2017 წლის 4 ივლისს, ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ, გორის რაიონის სოფელ ბერშუეთში რუსმა ოკუპანტებმა ე.წ. საზღვრის აღმნიშვნელი ბანერი აღმართეს, რის შედეგადაც რამდენიმე ადგილობრივი მაცხოვრებლის სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთი ნაწილობრივ ოკუპაციის ხაზს მიღმა მოექცა. წინა ბანერიდან, ახალი ბანერი დაახლოებით 700 მეტრითაა დაშორებული, ხოლო  საქართველოს ცენტრალურ მაგისტრალამდე 400 მეტრია დარჩენილი. მცოცავი ოკუპაცია ისევ გრძელდება, რუსეთი კვლავ უხეშად არღვევს საქართველოს სუვერენიტეტს, საერთაშორისო სამართლებრივ პრინციპებსა და 2008 წლის 12 აგვისტოს ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით ნაკისრ ვალდებულებებს. ამ ფაქტთან დაკავშირებით არასამთავრებო ორგანიზაციებმა განცხადება
გაავრცელეს. მათ ხელისუფლებას მოუწოდეს, უშიშროების საბჭოს ან/და უსაფრთხოებისა და კრიზისების მართვის საბჭოს ფორმატის ფარგლებში დაუყოვნებლივ გამართულიყო შეხვედრა, რომელზეც განხილული იქნებოდა საქართველოს წინაშე არსებული მყისიერი საფრთხეები და გამოწვევები.
არასამთავრებო სექტორის მოწოდების შემდგომ, პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა,
რომ ოკუპაციის განხილვა უშიშროების საბჭოს პრეროგატივა არ არის: „უშიშროების საბჭო, კონსტიტუციის თანახმად, განიხილავს თავდაცვის ორგანიზაციებისა და სამხედრო აღმშენებლობის საკითხებს. რაც შეეხება მცოცავ ოკუპაციას, ეს არ არის არც ერთი და არც მეორე საკითხი. შესაბამისად, უშიშროების საბჭოს პრეროგატივა არ არის ამ საკითხთან დაკავშირებით სხდომის ჩატარება“.
საქართველოს კონსტიტუციის 99-ე მუხლის თანახმად, უშიშროების საბჭო სამხედრო აღმშენებლობისა და ქვეყნის თავდაცვის ორგანიზაციისთვის იქმნება. ასევე, 99-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, ეროვნული უშიშროების საბჭოს შემადგენლობა, უფლებამოსილება და საქმიანობის წესი განისაზღვრება „ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ“ ორგანული კანონით.
შესაბამისად, პირველ პუნქტში მოყვანილი „სამხედრო აღმშენებლობის“ და „თავდაცვის ორგანიზაციის“ დატვირთვა და მნიშვნელობა სწორედ ზემოთ აღნიშნულ ორგანულ კანონშია გაშლილი. დოკუმენტი გვაძლევს შესაძლებლობას ზუსტად განვსაზღვროთ უშიშროების საბჭოს უფლება-მოვალეობები.
„ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ“ კანონში ვკითხულობთ: „ეროვნული უშიშროების საბჭო უფლებამოსილია განიხილოს საკითხები, რომლებიც უშუალოდ უკავშირდება სამხედრო აღმშენებლობას და ქვეყნის თავდაცვის ორგანიზაციას. ასევე, საკითხები, რომლებიც უკავშირდება ომიანობას თუ მასობრივ არეულობას, ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფას,
სამხედრო გადატრიალებასა და შეიარაღებულ ამბოხებას, ეკოლოგიურ კატასტროფას და ეპიდემიას, ან სხვა შემთხვევებს, როდესაც სახელმწიფო ხელისუფლების ორგანოები მოკლებულნი არიან კონსტიტუციურ უფლებამოსილებათა ნორმალური განხორციელების შესაძლებლობას (მუხლი 2; პუნქტი დ, ე)“.
აღსანიშნავია უშიშროების საბჭოს შემადგენლობაც: „ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომას თავმჯდომარეობს საქართველოს პრეზიდენტი. ეროვნული უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრები არიან: საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე, საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი, საქართველოს პრეზიდენტის თანაშემწე ეროვნული უშიშროების საკითხებში – ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი, საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი“. საბჭოში გაერთიანებულია ყველა ის თანამდებობის პირი, რომელიც წყვეტს სახელმწიფო უსაფრთხოების, თავდაცვისა და უშიშროების საკითხებს. შესაბამისად, მათმა საერთო შეთანხმებულმა სტრატეგიამ უნდა გადაწყვიტოს საქართველოს წინაშე დამდგარი მყისიერად გადასაჭრელი პრობლემები.
უშიშროების საბჭოს სხდომის არგამართვის შესახებ საქართველოს მთავრობის არგუმენტები ემყარება იმ გარემოებას, რომ ოკუპაცია უკვე შემდგარი ფაქტია, ის ზოგად კონტექსტში უნდა განვიხილოთ და საჭიროა არა ცალკეულ შემთხვევებზე რეაგირება, არამედ შეთანხმებული და თანმიმდევრული პოლიტიკა საქართველოს ტერიტორიების სრულად დეოკუპაციისთვის. „ოკუპაცია დაიწყო 90-იან წლებში და ოკუპაციას წერტილი 2008 წელს დაესვა. ამას ვივიწყებთ და რატომღაც გვგონია, რომ ყოველი ახალი ბანერის დადგმა ახალი ოკუპაციაა“, - განაცხადა
ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა სოზარ სუბარმა.
შესაძლოა, ამ არგუმენტში გარკვეული სახის ლოგიკა არსებობდეს, გამომდინარე იქიდან, რომ საქართველო არ აღიარებს საოკუპაციო ძალების მიერ დადგენილ ე.წ. საზღვარს (შესაბამისად, არც მის ახალ კოორდინატებს) და ჩვენთვის ოკუპირებულია ყველა ის ტერიტორია, რომელიც 1990-იანი წლებიდან დღემდე რუსულმა ძალამ დაიკავა. თუმცა, მეორეს მხრივ, არის ცალსახა და პრაქტიკული რეალიები, რომელზე რეაგირებაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია:
• მცოცავი ოკუპაციის შედეგად იზრდება ოკუპანტების მიერ ფაქტობრივად კონტროლირებადი ტერიტორია და, შესაბამისად, მცირდება ტერიტორია, სადაც საქართველოს ფაქტობრივი კონტროლი ხორციელდება. ანუ, სახეზეა საქართველოს ტერიტორიის მუდმივი ხელყოფა;
• მცოცავი ოკუპაციის ყოველი გამოვლინება საფრთხეა საქართველოს მოქალაქეებისთვის, მათი საკუთრება - ეზოები თუ სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები რჩება ოკუპაციის ხაზს მიღმა და კარგავენ შემოსავლის წყაროს. მათ არ შეუძლიათ წინ აღუდგენენ ამ პროცესს და ისარგებლონ კუთვნილი ქონებით;
• საოკუპაციო ხაზთან ხდება ისეთი ფაქტები, როგორიცაა გიგა ოთხოზორიას მკვლელობა ოკუპანტის მიერ, ასევე, მოქალაქეთა უკანონო გატაცებები საზღვრისპირა სოფლებში და ა.შ.
ასევე, აქტუალურია კითხვა - იმ შემთხვევაში, თუ ოკუპანტი ძალა ქვეყნის ცენტრალურ საავტომობილო მაგისტრალს დაიკავებს (საოკუპაციო ხაზის აღმნიშვნელი ბანერი მაგისტრალიდან 400 მეტრშია) და შუაზე გახლეჩს საქართველოს, „პროვოკაციას არ ავყვებით
“ მიდგომა რამდენად გონივრული იქნება?!
იმის დასამტკიცებლად, რომ მცოცავი ოკუპაციის საკითხის განხილვა და ამ თემაზე სხდომის ჩატარება „სახელმწიფო უშიშროების საბჭოს“ პრეროგატივა არ არის, ირაკლი კობახიძე იშველიებს საქართველოს კონსტიტუციის 99-ე მუხლს და ამბობს, რომ უშიშროების საბჭო შექმნილია ქვეყნის თავდაცვის ორგანიზებისთვის და სამხედრო აღმშენებლობისთვის. თუმცა, მის განცხადებაში უგულვებელყოფილია „უშიშროების საბჭოს შესახებ“ ორგანული კანონი, რომელიც კონსტიტუციის 99-ე მუხლის მე-2 პუნქტით აღიარებულია, როგორც საბჭოს მუშაობის გარანტი.
აღნიშნული კანონი უშიშროების საბჭოს აძლევს ლეგიტიმაციას და ავალებს განიხილოს და გადაჭრას საკითხები, რომლებიც საფრთხეს უქმნის ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობას.
კონსტიტუციის მოშველიებით და ორგანული კანონის გვერდის ავლით, ირაკლი კობახიძეს ერთი მხრივ საბჭოს ფუნქციონირებასთან დაკავშირებით საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს, ხოლო მეორე მხრივ, ხდება ქვეყნის უსაფრთხოების მაკოორდინირებელი ორგანოს დისკრედიტაცია.

On 4 July 2017, in the village of Bershueti in the Gori District situated along the Tskhinvali Region’s occupation line, Russian occupants installed so-called border signposts. As a result, the land plots belonging to several local dwellers ended up partially beyond the occupation line. The distance between the new and old signposts is approximately 700 metres with a distance of only 400 metres left before reaching Georgia’s central highway. Creeping occupation is still in progress with Russia again blatantly violating Georgia’s sovereignty as well as international law and the obligations
taken under the ceasefire agreement of 12 August 2008.
Non-governmental organisations issued a statement
in regard to this fact. They called upon the Government of Georgia to promptly hold a session of either the National Security Council or the State Security and Crisis Management Council where immediate threats and challenges for Georgia would be discussed.
After the NGO petition, the Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, stated
that it is not a prerogative of the National Security Council to discuss occupation. Mr Kobakhidze asserted: “According to the Constitution of Georgia, the National Security Council discusses the issues of defence organisation and military development. In regard to creeping occupation, it belongs to neither the first nor the second category. Therefore, it is not a prerogative of the National Security Council to hold a session about this issue.”
According to Article 99 of the Constitution of Georgia, the National Security Council is set up to organise the country’s military development and defence. Point 2 of Article 99 decrees that the Organic Law
on the National Security Council determines the composition, powers and work procedure of the National Security Council. Therefore, the meaning and significance of the “military development” and “defence organisation” are outlined in the aforementioned law. This document gives us the possibility to have a precise definition of the National Security Council’s responsibilities and powers.
The Organic Law on the National Security Council reads: “The National Security Council considers the issues directly related to the military development and organisation of the defence of the country. Additionally, this includes issues related to the cases of war, massive disorder, violation of the territorial integrity of the country,
military coup, armed insurrection, ecological disaster or epidemic or in any other cases in which state authorities are deprived of the ability to execute their powers stipulated in the Constitution (Article 2, points D, E).
Of additional note is the composition of the National Security Council. According to the law, the President of Georgia presides over the meetings of the National Security Council. Statutory members of the National Security Council are:  the Prime Minister of Georgia, Speaker of the Parliament of Georgia, Minister of Foreign Affairs of Georgia, Minister of Defence of Georgia, Minister of Internal Affairs of Georgia, Chairman of the Defence and Security Committee of the Parliament of Georgia, Chairman of the Foreign Relations Committee of the Parliament of Georgia, Head of the State Security Service of Georgia, Assistant to the President of Georgia on National Security Issues – Secretary of the National Security Council and the Chief of the General Staff of the Georgian Armed Forces. The National Security Council brings together all of these high-ranking officials who are in charge of state security, defence and safety. Therefore, their joint coordinate strategy has to solve the problems immediately facing Georgia.
The Government of Georgia’s arguments about not holding the National Security Council session are based on the premise that the occupation is already a fait accompli and that it has to be considered within a general context with no need to react to separate incidents but, rather, having a coordinated and consistent policy to achieve the complete de-occupation of Georgian territory. The Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, Sozar Subari, stated: “Occupation started in the 1990s and occupation came to an end in 2008. We tend to forget this and somehow assume that the installation of each new signpost is a new occupation.”
It is possible to find a certain logic in this argument, considering the fact that Georgia does not recognise the so-called border (and, consequently, neither its new coordinates) imposed by the occupation forces. For Georgia, all of the territories which have been taken by Russian forces since the 1990s until the present day are occupied. However, on the other hand, there are straightforward and practical realities and it is vitally important to react to them:
• As a result of creeping occupation, the area under the effective control of the occupants grows larger and, therefore, the territory where the Government of Georgia exerts control is getting smaller. In other words, there is a constant violation of Georgia’s territorial integrity.
• Any incident of creeping occupation represents a danger to the citizens of Georgia. Their property, be it yards or agricultural land plots, remain beyond the occupation line and Georgians lose their sources of income. They cannot oppose this process to use their own property.
• Incidents like the murder of Giga Otkhozoria by the occupants as well as the abduction of Georgian citizens in the villages close to the administrative border, among others, are taking place close to the occupation line.
Additionally, there is a pressing question – if the occupants take over the country’s central highway (the signpost signalling the occupation line is installed 400 metres from the highway) and split Georgia into two halves, then how reasonable is the “we would not respond
to the provocation” approach?
In order to prove that the consideration of the issue of creeping occupation and holding a session about this topic is not the National Security Council’s prerogative, Irakli Kobakhidze names Article 99 of the Constitution of Georgia and says that the National Security Council is set up to organise the military development and defence of the country. However, in his statement, Mr Kobakhidze neglects the Organic Law on the National Security Council which is recognised by Point 2 of Article 99 of the Constitution of Georgia as a guarantor of the National Security Council’s activities.
The aforementioned law gives legitimacy to the National Security Council and tasks it to consider and tackle the issues which pose danger to the country’s territorial integrity.
By referring to the Constitution and avoiding the organic law, Irakli Kobakhidze, on the one hand, misleads the public in regard to the National Security Council’s functions and, on the other hand, discredits the country’s security coordinating organs.