უცხოელებისთვის მიწის მიყიდვაზე აკრძალვის შემოღებასთან დაკავშირებით საერთაშორისო სავაჭრო პალატის თავმჯდომარემ ფადი ასლიმ განაცხადა: „თუკი უცხოელებისთვის მიწის გაყიდვის აკრძალვის კანონს მიიღებენ, ეს გამოიწვევს სასოფლო-სამეურნეო მიწების ფასების შემცირებას. ეს გავლენას მოახდენს ქართველების ჯიბეზე, ეს შეზღუდავს ბანკის შესაძლებლობას გასცეს სესხები ფერმერებზე, ვინაიდან ბანკების უმეტესობას უცხოელები ფლობენ, უცხოური კაპიტალით. შესაბამისად, ისინი ვერ გამოიყენებენ მიწას როგორც სესხის დაბრუნების უზრუნველყოფას. საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტები ვერ შეძლებენ სოფლის მეურნეობის სექტორის დაფინანსებას. ამიტომაც, ამ კანონის შემოღებას თავისი ფასი აქვს და მთავრობამ უნდა გადაწყვიტოს, მოხარულნი არიან თუ არა ისინი ეს ფასი გადაიხადონ“.
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების უცხოელებზე გაყიდვის აკრძალვის კონსტიტუციის დონეზე დაფიქსირებას საქართველოს ხელისუფლება აქტიურად განიხილავს. ამ ეტაპზე დაგეგმილი ცვლილებით გათვალისწინებული შეზღუდვის კონკრეტული ასპექტები უცნობია, თუმცა, საქართველოს პარლამენტმა კონსტიტუციაში შესაბამისი ცვლილების შეტანის შესახებ კონსტიტუციური კანონის ამოქმედებამდე „სასოფლო-სამეურნეო მიწის საკუთრების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-4 მუხლის პირველი პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტის მოქმედება შეაჩერა. აღნიშნული ქვეპუნქტი აკანონებს უცხოეთში რეგისტრირებული იურიდიული პირის ან უცხოელის მიერ საქართველოში რეგისტრირებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრებაში ფლობას. მისი შეჩერებით კი, ფაქტობრივად თავიდან დაწესდა 2013 წლის 28 ივნისს ერთხელ უკვე ამოქმედებული და შემდგომ არაკონსტიტუციურად ცნობილი შეზღუდვა.
სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთები წარმოადგენს ბუნებრივად შეზღუდული ოდენობით არსებულ ეკონომიკურ სიკეთეს. მასზე, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა აქტივზე, ფასის ცვლილებას მოთხოვნა-მიწოდების საბაზრო ძალების მოქმედება განაპირობებს. უცხოელებისთვის შესყიდვაზე აკრძალვის დაწესებით, ბუნებრივია, იკლებს პოტენციურ მყიდველთა ოდენობა და მცირდება მოთხოვნა, რაც, სხვა თანაბარ პირობებში, მიწის საბაზრო ფასს ამცირებს.
რაც შეეხება შეზღუდვის დაწესებამდე და დაწესების შემდგომ პერიოდში ფასების ცვლილების ამსახველ სტატისტიკურ მონაცემებს, ამ კუთხით სრულყოფილად ინფორმაციას არცერთი სახელმწიფო უწყება ან ავტორიტეტული ორგანიზაცია არ ამუშავებს. ერთადერთ ალტერნატივას საჯარო რეესტრის უძრავი ქონების რეგისტრაციის ბაზები წარმოადგენს, თუმცა მოცემულ წყაროში მონაცემთა ასახვის თავისებურებებისა (ურთიერთდაკავშირებულ კონტრაგენტთა იდენტიფიცირების სირთულე, ცალკეულ გარიგებებზე გარიგების ვალუტისა და ფართობის ერთეულის მიუთითებლობა და სხვა) და სიმბოლურ ფასად შემდგარი გარიგებების სიმრავლიდან გამომდინარე, მასში მოცემული ინფორმაცია ცვლილების შედეგების რეალური სურათის დანახვის შესაძლებლობას არ იძლევა.
აკრძალვის ხასიათიდან გამომდინარე მოცემულ შეზღუდვას შესაძლებელია გავლენა ჰქონდეს არა მხოლოდ ყიდვა-გაყიდვის, არამედ სხვა სახის ეკონომიკურ ურთიერთობებზე. კერძოდ, თუ მიწის საკუთრებაზე შეზღუდვა შეეხებათ ფინანსურ ინსტიტუტებსაც, რომელთა წილს ფლობს უცხოელი, აღნიშნული ორგანიზაციები მოკლებულნი იქნებიან შესაძლებლობას სასესხო ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში დაისაკუთრონ ვალდებულებით დატვირთული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი. შესაბამისად, მიწის მესაკუთრეებს შეეზღუდებათ საკრედიტო რესურსზე წვდომა, ვინაიდან ფინანსური ინსტიტუტი ლოგიკურად არ გასცემს სესხს იმ აქტივის უზრუნველყოფით, რომლის დასაკუთრებასაც ვერ შეძლებს კონტრაგენტის მხრიდან ვალდებულებების შეუსრულებლობის პირობებში. კრედიტუნარიანობის შემცირება თავის მხრივ უარყოფითად აისახება ბიზნესის განვითარების შესაძლებლობაზე, სახსრების მოზიდვის გართულების შედეგად. აკრძალვის დაწესება შეაფერხებს აგრარულ სექტორში მოქმედი სუბიექტების განვითარებას ინვესტორის/პარტნიორის მოძიების გართულების თვალსაზრისითაც, ხოლო უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა მოცემულ სექტორში პრაქტიკულად შეუძლებელი გახდება.
გარფიკი 1: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები (პუი) სოფლის მეურნეობაში
გრაფიკი 1 ასახავს სოფლის მეურნეობაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებისა და მთლიან პუი-ში მისი წილის ცვლილების ტენდენციას. მთლიანი ცვლილების მხოლოდ საკუთრების უფლების შეზღუდვით ახსნა მიზანშეუწონელია, თუმცა, როგორც გრაფიკიდან ჩანს, გასულ პერიოდთან შედარებით, როგორც აბსოლუტური, ისე ფარდობითი მაჩვენებლები სწორედ შეზღუდვების მოქმედების პერიოდში მცირდება.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, მათ მიერ საქართველოში დარეგისტრირებული იურიდიული პირების და უცხოეთში რეგისტრირებული იურიდიული პირებისათვის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთის საკუთრების უფლების შეზღუდვა ცალსახად ამცირებს მოთხოვნას მოცემულ რესურსზე, რაც საბაზრო პრინციპებიდან გამომდინარე, სხვა თანაბარ პირობებში, მისი ფასის შემცირებას იწვევს. პრაქტიკულ ცვლილებებზე დაკვირვებას კი შესაბამის მონაცემთა შეკრების, რეგისტრაციისა და დამუშავების პროცესის არასრულყოფილება შეუძლებელს ხდის.
თუ აღნიშნული შეზღუდვა ფინანსურ ინსტიტუტებზეც გავრცელდება, გარდა საბაზრო ფასის მოსალოდნელი შემცირებისა, მიწის ფლობის რისკიც გაიზრდება და აგრარული სექტორის სუბიექტთა კრედიტუნარიანობა შემცირდება. საკრედიტო ორგანიზაციები, რომელთა წილს უცხოელები ფლობენ, ვერ შეძლებენ გასცენ სესხი სასოფლო-სამეურნეო მიწების უზრუნველყოფით. აგრარულ სექტორში უცხოური ინვესტიციების მოზიდვა კი პრაქტიკულად შეუძლებელი გახდება. ამდენად, ცალსახად სამართლიანია მტკიცება, რომ დაგეგმილ საკონსტიტუციო ცვლილებას აქვს თავისი ფასი.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ფადი ასლის განცხადება არის სიმართლე.

The chairperson of the International Chamber of Commerce, Fady Asli, stated the following in regard to the imposition of a ban on land sale to foreigners: “If the law on forbidding land sales to foreigners is adopted, it will result in decreased prices for agricultural land. This will affect Georgia’s pockets and limit the banks’ ability to lend money to farmers because most of the banks are owned by foreigners with foreign capital. Therefore, they would not be able to use land as their loan collateral. International financial institutions will also be deprived of the opportunity to fund the agricultural sector. Hence, the adoption of this law has its price and the Government of Georgia has to decide whether or not they are happy to pay this price.”
The Government of Georgia has been actively discussing the possibility of banning the sale of agricultural land to foreigners at the constitutional level. At the present moment, the specifics of the proposed amendment are unknown although the Parliament of Georgia has suspended Point B of Subsection A of Article 4 of the Law of Georgia on Ownership of Agricultural Land before the aforementioned amendment is enacted in the Constitution of Georgia. Point B decrees that a foreigner, a foreign-registered legal entity or a legal entity registered in Georgia by a foreigner are allowed to own agricultural land. By suspending this part of the law, the Parliament of Georgia has effectively reinstated the ban which came into force on 28 June 2013 and which was subsequently declared as unconstitutional.
Agricultural land plots constitute an economic good which is of a naturally limited quantity. The price of agricultural land plots, similar to any other asset, is determined by the interaction of demand-supply market forces. The imposition of a ban on selling agricultural land to foreigners will inevitably result in a decreased number of potential buyers and a decreased demand which, all things being equal, will reduce the market price of agricultural land.
In regard to statistical data about the fluctuation of prices before and after the imposition of the ban, none of the government agencies or authoritative organisations is working to produce this information. The only option is the Public Register’s real estate registration databases. However, because of certain peculiarities (the difficulty in the identification of interrelated counter-agents, the absence of currency and area on some contracts, etc.) associated with these data as well as a large number of contracts concluded for symbolic prices, this deprives us of the opportunity to see the real picture emanating as a result of the changes.
Because of the nature of the ban, not only sales and purchases will be affected, but other economic interactions, too. Specifically, if the ban on ownership of land includes financial institutions whose shares are owned by a foreigner, these organisations will be unable to seize the agricultural land plot which was envisaged as collateral in the case of a failure to fulfil loan obligations. Therefore, the access of land owners to loans will become limited because a financial institution will not issue a loan for collateral which cannot be seized if a counter agent fails to fulfil his loan obligations. The limitation of access to loans in turn will negatively affect business development opportunities because of the scarcity of financial means. The imposition of the ban will inhibit the development of stakeholders in agriculture because it will be difficult to find an investor/partner whilst the attraction of foreign investments in the aforementioned field will become practically impossible.
Graph 1: Foreign Direct Investments in Agriculture
Graph 1 depicts the trend of foreign direct investments in agriculture and the agriculture to GDP ratio. It would not be appropriate to assert that all changes happened because of the limitation of property rights. However, the graph illustrates that as compared to the previous period both absolute and relative figures deteriorate when the ownership limitations are enforced.
The limitation of agricultural land ownership rights to foreign citizens and legal entities registered in Georgia as well as foreign-registered legal entities will undeniably result in a decreased demand on this resource which, all things being equal, causes a drop in the price of land. An incomplete summarisation of data, registration and processing renders an observation on practical changes impossible.
If the aforementioned ban includes financial institutions, apart from the expected decline in the market price of agricultural land, the risk of land ownership will also increase and the ability of players in the agricultural sector to take loans will decrease. Credit organisations, whose shares are owned by foreigners, will not be able to issue loans with the agricultural land as collateral. Moreover, the attraction of foreign investments in the agricultural sector will become practically impossible. Taking into account all of the aforementioned, it is absolutely fair to assert that the planned change does have its price.