თბილისის საკრებულოს წევრის, შალვა ოგბაიძის განცხადებით, 2016
წლის თებერვალ-მარტში, ერთკვირიან პერიოდში, დგომა-გაჩერების წესის დარღვევისთვის 7 ათასზე მეტი მძღოლია დაჯარიმებული, მათ შორის, ათასამდე პირი 200 ლარით დაჯარიმდა. "ბოლო დროს თბილისში გავრცელდა ხმა, რომ პატრული აღარავის ინდობს, მე შევასწორებ ამ მოსაზრებას და ვიტყოდი, რომ კანონი არ ინდობს არავის" - განაცხადა ოგბაიძემ.
ავტოსატრანსპორტო საშუალების მძღოლის მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით რეგულირდება. კოდექსის 125-ე მუხლის მე-6 და მე-8 ნაწილით განსაზღვრული დგომა-გაჩერების წესების (მაგ. არასწორ ადგილზე პარკირება, ჯგუფური მოძრაობა და ა.შ.) დარღვევის შემთხვევაში ჯარიმა 10-იდან 20 ლარამდე მერყეობს. იგივე დარღვევა, თუ მას საავარიო სიტუაციის ან სატრანსპორტო საცობის შექმნა მოჰყვა, 200 ლარით ისჯება. კოდექსის მიხედვით, აღნიშნული რეგულაცია უკვე მრავალი წელია მოქმედებს, თუმცა პრაქტიკაში მისი აქტიური გამოყენება არ ხდებოდა. შს მინისტრის მოადგილის, შალვა ხუციშვილის განცხადებით,
საპატრულო პოლიციამ ბოლო პერიოდში ადმინისტრირება გაამკაცრა, რისი მიზეზიც გახშირებული სატრანსპორტო საცობის თავიდან აცილებაა.
ფაქტ-მეტრის მიერ შინაგან საქმეთა სამინისტროდან გამოთხოვილი მონაცემებიდან ირკვევა, რომ 2015 წლის 1 ოქტომბრიდან - 2016 წლის 1 იანვრამდე საპატრულო პოლიციამ დგომა-გაჩერების წესის დარღვევისთვის 200 ლარიანი ჯარიმა 366-ჯერ (თბილისი - 102 შემთხვევა), ხოლო 2016 წლის 1 იანვრიდან - 2016 წლის 1 მარტამდე 934-ჯერ (თბილისში 782-ჯერ) გამოიყენა.
დგომა-გაჩერების წესის დარღვევისთვის გამოწერილი ჯარიმები რეგიონების მიხედვით
| რეგიონი | პერიოდი | 10 ლარიანი ჯარიმა | თანხა (ლარი) | 200 ლარიანი ჯარიმა | თანხა (ლარი) |
| თბილისი | 01/01/2016-01/03/2016 | 25 847 | 258 470 | 782 | 156 400 |
| აჭარა | 01/01/2016-01/03/2016 | 2 050 | 20 500 | 11 | 2 200 |
| იმერეთი | 01/01/2016-01/03/2016 | 11 314 | 113 140 | 31 | 6 200 |
| სამეგრელო | 01/01/2016-01/03/2016 | 2 338 | 23 380 | 8 | 1 600 |
| შიდა ქართლი | 01/01/2016-01/03/2016 | 2 557 | 25 570 | 21 | 4 200 |
| ქვემო ქართლი | 01/01/2016-01/03/2016 | 3 280 | 32 800 | 15 | 3 000 |
| სამცხე -ჯავახეთი | 01/01/2016-01/03/2016 | 1 423 | 14 230 | 11 | 2 200 |
| მცხეთა-მთიანეთი | 01/01/2016-01/03/2016 | 497 | 4 970 | 47 | 9 400 |
| კახეთი | 01/01/2016-01/03/2016 | 2 660 | 26 600 | 5 | 1 000 |
| გურია | 01/01/2016-01/03/2016 | 1 516 | 15 160 | 3 | 600 |
პატრულის მიერ დგომა-გაჩერების წესის დარღვევისთვის 200 ლარიანი ჯარიმების გამოწერას უარყოფითად აფასებს არასამთავრობო სექტორის ნაწილი. ორგანიზაცია "ეკო ტრანსპორტ ცენტრის" დირექტორი ვასილ ურუშაძე მიიჩნევს,
რომ პატრულის მიერ 200 ლარიანი ჯარიმების გამოწერა კანონის არასწორ ინტერპრეტაციას ეფუძნება, ვინაიდან დღემდე არ არსებობს სატრანსპორტო საცობის სამართლებრივი დეფინიცია. მისი აზრით, აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზეზი საბიუჯეტო თანხების გაზრდაა.
საგზაო უსაფრთხოების თემებზე მომუშავე ორგანიზაცია - "პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის" თავმჯდომარე გელა კვაშილავა კანონმდებლობაში ცვლილებების გატარებასა და სამართალდარღვევების ერთმანეთისგან მკაფიოდ გამიჯვნას მოითხოვს. მისი აზრით, მნიშვნელოვანია, რომ დგომა-გაჩერების შესახებ დარღვევა კანონში მკაფიოდ იყოს გაწერილი და საპატრულო პოლიციის ინტერპრეტაციას ნაკლებად ეფუძნებოდეს.
თავად შალვა ოგბაიძე საპატრულო პოლიციის მიერ დგომა-გაჩერების წესის დარღვევისთვის გამკაცრებული სანქციების გამოწერას დადებითად აფასებს და მიიჩნევს, რომ აღნიშნული მეთოდი გზებზე უსაფრთხოების გაზრდას და სატრანსპორტო საცობის შემცირებას შეუწყობს ხელს.
საპატრულო პოლიციის მიერ სატრანსპორტო საშუალებების მძღოლების დგომა-გაჩერების წესების დარღვევისთვის გაზრდილი ჯარიმების დაწესებას შინაგან საქმეთა სამინისტრო ადასტურებს. ამავე უწყებიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 2016 წლის 1 იანვრიდან 1 მარტამდე 200 ლარიანი ჯარიმების რიცხვმა 934 შეადგინა, რაც თითქმის 3-ჯერ აღემატება წინა სამი თვის მონაცემებს. შალვა ოგბაიძის მიერ აღნიშნული ერთკვირიანი (2016 წლის 25 თებერვალი - 1 მარტი) პერიოდის გადამოწმება ზუსტად ვერ მოხერხდა, თუმცა მოწოდებული ინფორმაციის გათვალისწინებით, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ დეპუტატის მიერ გაკეთებული განცხადება არსებულ მონაცემებთან ძირითადად თანხვედრაში მოდის.

According to the statement of Tbilisi City Council member, Shalva Ogbaidze, more than 7,000 drivers were fined for parking rule violations in a one-week period in February to March 2016. Of these, approximately 1,000 individuals were given GEL 200 fines. Mr Ogbaidze stated: "Currently, a rumour is circulating in Tbilisi that the patrol police has no mercy. I would correct that statement and say that the law does not have any mercy toward anybody."
FactCheck took interest in the issue.
The violation of traffic rules by drivers of motor vehicles is regulated by the Administrative Offences Code of Georgia. In the case of violations of traffic rules (for instance, parking in a non-designated parking place, tailgating, etc.) as defined in Parts 6 and 8 of Article 125 of the Administrative Offences Code, the amount of fines fluctuates from GEL 10 to GEL 20. The same violation in occurrences when it causes a car accident or creates a traffic jam receives a fine of GEL 200. According to the Code, this regulation has already been in force for many years. It has, however, never been strictly enforced. According to the statement of the Deputy Minister of Internal Affairs, Shalva Khutsishvili, the patrol police has now started a stricter enforcement of traffic rules in order to prevent traffic jams.
According to the information requested by FactCheck from the Ministry of Internal Affairs, we can see that from 1 October 2015 to 1 January 2016, GEL 200 fines for the violation of parking rules were issued 366 times (102 cases were registered in Tbilisi). This same fine was given 934 times (782 cases were registered in Tbilisi) in the period of 1 January to 1 March 2016.
Table 1: Fines Given for Violation of Parking Rules According to Region
Some non-governmental organisation sector members negatively assess the patrol police giving out the GEL 200 fines for the violation of parking rules. The Head of the Eco Transport Centre, Vasil Urushadze, stated that the GEL 200 fine is the result of an incorrect interpretation of the law because there is no legal definition of what constitutes a traffic jam. Mr Urushadze is of the opinion that mobilising funds for the budget is the reason behind the imposition of the fines.
Gela Kvashilava, Chairperson of the Partnership for Road Safety NGO which works on road safety issues, is demanding changes to the legislation and a clear differentiation of road offences. Mr Kvashilava believes that having parking violations clearly written out in the law, thereby removing the chances for an otherwise interpretation of the law on the part of the patrol police, is important.
Shalva Ogbaidze himself positively assesses the strict sanctions applied by Georgia’s patrol police for the violation of parking rules and believes that this method will improve road safety and decrease traffic jams.
The Ministry of Internal Affairs confirms the imposition of the increased fines by the patrol police in order to penalise motor vehicle drivers for violations of parking rules. According to the information received from the Ministry of Internal Affairs, there were 934 fines in the amount of GEL 200 given in the period of 1 January to 1 March 2016 which is three times more as compared to the number in the previous three months. FactCheck was unable to verify the exact one-week period (25 February to 1 March 2016) as mentioned by Shalva Ogbaidze. However, according to the information we received, it is evident that the statement of the Tbilisi City Council member largely corresponds to the existing data.