბიდან გადახდების წილი საერთო ჯამში შემცირდა, თუმცა მედიკამენტებზე ჯიბიდან გადახდის წილი გაიზარდა უღარიბეს კატეგორიასა და სოფლად მაცხოვრებლებში.
დღეს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის განხორციელების შედეგად შემდეგი სურათი მივიღეთ: სახელმწიფოს ფულით სარგებლობს როგორც შეძლებული ადამიანი (მაშინ, როცა მას შეეძლო ხარჯები საკუთარი ჯიბიდან დაეფარა), ხოლო ღარიბ ადამიანს კი სახელმწიფოსგან გამოყოფილი თანხა არ ჰყოფნის და ისევ რისკის ქვეშ რჩება. შესაბამისად, ყველა მოქალაქის მაქსიმალურად დაცვის მიზანი (საყოველთაოობის პრინციპი) იმ შემთხვევაშია მიღწევადი, როცა ქვეყანა ეკონომიკურად მაღალგანვითარებულია და მის ბიუჯეტს შესწევს ძალა მოქალაქეების ჯანდაცვის ფინანსური რისკები მინიმუმამდე შეამციროს. საქართველოს შემთხვევაში კი ასეთი მიდგომა ჯერჯერობით არაეფექტურია.
წლისთვის ჯანმრთელობის სახელმწიფო დაზღვევით ის მოქალაქეები სარგებლობდნენ, რომელთაც  ჯანდაცვაზე ხელი ყველაზე ნაკლებად მიუწვდებოდათ. სახელმწიფო ასევე ახორცილებდა სხვა მიზნობრივ ჯანდაცვის პროგრამებს.
იმის მტკიცება, რომ 18 წლიდან საპენსიო ასაკმდე მოსახლეობა აბსოლუტურად სახელმწიფოს ყურადღების მიღმა რჩებოდა, გადაჭარბებულია. ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამით სარგებლობდნენ სტუდენტები, ასევე ის პირები, რომლებიც სიღარიბის ზღვარს მიღმა იმყოფებოდნენ. ამასთან, არსებობს ჯანდაცვის სხვა მიზნობრივი პროგრამები, რომლითაც, საჭიროების შემთხვევაში, საქართველოს ნებისმიერი მოქალაქე სარგებლობდა და სარგებლობს.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, მისი საყოველთაობის პრინციპიდან გამომდინარე, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობა მართლაც გაიზარდა. თუმცა, კვლავაც მაღალია (62%) ჯანდაცვის ხარჯებში მოსახლეობის მიერ ჯიბიდან გადახდების წილი. ამასთან, მედიკამენტების ხარჯებში ჯიბიდან გადახდის წილი გაიზარდა უღარიბეს კატეგორიასა და სოფლად მაცხოვრებლებში.

On 17 October 2015, on air on Rustavi 2 TV, the Deputy Minister of Labour, Health and Social Affairs, Zaza Sopromadze, stated: "State-funded care was not available for citizens aged 18 years until their retirement. Today, this part of the population receives almost the same medical care as vulnerable groups."
As of 2012, state health insurance is available for citizens unable to afford healthcare. According to the 2009 Ordinance N218 of the Government of Georgia, state health insurance covers the population living below the poverty line, internally displaced persons living in compact settlements, children without care and national artists. The 2012 Ordinance N165 of the Government of Georgia expanded state insurance and included children up to the age of five years, old age pensioners, students, disabled children and children with visible disabilities.
Additionally, by 2012 the state started running (and is still running) different targeted healthcare programmes dealing with infectious diseases, tuberculosis, AIDS, diabetes, drug addiction, dialysis, kidney transplantation, emergency care, a village doctor programme and others.
Until 2013, healthcare funding in Georgia was targeted and not universal. Therefore, state assistance was designated for those who belonged to vulnerable groups and could not afford to pay for healthcare expenses. This group of the country’s socially vulnerable included persons of any age.
In February 2013, the government launched the Universal Healthcare Programme which covered every citizen of Georgia who did not possess any other health insurance. From 1 July 2013, the second stage of the Universal Healthcare Programme was started with the spectrum of medical services envisaged within becoming larger.
In 2014, those individuals who were entitled to state health insurance by the aforementioned Ordinance N218 and Ordinance 165 of the Government of Georgia were switched to the Universal Healthcare Programme.
One of the biggest challenges for Georgia’s Universal Healthcare Programme is its financial risk. The programme’s expenditures have been rising rapidly upon an annual basis. Both in 2014 and in 2015, its budget was insufficient and required a budget correction and the allocation of an additional sum of money (see FactCheck’s article on this topic).
Of important note is that against the background of the continually increasing prices of medication which constitutes more than 50% of the country’s total healthcare expenditures, the Universal Healthcare Programme does not envisage the reimbursement of the costs of medicine. The 2014 Research on Healthcare Services and Expenditures in Georgia report, which was carried out with the assistance of the World Health Organization, USAID and the World Bank, demonstrates that healthcare in Georgia became more affordable after the launch of the Universal Healthcare Programme. However, the amount of healthcare expenses paid directly by the population is still very high and equals 62%. Even though the total volume of direct payments has decreased, the amount of direct payments for citizens within the poorest groups and in villages has increased.
Today, this is the picture under the Universal Healthcare Programme: state money is used by a well-off individual (who could afford to pay for his own healthcare expenses) whilst state money is insufficient for the healthcare expenses of a poorer individual who still remains under risk. Therefore, the aim to ensure the maximum protection of each and every citizen (the principle of universality) can only be achieved in a country which has an advanced economy and enough budget capacity to lower the financial risks of healthcare for its citizens. In the case of Georgia, such an approach remains inefficient.
As of 2012, state health insurance is being used by those citizens for whom healthcare was not affordable. The state has also been carrying out different targeted healthcare programmes.
To assert that the population from the age of 18 years until their retirement was left beyond the attention of the state as concerns healthcare is an exaggeration. State healthcare insurance indeed covered students and those individuals living below the poverty line. Additionally, there were and are other targeted healthcare programmes which could and can be used by any citizen of Georgia in the case of need.
After launching the Universal Healthcare Programme, healthcare has in fact become more affordable for the population. However, the share of direct payments (62%) made by citizens for their healthcare expenditures is still high. As well, the share of direct payments for medicine increased for the country’s poorest groups and for those living in villages.