რადიო "მარნეულის"ეთერში, მარნეულის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა მერაბ თოფჩიშვილმა სასმელ წყალთან დაკავშირებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე საუბრისას განაცხადა, რომ მარნეულის მოსახლეობა მაღალი ხარისხის სასმელ წყალს მოიხმარს და ამას ლაბორატორიული შედეგებიც ცხადყოფს. "მე შემიძლია დავარწმუნო მოსახლეობა, რომ მარნეულის მუნიციპალიტეტში წყალი არის სრულიად ვარგისიანი" - განაცხადა თოფჩიშვილმა.
მარნეულის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ინფრომაციით, მარნეულს სასმელი წყლით სამი საწარმო ამარაგებს: შპს "საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია", შპს "მარნეულის სოფლის წყალი" და შპს "რუსთავის წყალი". აქედან, მხოლოდ ერთი შპს - "მარნეულის სოფლის წყალი" იმყოფება მარნეულის ადილობრივი თვითმმართველობის სუბსიდირებაზე. შპს "გაერთიანებული წყლმომარაგების კომპანიის" 100%-იანი წილის მფლობელი სახელმწიფოა, ხოლო შპს "რუსთავის წყალი" კერძო კომპანიაა, რომელიც "ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერთან" და "მცხეთის წყალთან" ერთ საინვესტიციო ჯგუფში შედის.
"მარნეულის სოფლის წყალი" წყლით მუნიციპალიტეტის 23 სოფელს, "რუსთავის წყალი" 18 სოფელს, ხოლო "გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია" ქალაქ მარნეულსა და სამ სოფელს ამარაგებს. ჩვენ სასმელი წყლის ხარისხთან დაკავშირებით თითოეული კომპანიის წარმომადგენლობას დავუკავშირდით. "მარნეულის სოფლის წყლის" დირექტორმა ბადრი ქველაძემ 2016 წლის 29 ივნისის ლაბორატორიული შედეგები გვაჩვენა და აღნიშნა, რომ ამ შედეგების მიხედვით მათი მომხმარებლები, "სასმელი წყლის ტექნიკური რეგლამენტის" შესაბამისად, სასმელ წყალს მაღალი ხარისხით იღებენ. დანარჩენი ორი კომპანიისგანაც იგივე პასუხი მივიღეთ. იმის გათვალისწინებით, რომ მარნეულის მოსახლეობა დიდი ხანია შეშფოთებას გამოთქვამს სასმელი წყლის ხარისხთან დაკავშირებით, სხვადასხვა სააგენტოები კი მარნეულის სოფლებში სასმელი წყლის დაბინძურებაზე ინფორმაციას ავრცელებენ, გადავწყვიტეთ ეს საკითხი თავად გამოგვეკვლია და სასმელი წყლის ანალიზი ლაბორატორიისთვის დაგვეკვეთა. 2016 წლის 4 ივლისს ჩვენ "მომხმარებელი.GE"-ს დავუკავშირდით და ლაბორატორიის შერჩევაში და ანალიზში დახმარება ვთხოვეთ. ლოკაციად მარნეულის მუნიციპლიტეტის სოფელი თაზაქენდი შეირჩა. "მომხმარებელი.GE"-მ სასმელი წლის ანალიზი ნათაძის სახელობის სანიტარიისა და ჰიგიენის ინსტიტუტის ლაბორატორიას დაუკვეთა. სასმელი წყლის ნიმუში 2016 წლის 5 ივლისს, სოფელ თაზაქენდში, საღავათ მეხტიევის ეზოდან ავიღეთ.სოფელში სასმელი წყალი წინა დღით იყო მოსული და როგორც ადგილობრივები ამბობენ, მათ ის სუფთა ჭურჭელში შეინახეს, რადგან ზუსტად არ იცოდნენ, რამდენი დღე იქნებოდნენ ონკანის წყლის გარეშე. ანალიზისთვის წყალი სწორედ ამ ჭურჭლიდან, ასევე სამზარეულოს მაგიდაზე დასალევად გამზადებული ბოთლიდან ავიღეთ (იხ. ფოტომასალა). ლაბორატორიიდან მიღებული სასმელი წყლის ქიმიურ-მიკრობიოლოგიური ანალიზის (იხ. ბმული 1,ბმული 2)
პასუხების თანახმად, წყალში მიკრობული დაბინძურება ფიქსირდება. დასკვნაში ვკითხულობთ, რომ მომატებული მინერალიზაციისა და სიხისტის გამო, სასმელ-სამეურნეო მიზნებით ამ წყლის მოხმარებამ შესაძლებელია შექმნას გარკვეული პრობლემები. კერძოდ, ის კარდიოვასკულარული და თირკმელ-კენჭოვანი დაავადებების განვითარების რისკს ქმნის. ასევე, ამ წყლის გამო, საპონი ცუდად ქაფდება დაბანისა და გარეცხვის დროს. კვლევის საბოლოო დასკვნაში კი ვკითხულობთ, რომ სასმელი წყლის მიკრობიოლოგიური მაჩვენებლები არ შეესაბამება "სასმელი წყლის ტექნიკურ რეგლამენტს" და მისი სასმელ-სამეურნეო მიზნით გამოყენება დასაშვებია მხოლოდ დეზინფექციის შემდეგ.
მარნეულის მუნიციპალიტეტს სასმელი წყლით სამი ძირითადი კომპანია ამარაგებს. სოფელი თაზაქენდი, მარნეულის მუნიციპალიტეტის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, შპს "რუსთავის წყალის" მომსახურების ზონაში შედის. როგორც ამ კომპანიაში აცხადებენ, მარნეულის სოფლებს სასმელ წყალს დახურული მილებით აწვდიან, მათი ლაბორატორიული შემოწმების შედეგები საუკეთესოა და წყლის დაქლორვა პერმანენტულად მიმდინარეობს. ასევე, მათ წყალს არ გააჩნია სუნი და არც მღვრიე არ არის.
თუმცა, ფაქტ-მეტრის მიერ ("მომხმარებელი.GE"-სა და შესაბამისი ლაბორატორიის დახმარებით) ჩატარებულმა ლაბორატორიული კვლევის შედეგებმა სხვა სურათი გვიჩვენა. კერძოდ, სოფელ თაზაქენდში (ერთი ოჯახის მაგალითზე) შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ სასმელი წყალი დაბინძურებულია და მისი მოხმარება სარისკოა. გარდა ამისა, ჩვენ სოფლის მოსახლეობასაც ვესაუბრეთ. ადგილობრივთა ნაწილი ამბობს, რომ ონკანებში მოსულ წყალს არ მოიხმარენ და სასმელ წყალს ყიდულობენ.

The Head of the Marneuli Municipality, Merab Topchishvili, on air on radio Marneuli,
talked about infrastructural projects related to the supply of drinking water and stated that the population of Marneuli consumes high-quality drinking water which has been confirmed by laboratory analysis. Mr Topchishvili stated: "I can assure the population that the water quality in the Marneuli Municipality is absolutely suitable."
According to the information of the Marneuli Municipality Public Relations Service, three water companies supply Marneuli with drinking water – United Water Supply Company of Georgia LTD, Marneulis Soplis Tskali LTD (Marneuli Village Water) and Rustavis Tskali LTD (Rustavi Water). Of these, only one, Marneulis Soplis Tskali, is subsidised by Marneuli’s local self-government body. The state owns 100% of the shares of the United Water Supply Company of Georgia. Rustavis Tskali is a private company which belongs to one and the same investment group
together with Georgian Water and Power and Mtskhetis Tskali (Mtskheta Water).
Marneulis Soplis Tskali supplies water to 23 villages of the Marneuli Municipality, Rustavis Tskali supplies water to 18 villages and the United Water Supply Company of Georgia supplies water to Marneuli proper together with three adjacent villages.
contacted the representatives of each of the aforementioned companies in regard to the quality of drinking water. The Director of Marneulis Soplis Tskali, Badri Kveladze, presented laboratory analysis results dated 29 June 2016 and stated that their consumers are supplied with high-quality drinking water as shown by the results according to the Drinking Water Technical Regulation. The other two companies responded with similar statements.
Considering the fact that the Marneuli population has been voicing concerns for a long time in regard to the quality of the drinking water and different news agencies have been reporting about alleged drinking water pollution, FactCheck
decided to carry out an independent study and submit water samples for laboratory analysis.
On 4 July 2016, FactCheck
contacted the website momkhmarebeli.ge and asked for assistance in selecting a laboratory and an analysis. The village of Tazakendi in the Marneuli Municipality was selected as the location for the experiment.
Momkhmarebeli.ge submitted a drinking water analysis to the G. Natadze Sanitation and Hygiene Scientific-Research Institute’s laboratory. We took a sample on 5 July 2016 in Tazakendi from the home of Saghavat Mekhtiev. The sample was taken the day before the analysis because villagers were not certain that there would be a water supply on the day designated for the testing. The samples were collected in a clean vessel and a bottle (see photos).
According to the laboratory testing, a chemical-macro biological analysis showed that the water sample contains microbe pollution. The results also indicate that due to the high level of mineralisation and hardness of the tested water, its consumption for drinking or agricultural purposes might cause certain problems; namely, it creates a high risk for the development of cardiovascular and kidney diseases. Additionally, soap for washing and personal hygiene is less effective under conditions of hard water. The final conclusion of the laboratory results indicates that the microbiological indicators in the water do not correspond to the Drinking Water Technical Regulation with consumption for drinking or agricultural purposes recommended only after the water’s disinfection and purification.
Three companies supply Marneuli with drinking water. According to the information of the Marneuli Municipality, the village of Tazakendi belongs to the area supplied by Rustavis Tskali. As stated by the company’s representatives, Marneuli’s villages are supplied with water via closed water pipes, the results of laboratory testing show that the water is of an excellent quality and that chlorination is carried out on a permanent basis. Additionally, the company stated that its water does not have any odours or silt.
However, the results of the laboratory analysis conducted by FactCheck (with the assistance of momkhmarebeli.ge and a laboratory) show a different picture; namely, we can conclude that the drinking water in the village of Tazakendi (one sample family) is polluted and its consumption is risky. Additionally, FactCheck
interviewed the village population. Some of the locals said that they do not consume tap water and usually purchase bottled water.