მიმდინარე წლის ივნისში, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა 2015 წლის საქმიანობის ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც სახელმწიფო სტრუქტურებში დანამატის სახით გაცემული თანხების მნიშვნელოვან ზრდაზე იყო საუბარი. ეკონომიკის მინისტრი დიმიტრი ქუმსიშვილი აღნიშნულ ანგარიშს გამოეხმაურა და განაცხადა: "არაფერი გამიორმაგებია, ზუსტად ვიცი. სახელფასო ფონდი, რამდენიც მქონდა წლების განმავლობაში, პრაქტიკულად, უცვლელია".
საქართველოს შრომის კოდექსის მიხედვით, მომსახურის შრომის გასამრჯელო თანამდებობრივ სარგოს (ხელფასი), პრემიასა და კანონით გათვალისწინებულ დანამატს მოიცავს. პრემია ფინანსური წახალისების ფორმას წარმოადგენს. საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულ პირზე ერთჯერადად გაცემული პრემიის ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს დასაქმებულის თანამდებობრივ სარგოს და კვარტალში მხოლოდ ერთხელ შეიძლება გაიცეს (მაგრამ არაუმეტეს წელიწადში სამჯერ).
სახელმწიფო აუდიტის
დასკვნის მიხედვით, 2015 წლის განმავლობაში, წინა წელთან შედარებით, პრემიის მუხლით გაცემული სახსრების შემცირების პარალელურად დანამატის მუხლით გაცემული სახსრების ოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. თუმცა, აღნიშნულ ანგარიშში ეკონომიკის სამინისტროში გაცემული შრომის ანაზღაურება შესული არ არის. როგორც აუდიტის სამსახურის წარმომადგენელმა  ჩვენთან საუბრისას აღნიშნა, ეკონომიკის სამინისტროში გაცემული შრომის ანაზღაურების შესწავალა ამჟამად მიმდინარეობს.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ინფორმაციით, 2015 წელს სამინისტროს აპარატის თანამშრომლებზე გაცემული შრომის ანაზღაურება წინა წელთან შედარებით 8%-ით შემცირდა (ცხრილი 1). მათ შორის, პრემიის  მუხლით გაცემული თანხის ოდენობა 518 639 ლარით, ხოლო დანამატის მუხლით გაცემული თანხის ოდენობა 95 078 ლარით გაიზარდა.
ცხრილი 1: ეკონომიკის სამინისტროს აპარატის თანამშრომლების შრომის ანაზღაურება
(5 თვე) |
| თანამდებობრივი სარგო |
4 112 201 |
4 176 499 |
3 210 569 |
3 097 940 |
3 048 247 |
1 228 272 |
| პრემია |
1 644 575 |
1 751 431 |
1 036 316 |
1 846 672 |
1 328 033 |
454 507 |
| დანამატი |
46 424 |
48 135 |
680 904 |
838 489 |
933 567 |
413 927 |
| ჯამი |
5 756 776 |
5 976 065 |
4 927 789 |
5 783 101 |
5 309 847 |
2 096 706 |
ცხრილი 2: ეკონომიკის სამინისტროში მინისტრებზე და მინისტრის მოადგილეებზე  გაცემული შრომის ანაზღაურება 2011-2016 წლებში
2016 (6 თვე) |
183 585 |
200 964 |
162 678 |
162 160 |
151 143 |
77 345 |
207 000 |
226 430 |
45 055 |
106 710 |
48 880 |
24 730 |
163 030 |
152 464 |
142 040 |
73 390 |
390 585 |
427 394 |
370 763 |
421 334 |
342 063 |
175 465 |
რაც შეეხება ეკონომიკის მინისტრების და მინისტრის მოადგილეების შრომის ანაზღაურებას, 2011 წლიდან დღემდე ეს მაჩვენებელი ყველაზე ცოტა 2015 წელს იყო და 342 063 ლარი შეადგინა. მიმდინარე წლის ექვსი თვის მონაცემებით კი, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ წელს მინისტრებზე და მინისტრის მოადგილეებზე შედარებით მეტი ოდენობის შრომის ანაზღაურება გაიცემა, ვიდრე 2015 წელს დაფიქსირდა. რაც შეეხება პრემიებსა და დანამატებს, 2013 წლიდან პრემიების მუხლით გაცემული თანხები შემცირდა, რის ხარჯზეც  დანამატები გაიზარდა. თუმცა, საერთო ჯამში თითქმის ერთი და იგივე რაოდენობის დანამატი და პრემია გაიცემა.
სახელმწიფო აუდიტის 2015 წლის ანგარიშში ეკონომიკის სამინისტროში გაცემული შრომის ანაზღაურება შესული არ არის. ეკონომიკის სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, სამინისტროს აპარატში გაცემული შრომის ანაზღაურების ოდენობა თითქმის ყოველწლიურად იცვლებოდა, თუმცა რაიმე კონკრეტული ტენდენცია, ზრდის ან კლების, არ შეინიშნება.

In June 2016, the State Audit Service published a report on 2015’s activities which addressed the significant growth in the amount of money given as a salary supplement in state organs. The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, commented upon the report and stated: “I have not doubled anything and that is certain. The salary fund which I have had for years remains practically unchanged.”
According to the Labour Code of Georgia, employee labour remuneration includes salary remuneration, bonuses and salary supplements as envisaged by the law. A bonus represents a form of financial encouragement for an employee. The amount of a bonus given to a public servant cannot exceed the employee’s labour remuneration and can be issued once in a quarter (but not more than three times during a year).
According to the conclusion of the State Audit Service, in light of the decreased amount of money given as “bonuses,” the amount of funds given as “supplements” significantly increased in 2015 as compared to 2014. However, the report of the State Audit Service does not include the labour remuneration issued in the Ministry of Economy and Sustainable Development. As a representative of the State Audit Service stated in his interview with
FactCheck, the labour remuneration given in the Ministry of Economy and Sustainable Development is still being studied.
According to the information of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the amount of labour remuneration for Ministry employees has decreased by 8% (see Table 1) as compared to the previous year. As concerns this decrease, the amount of money issued as bonuses was cut by GEL 518,639 and the amount of money issued as supplements was cut by GEL 95,078.
Table 1: Amount of Labour Remuneration of Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia Employees
|  | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016
(5 months) |
| Salary remuneration | 4,112,201 | 4,176,499 | 3,210,569 | 3,097,940 | 3,048,247 | 1,228,272 |
| Bonus | 1,644,575 | 1,751,431 | 1,036,316 | 1,846,672 | 1,328,033 | 454,507 |
| Supplement | 46,424 | 48,135 | 680,904 | 838,489 | 933,567 | 413,927 |
| Total | 5,756,776 | 5,976,065 | 4,927,789 | 5,783,101 | 5,309,847 | 2,096,706 |
Table 2: Amount of Labour Remuneration of Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia Ministers and Deputy Ministers, 2011-2016
|  | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 (6 months) |
| Labour Remuneration | 183,585 | 200,964 | 162,678 | 162,160 | 151,143 | 77,345 |
| Bonus | 207,000 | 226,430 | 45,055 | 106,710 | 48,880 | 24,730 |
| Supplement | 0 | 0 | 163,030 | 152,464 | 142,040 | 73,390 |
| Total | 390,585 | 427,394 | 370,763 | 421,334 | 342,063 | 175,465 |
In regard to the labour remuneration of the Ministry’s ministers and deputy ministers from 2011 until today, the total amount was at its least in 2015 and amounted to GEL 342,063. However, according to the figures for the first six months of 2016, we can assume that the total amount of labour remuneration for the minister and the deputy ministers will be higher this year as compared to 2015. In regard to bonuses and supplements, the amount of money for bonuses has been decreasing but salary supplements have been rising since 2013. However, the total amount of supplements and bonuses is almost equal.
The 2015 report of the State Audit Service does not include labour remuneration of Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia employees. According to the Ministry’s information, the amount of labour remuneration for its staff has been fluctuating annually without a specific trend of growth or decline being observed. Of note is that the amount of money issued as supplements has increased since 2013. In regard to bonuses, their amount dropped in 2013 whilst there has been a growth in the following years.