საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა: "საქართველო ბოლო პერიოდის განმავლობაში პრაქტიკულად ერთადერთი ქვეყანაა, რომელსაც საერთაშორისო სარეიტინგო ორგანიზაციებმა არ შეუმცირეს რეიტინგი".
ფაქტ-მეტრი დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
ქვეყნების საკრედიტო რეიტინგებს სამი საერთაშორისო ორგანიზაცია - Moody’s, Standard & Poors და Fitch Ratings Inc. ადგენს. კონკრეტული რეიტინგი ქვეყნებსა და მათ სამეზობლოში არსებული ეკონომიკური მდგომარეობის გათვალისწინებით ფიქსირდება და იცვლება. საკრედიტო რეიტინგი აფასებს ქვეყნების გადახდისუნარიანობას და ზომავს ნაკისრი სასესხო ვალდებულების შეუსრულებლობის რისკებს გრძელვადიან პერიოდში. აღნიშნული მონაცემი საინვესტიციო გარემოს მნიშვნელოვანი ინდიკატორია.
დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადების შესამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა რეგიონის, კონკრეტულად სომხეთის, აზერბაიჯანის, თურქეთის, რუსეთის, უკრაინისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების 2013-2016 წლების სარეიტინგო მონაცემები განიხილა Moody’s, S&P-ისა და Fitch-ის მიხედვით.
2013-2016 წლებში საქართველოს სარეიტინგო მონაცემი ორმა ორგანიზაციამ, Moody’s-მა და Fitch-მა შეცვალა. S&P-ის შეფასებით კი, ქვეყანა 2011 წლიდან ინარჩუნებს BB - სტაბილურ მაჩვენებელს. Moody’s რეიტინგში საქართველოს საკრედიტო მონაცემის პერსპექტივამ დაიკლო და 2014 წლის Ba 3 პოზიტიური პროგნოზი 2016 წელს Ba 3 სტაბილურმა ჩაანაცვლა, რაც შემცირებული გადახდისუნარიანობის მაჩვენებელია. პერსპექტივის ცვლილების მიზეზად Moody’s საქართველოს შენელებულ ეკონომიკურ ზრდის ტემპს, მაღალ სავაჭრო დეფიციტს, მთავრობის გაზრდილ საგარეო ვალსა და ეროვნული ვალუტის 2014 წლიდან დაწყებულ გაუფასურების ტენდენციას ასახელებს. შინაარსობრივად ანალოგიური ცვლილება განახორციელა Fitch-მაც, მან 2014 წლის BB - პოზიტიური პერსპექტივა 2015 წელს BB - სტაბილურით ჩაანაცვლა. Fitch-ის კვლევაში აღნიშნულია, რომ ცვლილების მიზეზი საქართველოს მკვეთრად შემცირებული ექსპორტისა და ფულადი გზავნილების მონაცემია. პერსპექტივის ცვლილების არგუმენტი იყო 2011-2013 წლებთან მიმართებით 30%-ით გაუფასურებული ეროვნული ვალუტაც, რასაც, Fitch-ის პროგნოზით, საქართველოს საგარეო ვალის და სავაჭრო დეფიციტის ზრდა და ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტის შემცირება უნდა გამოეწვია. აღნიშნული მიზეზები კი ბუნებრივად უნდა ასახულიყო სასესხო ვალდებულების გადახდისუნარიანობის კლებაზეც.
2013-2016 წლებში Moody’s-მა, ისევე როგორც S&P-მ და Fitch-მა, სომხეთისა და აზერბაიჯანის საკრედიტო რეიტინგები გააუარესეს. Moody’s-მა და Fitch-მა აღებულ საანგარიშო პერიოდში შეამცირა რუსეთისა და თურქეთის მაჩვენებელი მაშინ, როცა, S&P-ის მიხედვით, ორივე დასახელებულ ქვეყანას გაეზარდა რეიტინგი BB + ნეგატიურიდან BB + სტაბილურ პერსპექტივამდე. სამივე სარეიტინგო ორგანიზაციამ გააუმჯობესა უკრაინის სარეიტინგო მაჩვენებელი. გადახდისუუნარობის გამომხატველი ნიშნულიდან 2015-2016 წლებში უკრაინამ Fitch-ისა და S&P-ის მიხედვით B - სტაბილურ, Moody’s-ის მიხედვით კი Caa 3 სტაბილურ მაჩვენებელზე გადაინაცვლა.
ცხრილი 1: საქართველოსა და რეგიონის სხვა ქვეყნების მიმდინარე სარეიტინგო მონაცემები
წყარო: Tradingeconomics.com
2013-2016 წლებში აღმოსავლეთ ევროპის მასშტაბით სამივე საერთაშორისო სარეიტინგო ორგანიზაციამ რეიტინგი გაუზარდა ლიტვას, ლატვიას, უნგრეთს, რუმინეთს, სლოვენიას, სლოვაკეთსა და სერბეთს. საანგარიშო პერიოდში ალბანეთი მხოლოდ S&P-მა შეაფასა და მისი რეიტინგი B + სტაბილურამდე გაუმჯობესდა. ესტონეთს, ჩეხეთსა და მაკედონიას, სამივე ორგანიზაციის შეფასებით, აღებულ საანგარიშო პერიოდში უცვლელი მონაცემი აქვთ. პოლონეთსა და ხორვატიას კი, Fitch-მა, S&P-სთან და Moody’s-სთან ერთად, სარეიტინგო მაჩვენებელი შეუმცირა. S&P-ის მიხედვით, შემცირდა, ხოლო Fitch-ის მიხედვით გაუმჯობესდა ბულგარეთის პერსპექტივა. S&P-ის შეფასებით, დაიკლო ბელარუსის რეიტინგმაც, თუმცა იგი Moody’s-ის მიხედვით გაუმჯობესდა. Moody’s-ზე დაყრდნობით გაუარესდა მოლდოვას მაჩვენებელიც.
2013-2016 წლებში საქართველოს რეიტინგი Moody’s-მა და Fitch-მა პოზიტიურიდან სტაბილურ პერსპექტივამდე შეამცირეს, რაც ქვეყანაში მიმდინარე სავალუტო კრიზისით, გაზრდილი სავაჭრო დეფიციტითა და ეკონომიკური ზრდის შენელებული ტემპით აიხსნა. აღნიშნულ პერიოდში გაიზარდა უკრაინის სარეიტინგო მაჩვენებელი, ხოლო რუსეთისა და თურქეთის მონაცემი S&P-ის მიხედვით გაუმჯობესდა. აღმოსავლეთ ევროპის რიგი ქვეყნების შემთხვევაში არსებული რეიტინგი უცვლელად შენარჩუნდა, ზოგიერთი ქვეყნის მაჩვენებელი გაუარესდა, ზოგიერთის კი საგრძნობლად გაუმჯობესდა.

On 24 November 2016, the Minister of Finance of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: “Lately, Georgia is practically the only country in the world whose ratings have not worsened according to various international organisations.”
took interest in the accuracy of Dimitri Kumsishvili’s statement.
Three international organisations, Moody’s, Standard & Poors (S&P) and Fitch Ratings Inc, compile credit ratings of different countries. Specific ratings are calculated and changed based upon the economic conditions both inside the country as well as in its neighbourhood. The credit ratings assess the ability of the countries to repay debts and measure the risks of the non-implementation of financial obligations in a long-term perspective. These data are important indicators for assessing the investment environment of a country.
In order to verify the accuracy of Mr Kumsishvili’s statement FactCheck
looked into the 2013-2016 ratings of the countries neighbouring Georgia, including Armenia, Azerbaijan, Turkey, Russia, Ukraine and other Eastern European countries as compiled by Moody’s, S&P and Fitch Ratings Inc.
In the period from 2013 to 2016, two out of the three aforementioned companies, Moody’s and Fitch Ratings Inc, changed Georgia’s ratings. According to S&P, on the other hand, the country has been maintaining a BB- stable indicator since 2011. Georgia’s credit data perspective decreased according to Moody’s which changed its Ba3 positive forecast made in 2014 to a Ba3 stable forecast for 2016 which indicates the decrease in the ability to repay loans. Moody’s states that the reasons for the worsened forecasts are the decreased economic growth rate in Georgia, the high trade deficit, increasing external government debt and the trend of depreciation of the national currency starting from 2014. Fitch Ratings Inc has made quite similar changes in Georgia’s ratings, changing the 2014 BB positive forecast to a 2015 BB stable forecast. Fitch Ratings Inc’s study points out that the reasons for the worsened forecasts were Georgia’s decreased export capability and the drop in money transfers to the country. Another reason for changing the forecast was the 30% depreciation of the national currency of Georgia as compared to the exchange rates recorded from 2011-2013. Fitch Ratings Inc believed that the depreciation would cause the growth of external government debt and trade deficit and a decrease in the GDP per capita indicator. All this, of course, would have had influence upon the ability to repay loans.
Moody’s, Fitch Ratings Inc and S&P worsened the credit ratings of both Armenia and Azerbaijan from 2013 to 2016. Both Moody’s as well as Fitch Ratings Inc decreased the credit ratings of Russia and Turkey whilst their credit rating improved from BB+ negative to BB+ stable according to S&P. All three of the companies improved the ratings of Ukraine. From 2015 to 2016 Ukraine moved up from the inability to repay loans to B- stable in the cases of Fitch Ratings Inc and S&P whilst Moody’s gave Ukraine a Caa3 stable assessment.
Current Ratings of Georgia and Other Countries in the Region
Moody's Fitch S&P
Georgia Ba3 Stable BB- Stable BB- Stable
Armenia B1 Stable B+ Stable -
Azerbaijan Ba1 Negative BB+ Negative BB+ Stable
Russia Ba1 Negative BBB- Negative BB+ Stable
Turkey Ba1 Stable BBB- Negative BB+ Stable
Ukraine Caa3 Stable B- Stable B- Stable
Source: Tradingeconomics.com
In the period from 2013 to 2016 in Eastern Europe, all three rating companies improved the ratings of Lithuania, Latvia, Hungary, Romania, Slovenia, Slovakia and Serbia. Only S&P assessed Albania in the given period of time, improving its ratings to B+ stable. All three companies agree that the ratings of Estonia, the Czech Republic and Macedonia did not change in the calculating period. On the other hand, however, all three of the companies also decreased the ratings of Poland and Croatia. S&P dropped the ratings of Bulgaria whilst Fitch Ratings Inc improved it. S&P also decreased the ratings of Belarus whilst Moody’s improved it. According to Moody’s, Moldova’s ratings have also worsened.
In the period from 2013 to 2016, Moody’s and Fitch Ratings Inc decreased Georgia’s credit ratings from positive to stable forecasts which was mainly due to the ongoing currency crisis, increased trade deficit and the decreased growth rate of the economy. In the given period, the ratings of Ukraine improved according to all three companies whilst only S&P improved the ratings of Russia and Turkey. Some of the Eastern European countries maintained their ratings without significant changes, some saw their ratings worsened whilst others showed noticeable improvements.