ბიზნესის კეთების ინდექსის ახალი ანგარიშის (Doing Business 2017) მიხედვით, საქართველომ 23-ე ადგილიდან მე-16 ადგილზე გადაინაცვლა. აღნიშნულ წინსვლასთან დაკავშირებით, 27 ოქტომბრის მთავრობის სხდომაზე, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა აღნიშნა,
რომ „დღეს საქართველო 190 ქვეყანაში 10 ტოპ რეფორმატორთა სიაშია და ასევე რეგიონის ლიდერი რეფორმატორი ქვეყანაა“.
ფაქტ-მეტრმა ბიზნესის კეთების ინდექსში საქართველოს პოზიციის ცვლილების მიზეზები შეისწავლა.
მსოფლიო ბანკის ჯგუფი ყოველწლიურად აქვეყნებს რეიტინგს, რომელიც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ბიზნესგარემოს აღწერს და იძლევა ინფორმაციას, თუ რომელ ქვეყანაშია ბიზნესის კეთება ყველაზე იოლი. აღნიშნულ რეიტინგში 2012 წელს საქართველო მე-9, ხოლო 2013 წელს მე-8 (რეალურად ასახავდა 2012-2013 წლების მდგომარეობას) ადგილს იკავებდა. მომდევნო წლებში რეიტინგის შედგენის მეთოდოლოგია შეიცვალა. მეთოდოლოგიის ცვლილების შედეგად, 2014 წელს საქართველომ მე-15 ადგილზე გადაინაცვლა, ხოლო 2015 წელს 23-ე ადგილზე, რაზეც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.
რთულია იმის თქმა, მეთოდოლოგია რომ არ შეცვლილიყო, 2014-2015 წლებში საქართველო რომელ პოზიციაზე იქნებოდა. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ (მსოფლიო ბანკის ანგარიშებით) 2013 წელს მხოლოდ 1 რეფორმა განხორციელდა, 2014-ში არც ერთი და 2015-ში - 2, საქართველოს მე-9 ადგილის შენარჩუნება გაუჭირდებოდა.
ბიზნესის კეთების სიმარტივის ხელშემწყობი რეფორმების რაოდენობა საქართველოში
წლები რეფორმების რაოდენობა
2007 6
2008 4
2009 2
2010 4
2011 4
2012 6
2013 1
2014 0
2015 2
2016 5
Doing Business 2017 ანგარიშის (რეალურად 2015-2016 წლების მდგომარეობას ასახავს) თანახმად, საქართველომ ბიზნესის ხელშემწყობი 5 რეფორმა (ცხრილი 2) გაატარა და რეფორმების რაოდენობით ინდექსში შემავალ 190 ქვეყანას შორის მე-7 ადგილი დაიკავა. რეფორმების რაოდენობით ჩვენს რეგიონში (ევროპა და ცენტრალური აზია) საქართველოს მხოლოდ ყაზახეთმა აჯობა, რომელმაც 8 რეფორმა გაატარა.
ინდექსის კრიტერიუმები გატარებული რეფორმები
ელექტროენერგიის მიწოდება სავალდებულო გახდა მომხმარებლების ინფორმირება ელექტროენერგიის გეგმიურ გათიშვებთან დაკავშრებით. გათიშვების საშუალო წლიური მონაცემების გაუარესებაზე მიმწოდებლებზე ჯარიმა დაწესდა
ქონების რეგისტრაცია მიწების რუკაზე დატანის გაფართოებით მიწის ფონდის ადმინისტრირების ხარისხი გაუმჯობესდა
მცირე წილის მქონე ინვესტორების დაცვა აქციონერთა უფლებების გაძლიერებით მცირე წილის მქონე ინვესტორების დაცვის დონე გაუმჯობესდა
გადასახადების გადახდა გამარტივდა საშემოსავლო და დამატებული ღირებულების გადასახადის დაბრუნების დოკუმენტაცია, მათ შორის ელექტრონული სისტემის გაუმჯობესებით
საზღვარზე (საგარეო) ვაჭრობა დაინერგა ექსპორტის და იმპორტის დოკუმენტების შევსების ელექტრონული სისტემა
რეფორმების შედეგად საქართველომ ყველაზე მეტ წინსვლას (23 ადგილით) ელექტროენერგიის მიწოდების კრიტერიუმში მიაღწია. შემდეგ მოდის ინვესტორთ დაცვა და გადასახადების გადახადა 15 და 13 ადგილით. უკანსვლა მხოლოდ ერთ კრიტერიუმში - ბიზნესის დახურვაში 5 ადგილით გვაქვს.
საქართველოს პოზიციის ცვლილება ინდექსის კრიტერიუმების მიხედვით
წელი 2015 2016 ცვლილება
საქართველოს რეიტინგი 23 16 +7
ბიზნესის დაწყება 10 8 +2
სამშენებლო ნებართვების აღება 9 8 +1
ელექტროენერგიის მიწოდება 65 39 +26
ქონების რეგისტრაცია 3 3 -
კრედიტზე ხელმისაწვდომობა 7 7 -
მცირე წილის მფლობელ ინვესტორთა დაცვა 22 7 +15
გადასახადების გადახდა 35 22 +13
საგარეო ვაჭრობა 62 54 +8
კონტრაქტის პირობების აღსრულება 17 16 +1
ბიზნესის დახურვა 106 101 -5
ბიზნესის კეთების რეიტინგში წინსვლას და თავად ამ რეიტინგის მნიშვნლოვნებას მთავრობის წევრები დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ. მინისტრებმა აღნიშნეს, რომ ეს მიუთითებს სწორ ეკონომიკურ მიმართულებაზე და მთავრობის ეფექტურ მუშაობაზე. თუმცა, მათ ამ საკითხისადმი სულ სხვა მიდგომა ჰქონდათ რამდენიმე წლის წინ (როდესაც წინა ხელისუფლების პერიოდში მე-9 ადგილზე ვიყავით) და თვლიდნენ, რომ რეიტინგები არ არის რეალობის მაჩვენებელი და მათ არ უნდა ვენდოთ. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა.   დასკვნა
Doing Business 2017 ანგარიშის თანახმად, ბოლო ერთ წელიწადში ბიზნესის კეთების გასამარტივებლად საქართველომ 5 რეფორმა გაატარა და რეფორმების რაოდენობით 190 ქვეყანას შორის მე-7 ადგილი დაიკავა, რაც ნამდვილად კარგი შედეგია. რეფორმების შედეგად, რეიტინგში საქართველომ 23-ე ადგილიდან მე-16 ადგილზე გადაინაცვლა, ხოლო ჩვენს რეგიონში მე-3 ადგილზე ვართ მაკედონიასა და ლატვიის შემდეგ.
აღნიშნულ რეიტინგში საქართველოს უკეთესი პოზიცია (მე-9 და მე-8 ადგილი) 2012-2013 წლებში ეკავა, თუმცა შემდეგ რეიტინგის შედგენის მეთოდოლოგია შეიცვალა და არ შეგვიძლია ვთქვათ, რომ არა მეთოდოლოგიის ცვლილება, დღეს რა პოზიციაზე ვიქნებოდით.

According to the new Index of the Ease of Doing Business Report (Doing Business 2017), Georgia has moved from the 23rd to the 16th position. At the Cabinet meeting on 27 October 2016, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, talked about this change, pointing out: “Today, Georgia is among the top ten reformer countries out of the 190 countries in the ratings and it is also a top reformer country in the region.” FactCheck studied the reasons for the changes in Georgia’s positions in the Ease of Doing Business study. The World Bank Group publishes annual ratings describing the business environments of various countries around the world and indicates those countries where it is the easiest to conduct business. Georgia held the 9th place in the ratings in 2012 and moved up to the 8th in 2013 (the ratings described the situation in 2012-2013). The methodology for compiling the ratings changed in the years following. Due to the changes in the methodology, Georgia occupied the 15th place in 2014, moving back to the 23rd place in 2015. FactCheck wrote about this earlier. It is hard to speculate about which positions Georgia would have held in 2014 and 2015 if the study’s methodology had not been changed. However, given the fact that only one reform (according to the World Bank reports) was undertaken in 2013, none in 2014 and two in 2015, Georgia would have been hard pressed to maintain the 9th position.   Table 1: Number of Reforms Facilitating the Ease of Doing Business in Georgia
Year Number of Reforms
2007 6
2008 4
2009 2
2010 4
2011 4
2012 6
2013 1
2014 0
2015 2
2016 5
According to the Doing Business 2017 study (describing the situation in 2015 and 2016), Georgia undertook five business-facilitating reforms (Table 2) and held the 7th position among the 190 countries in the ratings. In terms of business-friendly reforms, only Kazakhstan managed to outperform Georgia in the region by undertaking eight reforms in total (Europe and Central Asia).   Table 2: Reforms Facilitating the Ease of Doing Business in Georgia
Index Criteria Reforms Undertaken
Getting Electricity Informing consumers about planned electricity outages has become compulsory. Should the average annual outage statistics worsen, the supplier is liable to fines
Registering Property The quality of the land fund’s administration has improved by extending the practice of mapping
Protecting Minority Investors The level of protection for minority investors has improved by increasing the rights of stakeholders in general
Paying Taxes The documentation necessary for returning income tax and VAT has improved, including the improvement of electronic systems
Trading across Borders An electronic system for the filing of import and export documentation has been implemented
As a result of the reforms, Georgia managed to gain the most positions (moved up by 23 positions) in the ‘Getting Electricity’ criterion. ‘Protecting Minority Investors’ and ‘Paying Taxes’ come next with 15 and 13 positions gained, respectively. Georgia moved down by five positions in only one criterion – ‘Resolving Insolvencies.’   Table 3: Changes in Georgia’s Position According to Index Criteria
Year 2015 2016 Change
Georgia’s Rating 23 16 +7
Starting Business 10 8 +2
Dealing with Construction Permits 9 8 +1
Getting Electricity 65 39 +26
Registering Property 3 3 -
Getting Credit 7 7 -
Protecting Minority Investors 22 7 +15
Paying Taxes 35 22 +13
Trading across Borders 62 54 +8
Enforcing Contracts 17 16 +1
Resolving Insolvency 106 101 -5
Cabinet members pay close attention to the improvements in the ratings and the importance of the ratings in general. Ministers pointed out that this indicates that the Georgian economy is headed in the right direction and that the government is effective; however, they had an absolutely different approach to this issue several years ago (when Georgia occupied the 9th position during the office of the previous government) believing that the ratings did not accurately describe the reality and were, therefore, not to be trusted. FactCheck wrote about this issue earlier as well.   Conclusion According to the Doing Business 2017 study, Georgia undertook five business-friendly reforms for the past year and occupied the 7th place among 190 countries by the number of these reforms which is definitely a good result. Following these reforms, Georgia’s position changed from the 23rd to the 16th in the world ratings whilst the country holds the 3rd position in the region after Macedonia and Latvia. Georgia held better positions in these ratings in 2012 and 2013 (the 9th and 8th positions, respectively); however, the study’s methodology subsequently changed and so we cannot say which position Georgia would have held if not for the changes. FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is TRUE.