ბიძინა ივანიშვილის წერილის (Fact-Checking) გადამოწმება - მესამე ნაწილი
მიმდინარე წლის 30 მაისს, საქართველოს ყოფილმა პრემიერმა და პარტია "ქართული ოცნების" დამფუძნებელმა, ბიძინა ივანიშვილმა, მოსახლეობას წერილით მიმართა. წერილში შედარებულია ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა წინა და მოქმედი მთავრობების მმართველობის პერიოდში. ივანიშვილის მოსაზრებით, ახალმა მთავრობამ სიტუაცია (მის მიერ ჩამოთვლილ) აბსოლუტურად ყველა სფეროში გააუმჯობესა. ფაქტ-მეტრმა წერილში მოყვანილი რამდენიმე განცხადება უკვე გადაამოწმა (იხ. ბმული 1; ბმული 2). ამჯერად, გადამოწმებული ფაქტების მესამე ნაწილს გთავაზობთ.
"2016 წელს ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტი პირველად გადააჭარბებს  10 000-ს საერთაშორისო დოლარს, რაც 25%-ით აღემატება 2012 წლის დონეს. 2017-2021 წლებში საქართველოს ეკონომიკა ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით 46.4%-ით გაიზრდება და 2021 წელს 14 663 საერთაშორისო დოლარს მიაღწევს, ხოლო ზრდის ტემპი 11.9% გახდება. თუ ასეთ ზრდის ტემპს შევინარჩუნებთ, 2030 წლისთვის მშპ-ის მაჩვენებელი გაოთხმაგდება და 40 000 საერთაშორისო დოლარს გადააჭარბებს"
2016 წლის აპრილში საერთაშორისო სავალუტო ფონდმა (სსფ) World Economic Outlook-ის განახლებული ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშის მიხედვით, 2016 წელს საქართველოში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი 10 015 საერთაშორისო დოლარი იქნება, რაც მართლაც 25%-ით აღემატება 2012 წლის მაჩვენებელს. 2021 წლისთვის, სსფ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალს 14 663 საერთაშორისო დოლარის დონეზე პროგნოზირებს, რაც 2016 წელთან შედარებით 46.4%-იანი ზრდაა. 2021 წელს კი აღნიშნული მაჩვენებლის 11.9%-ით ზრდაა პროგნოზირებული. მიუხედავად იმისა, რომ წერილში რიცხვები სრული სიზუსტით არის მოცემული, ისევ მეთოდოლოგიურ უზუსტობებს და რიცხვებით მანიპულირებას აქვს ადგილი:
1. თავიდანვე უნდა აღინიშნოს, რომ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის ზრდა დამოკიდებულია როგორც ქვეყნის ეკონომიკის (შემოსავლების) ზრდაზე, ასევე მოსახლეობის რიცხოვნობის ცვლილებაზე. საქართველოს მოსახლეობა ბოლო 25 წელია მცირდება, რაც, მათემატიკურად, ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის ზრდას აჩქარებს. სსფ-მა, 2014 წლის მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის შედეგებზე დაყრდნობით, საქართველოს მოსახლეობის წინა წლების მაჩვენებლები დააკორექტირა. 2012 წლიდან 2016 წლამდე საქართველოს მოსახლეობა 159 000 ადამიანით მცირდება, ხოლო 2016-დან 2021 წლამდე კიდევ შემცირდება 164 000 ადამიანით. აღნიშნულ საკითხის გაშუქებისას კი წერილში არაფერია ნათქვამი.
2. მსყიდველუნარიანობის პარიტეტის მიხედვით დათვლილი საერთაშორისო დოლარი სხვადასხვა ქვეყანაში აშშ დოლარის რეალურ მსყიდველობით უნარს გამოხატავს. იქიდან გამომდინარე რომ სხვადასხვა ქვეყანაში ფასების დონე განსხვავებულია, ერთი და იმავე რაოდენობის აშშ დოლარს ქვეყნების მიხედვით განსხვავებული მსყიდველობითი უნარი აქვს. საქართველოში დახარჯულ ერთ აშშ დოლარს 2.6-ჯერ მეტი მსყიდველობითი უნარი აქვს, ვიდრე აშშ-ში დახარჯულს. აღნიშნულ მეთოდოლოგიას იმისთვის იყენებენ, რომ სხვადასხვა ქვეყნის შემოსავალი ერთმანეთს სწორად შეადარონ. საერთაშორისო დოლარებში მოცემული სხვადასხვა ქვეყნების ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის შედარება რეალურად უჩვენებს, თუ სად უფრო მეტია მოსახლეობის მატერიალური კეთილდღეობა.
ამასთან, თუ გვინდა გავიგოთ, როგორ იცვლება ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი საქართველოში, ამისთვის უნდა გამოვიყენოთ ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი რეალურ (ინფლაციის გამოკლებით) ლარებში (რადგან საქართველოში ძირითადი საგადამხდელო ვალუტა ლარია) და არა საერთაშორისო დოლარებში. საერთაშორისო დოლარებში შემოსავალი შეიძლება შეიცვალოს იმის მიხედვით, თუ როგორ იცვლება ფასების დონე საქართველოში და აშშ-ში, როგორი იქნება ლარის კურსი დოლარის მიმართ. ის არ არის დამოკიდებული მხოლოდ ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდაზე. ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი რეალურ ლარებში 2012 წელს 3 289 ლარი იყო, 2016 წელს სსფ-ის პროგნოზით კი 3 907-ს მიაღწევს, ანუ ის 19%-ით გაიზრდება.
1. მოსახლეობა რომ არ მცირდებოდეს, 2012-2016 წლებში ერთ სულ მოსახლეზე რეალურ ლარში შემოსავალი 14%-ით გაიზრდებოდა, ნაცვლად 19%-სა. ოთხ წელიწადში 14%-იანი ზრდით (საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობის შემცირების გარეშე) მოსახლეობის დღევანდელი შემოსავლების გაორმაგებას 20 წელი დასჭირდება, 19%-იანი ზრდით კი - 16 წელი.
2. იგივე მიდგომაა 2017-2021 წლებზეც. რეალურ ლარებში შემოსავალი 33%-ით იზრდება. მოსახლეობის რიცხოვნობის უცვლელად კი ზრდა 27%-ია. ამ ტემპით კი, შემოსავლების გაორმაგებას დაახლოებით 15 წელი დასჭირდება. 2021 წელს ერთ სულ მოსახლეზე პროგნოზირებულ 11.9%-იან (საერთაშორისო დოლარში) ზრდას რაც შეეხება, ეს მნიშვნელოვანწილად ისევ მოსახლეობის შემცირებით არის გამოწვეული. მოსახლეობის რიცხვის უცვლელობის პირობებში ზრდა 7.2% გამოდის.
3. საფუძველს მოკლებულია იმის დაშვება, რომ 2022-2030 წლებში საქართველოში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი საერთაშორისო დოლარებში ყოველწლიურად 11.9%-ით გაიზრდება და 40 000 დოლარს გადააჭარბებს. სავალუტო ფონდს პროგნოზი მხოლოდ 2021 წლამდე აქვს გაკეთებული. 2021 წლის ზრდის ტემპის მაჩვენებლის 2030 წლამდე შენარჩუნება წერილის ავტორის დაშვებაა. 2010-2012 წლებში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი საერთაშორისო დოლარებში წელიწადში საშუალოდ 10%-ით იზრდებოდა, 2013-2015 წლებში საშუალოდ 6%-ით, ხოლო 2016-2021 წლის პროგნოზით, ის საშუალოდ 7%-ით გაიზრდება. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ რაც უფრო მეტია ქვეყნის მშპ და შესაბამისად მშპ ერთ სულ მოსახლეზე, პროცენტულად მაღალი ზრდის მიღწევა თანდათანობით რთულდება, თუ მოსახლეობის რიცხოვნობა კლებას არ განაგრძობს.
როგორც აღვნიშნეთ, ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავლის ცვლილებას ძირითადად ეკონომიკური ზრდის ტემპი და მოსახლეობის რიცხოვნობის ცვლილება განაპირობებს. 2012-2016 წლებში ეკონომიკური ზრდის (რაც მოსახლეობის რეალური შემოსავლების ზრდის წყაროა) საშუალო წლიური მაჩვენებელი 3.3%-ია, ხოლო 2017-2021 წლების პროგნოზით ეკონომიკა საშუალოდ 4.9%-ით გაიზრდება. თუ მოსახლეობის რიცხოვნობა აღარ შემცირდება, ასეთი ზრდის პირობებში, რეალური შემოსავლის გაორმაგებას 14 წელი, ხოლო გაოთხმაგებას 28 წელი დაჭირდება.
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2021
ეკონომიკური ზრდა, % 6.2 7.2 6.4 3.4 4.6 2.8 2.5 5.0
მშპ ერთ სულზე, რეალურ ლარში 2806 3050 3289 3449 3660 3794 3907 5196
მშპ ერთ სულზე საერთ. დოლარში 6568 7287 8002 8527 9198 9630 10015 14663
მოსახლეობა, მლნ 3.944 3.89 3.837 3.783 3.73 3.697 3.678 3.514
"[NDI-ის] კვლევები მკვეთრად იყო აცდენილი რეალობას. 2012 წლის არჩევნებამდე ჩატარებული გამოკითხვების მონაცემებსა და არჩევნების შედეგებს შორის ძალიან დიდი სხვაობა დაფიქსირდა"
verdiqtis_gareshe
პოლიტიკური პარტიების მხრიდან ამერიკის „ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) მიერ ჩატარებული კვლევებისადმი სკეპტიკურ დამოკიდებულებას კომპანია CRRC-ის ხელმძღვანელმა, კობა თურმანიძემ გაზეთ „კვირის პალიტრასთან“ ინტერვიუში უპასუხა. CRRC სწორედ ის კომპანიაა, რომელსაც NDI საქართველოში კვლევის ჩატარებას უკვეთავს. თურმანიძემ 2012 წელს წინასაარჩევნოდ ჩატარებულ კვლევაზეც ისაუბრა, რომლის მიხედვითაც, კვლევის შედეგებსა და არჩევნების რეალურ შედეგებს შორის დაახლოებით 40%-იანი ცდომილება დაფიქსირდა. მისი თქმით, კვლევა არჩევნებამდე 2 თვით (ავტ. შენიშვნა: კვლევა ე.წ. ციხის კადრების გამოქვეყნებამდე ჩატარდა) ადრე ჩატარდა, ეს კი ამომრჩეველთა განწყობის შესაცვლელად ძალიან დიდი დროა. „ჩვენ დამახინჯებული სურათი კი არ ვაჩვენეთ, მივუთითეთ, რომ 40%-ს არჩევანი ჩამოყალიბებული არ ჰქონდა. ერთმა პოლიტიკურმა ძალამ ასეთი ამომრჩევლის მობილიზება თავის სასარგებლოდ მოახერხა, მეორემ ვერა. თუ პოლიტიკოსებს აქვთ პრეტენზია, რომ არჩევნების შედეგები ჩვენ წინასწარ უნდა დავდოთ, რა აზრი აქვს წინასაარჩევნო კამპანიის ჩატარებას?“ - აღნიშნა მან. NDI-მ პოლიტიკურ პარტიებთან დაკავშირებული კვლევის ბოლო შედეგები 2012 წლის სექტემბერში გამოაქვეყნა. კვლევის თანახმად, კითხვაზე - „ხვალ რომ არჩევნები ტარდებოდეს, რომელ პოლიტიკურ პარტიას მისცემდით ხმას?“ გამოკითხულთა 37%-მა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ დაასახელა, 12%-მა „ქართული ოცნება, 3%-მა „ქრისტიან დემოკრატიული მოძრაობა“, 2%-მა კი სხვა ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიები. 22%-ს გადაწყვეტილება ჯერ არ ჰქონდა მიღებული, 21%-მა კი კითხვაზე პასუხის გაცემა არ ისურვა. ანუ, ჯამში 43%-მა აღნიშნულ კითხვაზე კონკრეტული პოლიტიკური პარტია არ დაასახელა (იხ. ბმული).
"2013-2015 წლებში რეალური ხელფასი გაიზარდა 175 ლარით, 2010-2012 წლებში კი  მხოლოდ 78 ლარით, პენსიების რეალურმა ზრდამ (მსყიდველუნარიანობის გათვალისწინებით) შეადგინა 24.1%"
ცხრილში 1 მოცემულია ნომინალური საშუალო წლიური ხელფასი 2008-2014 წლებში, 2015 წლის მონაცემი კი საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს ჯერ არ გამოუქვეყნებია.   ცხრილი 1: საშუალო წლიური ნომინალური ხელფასი (ლარი)
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
534.9 556.8 597.6 636.0 712.5 773.1 818.0
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური   როგორც მონაცემებიდან ჩანს, 2010-2012 წლებში ხელფასის ნომინალურმა ზრდამ 155.7 ლარი შეადგინა. განსხვავებული წლების ხელფასის ერთმანეთთან შესადარებლად რეალური ხელფასის გამოყენება სწორი მეთოდია. ეს ნიშნავს, რომ გათვალისწინებულია ინფლაციის დონე (ფასების ზრდა, რაც ამცირებს ხელფასის მსყიდველობითუნარიანობას). ვინაიდან მოცემულ შემთხვევაში ერთმანეთს საშუალო წლიური სიდიდეები დარდება, მიზანშეწონილია, რომ საშუალო წლიური ინფლაციის მაჩვენებლები გამოვიყენოთ. ინფლაციის გათვალისწინებით, 2012 წლის ფასებში, 2009 წელს რეალური ხელფასი 639 ლარი იყო. ხოლო 2010-2012 წლებში საშუალო წლიური ხელფასის რეალური ზრდამ 74 ლარი შეადგინა. 2015 წლის საშუალო ხელფასის შესახებ მხოლოდ კვარტალური მონაცემებია ცნობილი. შესაბამისად, საშუალო წლიური ხელფასის ცვლილებაზე წარმოდგენის შესაქმნელად 2012 წლის კვარტალური საშუალო რეალური ხელფასი 2015 წლის შესაბამისი პერიოდის ანალოგიურ მონაცემებს შევადარეთ. ხელფასის საშუალო კვარტალურმა ზრდამ 135 ლარი შეადგინა. 2013-2015 წლებში პენსიის რეალური ზრდის შეფასებისას გასათვალისწინებელია, რომ 2012 წელს პენსიის მოცულობა პენსიონერთა კატეგორიის მიხედვით განსხვავდებოდა და სხვადასხვა კატეგორიისათვის 110 და 125 ლარს შეადგენდა. 2015 წლის მდგომარეობით, პენსიის მოცულობა უნიფიცირებულია და 160 ლარს შეადგენს. სამომხმარებლო ფასების ინდექსის გათვალისწინებით (2005 წლის საშუალო=100), 2012 წლის 110 და 125 ლარი 2015 წლის 121 და 138 ლარს შეესაბამება, ზრდა კი პირველ შემთხვევაში 32%, ხოლო მეორე შემთხვევაში - 16%-ია. ორივე კატეგორიის ზრდის საშუალო მაჩვენებელი კი 24%-ია. ანალოგიური მეთოდით დათვლილი იგივე მაჩვენებელი 2010-2012 წლებში 31%-ს შეადგენს (შესაბამისად, პენსიების ზრდის ტემპი უფრო მაღალი იყო), თუმცა, გამოქვეყნებულ წერილში, სხვა მონაცემებისაგან განსხვავებით, პენსიის შემთხვევაში მსგავსი შედარება არ გვხვდება.
"საგრძნობლად იმატა ინფრასტრუქტურული მშენებლობის ტემპმა"
ინფრასტრუქტურული მშენებლობების ტემპის მატების გადასამოწმებლად ქვეყნის ბიუჯეტიდან ინფრასტრუქტურის მშენებლობაზე დახარჯული თანხების მოცულობები შევისწავლეთ. ინფრასტრუქტურის მშენებლობაზე გაწეული ხარჯი საქართველოს ნაერთ ბიუჯეტში არაფინანსური აქტივების ზრდის მუხლშია გაწერილი. 2010-2012 წლებში აღნიშნული მუხლიდან წლიურად საშუალოდ 1 775 მლნ ლარი იხარჯებოდა და მაქსიმუმს 2012 წელს მიაღწია (ცხრილი 1). 2013 წელს ინფრასტრუქტურული ხარჯები 524 მლნ ლარით (27%-ით) შემცირდა. 2014 წლიდან აღნიშნულმა მაჩვენებელმა ზრდა დაიწყო, თუმცა, 2011-2012 წლების მაჩვენებლებს 2016 წლის გეგმიური მაჩვენებელიც კი ჩამოუვარდება. 2013-2016 წლების საშუალო ხარჯი კი 1 560 მლნ ლარია. 2013 წელთან შედარებით ცალსახად დადებითი ტენდენციაა ბოლო წლებში.   ცხრილი 1: ინფრასტრუქტურული ხარჯები (მლნ ლარი)
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ინფრასტრუქტურული ხარჯები 1 540 1 869 1 916 1 392 1 444 1 680 1 721
ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა, თუ რამდენი გზა და ხიდი აშენდა წინა ხელისუფლების და ამჟამინდელი ხელისუფლების დროს. თუ აქაც 2010-2012 და 2013-2015 წლებს შევადარებთ, შემდეგი სურათია (ცხრილი 2): 2010-2012 წლებში 1 074 კმ გზაა რეაბილიტირებული, ხოლო 2013 წლიდან 2015 წლის ოქტომბრის ჩათვლით 730 კმ. 2010-2012 წლებში 151 ხიდის, ხოლო 2013-2015 წლებში 109 ხიდის რეაბილიტაცია განხორციელდა. 2013-2015 წლები ახალი ხიდების აშენებით გამოირჩეოდა, 2010-2012 წლებში კი ახალი ხიდების აშენება არ ფიქსირდება.   ცხრილი 2: დაგებულ-რეაბილიტირებული გზების და ხიდების სტატისტიკა
2010 2011 2012 2013 2014 2015 (ოქტომბერი)
რეაბილიტირებული გზა, კმ 600 274 200 260 265 205
რეაბილიტირებული ხიდი 100 23 28 45 42 22
ახალი ხიდი 9 11 3
წყარო: საავტომობილო გზების დეპარტამენტი   აღსანიშნავია, რომ ცხრილი 2 არ მოიცავს ინფორმაციას იმ შიდა (ადგილობრივი მნიშვნელობის) გზების და ხიდების შესახებ, რომლებიც მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი სახსრებით რეაბილიტირდა.
დასკვნით ფაზაში შევიდა ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დაარსების პროექტი
ბიძინა ივანიშვილი წერილში თავადვე აღნიშნავს, რომ მან ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის დაარსების შესახებ დაპირება ჯერ კიდევ 2011 წელს გასცა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე წინასაარჩევნო კამპანიის ფარგლებში ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა: "ქუთაისში დავაფუძნებთ საუნივერსიტეტო ქალაქს, აღჭურვილს ულტრათანამედროვე ტექნოლოგიებითა და ინფრასტრუქტურით, რომელსაც ისეთი მნიშვნელობა ექნება საქართველოსთვის, როგორც გელათის აკადემიას ჰქონდა დავით აღმაშენებლის დროს". თუმცა, დაპირება დაპირებად დარჩა. „ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი ქუთაისს“ - მსგავსი მოთხოვნით, 2015 წელს საინიციატივო ჯგუფმა ქუთაისში ხელმოწერების შეგროვებაც დაიწყო და ხელისუფლებას წინასაარჩევნოდ გაცემული დაპირების შესრულება მოსთხოვა. "გთხოვთ და მოვითხოვთ, 2012 წელს გაცემული დაპირების შესრულებას და ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ქუთაისში დაფუძნებას. ის ქალაქს ძალიან სჭირდება" - ნათქვამი იყო საინიციატივო ჯგუფის მიერ ბიძინა ივანიშვილისა და ხელისუფლების მისამართით გავრცელებულ განცხადებაში. ტექნოლოგიური ინსტიტუტის პრეზენტაცია დაპირებიდან მხოლოდ ოთხი წლის თავზე,  მიმდინარე წლის მაისში გაიმართა. ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ფარგლებში ჯამში 250 მილიონი ევრო უნდა დაიხარჯოს და მისი მშენებლობა 7 წლის შემდეგ დასრულდება. საჭირო ხარჯებს სრულად ფონდი „ქართუ“ დაფარავს. ტექნოლოგიური ინსტიტუტის პროექტის პრეზენტაციაზე, ყოფილმა პრემიერმა, ბიძინა ივანიშვილმა განაცხადა, რომ პროექტის ფარგლებში ქუთაისში საუნივერსიტეტო ქალაქის მშენებლობაც არის დაგეგმილი. 14 ივნისს ჟურნალისტებთან შეხვედრისას, ბიძინა ივანიშვილმა დააზუსტა, რომ საუნივერსიტეტო ქალაქი ქუთაისთან ახლოს, ტყეში აშენდება. მიმდინარე წლის 15 ივნისს ქუთაისის მერმა, შოთა მურღულიამ განაცხადა, რომ საუნივერსიტეტო ქალაქის მშენებლობისათვის ამ ეტაპზე 3 ადგილი განიხილება და საბოლოო გადაწყვეტილმა ჯერჯერობით მიღებული არ არის.
"სრულად აღმოვფხვერით ელიტური კორუფცია. დღეს ყველაზე რადიკალური ოპონენტებიც კი ვერ უარყოფენ ამ ფაქტს და ვერ გვაბრალებენ კორუფციის მფარველობას"
mcdari
ფაქტ-მეტრი ამჯერად არ შედის იმის დეტალურ განხილვაში, "აღმოიფხვრა" თუ არა ე.წ. ელიტური კორუფცია, თუმცა, ფაქტია, რომ კორუფციაზე, მათ შორის მთავრობის მხრიდან კორუფციის მფარველობაზე ოპონენტები და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ნამდვილად საუბრობენ. საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ 2016 წლის მაისში საზოგადოებრივი აზრის კვლევა გამოაქვეყნა, რომელიც კორუფციის მხრივ მდგომარეობის გაუარესებაზე მიუთითებს.  ამასთან, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ 2016 წლის მაისში კიდევ ერთი კვლევა გამოაქვეყნა, სადაც კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტროში არსებულ შესაძლო კორუფციის რისკებზეა საუბარი. "ნაციონალური მოძრაობის" წევრის, გიორგი კანდელაკის განცხადებით, მთავრობის გადაწყვეტილებით დაწყებული პროექტი Check in Georgia კორუფციულ სქემებს მოიცავს, სადაც კულტურის სამინისტროს მაღალჩინოსნების ინტერესები იკვეთება (იხ.ფაქტ-მეტრის სტატია). ხელისუფლების მხრიდან კორუფციის ფაქტებზე ხშირად მიუთითებს თბილისის საკრებულოს დეპუტატი ალეკო ელისაშვილიც. ე.წ. ელიტური კორუფცია იყო 2016 წლის 8 მაისის გადაცემა "განსხვავებული აქცენტების" თემა, სადაც თანაინვესტირების ფონდის საქმიანობასთან დაკავშირებითაც იყო კითხვები დასმული. ოპონენტებმა ელიტური კორუფციის ნიშნები ასევე დაინახეს ბოტანიკური ბაღის კუთვნილი და მიმდებარე ტერიტორიების გასხვისებაშიც. ამ თემებზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა (იხ. სტატია 1; სტატია 2). რაც შეეხება საერთაშორისო რეიტინგებს, მსოფლიო სამართლის პროექტის მონაცემებით, 2012 წელთან შედარებით, კორუფციის არარსებობის ინდიკატორი გაუარესდა. ამასთან, საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსის (CPI) მიხედვით, 2012 წელთან შედარებით საქართველოში კორუფციის აღქმის ინდექსი არ შეცვლილა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია).

On 30 May 2016, the former Prime Minister of Georgia and founder of the Georgian Dream party, Bidzina Ivanishvili, addressed the population with a letter which gives a comparison of the situation under the rule of the previous and incumbent governments. Mr Ivanishvili believes that the new Government of Georgia has improved the situation in absolutely every aspect listed in his letter. FactCheck verified the accuracy of several of Bidzina Ivanishvili’s statements in the letter (see link 1 and link 2). Now, we offer the third part of the facts from Ivanishvili’s letter which we verified.
"In 2016, the GDP per capita of Georgia for the first time will exceed 10,000 Int'l $, marking a 25% growth since 2012. The per capita growth of the Georgian economy will be about 46.4% from 2017 to 2021, reaching 14,663 Int'l $ in 2021 whilst the growth rate will reach 11.9%. If we manage to keep this kind of growth rate, the GDP will quadruple by 2030, exceeding 40,000 Int'l $."
In April 2016, the International Monetary Fund published the revised World Economic Outlook report. According to the report, Georgia’s per capita income in 2016 will be 10,015 Int'l $ which does in fact exceed the numbers of 2012 by 25%. The International Monetary Fund forecasts a 14,663 Int'l $ per capita income for 2021 which will mark a 46.4% growth as compared to 2016. The GDP per capita is expected to grow by 11.9% in 2021. Despite the fact that the numbers stated in the letter are absolutely accurate, methodological errors and manipulation with numbers is still evident:
1. It should be pointed out from the very beginning that the per capita income growth depends upon the growth of the country’s economy as well as upon the changes in the number of the population living in the country. Georgia’s population has been shrinking for 25 consecutive years which, mathematically, accelerates the growth rate of the GDP per capita. Based upon the 2014 universal census, the International Monetary Fund corrected Georgia’s population data in the previous years. The country’s population decreased by 159,000 from 2012 to 2016 whilst it will drop even further, by 164,000 people, from 2016 to 2021. The letter says nothing about these facts.
2. Int'l $ by Purchasing Power Parity depicts the actual purchasing power of the United States dollar in various countries. Given the fact that prices differ from country to country, the purchasing power of the same amount of USD might differ according to the country. The purchasing power of USD 1 in Georgia is 2.6 times greater than it is in the United States of America. This methodology is used to correctly to compare the incomes of various countries to each other. Comparing the GDP per capita in Int'l $ of different countries actually shows which country is better off.
In addition, if we aim to calculate the changes in Georgia’s GDP per capita over the years, we should use the tool of the real GDP per capita (minus inflation) in GEL (as GEL is the dominant currency in Georgia) rather than in Int'l $. This indicator in Int'l $ might change according to the changes in prices in Georgia and the USA as well as according to the changes in the GEL exchange rate with regard to USD. It does not depend solely upon the economic growth in the country. The actual per capita income was GEL 3,289 in 2012 whilst it will reach GEL 3,907 by the end of 2016, growing by 19%, according to the International Monetary Fund’s forecast.
1. If the population were not decreasing at the current pace, the actual growth of the GDP per capita in GEL would be 14% instead of 19%. With a 14% growth in four years (without the changes in the number of the population) it would take 20 years for Georgia’s GDP per capita to double and 16 years for it to grow by 19%.
2. The same approach was used in terms of the forecast data from 2017 to 2021 as well. The per capita income in GEL will be growing by 33% whilst the growth without taking the population drop into account would be 27%. With this rate, it would take 15 years for Georgia’s per capita income to double. As for the 11.9% growth of the GDP per capita (in Int'l %), forecast for 2021, this is also mainly due to the decrease in the population. With the number of the population remaining constant, the growth rate would have been 7.2%.
3. It would be highly incorrect to assume that Georgia’s per capita income will have the trend of an 11.9% annual growth in Int'l $ from 2022 to 2030, thereby exceeding 40,000 Int'l $. The International Monetary Fund has made its forecasts only until 2021. Keeping the growth of 2021 until 2030 is Mr Ivanishvili’s assumption in his letter. The per capita income in Int'l $ grew by an average of 10% from 2010 to 2012. This went down to an average of 6% from 2013 to 2015 whilst the average growth will be 7% from 2016 to 2021 according to the forecasts. It should also be taken into account that the greater the GDP and the GDP per capita of the country are, the harder it becomes to maintain a high growth rate if the number of the population does not continue to decrease.
As already pointed out above, the changes in Georgia’s GDP per capita are mainly due to the country’s economic growth rate as well as the number of the population. The average economic growth rate from 2012 to 2016 (which is the actual source of income growth for the population) was 3.3% whilst the forecast from 2017 to 2021 is 4.9%. If the number of the population does not decrease further, it will take 14 years for the real income to double and 28 years for it to quadruple.
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2021
Economic Growth % 6.2 7.2 6.4 3.4 4.6 2.8 2.5 5.0
Real GDP Per Capita in GEL 2,806 3,050 3,289 3,449 3,660 3,794 3,907 5,196
GDP Per Capita in Int'l $ 6,568 7,287 8,002 8,527 9,198 9,630 10,015 14,663
Population, Million 3.944 3.89 3.837 3.783 3.73 3.697 3.678 3.514
"The results of the National Democratic Institute (NDI) surveys were sharply different from reality. A serious difference was recorded between the results of the surveys conducted prior to the elections in 2012 and the actual results of the elections."
verdiqtis_gareshe
In his interview with the newspaper, Kviris Palitra, the Head of the Caucasus Research Resource Center (CRRC) , Koba Turmanidze, responded to the sceptical attitudes of the Georgian political parties towards the surveys conducted by the National Democratic Institute (NDI). CRRC is a non-governmental organisation which the National Democratic Institute employs for its surveys in Georgia. Mr Turmanidze also talked about the survey conducted prior to the Parliamentary elections in 2012 which showed a 40% difference from the actual results of the elections. He explained that the survey was conducted two months before the elections (author’s note:  the survey was done before the so-called Prison Tapes were published) which leaves plenty of time for the sympathies of the voters to change. "We did not show an incorrect image but, rather, indicated that 40% of voters were not yet sure about their choice. One of the political parties managed to mobilise these people in its favour whilst the second failed to do so. If the politicians believe that we should accurately predict the results of the elections, why do they bother to hold pre-elections campaigns at all?," said Mr Turmanidze. NDI published it survey about the ratings of the political parties in September 2012. According to the survey, the answers to the question “If elections were held tomorrow, who would you vote for?” were distributed in the following way:  37% - United National Movement, 12% - Georgian Dream coalition, 3% - Christian Democratic Movement and 2% - other political parties. About 22% of those surveyed had not yet made up their minds whilst 21% refrained from answering the question. Hence, in total, about 43% of those surveyed did not name a specific political party as an answer to the aforementioned question (see Link).
"The real growth of wages was GEL 175 from 2013 to 2015 whilst this number was just GEL 78 from 2010 to 2012. The real growth of pensions (taking the purchasing power into account) amounted to 24.1%."
Table 1 depicts the average annual nominal wage from 2008 to 2014. The National Statistics Office of Georgia has yet to publish the data for 2015.   Table 1: Average Annual Nominal Wage (GEL)
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
534.9 556.8 597.6 636.0 712.5 773.1 818.0
Source: National Statistics Office of Georgia   As the data make clear, the nominal growth of wages from 2010 to 2012 amounted to GEL 155.7. Using real wages to compare the wages of different years to each other is a correct method. This means that the inflation level is taken into account (the growth of prices which decreased the purchasing power of the wages). Given the fact that in this case we compare average annual salaries, it would be appropriate to use average annual inflation numbers as well. Taking inflation into account, the real average wage in 2009, in 2012 prices, was GEL 639. The real growth of average annual wages from 2010 to 2012 amounted to GEL 74. We only have quarterly data for the average real wages in 2015. Hence, in order to assess the changes in the average annual real wages we compared the quarterly average real wages of 2012 to the respective periods of 2015. The average quarterly growth of wages amounted to GEL 135. Whilst evaluating the average growth of pensions from 2013 to 2015, it must be taken into account that the amounts of pensions differed according to the categories of pensioners for the year 2012, amounting to GEL 110 and GEL 125 for the two different categories. The amount of pensions has been unified as of 2015 and equals GEL 160. Taking the Consumer Price Index into account (the average in 2005 was GEL 100), GEL 110 and GEL 125 in 2012 is equal to GEL 121 and GEL 138 in 2015. The growth in the first case is 32% and the growth in the second case is 16%. The average growth rate of both categories combined is 24%. The same indicators calculated using the same methods amounted to 31% from 2010 to 2012 (hence the growth rate of pensions was higher in the past); however, unlike the other indicators, the letter does not use this method of calculation when talking about pensions.
"The pace of infrastructure construction has noticeably accelerated."
In order to assess the changes in the pace of infrastructure construction, we studied the amounts of money allocated by the state budget for this purpose over the years. In the overall state budget of Georgia, the expenditures for infrastructure construction are calculated in the non-financial assets budget line. This budget line allocated an average of GEL 1,775 million annually from 2010 to 2012, reaching its maximum in 2012 (Table 1). In 2013, infrastructure expenditure went down by GEL 524 million or 27%. This indicator started to grow again in 2014; however, even the planned expenditure for 2016 is lower than the money spent from 2010 to 2012. The average annual expenditure from 2013 to 2016 is GEL 1,560 million. We have a clear positive trend of growth in the past years as compared to 2013.   Table 1: Infrastructure Expenditure (GEL Million)
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Infrastructure Expenditure 1,540 1,869 1,916 1,392 1,444 1,680 1,721
FactCheck has already written about the number of roads and bridges which were constructed during the offices of the previous and incumbent governments. If we compare the period from 2010 to 2012 and from 2013 to 2010 (Table 2), a total of 1,074 km of roads were rehabilitated from 2010 to 2012 whilst this number dropped to 730 km from 2013 to October 2015. A total of 151 bridges were rehabilitated from 2010 to 2012 whilst this number was 109 from 2013 to 2015. Many new bridges were constructed from 2013 to 2015 whilst we have no records of new bridges being built from 2010 to 2012.   Table 2: Constructed and Rehabilitated Roads and Bridges
2010 2011 2012 2013 2014 2015 (Oct)
Rehabilitated Roads, km 600 274 200 260 265 205
Rehabilitated Bridges 100 23 28 45 42 22
New Bridges 9 11 3
Source: Roads Department of Georgia   It should be pointed out that Table 2 does not include data about internal (local importance) roads and bridges which were constructed or rehabilitated with the funds of local municipalities.
"The process of founding a technological university has entered its concluding stage."
In his letter, Bidzina Ivanishvili himself states that he made a promise about founding a new technological university in 2011. During his pre-election campaign in 2012, Mr Ivanishvili stated: "We will create a university city in Kutaisi which will be equipped with ultra-modern technologies and infrastructure. It will have the same importance to Georgia as the Gelati Academy had during the times of David the Builder." However, the promise remained a promise. In 2015, an initiative group started gathering signatures with the slogan "Technological University in Kutaisi" and demanded that the government live up to the promises it made during the pre-election campaign. "We ask and demand for the promises made in 2012 to be fulfilled and a technological university to be founded in Kutaisi. The city needs it very much," read the statement made by the group to the Government of Georgia and Bidzina Ivanishvili. The presentation of the technological university was done four years after it was promised, in May 2016. A total of EUR 250 million will be spent on the construction of the technological university and it will be finished in seven years. The Cartu Fund will fully cover all of the necessary costs. At the presentation of the technological university, Bidzina Ivanishvili stated that the project also envisages the construction of a university city in Kutaisi. On 14 June 2016, during his meeting with the media, Mr Ivanishvili specified that the city will be built in a forest near Kutaisi. On 15 June 2016, the Mayor of Kutaisi, Shota Murghulia, stated that three locations are currently being considered for the construction of the city and the final decision has not yet been made.
"We have fully eradicated elite corruption. Even the most radical of our opponents cannot deny this today and they are unable to accuse us of covering up corruption."
mcdari
FactCheck will not, at this stage, engage in the discussion of whether or not the so-called ‘elite corruption’ has indeed been eradicated; however, it is a fact that opponents as well as representatives of civil society often speak about corruption, in general, and government-backed corruption, in particular. In May 2016, Transparency International Georgia published a public survey whose results indicate a worsening situation in terms of corruption. In addition, Transparency International Georgia published another survey in May 2016 about the possible corruption risks in the Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia. According to the statement of a member of the United National Movement, Giorgi Kandelaki, the CheckIn Georgia project, launched by the Government of Georgia, shows clear signs of corruption schemes where the interests of high-ranking officials from the Ministry of Culture and Monuments Protection of Georgia are apparent (see FactCheck’s article about this issue). Tbilisi City Council member, Aleko Elisashvili, also often points to the facts of corruption in the government. The main topic of the 8 May 2016 Differing Accents talk show was the so-called elite corruption and questions about the work of the Georgian Co-Investment Fund were also asked. Opponents also saw signs of corruption in the privatisation of the territories owned by and adjacent to the Tbilisi Botanical Garden. FactCheck has already written about these issues (see Article 1 and Article 2). As for the international ratings, the World Justice Project’s absence of corruption indicator for Georgia has worsened since 2012. In addition, according to Transparency International Georgia’s Corruption Perception Index (CPI), Georgia’s CPI has not changed as compared to 2012 (see FactCheck’s article about this issue).