პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა: „2017 წლის ბიუჯეტი სრულად ასახავს იმ პრიორიტეტებს, რაც გვქონდა საარჩევნო პერიოდში, რა პრიორიტეტებითაც ჩვენ გავიმარჯვეთ არჩევნებში“.
ფაქტ-მეტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება გადაამოწმა.
„ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამა
ოთხი ნაწილისგან (დემოკრატიული განვითარება, ეკონომიკური განვითარება, სოციალური განვითარება, საგარეო უსაფრთხოება და თავდაცვა) შედგება. თითოეულ ნაწილში წარმოდგენილია ხელისუფლებაში ყოფნის გასული 4 წლის განმავლობაში შესრულებული საქმიანობის მიმოხილვა და ამ მიმართულებით მომდევნო 4 წელში პარტიის მიერ გაცემული დაპირებები. დოკუმენტის მოცულობიდან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრი მხოლოდ ძირითადი, აქტუალური დაპირებებისა და მათ ბიუჯეტთან შესაბამისობის ანალიზს გთავაზობთ.
ადმინისტრაციული ხარჯები 2016
წლის საარჩევნო პროგრამაში „ქართული ოცნება“ მომდევნო 4 წლის განმავლობაში ხარჯების ოპტიმიზაციის უწყვეტ პროცესს აანონსებს. პროგრამის მიხედვით, უნდა შენელდეს ადმინისტრაციული ხარჯების ზრდა, გამოთავისუფლებული სახსრები კი პრიორიტეტულად გადანაწილდეს.
„ქართულმა ოცნებამ“ ხელისუფლებაში მოსვლის პირველ წელს ადმინისტრაციული ხარჯები 3%-ით შეამცირა, თუმცა 2014-2016 წლებში ხარჯების სტაბილური - 7%-იანი ზრდა ფიქსირდებოდა. 2017 წლისთვის ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელი წინა წლების ანალოგიურ მონაცემთან შედარებით იკლებს და 2% ხდება, რაც პარტიის წინასაარჩევნო დაპირებას შეესაბამება.
ადმინისტრაციული ხარჯები 2013-2017 წლებში (მლნ ლარი)
წელი 2013 2014 2015 2016 2017
შრომის ანაზღაურება 1 181 1 296 1 376 1 443 1 393
საქონელი და მომსახურება 855 875 941 1 037 1 144
ადმინისტრაციული ხარჯი 2 036 2 171 2 317 2 480 2 537
ზრდა (%) -3 7 7 7 2
წყარო: ფინანსთა სამინისტრო   სახელმწიფო ვალი
„ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამაში საუბარია სახელმწიფოს ვალზე მშპ-თან მიმართებით, თუმცა პარტია ვალის მოცულობის ცვლილებასთან დაკავშირებულ კონკრეტულ პროგნოზს არ აანონსებს, მხოლოდ აღნიშნავს, რომ სახელმწიფო ვალი მშპ-თან მიმართებით შენარჩუნდება იმ დონეზე, რომელიც ქვეყნის სტაბილურ საერთაშორისო იმიჯსა და საკრედიტო რეიტინგს უზრუნველყოფს.
წლიდან სახელმწიფო ვალის ოდენობა მშპ-თან მიმართებით ზრდის ტენდენციით ხასიათდება, გამონაკლისია 2017 წლის პროგნოზული 44.2%-იანი მაჩვენებელი, რომელიც წინა წლის ანალოგიურ ნიშნულს (44.4%) უმნიშვნელოდ ჩამოუვარდება, თუმცა, ხსენებულ განსხვავებას არა მთავრობის მიერ ნაკლები ვალის აღება, არამედ საქართველოს ეკონომიკის ზრდა გვაძლევს. 2017 წელს საქართველოს მთავრობა 1 267 მლნ ლარის ოდენობის დამატებითი ვალის აღებას გეგმავს, 2016 წელს კი სახელმწიფო ვალის ოდენობა 1 012 მლნ ლარით გაიზარდა.
საქართველოს სახელმწიფო ვალი მშპ-თან მიმართებით
მიმდინარე წლის 31 იანვრის მდგომარეობით, საქართველოს სახელმწიფო ვალი მშპ-ის მიმართ 46%-ია, რაც უკვე სცდება 2017 წლისთვის პროგნოზირებულ მაჩვენებელს. ვალის მშპ-ის მიმართ სიდიდე მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული ლარის კურსზე. თუ კურსი არ გამყარდება, ვალი მშპ-ის 44%-მდე არ შემცირდება.
აღსანიშნავია, რომ 2015-2016 წლებში საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი ორმა საერთაშორისო ორგანიზაციამ - Fitch-მა და Moody’s-მა ერთი ნიშნულით გააუარესა, რაც შემცირებულ გადახდისუნარიანობას ასახავს. ცვლილების ერთ-ერთ მიზეზად ორგანიზაციები საქართველოს მთავრობის გაზრდილ საგარეო ვალს ასახელებენ (ამ თემაზე იხილეთ ფაქტ-მეტრის კვლევა).
საარჩევნო პროგრამის მიხედვით, მეორე ვადით არჩევის შემთხვევაში, „ქართული ოცნება“ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე ჯამში 3.5 მილიარდ აშშ დოლარს დახარჯავდა.
წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თანდართული დოკუმენტის მიხედვით, მომდევნო 4 წლის განმავლობაში მთავრობა კაპიტალურ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე 10 მლრდ ლარის დახარჯვას აანონსებს (რაც წინასაარჩევნოდ დანაპირებ 3.5 მილიარდ დოლარზე დაახლოებით 300 მლნ-ით მეტია), რაც 2013-2016 წლებში იმავე მიმართულებით დახარჯულ თანხას 2.5-ჯერ აღემატება.
ყველაზე მაღალბიუჯეტიანი ინფრასტრუქტურული პროექტები 2017-2020 წლებში, მლნ ლარებში
1 საკანალიზაციო სისტემების მდგრადი მართვის პროექტი (SIDA) 1 294
2 რეგიონალური განვითარების პროექტი II (იმერეთი) (WB) 1 227
3 შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მეორე პროექტი (WB) 1 015
4 რეგიონალური განვითარების პროექტი I ნაწილი (კახეთი) (WB) 838
5 ქუთაისის მყარი ნარჩენების ინტეგრირებული მართვის პროექტი (EU, KfW) 694
საგულისხმოა, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პირველ ვადაში ინფრასტრუქტურის ბიუჯეტი ვერ სრულდებოდა და კაპიტალურ პროექტებზე დასახარჯი პროგნოზირებული მაჩვენებელი აღემატებოდა შესაბამის ფაქტობრივ ხარჯებს. არსებული ტენდენციის პირობებში კი, ინფრასტრუქტურის 2.5-ჯერ გაზრდილი ბიუჯეტის შესრულებასთან დაკავშირებით ეჭვი ჩნდება.
საარჩევნო პროგრამაში საუბარია მომდევნო 4 წლის განმავლობაში 360 000 ადამიანის უწყვეტი წყალმომარაგებით უზრუნველყოფაზე, რაც დაახლოებით 120 000 აბონენტისთვის 24 საათიან წყლის მიწოდებას ნიშნავს. „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის“ ინფორმაციით, ხსენებული პროგნოზირებული რაოდენობა გასული ოთხი წლის განმავლობაში იმავე რეჟიმის წყალმომარაგებით უზრუნველყოფილი აბონენტების რაოდენობას (34 000) 3.5-ჯერ აღემატება.
წლის ბიუჯეტში ინფრასტრუქტურაზე შესაბამისი თანხები გამოიყო, ზოგადად დაპირების რეალობასთან შესაბამისობას კი, მომავალი წლები გვიჩვენებს.
საარჩევნო პროგრამის მიხედვით, შენარჩუნდება საყოველთაო ჯანდაცვის სისტემა, მისი დაფინანსება კი მოხდება ისე, რომ დაიხვეწოს საყოველთაო ჯანდაცვის არსებული, საბაზისო პაკეტი. დამატებით მომსახურებას კი კერძო სადაზღვევო კომპანიები განახორციელებენ.
საყოველთაო ჯანდაცვის სისტემის არსებული სახით შენარჩუნების არაეფექტიანობაზე ფაქტ-მეტრი აქამდეც წერდა.
მთავრობას უჭირს პროგრამის ფინანსური მონიტორინგი და ყოველი წლისთვის პროგრამისთვის გათვალისწინებულ თანხობრივ ნიშნულს სცდება, ხარჯების დასაფარად კი ბიუჯეტიდან დამატებითი სახსრების მოძიება უწევს. პროგრამის დასაფინანსებლად 2014 წელს 200 მლნ-ის ნაცვლად 300 მლნ; 2015 წელს 470 მლნ-ის ნაცვლად 570 მლნ; 2016 წელს 570-ის ნაცვლად 681 მლნ ლარი გახდა საჭირო.
ხარჯების ოპტიმიზაციის მიზნით, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა დაკორექტირდა. იმ პირებზე, რომლებიც კერძო სადაზღვევო კომპანიების მომსახურებით სარგებლობენ, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა აღარ გავრცელდება. აღნიშნული ცვლილება მხოლოდ არჩევნების შემდეგ გახდა ცნობილი. წინასაარჩევნოდ, პროგრამაში ეწერა, რომ „შემავსებელი და დამატებითი მომსახურების გაწევის უფლება დარჩება კერძო სადაზღვევო კომპანიებს“ (საარჩევნო პროგრამა, გვ. 29).
ჯერჯერობით, ეს დაპირება არ სრულდება.
განათლება (პედაგოგთა ხელფასები)
„ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამაში (გვ. 35) დაანონსდა, რომ პედაგოგთა ხელფასები გაიზრდება და ხელფასის ოდენობა 2017 წლის 1 იანვრიდან საშუალოდ 800 ლარს მიაღწევს. აღნიშნული დაპირება ისე ჟღერს, თითქოს 2017 წლის 1 იანვრიდან ყოველი მასწავლებლის ანაზღაურება 800 ლარით განისაზღვრებოდა, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება.
2017 წლის ბიუჯეტის კანონის განმარტებითი ბარათის
მიხედვით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსება 144.8 მლნ ლარით გაიზარდა. ზოგადი განათლების დაფინანსებამ კი 655.9 მლნ ლარი შეადგინა, რაშიც პედაგოგთა გარკვეული კატეგორიისთვის ხელფასების მატებაა გათვალისწინებული.
საჯარო სკოლებში დასაქმებული 58 535 პედაგოგი ოთხ კატეგორიად (პრაქტიკოსი, უფროსი, წამყვანი და მენტორი) იყოფა. აქედან 74% პრაქტიკოსია, ხოლო მენტორის სტატუსის მქონე პედაგოგი ამ დროისთვის არ არსებობს. როგორც ირკვევა, 2017 წლის 1 იანვრიდან სწორედ დარჩენილი ორი კატეგორიის (უფროსი და წამყვანი) მასწავლებელთა სახელფასო დანამატის ოდენობა იზრდება და საშუალოდ 800 ლარს აღწევს იმ შემთხვევაში, თუკი ხსენებული სტატუსის მქონე პედაგოგები სრული დატვირთვით მუშაობენ. ამ მოთხოვნებს კი პედაგოგთა მხოლოდ 14% აკმაყოფილებს.
ამდენად, „ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამაში გაჟღერებული დაპირება მასწავლებელთა ხელფასების ზრდასთან დაკავშირებით 2017 წლისთვის პედაგოგთა მხოლოდ მცირე ნაწილისთვის სრულდება.
დევნილთა საცხოვრებელი ფართებით დაკმაყოფილება
საარჩევნო პროგრამის მიხედვით, ხელისუფლება გააგრძელებს დევნილების საცხოვრებელი ფართებით ეფექტიან დაკმაყოფილებას. ზუგდიდში, ქუთაისში, გორში, წყალტუბოში, მცხეთაში, თბილისში აშენდება და რეაბილიტირდება კორპუსები, რაც 2017-2020 წლებში 11 966 დევნილი ოჯახის საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებას ნიშნავს. პროგრამაში ასევე აღნიშნულია, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში სოფლად მცხოვრებ დევნილებს მთავრობა სამეურნეო მიწებს გადასცემს.
დევნილთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2017 წელს საცხოვრებელი ფართით 2 000-ზე მეტი დევნილი ოჯახი დაკმაყოფილდება, თუმცა სამინისტრო კონკრეტულ რიცხვს არ ასახელებს. წინა წლების სტატისტიკის გათვალისწინებით, წლიურად 2 000-ზე მეტი დევნილი ოჯახისთვის ბინის გადაცემა საშუალო მაჩვენებელია. საცხოვრებელი ფართით 2013 წელს – 1 772, 2014  წელს – 1 493, 2015 წელს – 2 739, 2016 წელს – 2 141 ლტოლვილი ოჯახი დაკმაყოფილდა. არსებული ტენდენციის გაგრძელების შემთხვევაში „ქართული ოცნების“ დაპირება 11 966 დევნილი ოჯახისთვის ბინის გადაცემის შესახებ ვერ შესრულდება. აღნიშნული პროგნოზის შესასრულებლად მთავრობას წლიურად საშუალოდ 3 000 დევნილი ოჯახისთვის მოუწევს საცხოვრებელი ფართის გადაცემა. ამ დაპირების რეალობასთან შესაბამისობას მომდევნო წლები გამოაჩენს.
რაც წინასაარჩევნოდ არ ითქვა 2017
წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ისეთი მნიშვნელოვანი ცვლილებები აისახა, რაც „ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამაში და დაპირებებში არ გაჟღერებულა. პირველ რიგში, ეს არის აქციზის გადასახადის მნიშვნელოვნად ზრდა ავტომობილის საწვავზე და ზეთზე, ავტომობილებზე და სიგარეტზე, რომელმაც საწვავის და სიგარეტის დაახლოებით 40%-იანი გაძვირება უკვე გამოიწვია. ასევე, ავტომობილებზე ქონების გადასახადის შემოღება და სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის ზრდა.
ფაქტ-მეტრის მიერ „ქართული ოცნების“ საარჩევნო პროგრამიდან გამოკვეთილ ძირითად საკითხებთან 2017 წლის ბიუჯეტი სრულ შესაბამისობაში არ არის. გარდა ამისა, წინა წლების ტენდენციაზე დაყრდნობით, გარკვეული პროგნოზების რეალურ განხორციელებასთან მიმართებით ეჭვი ჩნდება. რიგ შემთხვევებში კი, საარჩევნო პროგრამაში „ქართული ოცნება“ თავს არიდებს კონკრეტული საპროგნოზო მონაცემების გამოქვეყნებას (მაგალითად, სახელმწიფო ვალთან და დევნილების საცხოვრებელი ფართებით დაკმაყოფილებასთან დაკავშირებით). ამდენად, ამ მიმართულებებზე საუბრისას ბიუჯეტთან შესაბამისობის მნიშვნელობა ბუნდოვანია. ასევე, ბუნდოვანი და გარკვეულწილად მცდარი შეხედულების წარმომშობი იყო მასწავლებელთა ხელფასებთან დაკავშირებით გაცემული დაპირებაც. საარჩევნო პროგრამაში გაჟღერებული გარკვეული ტენდენციები (მაგალითად ინფრასტრუქტულ პროექტებთან დაკავშირებით) ბიუჯეტში ასახულია.
მნიშვნელოვანია, რომ 2017 წლიდან ბიუჯეტის შემოსავლები შესამჩნევად იზრდება აქციზის გადასახადის ზრდით, რაც ამომრჩეველს არჩევნების წინ არ ეცნობა. იგივე შეიძლება ითქვას მთავრობის ე.წ. „10 პუნქტიანი გეგმის“ ზოგიერთ სხვა პუნქტზეც.

During his speech at the Parliament of Georgia, the Minister of Finance of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: “The 2017 state budget fully reflects the priorities which we had during the pre-election period and which brought us victory in the elections.”
verified the accuracy of Mr Kumsishvili’s statement.
The pre-election programme of the Georgian Dream consists of four parts (democratic development, economic development, social development and external security and defence). Each of these parts reviews the work done in the given field during the party’s previous four years of office and presents the promises for the upcoming four years. Given the considerable length of the document, FactCheck
has looked into only the most spoken-about and relevant promises and their compatibility to the 2017 state budget.
Administrative Spending
In its 2016 pre-election programme the Georgian Dream announced a constant process of cost-optimization for the upcoming four years of its office. According to the programme, the growth of administrative spending must be reduced and the saved money allocated to the priority areas.
During its first year of office the Georgian Dream reduced administrative spending by 3%; however, the years from 2014 to 2016 saw a stable 7% annual growth of administrative spending. For 2017, the growth rate, as compared to the previous years, reduces and becomes 2%. This is in line with the pre-election promises of the party.
Administrative Spending from 2013 to 2017 (GEL Million)
Remuneration 1,181 1,296 1,376 1,443 1,393
Goods and Services 855 875 941 1,037 1,144
Administrative Expenditure 2,036 2,171 2,317 2,480 2,537
Growth (%) -3 7 7 7 2
State Debt
The pre-election programme of the Georgian Dream talks about the state debt with regard to GDP of the country; however, it does not provide a forecast regarding the changes in the amount of debts, only saying that the state debt with regard to the GDP will be maintained on a level which will ensure Georgia’s stable international image and credit rating.
Georgia’s state debt with regard to GDP has been characterized with the trend of increase since 2013, the only exception being the 44.2% forecast rate of 2017 which is slightly lower than the rate of the previous year (44.2%). However, the aforementioned difference is due to the growth of the Georgian economy and not because the government is borrowing less. In 2017, the Government of Georgia plans to take an additional GEL 1,267 million debt whilst in 2016 the amount of debt in absolute terms increased by GEL 1,012 million.
State Debt of Georgia with Regard to GDP
As of 31 January 2017, the state debt of Georgia with regard to GDP is 46%, which is already higher than the forecast rate of the year. The ratio of debt to GDP relies heavily upon the exchange rate of GEL. If the exchange rate is not strengthened, the ratio of debt cannot be reduced to 44%.
It should be noted that in 2015-2016 two international organizations, Fitch and Moody’s downgraded Georgia’s credit rating by one point which reflects reduced solvency. One of the state reasons of downgrading the credit rating was the increased state debt of Georgia (See FactCheck’s article
on this issue).
Infrastructure
According to the pre-election programme, in case of being elected for the second term in office, the Georgia dream would spend USD 3.5 billion on infrastructural projects.
According to the explanatory note of the 2017 state budget, the Government of Georgia announces that it will spend GEL 10 billion on major infrastructural projects in upcoming four years (which is about GEL 300 million more than the originally promised USD 3.5 billion) which is 2.5 times more than the amount spent on infrastructure from 2013 to 2016.
The Largest Budget Infrastructural Projects from 2017 to 2020, GEL Million
1 Sewer System Sustainable Management Project  (SIDA) 1,294
2 Regional Development Project II (Imereti) (WB) 1,227
3 Intra-State and Local Roads Project No. 2 (WB) 1,015
4 Regional Development Project I (Kakheti) (WB) 838
5 Kutaisi Waste Integrated Management Project (EU, KfW) 694
It should be noted that during the first term of the Georgian Dream the infrastructural project were not being fully implemented and the forecast amounts to be spend on major infrastructural projects were higher than the actually spent ones. Given this trend, certain doubts arise about the implementation of the 2.5 times bigger infrastructural budget.
The pre-election programme also talks about creating constant water supply to 360,000 people in upcoming four years which means a 24 hour water supply to about 120,000 households. According to the information of Georgian Water and Power, this forecast amount is 3.5 times bigger than the number of supplied households in the past four years (34,000).
The 2017 state budget has allocated appropriate funds for the infrastructure; however, only time can show whether the promise will actually be fulfilled.
Healthcare
According to the pre-election programme, the Universal Healthcare Programme will be maintained; however, it will be funded in a way that will facilitate the better development of the already existing, basic service package. Additional services will then be supplied by the private insurance companies.
FactCheck has already written
about the inefficiency of the Universal Healthcare Programme in its current form before. The government is struggling with the financial monitoring of the Programme and surpasses the planned budget every year, having to look for additional funding from the state budget. The Universal Healthcare Programme cost GEL 300 million instead of GEL 200 million in 2014, GEL 570 million instead of GEL 470 million in 2015 and GEL 681 million instead of GEL 570 million in 2016.
In order to optimize the expenses the Universal Healthcare Programme has been corrected. The Programme will no longer cover those who are using the private insurance policies. This change became known only after the elections were concluded. The pre-election programme said that “supplication and provision of additional services will fall to private insurance companies.” So far, this promise is not being fulfilled.
Education (Wages of the Teachers)
The pre-election programme of the Georgian Dream announced that the wages of the teachers would be increased and would reach GEL 800 from 1 January 2017. This promise seemed to claim that all teachers would receive GEL 800 monthly wage from 1 January 2017, which is certainly not true.
According to the explanatory note of the 2017 state budget, the funding of the Ministry of Education and Science of Georgia increased by GEL 144.8 million. The funding of the secondary education amounted to GEL 655.9 million which also envisages the growth of wages for certain categories of teachers.
The 58,535 teachers employed in the public schools fall into four main categories (practitioner, senior, leading and mentor). About 74% of all teachers are practitioners whilst there are no teachers with the status of mentor so far. As it turned out, the wages of senior and leading teachers will be increased from 1 January 2017 and reach GEL 800 only in the case if these teachers are working full-time. There are only 14% of teachers who meet this demand at the moment.
Hence, the pre-election promise of the Georgian Dream about increasing the wages of the teachers is being fulfilled for a small group of teachers only.
Providing Accommodation to the IDPs
According to the pre-election programme the government will continue providing the IDPs with accommodation effectively. Building blocks will be built or rehabilitated in Zugdidi, Kutaisi, Gori, Tskaltubo, Mtskheta and Tbilisi which will mean providing accommodation for a total of 11,966 IDPs in the period from 2017 to 2020. The programme also says that in case of re-election, the government will give agricultural land to the IDPs living in the villages.
According to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, more than 2,000 IDPs will receive accommodation in 2017; however, the Ministry is not naming a specific number. Taking the statistics of the previous years into account, providing 2,000 IDPs with accommodation annually is an average indicator. A total of 1,772 IDPs were given accommodation in 2013, 1,493 in 2014, 2,739 in 2015 and 2,141 in 2016. If the previous trend keeps up, Georgian Dream’s promise about providing accommodation to 11,966 IDPs will not be fulfilled. In order to deliver upon the promise, the Government of Georgia will have to reach an annual average of 3,000 IDPs provided with accommodation. Whether fulfilling this promise is actually possible will become clear in the upcoming years.
Things that Were Not Said Prior to the Elections
The 2017 state budget featured a number of important changes which were not present in the pre-election programme or promises of the Georgian Dream. First of all this is a significant increase in the excise tax on car fuel and oil as well as automobiles and cigarettes which has already caused a 40% increase in the prices of cigarettes and fuel. Imposing a property tax on cars and increasing the tax on gaming businesses have also made the list.
Conclusion The 2017 state budget is not in accordance with the main promises featured in the pre-election programme of the Georgian Dream, as outlined by FactCheck.
In addition, taking the statistics of the previous years into account, there are certain doubts about the possibility of fulfilling some of the promises and forecast. In a number of cases, the Georgian Dream avoids making specific forecasts altogether (the cases of state debt and providing the IDPs with accommodation). Hence, when talking about these issues, it is not easy to determine whether they are actually envisaged in the budget. The promise about increasing the wages of the teachers was also vague and, to a certain extent, misleading as well. Despite this, some of the promises in the pre-election programme have been planned in the budget as well (for example the infrastructural projects).
It is important to note that the 2017 state budget revenues will increase noticeably due to the growth of the excise tax, which was not announced prior to the elections. Same can be said about some other points of the so-called Ten-Point Plan of the Government of Georgia.