სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის გენერალურმა დირექტორმა ნიკა გვარამიამ 22 ივნისს საგანგებო ბრიფინგი გამართა, სადაც განაცხადა,
რომ თბილისის სააპელაციო სასამართლომ სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2-ის საქმესთან დაკავშირებით კანონი დაარღვია.
მიუხედავად იმისა, რომ კანონი ადგენს, რომ სასამართლო გადაწყვეტილების ჩაბარება მხარის ვალდებულებაა და გადაწყვეტილების გამოცხადებიდან არაუადრეს 20 და არაუგვიანეს 30 დღისა ის თავად უნდა მივიდეს და ჩაიბაროს გადაწყვეტილება, დღეს სასამართლომ თვითონ გამოგვიგზავნა გადაწყვეტილება... სასამართლო გადაწყვეტილების გაგზავნის ინსტიტუტს არ იცნობს, მხოლოდ ორი გამონაკლისია - სოციალურად დაუცველი და პატიმარი. რეალური შედეგი ამისა ის არის, რომ ჩვენ, სასამართლოს მცდელობით, გასაჩივრებისთვის [საჭირო] 18 დღე მოგვპარეს. ეს არის საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის მოპარული ვადაც, რომ მან ვერ მოასწროს გადაწყვეტილების დადგენა 54-ე მუხლზე, რომელიც ჩვენ გასაჩივრებული გვაქვს და რომელიც არის ერთადერთი რასაც ეყრდნობა სააპელაციო სასამართლო თავის გადაწყვეტილებაში... ჩვენ გადაწყვეტილება ვერ ჩავიბარეთ, ვინაიდან ის იყო უკანონო აქტი" - განაცხადა გვარამიამ.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სამი მოსამართლისგან შემდგარმა კოლეგიამ ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის საკუთრების დავაზე საქმის განხილვა 7 ივნისს დაასრულა, 10 ივნისს კი გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილი გამოაცხადა, რომლის თანახმადაც ძალაში დატოვა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და რუსთავი 2 ქიბარ ხალვაშს მიაკუთვნა. სააპელაციო სასამართლო, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 257-ე მუხლის მე-2 ნაწილის თანახმად, ვალდებული იყო სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებიდან, ანუ 10 ივნისიდან, 14 დღის ვადაში მოემზადებინა დასაბუთებული გადაწყვეტილება მხარეებისთვის გადასაცემად. სააპელაციო სასამართლოს კოლეგიამ 12 დღეში შეასრულა აღნიშნული ვალდებულება და 22 ივნისს მხარეებს გადაწყვეტილება ფოსტით გაუგზავნა.
საქართველოს სასამართლოების საქმიანობასთან დაკავშირებულ ყველა პროცედურულ საკითხს, მათ შორის დასაბუთებული გადაწყვეტილების მხარისთვის ჩაბარებას, საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი
არეგულირებს.
კოდექსის 259 პრიმა მუხლი ადგენს, რომ "თუ გადაწყვეტილების გამოცხადებას ესწრება გადაწყვეტილების გასაჩივრების უფლების მქონე პირი, ან თუ ასეთი პირისათვის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით ცნობილი იყო გადაწყვეტილების გამოცხადების თარიღი, გადაწყვეტილების გასაჩივრების მსურველი მხარე (მისი წარმომადგენელი) ვალდებულია გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებიდან არა უადრეს 20 და არა უგვიანეს 30 დღისა გამოცხადდეს სასამართლოში და ჩაიბაროს გადაწყვეტილების ასლი;
წინააღმდეგ შემთხვევაში, გასაჩივრების ვადის ათვლა დაიწყება გადაწყვეტილების გამოცხადებიდან 30-ე დღეს. ამ ვადის გაგრძელება და აღდგენა დაუშვებელია".
ასევე, "ამ კოდექსის 46-ე მუხლით გათვალისწინებული პირებისათვის, ასევე პატიმრობაში მყოფი იმ პირებისათვის, რომლებსაც არ ჰყავთ წარმომადგენელი, გადაწყვეტილების ასლის გაგზავნასა და ჩაბარებას უზრუნველყოფს სასამართლო,
ამავე კოდექსის 70-ე და 78-ე მუხლებით დადგენილი წესით".
სამაუწყებლო კომპანია რუსთავი 2 არც პატიმრობაში მყოფ პირს წარმოადგენს და არც სსსკ-ის 46 მუხლით გათვალისწინებულ რომელიმე კატეგორიას ერგება, გარდა ამისა, 10 ივნისს, სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებისას,
სასამართლომ მხარეებს განუმარტა მათი ვალდებულება, განჩინების გამოცხადების დღიდან არაუადრეს 20 და არაუგვიანეს 30 დღისა თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გამოცხადების და გადაწყვეტილების ასლის ჩაბარებასთან დაკავშირებით. შესაბამისად, საინტერესოა, რატომ ჩათვალა საჭიროდ სააპელაციო სასამართლომ მხარეებისთვის გადაწყვეტილების გაგზავნა.
23 ივნისს სააპელაციო სასამართლომ განცხადება
გაავრცელა, სადაც ნათქვამია, რომ "ყოველგვარი საუბარი, რომ სააპელაციო სასამართლოს კოლეგიის ქმედება გასულია კანონის ჩარჩოებიდან, არ შეესაბამება სინამდვილეს და მიზნად ისახავს სასამართლოს დისკრედიტაციასა და საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას. 259-ე პრიმა მუხლი, რომელზეც მხარის მიერ ხდება მითითება, წარმოადგენს სპეციალურ მუხლს, სადაც განსაზღვრულია მხარის მხოლოდ ვალდებულება გამოცხადდეს სასამართლოში არაუადრეს 21 და არაუგვიანეს 30 დღისა გადაწყვეტილების ჩასაბარებლად და თუ იგი თავს აარიდებს ამ მოვალეობას, გადაწყვეტილება ჩაითვლება ჩაბარებულად და დაიწყება ვადის ათვლა 30 დღიდან. 259-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილი იმპერატიულად ადგენს თუ რა კატეგორიის მხარეებთან მიმართებაშია ვალდებული სასამართლო გაუგზავნოს გადაწყვეტილება, რაც არანაირად არ გამორიცხავს სასამართლოს უფლებას საკუთარი შეხედულებისამებრ გაუგზავნოს ნებისმიერ სხვა მხარეს, მით უფრო თუ იგი 21 დღეზე ადრე იქნა მომზადებული. ამასთან, კანონში არ არსებობს ამკრძალავი ნორმა, რომელიც მოსამართლეს უზღუდავს უფლებას გაუგზავნოს კორესპონდენციები მხარეებს, მათ შორის სასამართლო გადაწყვეტილებაც".
სააპელაციო სასამართლოს განცხადება მთავარ კითხვას - თუ რატომ გახდა საჭირო 259 პრიმა მუხლის კანონში არსებობის მიუხედავად მხარეებისთვის გადაწყვეტილების გაგზავნა და ამ მუხლის არსებობის პირობებში ყოფილა თუ არა სასამართლოს პრაქტიკაში მსგავსი პრეცედენტი, პასუხს არ სცემს. ჩვენ სააპელაციო სასამართლოს პრესსამსახურს დავუკავშირდით, რომელმაც ელექტრონული ფოსტის მისამართზე კითხვები გაგვაგზავნინა. პასუხი ამ დრომდე არ მიგვიღია.
თავდაპირველად, სააპელაციო სასამართლოს პრესსამსახური ფაქტ-მეტრთან საუბარში აღნიშნავდა, რომ სასამართლო ოფიციალურად უარს არ აცხადებდა პასუხების გამოგზავნაზე, უბრალოდ უფლებამოსილი პირი ვერ იცლიდა განმარტებების მოცემისათვის. ბოლო საუბრისას კი, პრესმდივანმა პირდაპირ გვითხრა, რომ კითხვებზე პასუხი არ იქნება.
ფაქტ-მეტრი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს პრესდმივანსაც ესაუბრა, რომელმაც გვითხრა, რომ ოფიციალური განცხადების გავრცელებას ან კომენტარის გაკეთებას სააპელაციო სასამართლოს მოცემულ ქმედებაზე იუსტიციის საბჭო ჯერჯერობით არ აპირებს და სააპელაციო სასამართლოს ვებგვერდზე მიგვითითა, სადაც, პრესმდივნის თქმით, გადაწყვეტილების მხარეებისთვის გაგზავნის საკითხი შესაბამისად არის განმარტებული.
ფაქტ-მეტრი თავისუფალი უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორ იაგო ხვიჩიას ესაუბრა, რომელმაც განაცხადა, რომ ამ შემთხვევაში სასამართლოს მხრიდან არსებით დარღვევას, რომელიც გადაწყვეტილების გაუქმებას გამოიწვევს, ადგილი არ ჰქონია, თუმცა მისთვის გაუგებარია, რატომ არ იხელმძღვანელა სასამართლომ 259 პრიმა მუხლით და რატომ გახდა საჭირო გამონაკლისის დაშვება ამ კონკრეტულ საქმეზე. იაგო ხვიჩიამ თანასწორობის პრინციპის დარღვევაზეც ისაუბრა, ვინაიდან, მისი თქმით, სააპელაციო სასამართლოს პრაქტიკაში არ არსებობს საქმე, რომელზეც შეიძლებოდა 259 პრიმა მუხლის გამოყენება და სასამართლომ მაინც გაუგზავნა გადაწყვეტილება მხარეს.
ამ საკითხზე კომენტარი
გააკეთა საქართველოს სახალხო დამცველმაც. "ჩემი აზრით, ეს გარკვეული ხარვეზიც არის და მნიშვნელოვანია, რომ სასამართლომ გააკეთოს განმარტება, რატომ მოხდა ასეთი გადაწყვეტილების მიღება. გვინდა მოვისმინოთ მეორე მხარის პოზიციაც, იქიდან გამომდინარე, რომ რეალურად ვიცოდეთ რასთან გვაქვს საქმე. თუმცა, ზოგადად ის, რომ ვადებთან დაკავშირებით ხარვეზია და რეალურად რაღაც დარღვევები ხდება, ეს ცალსახაა" - განაცხადა უჩა ნანუაშვილმა.
სააპელაციო სასამართლოს მიერ მხარეებისთვის დასაბუთებული გადაწყვეტილების გაგზავნის ფაქტს განცხადებით
გამოეხმაურა არასამთავრობო ორგანიზაცია "საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოც". "სააპელაციო სასამართლოს მხრიდან ასეთ მოკლე ვადაში გადაწყვეტილების დასაბუთების მომზადება და ამ გადაწყვეტილების პროაქტიულად ჩაბარება უპრეცედნტო ფაქტია. სასამართლოს ასეთი ქმედება არცერთ სხვა საქმეზე არ განუხორციელებია.  ამ, და განსაკუთრებით პირველ ინსტანციაში საქმის მოსმენისას დაფიქსირებული დარღვევების ფონზე, დასტურდება ეჭვი სასამართლოს საქმიანობაზე შესაძლო პოლიტიკურ გავლენებთან დაკავშირებით" - ნათქვამია ორგანიზაციის განცხადებაში.
კანონში ნამდვილად ვერ ვხვდებით კონკრეტულ მუხლს, რომელიც სასამართლოს უკრძალავს დასაბუთებული გადაწყვეტილების მხარისათვის გაგზავნას, ამიტომ ვერ ვიტყვით, რომ სასამართლომ კანონი დაარღვია. თუმცა, ნიკა გვარამიას განცხადება, რომ "კანონი ადგენს, რომ სასამართლო გადაწყვეტილების ჩაბარება მხარის ვალდებულებაა და გადაწყვეტილების გამოცხადებიდან არაუადრეს 20 და არაუგვიანეს 30 დღისა ის თავად უნდა მივიდეს და ჩაიბაროს გადაწყვეტილება", სიმართლეა. ასევე, ის, რომ სასამართლო გადაწყვეტილების გაგზავნის ინსტიტუტს არ იცნობს (გარდა კანონით დადგენილი გამონაკლისი შემთხვევებისა), სიმართლეს შეესაბამება.
კოლეგიის უფლებამოსილების საკითხი, 12 დღეში დაწერილი გადაწყვეტილება, მხარეებისთვის დასაბუთებული გადაწყვეტილების გაგზავნის პრეცედენტი - ეს ის თემებია, რომელზეც სააპელაციო სასამართლოს დღემდე განმარტება არ გაუკეთებია და არ დაუსაბუთებია ამდენი გამონაკლისის დაშვების საფუძველი. იმ ფონზე, როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლოში მიმდინარეობს საქმის განხილვა სამოქალაქო კოდექსის იმ ერთადერთი მუხლის კონსტიტუციურობასთან დაკავშირებით (54-ე), რომელსაც სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება ეყრდნობა, სააპელაციო სასამართლოს მხრიდან ასეთი სიჩქარე ნამდვილად აჩენს კითხვებს სასამართლო პროცესის დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით.

On 22 June 2016, the Director General of the Rustavi 2 broadcasting company, Nika Gvaramia, held a special press conference where he stated that Tbilisi City Court violated the law with regard to the Rustavi 2 case.
"
Despite the fact that the law stipulates that it is the obligation of the involved party to accept the court ruling and that it must do so by visiting the court and take a hard copy of the decision no earlier than 20 days and no later than 30 days after the announcement of the ruling, City Court mailed the ruling to us only today… the Court does not recognise the practice of mailing out rulings with the exception of two cases – if a person is socially vulnerable or he is a prisoner. The actual result of this action is that the Court has attempted to take away 18 days necessary for preparing an appeal. This time has also been taken from the Constitutional Court so that it is not able to make a decision on Article 54 about which we have complained to the Constitutional Court and upon which the whole argumentation of the Court of Appeals rests… we cannot accept this decision as it was delivered to us in an illegal manner," said Mr Gvaramia.
The Panel of the Court of Appeals of Tbilisi, comprised of three judges, finished its consideration of the issue regarding Rustavi 2’s property rights on 7 June 2016 whilst the resolution was announced on 10 June 2016 according to which the Court of Appeals left the decision of Tbilisi City Court in power and granted Rustavi 2 to Kibar Khalvashi. According to Point 2 of Article 257 of the Civil Procedure Code of Georgia, the Court of Appeals was obligated to prepare an argument-based decision to be handed over to the parties within 14 days after the announcement of the decision (which took place on 10 June 2016). The Panel of the Court of Appeals did this in 12 days and mailed the decision to the parties on 22 June 2016.
All of the procedures connected to the work of the Georgian courts, including delivering their argument-based decisions to the respective parties, are regulated by the Civil Procedure Code of Georgia.
Article 259 of the Civil Procedure Code of Georgia stipulates: "If a person authorised to appeal a court decision is present during the announcement of the ruling or if such a person was notified about the date of the announcement using the standard procedures provided for by Georgia law, the party wishing to appeal the decision (or its representative) is obligated to visit the court no earlier than 20 days and no later than 30 days after the announcement and take a copy of the court decision. If this does not happen, the time limit for appellation will be counted starting on the 30th
day after the announcement of the decision. Reinstating or lengthening this time limit will not be permitted."
In addition: "For persons covered by Article 46 of this Code and for prisoners who have no representative, the court itself takes the obligation to deliver the ruling to them
using the standard procedures provided for by Articles 70 and 78 of this Code."
Rustavi 2 is neither a person being held in custody nor does it qualify to be in any of the categories covered by Article 46 of the Civil Procedure Code of Georgia. In addition, on 10 June 2016, when the decision was announced, the Court explained to the opposing parties that they had the obligation to visit the Court of Appeals no earlier than 20 days before and no later than 30 days after to receive a copy of the argument-based decision. Hence, it is interesting to know why the Court of Appeals deemed it necessary to mail the decisions to the parties.
On 23 June 2016 the Court of Appeals published a statement saying that: "Any discussion that the actions of the Panel of the Court of Appeals are beyond the ramifications of the law is far from the truth and serves only to discredit the Court and mislead the public. Article 259 of the Civil Procedure Code of Georgia, which the appealing party indicates, is a special article which only describes the obligation of the party to appear in Court no earlier than 20 days before and no later than 30 days after the announcement of the decision in order to take the hard copy of the decision itself. If the party chooses to evade this obligation the decision will be regarded as delivered and the calculation of the time for appellation will start from the 30th
day. Point 2 of Article 259 of the Civil Procedure Code of Georgia expressly states the categories of the parties to which the Court is obligated to send the decision. This does not in any way prevent the Court from sending its decision to other categories of parties as well, if it deems it necessary, including and especially if the argument-based decision is prepared earlier than 20 days after the announcement. In addition, there are no norms in the law which would prevent the judge from sending correspondence to the parties and this includes Court decisions as well."
The statement of the Court of the Appeals fails to answer the main question – why it was necessary to mail out the decisions to the parties when Article 259 of the Civil Procedure Code of Georgia provides necessary procedures and a timeframe for this and whether or not, in the presence of the aforementioned article, there has been a precedent of the Court mailing its decision to the parties. We contacted the Media Service of the Court of Appeals of Georgia which urged us to send our questions by e-mail. We have still not received answers to these questions.
Initially, the Media Service of the Court of Appeals did not refuse to send us the answers to our questions but stated that the person responsible for answering was not available. During our last conversation, however, the Media Service expressly told us that there would be no answer to our questions.
also spoke with the Media Service of the Supreme Council of Justice which told us that the Council is not planning to comment upon or publish an official statement about the aforementioned action of the Court of Appeals and then directed us to the Court’s website where we could find an explanation of the procedures for sending out the Court’s decisions to the parties of a dispute.
interviewed Iago Khvichia, Assistant Professor at the Free University of Tbilisi, who told us that the Court has not violated any major law in this particular case which would result in the annulment of the decision; however, he also said that it is quite unclear why the Court refused to follow Article 259 of the Civil Procedure Code of Georgia and chose to make an exception for this case instead. Mr Khvichia also talked about the violation of the principle of equality as he believes that there has not been a single case in the practice of the Georgian courts when the court was able to use the procedure set out in Article 259 but chose to mail out the decisions to the parties instead.
The Public Defender of Georgia also commented upon this issue. "I think that this definitely is a flaw in the procedure and it is highly important for the Court to explain why it made such a decision. We would also like to hear the position of the opposing party in order to better understand the current situation. However, the fact that there is a flaw in the procedure regarding the timeframe and there are other violations as well is quite apparent," said Ucha Nanuashvili.
Transparency International Georgia also published a statement about the Court of Appeals mailing out its argument-based decision to the parties itself. "The Court of Appeals preparing the argument-based decision upon such short notice and then mailing it to the parties is an unprecedented event. The Court has never done such a thing in any other case. This, combined with the other flaws recorded during the trial in Tbilisi City Court, strengthens the doubts about possible political influences upon the Court decision," reads the organisation’s statement.
The law definitely does not prohibit the Court from mailing its argument-based decisions to the respective parties. Hence, we cannot say that the Court has violated the law. However, Mr Gvaramia’s statement that "the law stipulates that it is the obligation of the involved party to accept the court ruling and it must do so by visiting the court and taking the hard copy of the decision no earlier than 20 days and no later than 30 days after the announcement of the ruling" is true. The fact that the Court does not engage in the practice of mailing out its decisions to the parties of the dispute (with the exception of several categories) is also correct.
The issue of the powers of the Panel of the Court of Appeals, a decision written in just 12 days and the precedent of sending the argument-based decision to the parties of the dispute – these are the topics about which the Court of Appeals has yet to make a statement and provide reasoning for making so many exceptions. Given the fact that the Constitutional Court is still considering the legality of the single article (Article 54 of the Civic Code of Georgia) upon which the decision of the Court of Appeals rests, such a rush from the Court of Appeals does indeed raise doubts about the independence and impartiality of the trial.