მიმდინარე წლის 30 ოქტომბერს, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ მომზადებული რეგიონალური ეკონომიკური მიმოხილვის პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ, საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა: "
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველოს, როგორც რეფორმატორ ქვეყანას, 2016-2017 წლებში მთელი რეგიონის მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა ექნება".
მსოფლიო ეკონომიკური განვითარების ხედვა (WEO)
წელიწადში ორჯერ ქვეყნდება და საერთაშორისო სავალუტო ფონდის კვლევას წარმოადგენს, რომელშიც მოკლე და საშუალოვადიანი პერიოდებისთვის ეკონომიკური განვითარების პერსპექტივებია შეფასებული. ბოლო ანგარიში მიმდინარე წლის ოქტომბერში გამოქვეყნდა. გრაფიკ 1-ზე, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზის შესაბამისად, საქართველოს და მისი რეგიონის ქვეყნების მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლებია მოცემული.
მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდა საქართველოსა და რეგიონის ქვეყნებში
image001 წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი
როგორც გრაფიკზე ჩანს, 2016 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლებით, საქართველო მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდით რეგიონის 13 ქვეყანას შორის მე-5 ადგილზეა. 2017 წლის საპროგნოზო მაჩვენებლებით კი, ის მხოლოდ თურქმენეთსა და უზბეკეთს ჩამორჩება. უშუალოდ მოსაზღვრე სახელმწიფოებთან შედარებით, საქართველო 2016-2017 წლების მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით პირველ ადგილზეა.
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 3-5 პროცენტიანი ეკონომიკური ზრდა განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნისთვის მაღალი არ არის. ამასთან, უკრაინა და რუსეთი საომარ მდგომარეობაში იმყოფებიან, რაც მათ ეკონომიკებზე მკვეთრად უარყოფით გავლენას ახდენს. რუსეთის შემთხვევაში გასათვალისწინებელია სანქციები და ასევე ნავთობპროდუქტებზე ფასების დაცემით გამოწვეული შოკი, რასაც ადგილი აქვს აზერბაიჯანის შემთხვევაშიც. აქვე აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ეკონომიკური პრობლემები, ეკონომიკური ინტეგრაციის განსხვავებული მასშტაბებიდან გამომდინარე, გაცილებით მტკივნეულად აისახება სომხეთსა და ბელორუსზე, ვიდრე საქართველოზე. მნიშვნელოვანი საშინაო თუ საგარეო გამოწვევების წინაშე დგას თურქეთიც, რაც მის ეკონომიკაზე ასევე უარყოფით გავლენას ახდენს. ამავდროულად, თურქეთის ეკონომიკური განვითარების დონე საქართველოსთან შედარებით გაცილებით მაღალია. შესაბამისად, საბაზო ეფექტიდან გამომდინარე, ბუნებრივია, რომ განვითარებულ თურქეთთან შედარებით ქართული, ნაკლებად განვითარებული ეკონომიკა უფრო მაღალი ტემპებით უნდა იზრდებოდეს. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.
გასათვალისწინებელი ფაქტორია, რომ სავალუტო ფონდის პროგნოზი ეკონომიკური და პოლიტიკური პროცესების შესაძლო განვითარების შესახებ არსებულ რეალობას და დაშვებებს ეყრდნობა. იმის მიხედვით, თუ კონკრეტულ ქვეყანაში, რეგიონსა და მსოფლიო ეკონომიკაში მოვლენები როგორ ვითარდება, საპროგნოზო მაჩვენებლები გადახედვას ექვემდებარება.
საქართველოს ეკონომიკის საპროგნოზო და ფაქტობრივი მაჩვენებლები 2011-2017 წლებში, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის 2012 და 2015 წლების ანგარიშის მიხედვით
image002 წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი
როგორც გრაფიკ 2-ზე ჩანს, 2015-2017 წლების განახლებული საპროგნოზო მაჩვენებლები 2012 წლის ოქტომბრის ანგარიშისგან მნიშვნელოვნადა განსხვავდება. აგრეთვე, 2012-2014 წლების ფაქტობრივი მაჩვენებლები 2012 წლის მდგომარეობით შეფასებულ საპროგნოზო მაჩვენებლებს არ ემთხვევა. სხვაობა ყოველთვის ნეგატიურია. 2011 წელს კი გადახრა პოზიტიური იყო და პროგნოზირებულზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა. საპროგნოზო მაჩვენებლისგან გადახრის მიმართულება კი რეგიონში მიმდინარე პროცესებთან ერთად ქვეყანაში გატარებულ ეკონომიკურ პოლიტიკაზეც არის დამოკიდებული.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიერ გამოქვეყნებული საპროგნოზო მაჩვენებლების შესაბამისად, საქართველოს ეკონომიკა 2016-2017 წლებში 2.96 და 4.95%-ით გაიზრდება, რაც მოსაზღვრე ქვეყნებს შორის საუკეთესო მაჩვენებელია. ხოლო, რეგიონის 13 ქვეყანას შორის, 2016 წელს საქართველო ეკონომიკური ზრდით მე-5, 2017 წელს კი, მე-3 პოზიციას იკავებს.
საქართველოს ადგილი რეიტინგში მეტწილად რეგიონის ქვეყნების ეკონომიკური პრობლემებით აიხსნება. ამასთან, საქართველოს ეკონომიკის ზრდის საპროგნოზო მონაცემი განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნისთვის მაღალი არ არის.

On 30 October 2015, after the finalisation of the presentation of the International Monetary Fund Regional Economic Review, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: "According to the forecast of the International Monetary Fund, Georgia, as a reformer country, will have one of the highest economic growth rates in the region in the period of 2016-2017."
The World Economic Outlook (WEO), published twice a year, is a study conducted by the International Monetary Fund which assesses the medium and long-term perspectives of economic development. The most recent of the Reports was published in October 2015. Chart 1 reflects the expected economic growths of Georgia and its neighbouring states as assessed by the International Monetary Fund.
Chart 1: Expected Economic Growth in Georgia and other Countries of the Region
As the above chart makes clear, according to the 2016 forecast data, Georgia holds the 5th place among the 13 countries of the region by its expected economic growth rate. According to the forecast data of 2017, however, it is only behind Turkmenistan and Uzbekistan. Among the bordering states, Georgia holds the first place by the expected economic growth rate in 2016 and 2017.
However, it should be pointed out that a 3% to 5% economic growth rate is not very high for a country with a developing economy. In addition, both Russia and Ukraine are, in fact, in a state of war which has obvious negative effects upon their economies. In the case of Russia, the international sanctions and the shock caused by the decrease in petrol prices must also be taken into account with this same shock having been experienced by Azerbaijan as well. It should also be noted that, due to the extent of economic integration, the economic problems in Russia have a much more serious influence upon the economies of Armenia and Belarus than upon the economy of Georgia. Turkey also faces considerable domestic and external challenges which have a negative influence upon its economy. In addition, the Turkish economy is much more developed than is the Georgian economy. Hence, given the basic effect, the Georgian economy must be growing with a higher rate than a much more developed Turkish economy. FactCheck wrote about this issue earlier as well.
It should be taken into account that the forecast of the International Monetary Fund about the expected developments in the political and economic fields is based upon the current state of affairs and a set of assumptions. The forecast data are being reviewed according to new developments in specific countries, regions or the world economy in general.
Chart 2: Georgia’s Forecast and Real Economic Data from 2011 to 2017 (2012 and 2015 International Monetary Fund Reports)
As Chart 2 reflects, the 2015-2017 forecast data are significantly different from those given in the October 2012 Report. In addition, the actual data from 2012-2014 do not coincide with the forecasts of the 2012 Report. The difference is always negative. Only in 2011 was the deviation positive and Georgia had a higher economic growth than was expected. Apart from the processes in the region, the direction of the deviation from the forecast data also depends upon the economic policies of the country.
According to the forecast data published by the International Monetary Fund, Georgia’s economy will grow by 2.96% and 4.95% in 2016 and 2017, respectively. This is the highest growth rate among its neighbouring countries. Among the 13 countries of the wider region, Georgia will hold the 5th place in 2016 and the 3rd place in 2017.
Georgia’s position in the rating can mostly be explained by the economic problems in the countries in the region. In addition, the forecast rate for Georgia’s economic growth is not very high for a country with a developing economy.