მიმდინარე წლის 23 მაისს საქართველოსა და თურქეთის ეკონომიკის მინისტრებს შორის შეხვედრა გაიმართა. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, გიორგი გახარიამ, შეხვედრაზე განაცხადა, რომ თურქეთი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პარტნიორია ინვესტიციების სფეროში. მისი ინფორმაციით, 2015 წლის მონაცემებით, თურქეთიდან შემოსული ინვესტიციების რაოდენობამ 73 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 15%-ით მეტია წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე, ხოლო 2016 წლის წინასწარი მონაცემებით, თურქეთიდან ინვესტიციების მოცულობამ 272 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 275%-ით (4-ჯერ) აღემატება 2015 წლის მაჩვენებელს და საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციების საერთო მოცულობის 17%-ს შეადგენს.
უკანასკნელი წლების მონაცემებით, ინვესტიციის სფეროში საქართველოს ყველაზე მსხვილი პარტნიორი ქვეყნები არიან: აზერბაიჯანი, თურქეთი, გაერთიანებული სამეფო, ნიდერლანდები, ჩეხეთი, ლუქსემბურგი, პანამა, აშშ და კვიპროსი. 2016 წლის მონაცემებით თურქეთი მე-2 ადგილზეა.
ცხრილი 1: ძირითადი პირდაპირი ინვესტორი ქვეყნები საქართველოში, მლნ აშშ დოლარი
2015 წლის მონაცემებით, თურქეთიდან შემოსული ინვესტიციების რაოდენობამ 73 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის მაჩვენებელს 15%-ით აღემატება. აგრეთვე, 2016 წლის წინასწარი მონაცემებით, ინვესტიციების მოცულობამ 272 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც 275%-ით (3.72-ჯერ) მეტია 2015 წლის მაჩვენებელზე.
გრაფიკი 1: თურქეთის მიერ საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი ინვესტიციები მლნ დოლარში და ზრდის ტემპი
რაც შეეხება ჯამურ ინვესტიციებში თურქეთიდან შემოსული პირდაპირი ინვესტიციის წილს, 2016 წელს ეს მაჩვენებელი მართლაც 17% იყო.
თურქეთიდან შემოსული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ძირითადად ბაქო-თბილისი-ყარსის რკინიგზის მშენებლობას, შაჰ დენიზი 2-ის გაზსადენის მშენებლობას და ენერგეტიკის სფეროში განხორციელებულ პროექტებს უკავშირდება.
გიორგი გახარია თურქეთიდან შემოსულ პირდაპირ ინვესტიციებთან დაკავშირებით მონაცემებს ძირითადად ზუსტად ასახელებს. 2015 წლის სტატისტიკით, თურქეთიდან შემოსული ინვესტიციების ოდენობამ 73 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 15%-ით მეტია წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე. ხოლო, 2016 წლის წინასწარი მონაცემებით, ინვესტიციების მოცულობამ 272 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 275%-ით აღემატება გასული წლის მაჩვენებელს და საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციების საერთო მოცულობის 17%-ს შეადგენს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გახარიას განცხადება არის სიმართლე.
| ქვეყანა | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
| აზერბაიჯანი | 59 | 82 | 341 | 550 | 578 |
| თურქეთი | 81 | 43 | 63 | 73 | 272 |
| გაერთიანებული სამეფო | 94 | 55 | 108 | 386 | 121 |
| ნიდერლანდები | 35 | 153 | 374 | 155 | 95 |
| ჩეხეთი | 8 | 44 | 52 | 17 | 93 |
| ლუქსემბურგი | 42 | 143 | 110 | 106 | 79 |
| პანამა | 10 | 26 | 71 | 10 | 78 |
| აშშ | 20 | 45 | 182 | 18 | 45 |
| კვიპროსი | 39 | -106 | -5 | -29 | 38 |

On 23 May 2017, a meeting was held between the Ministers of Economy of Georgia and Turkey. The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Gakharia, stated at the meeting that Turkey is one of Georgia’s most important partners in terms of investments. According to the Minister’s information, the amount of investments from Turkey was USD 73 million in 2015 which is 15% more as compared to 2014. At the same time, according to the preliminarny data for 2016, the amount of investments from Turkey reached USD 272 million which is 275% more (four times larger) as compared to the figure for 2015 and constitutes 17% of all investments made in Georgia that year.
According to the data for last year, Georgia’s largest partner nations in terms of investments are: Azerbaijan, Turkey, UK, Netherlands, Czech Republic, Luxembourg, Panama, USA and Cyprus. As of 2016, Turkey is 2nd in the ranking.
Table 1: Major Direct Investor Countries to Georgia, USD Million
According to the data for 2015, the amount of investments from Turkey was USD 73 million which is 15% more as compared to 2014. Additionally, according to the preliminary data for 2016, the amount of investments from Turkey reached USD 272 million which is 275% (3.72 times) more as compared to 2015.
Graph 1: Turkey’s Foreign Direct Investments in Georgia in USD Million and Growth Rate
In regard to the share of Turkey’s foreign direct investments (FDI) in the total amount of FDI made in Georgia, this figure was indeed 17% in 2016.
Foreign direct investments from Turkey are mostly related to the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway, the construction of the Shah Deniz 2 pipeline or other projects implemented in the field of energy.
Giorgi Gakharia names the Turkish foreign direct investment related figures correctly in most of the cases. As for the statistics for 2015, the amount of investments from Turkey was USD 73 million which is 15% more as compared to 2014 whilst the amount of Turkey’s FDI reached USD 272 million according to the preliminary data for 2016 which is 275% more as compared to the figure for 2015 and constitutes 17% of all investments made in Georgia in 2016.