თბილისის საქალაქო სასამართლოს ყოფილი თავმჯდომარის, მამუკა ახვლედიანის განცხადებით, "სასამართლო სისტემაში ასეთი კრიზისული სიტუაცია 2005 წლის შემდეგ არ ყოფილა. 2005 წელს, როცა სასამართლოები გაერთიანდა, სწორედ მაშინ იყო, რომ მოსამართლეებს 700-800 საქმე ეწერათ. ახლაც მსგავსი კრიზისული სიტუაციაა".
საქართველოს პრეზიდენტის 2005 წლის 12 აპრილის ბრძანებულებით, 2005 წლის 5 მაისს გლდანი-ნაძალადევის, ისანი-სამგორის, დიდუბე-ჩუღურეთის, კრწანისი-მთაწმინდის და ვაკე-საბურთალოს რაიონული სასამართლოები გაუქმდა და თბილისის საქალაქო სასამართლო შეიქმნა.
იმის დასადგენად, თუ რამდენი საქმე ეწერებოდა თითო მოსამართლეს 2005 წლიდან, ფაქტ-მეტრმა თბილისის საქალაქო სასამართლოსა და იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს შესაბამისი კითხვით  მიმართა. სასამართლოს ინფორმაციით, უწყებაში მსგავსი სტატისტიკური მონაცემების დამუშავება არ ხდება, ხოლო იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს პასუხის თანახმად, მოსამართლეთა მიერ საქმეთა განხილვის სტატისტიკის წარმოება მხოლოდ 2010 წელს დაიწყო. ამასთან, 2011 წლის მეორე ნახევრიდან, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო სტატისტიკას ყოველ 6 თვეში ერთხელ აწარმოებს.
განსახილველ საქმეთა და მოსამართლეთა რაოდენობა 2010-2015 წლებში
image001 წყარო: იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
მოსამართლის ეფექტურობის შეფასების მიზნებიდან გამომდინარე, იუსტიციის საბჭო სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე სტატისტიკის წარმოებისას იმ საქმეებს, რომელთაც წარმოებაში მიღებაზე უარი ეთქვათ მხედველობაში არ იღებს. მაგალითისთვის, თბილისის საქალაქო სასამართლოს სტატისტიკის თანახმად, სამოქალაქო კოლეგიაში 2015 წელს წარმოებაში სულ 34 142 საქმე იყო (წინა წლის ნაშთს + შემოსული საქმეები), აქედან 7 088 საქმის წარმოებაში მიღებაზე სასამართლომ უარი თქვა. იუსტიციის უმაღესი საბჭო თავის სტატისტიკაში სწორედ ამ 7 088 საქმეს არ ითვალისწინებს. საბჭოს მონაცემებით, საქალაქო სასამართლოში 2015 წელს საშუალოდ 37 მოსამართლე იყო, ხოლო თითო მოსამართლეს საშუალოდ 55 საქმე ეწერა (წლის I და II ნახევრების საშუალო). შესაბამისად, თუკი საბჭო 7 088 საქმესაც მხედველობაში მიიღებდა, მაშინ საშუალო მაჩვენებელი 77 იქნებოდა, რაც დიდ განსხვავებას იძლევა. ასევე აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ მოსამართლეს საქმის წარმოებაში მიღების საკითხის გადასაწყვეტადაც გარკვეული რესურსი სჭირდება, შესაბამისად, მოსამართლეთა გადატვირთულობაზე საუბრისას ეს ფაქტორიც გასათვალისწინებელია.
რაც შეეხება სისხლის სამართლის საქმეებს, იუსტიციის საბჭო მოსამართლის მიერ პროცესის ნებისმიერ სტადიაზე განხორციელებული საპროცესო მოქმედებების შესახებ სტატისტიკას აწარმოებს. მაგალითად, ბრალდებულის სასამართლოში პირველად წარდგენის, წინასასამართლო, ან არსებითი განხილვის და ა.შ.
ამასთან აღსანიშნავია, რომ 6 თვის საშუალო მაჩვენებელი რა მეთოდოლიიგითაც არ უნდა იყოს დათვლილი, რეალურ სურათს მაინც ვერ ასახავს. ის, რომ კოლეგიაში კონკრეტული წლის რომელიმე ნახევარში საშუალოდ 37 მოსამართლე იყო, იმას არ ნიშნავს, რომ ყოველთვიურად სტაბილურად 37 მოსამართლე იყო. არც თითო მოსამართლის წარმოებაში არსებული საქმეთა საშუალო მაჩვენებელი ასახავს რეალურ სურათს, რაც მრავალი ფაქტორით, მათ შორის მოსამართლეთა შორის საქმეთა არათანაბარი გადანაწილებითაა განპირობებული.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში არსებული მდგომარეობის უფრო რეალური სურათის წარმოდგენის მიზნით, ფაქტ-მეტრმა სხვადასხვა სახის ინფორმაცია მოიძია და დაამუშავა. კერძოდ, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ვებგვერდზე არსებული სტატისტიკური ინფორმაციის
დამუშავებით დავადგინეთ 2005-2015 წლებში, თითოეული წლის განმავლობაში, რამდენი საქმე ჰქონდა წარმოებაში თითოეულ კოლეგიას (წინა წლის ნაშთს + წლის განმავლობაში შემოსული საქმეები). ამასთან, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსაგან 2005 წლიდან მოყოლებული დღემდე თითოეულ კოლეგიაში მომუშავე მოსამართლეთა საშუალო (6 თვის საშუალო მაჩვენებელი) რაოდენობა გავიგეთ. აღნიშნული ინფორმაცია ქვემოთ მოცემულ ცხრილებშია წარმოდგენილი.
სისხლის სამართლის კოლეგია
წელი სულ წარმოებაში მოსამართლეთა საშუალო რაოდენობა დაუმთავრებელი საქმეები
იანვარ-ივნისი ივლისი-დეკემბერი
2005 3697 9 9 73%
2006 7864 24 14 38%
2007 9533 28 27 28%
2008 8996 27 27 18%
2009 8227 23 23 19%
2010 8923 23 22 10%
2011 7339 22 23 10%
2012 5099 24 25 14%
2013 7520 29 28 14%
2014 8623 32 36 18%
2015 7413 36 37 28%
შენიშვნა: აღსანიშნავია, რომ წარმოებაში არსებულ საქმეებში აღკვეთის ღონისძიებები, იძულების ღონისძიებები და საგამოძიებო მოქმედებების ათასობით შუამდგომლობები არ შედის.
სამოქალაქო საქმეთა კოლეგია
2005 9433 12 14 83%
2006 13744 22 19 67%
2007 14998 28 26 41%
2008 11217 21 29 24%
2009 10927 28 26 24%
2010 16669 24 26 20%
2011 18739 26 25 20%
2012 20983 30 30 14%
2013 22430 31 31 19%
2014 27605 32 34 21%
2015 34142 38 37 35%
ცხრილი 4:
ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგია
2005 3698 11 11 45%
2006 5461 15 14 20%
2007 5297 16 15 24%
2008 4408 13 10 24%
2009 5353 16 15 24%
2010 7520 15 15 8%
2011 10882 16 14 57%
2012 11354 14 16 48%
2013 10730 14 15 26%
2014 8149 15 19 28%
2015 12650 24 26 24%
ამ მონაცემებიდან ირკვევა, რომ 2005 წელს სისხლის სამართლის კოლეგიაში (6 თვის საშუალო მონაცემებით) სამოსამართლო საქმიანობას 9 მოსამართლე ახორციელებდა, რომელთაც 3 697 საქმე უნდა გაენაწილებინათ. სასამართლოს გადატვირთულობაზე განუხილველად დარჩენილი საქმეების მაღალი პროცენტიც მეტყველებს (73%), რომელიც დროთა განმავლობაში, საქმეთა რიცხვის მატების მიუხედავად, კოლეგიაში მოსამართლეთა რაოდენობის ზრდის ხარჯზე იკლებდა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ განუხილველ საქმეთა პროცენტული მატება 2015 წელს კვლავ შეინიშნება.
რაც შეეხება სამოქალაქო კოლეგიას, საქმეთა ყველაზე დიდი წილი სწორედ მასზე მოდის და შესაბამისად ყველაზე რთული სიტუაციაც ამ კოლეგიაშია. 2005 წელს დაუმთავრებელ საქმეთა მაჩვენებელი 83% იყო, თუმცა, საქმეთა საგრძნობლად მატების მიუხედავად, ეს მაჩვენებელი მომდევნო წლებში სამოქალაქო კოლეგიაშიც იკლებდა. 2015 წლის მონაცემებით, სამოქალაქო კოლეგიაში საქმეთა რეკორდული მაჩვენებელი შევიდა და დაუმთავრებელ საქმეთა რაოდენობამაც საგრძნობლად იმატა.
წლის ბოლოდან კოლეგიებში მოსამართლეთა არასტაბილური რაოდენობა იყო, რაც მოსამართლეთა სამოსამართლო ვადის გასვლით იყო გამოწვეული. მოსამართლეთა სიმცირეზე 2016 წლის იანვარ-მარტის თვეების საშუალო მაჩვენებლებიც მეტყველებს, რომელთა თანახმადაც სისხლის სამართლის კოლეგიაში სამოსამართლო საქმიანობას საშუალოდ 20 მოსამართლე, სამოქალაქო კოლეგიაში - 32, ხოლო ადმინისტრაციულ კოლეგიაში კი 21 მოსამართლე ახორციელებდა.
ბოლო პერიოდში სასამართლო სისტემაში გართულებულ მდგომარეობასა და გადატვირთულობაზე საქალაქო სასამართლოს მოსამართლეებმაც ისაუბრეს.
მოსამართლე ბადრი კოჭლამაზაშვილის განცხადებით, დღეს თითოეული მოსამართლის ნომერ პირველ პრობლემას საქმეთა სიმრავლე წარმოადგენს. მოსამართლე ლია ორკოდაშვილმა კი სასამართლოს გადატვირთულობის სამი ძირითადი მიზეზი გამოყო: საქმეთა სიმრავლე, მოსამართლეთა სიმცირე და საქმის განსახილველ დარბაზთა სიმცირე (სისხლის სამართლის საქმეთა განსახილველად 14 დარბაზი, სამოქალაქო საქმეთათვის - 17, ხოლო ადმინისტრაციული საქმეების განსახილველად სულ 8 დარბაზია). "თოთოეულ მოსამართლეს ერთი კვირის განმავლობაში მხოლოდ 2 დღეს აქვს დარბაზი. ანუ, 5-დან მხოლოდ 2 დღეა ისეთი, როცა შეგვიძლია ჩავნიშნოთ საქმეები. გარდა ამისა, საქმეთა რაოდენობაც  გაზრდილია. სისხლის სამართლის მოსამართლეებს თვეში მინიმუმ 120-160 საქმე გვაქვს წარმოებაში, რაც სისხლის სამართლის მოსამართლისთვის ძალიან ბევრია. სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ კოლეგიებში კი ეს რიცხვი ბევრად მეტია" - აღნიშნა ორკოდაშვილმა.
ფაქტ-მეტრთან საუბრისას ზემოთჩამოთვლილ მიზეზებზე ყურადღება მამუკა ახვლედიანმაც გაამახვილა. "დღეს სასამართლო ძალიან გადატვირთულია, რაც ბევრი საქმითა და მოსამართლეთა არასაკმარისი რაოდენობით არის გამოწვეული. ამას სულ ვამბობდი, თუმცა იუსტიციის საბჭოს რეაგირება არ მოუხდენია. მაგალითად, ისიც შეიძლებოდა რომ რაიონული სასამართლოს მოსამართლეს, რომელსაც შეიძლება მხოლოდ 10 საქმე ეწეროს, ელექტრონულად განეხილა შედარებით მარტივი საქმე და გადატვირთულობა აგვეცილებინა. მაგრამ იუსტიციის საბჭოში ეს არ უნდოდათ. მათი მიზანი სასამართლოს ჩიხში მოქცევის მომიზეზებით მოსამართლეთა დანიშვნის წესის გამარტივება იყო" - განაცხადა ახვლედიანმა.
საქალაქო სასამართლოს გადატვირთულობაზე ფაქტ-მეტრი ადრეც წერდა. 2015 წლის ოქტომბერში ჩვენ ერთი კონკრეტული მოსამართლის (თამაზ ურთმელიძე) წარმოებაში არსებული საქმეების რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია
გამოვითხოვეთ, რომლის თანახმადაც 10 ოქტომბრიდან 10 ნოემბრის ჩათვლით მოსამართლე ურთმელიძეს 489 საქმე ერიცხებოდა.
დასკვნა 2005
წლის 5 მაისს, თბილისის ტერიტორიაზე არსებული 5 რაიონული სასამართლოს გაერთიანებით, თბილისის საქალაქო სასამართლო შეიქმნა. თავდაპირველად, საქმეთა სიმრავლემ, მოსამართლეთა სიმცირემ და სხვა ფაქტორებმა სასამართლოში გარკვეული კრიზისული სიტუაცია შექმნა, რაზეც სამართლოს მიერ დაუმთავრებელი საქმეების სიმრავლეც მეტყველებდა.
სრულყოფილი ოფიციალური ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რამდენად დატვირთულნი იყვნენ მოსამართლეები წლების განმავლობაში და რამდენი საქმე ეწერა თითოეულ მათგანს, არც საქალაქო სასამართლოში და არც იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში არ მოიძებნა. თუმცა, ის ფაქტი, რომ დღეს საქალაქო სასამართლოში მოსამართლეებს საქმეთა სიმრავლის გამო პრობლემები აქვთ, არაერთი სხვა წყაროდან დასტურდება, მათ შორის თავად მოსამართლეთა განცხადებებითაც.

The former Chairperson of Tbilisi City Court, Mamuka Akhvlediani, stated: "We have not had such a critical situation in the court system since 2005. That was the year when the courts were unified and judges were assigned 700-800 cases. Today, we have the same critical situation."
According to the decree of the President of Georgia, issued on 12 April 2005, the Gldani-Nadzaladevi, Isani-Samgori, Didube-Chughureti, Krtsanisi-Mtatsminda and Vake-Saburtalo district courts were abolished on 5 May 2015. Tbilisi City Court was established in their place.
FactCheck addressed the High Council of Justice and Tbilisi City Court with a respective inquiry in order to determine the number of cases which were assigned to judges beginning from 2005. Tbilisi City Court responded that it does not process this type of statistical data whilst the High Council of Justice responded that statistics concerning judges and their number of cases began to be compiled only in 2010. Furthermore, from the second half of 2011, the High Council of Justice is compiling statistics only every six months.
Table 1: Number of Judges and Cases in 2010-2015
| Chamber of Criminal Cases |
First Half of 2011 |
Second Half of 2011 |
First Half of 2012 |
Second Half of 2012 |
First Half of 2013 |
Second Half of 2013 |
First Half of 2014 |
Second Half of 2014 |
First Half of 2015 |
Second Half of 2015 |
| Number of Judges |
| Average Number of Cases from Each Category Assigned to Each Judge |
133 |
122 |
91 |
61 |
97 |
102 |
74 |
| Chamber of Civil Cases |
34 |
57 |
49 |
| Chamber of Administrative Cases |
106 |
96 |
Source: High Council of Justice
In order to assess the efficiency of a judge, the High Council of Justice does not include those cases which were denied registration within civil and administrative case statistics. For example, according to Tbilisi City Court statistics, there was a total of 34,142 cases (from the previous year + new ones) submitted to the Chamber of Civil Affairs in 2015. Of this number, the court denied registration to 7,088 cases. Therefore, the High Council of Justice does not include these 7,088 cases within its statistics. According to the data of the High Council of Justice, there was an average of 37 judges at Tbilisi City Court in 2015 with each judge assigned to an average of 55 cases (the average of the first and second halves of the year). Thus, if the High Council of Justice had taken the aforementioned 7,088 cases into account, the average number would have been 77 cases which makes a great difference as compared to 55 cases. Of note, too, is the fact that a judge needs certain resources in order to decide whether or not to register a case which has been submitted. Therefore, this factor also needs to be considered when talking about the judges’ workloads.
In regard to criminal cases, the High Council of Justice compiles statistics about the activity of a judge from all stages of the trial process. For instance, it includes the initial presentation of the accused before the court, the pre-trial hearing and the hearing itself, etc.
Notwithstanding the methodology used to calculate the aforementioned six-month period of data, this does not reflect the real picture. For example, the fact that there were 37 judges on average in any given chamber for one half of a year does not mean that there were 37 judges in each month without a fluctuation in their numbers. The average number of cases assigned to each judge also does not provide a real picture of the situation. This is caused by multiple factors, including the unequal distribution of cases among the judges.
FactCheck obtained and processed different sorts of information in order to obtain a more realistic picture about the situation at Tbilisi City Court. Specifically, processing the statistical data uploaded on the Tbilisi City Court website provided the number of cases assigned to each chamber (from the previous year + new ones) and for each year in the period of 2005-2015. In parallel, from the High Council of Justice we determined the average (six-month average) number of judges working in each chamber from 2005 to the present day. This information is given in the tables below.
Table 2: Chamber of Criminal Cases
Registered in Total |
Average Number of Judges |
Unfinished Cases |
| January-June |
July-December |
| 2005 |
3,697 |
73% |
| 2006 |
7,864 |
38% |
9,533 |
28% |
8,996 |
8,227 |
19% |
8,923 |
7,339 |
5,099 |
7,520 |
8,623 |
7,413 |
Comment: Of note is that the number of registered cases does not include preventive punishments, compulsory measures and thousands of requests for investigations.
Table 3: Chamber of Civil Cases
9,433 |
83% |
13,744 |
67% |
14,998 |
41% |
11,217 |
24% |
10,927 |
16,669 |
18,739 |
20,983 |
22,430 |
27,605 |
21% |
34,142 |
35% |
Table 4: Chamber of Administrative Cases
3,698 |
45% |
5,461 |
5,297 |
4,408 |
5,353 |
8% |
10,882 |
57% |
11,354 |
48% |
10,730 |
26% |
8,149 |
12,650 |
These data demonstrate that only nine judges were carrying out their duties in the Chamber of Criminal Cases (six-month average) in 2005 and had to divide 3,697 cases among themselves. The high percentage of cases which were left without a hearing (73%) also speaks to the enormous workload of Georgia’s courts. The percentage of cases left without a hearing, despite increasing in actual numbers, decreased because of the growing number of judges in the chamber. However, of further note is that the number of cases left without a hearing showed a rise (in percentage) again in 2015.
The Chamber of Civil Cases is tasked with hearing the largest amount of cases which, therefore, produces a difficult situation. In 2005, the number of its unfinished cases was 83%. However, despite a considerable increase in the number of cases in the chamber, there was a decrease in the number of unfinished cases. A record high number of cases was registered in the Chamber of Civil Affairs in 2015 which also meant that the number of unfinished cases also increased.
Since the end of 2015, there have been unstable numbers of judges in the aforementioned chambers. This was caused by the expiration of the judges’ time of service. The average number of serving judges in the period of January-March 2016 also speaks to a shortage of judges – there were 20 judges on average in the Chamber of Criminal Cases, 32 judges in the Chamber of Civil Affairs and 21 judges in the Chamber of Administrative Affairs.
Some Tbilisi City Court judges spoke to us about the current difficult situation and heavy workload in the judiciary system. According to the statement of Judge Badri Kochlamazashvili, the number-one problem today for every judge is the large number of cases. Judge Lia Orkodashvili named three principal reasons for the judiciary’s heavy workload as the large number of cases, a shortage of judges and an insufficient number of courtrooms (there are 14 courtrooms for criminal affairs, 17 for civil affairs and eight for administrative affairs). Ms Orkodashvili stated: "Each judge is given a courtroom for only two days a week. This means that we can have our hearings only on these two days but, at the same time, the number of our cases has increased. We criminal case judges, for example, have a total of at least 120-160 cases per month which is way too many. This number is even higher in the Chambers of Administrative and Civil Affairs."
Mamuka Akhvlediani, in his interview with
FactCheck, also highlighted the aforementioned reasons. He stated: "Today, the workload of the courts is very high as a result of the multiplicity of cases and a shortage of judges. I have always been saying this but the High Council of Justice has had no reaction. For instance, it was possible to give some relatively easy cases to a district court judge, who probably has only ten cases, so that he could hear the case electronically and, thus, decrease the heavy workload. However, the High Council of Justice did not want to do this. It wanted to cripple the court and then use this as an argument for simplifying the procedure for appointing new judges."
FactCheck has already
written about the heavy workload of Georgia’s courts. In 2015, we requested information about the number of cases assigned to one particular judge (Tamaz Urtmelidze). According to this information, 489 cases were assigned to Judge Urtmelidze in the period of 10 October to 10 November 2015.
On 5 May 2015, Tbilisi City Court was established following the unification of five district courts. At the initial stage, a critical situation for the court ensued owing to a large number of cases, a shortage of judges and other related factors. Numerous unfinished court cases serve as proof of the problems.
Complete official information concerning the judges’ workloads and the number of cases assigned to them cannot be found at Tbilisi City Court or in the High Council of Justice. However, the fact that Tbilisi City Court judges are experiencing problems resulting from their enormous case load is confirmed by multiple other sources, including the judges themselves.