სათამაშო ბიზნესის რეგულირების საკითხის კომენტირებისას საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა:
„მნიშვნელოვანი მიმართულებაა საგადასახადო ადმინისტრირება. ამ მიმართულებით, ბოლო წლებში გამკაცრებული საგადასახადო ადმინისტრირებით, 400%-ით გავზარდეთ შემოსავლები სათამაშო ბიზნესიდან, 100 მილიონ ლარზე მეტს აღწევს სათამაშო ბიზნესიდან მიღებული შემოსავლები“.
საქართველოში სათამაშო ბიზნესი დაბეგვრის სპეციფიური თავისებურებებით ხასიათდება. საგადასახადო კოდექსით განსაზღვრული გადასახადების გარდა, „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-5 მუხლით განსაზღვრულია მოსაკრებლის ზღვრული მოცულობები, რომელთა ფარგლებშიც ადგილობრივი ხელისუფლება დამოუკიდებლად აწესებს მოსაკრებლის კონკრეტულ ოდენობას, რომელიც ადილობრივ ბიუჯეტში გადახდას ექვემდებარება. ბოლო წლების მანძილზე, ტერიტორიულ ერთეულთა საკრებულოები პერიოდულად ზრდიდნენ დასახელებული გადასახდელის მოცულობას, ზღვრული ოდენობის ფარგლებში. „სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ“ კანონში
შეტანილი ცვლილებების (2016 წლის 16 დეკემბრის) თანახმად, მნიშვნელოვნად გაიზარდა ზღვრული მაჩვენებლები. სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის სახით გადახდილი სახსრების მოცულობას ცხრილი 1 ასახავს.
სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის ცვლილების ტენდენცია 2010-2017 წლებში
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2016 6 თვე 2017 6 თვე
სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებელი (მლნ ლარი) 52.6 53.4 53.8 55.3 64.9 69.0 73.3 35.9 63.5
პროცენტული ცვლილება - 1.6% 0.7% 2.9% 17.3% 6.2% 6.3% - 76.9%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, მოსაკრებლის სახით მიღებული შემოსავლების მოცულობა გასულ წლებშიც პერმანენტულად იზრდებოდა, თუმცა, გადასახდელის ოდენობის ცვლილების შესახებ კანონის ძალაში შესვლის შემდგომ (2017 წლის 1 იანვარი) ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად გაიზარდა და 2017 წლის ორი კვარტლის მდგომარეობით, ზრდამ გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში 76.9% შეადგინა.
ამავდროულად, სათამაშო ბიზნესისათვის სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ საქართველოს კანონის მე-7 მუხლის მე-10 პუნქტის თანახმად დაწესებულია ერთჯერადი სანებართვო მოსაკრებელი. აღნიშნულ განაკვეთებს ბოლო წლების მანძილზე არსებითი ცვლილება არ შეხებია. ერთჯერადი სანებართვო მოსაკრებლის სახით სათამაშო ბიზნესის მიერ გადახდილი გადასახდელების შესახებ შემოსავლების სამსახურის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციას ცხრილი 2 ასახავს.
ერთჯერადი სანებართვო მოსაკრებლის ოდენობა 2011-2017 წლებში (მლნ ლარი)
2011 2012 2013 2014 2015 2016 2016 6 თვე 2017  6 თვე
მოსაკრებელი სამორინეს, სათამაშო აპარატების სალონის, ტოტალიზატორის, ლოტოს, ბინგოს და წამახალისებელი გათამაშების მოწყობის ნებართვაზე 27.2 48.3 49.7 56.4 47.0 50.3 15.1 18.9
საქართველოს საგადასახადო კოდექსის თანახმად, საერთო სახელმწიფოებრივი გადასახადებისაგან სათამაშო ბიზნესის ძირითადი ნაწილი გათავისუფლებულია. თუმცა, სისტემურ-ელექტრონული ფორმით მოწყობილ თამაშობათა გათვალისწინებით, რომელზეც შეღავათები არ ვრცელდება, სათამაშო ბიზნესიდან მიღებული შემოსავლების სრულყოფილი ანალიზისათვის, მიზანშეწონილია საგადასახადო კოდექსით განსაზღვრული გადახდილი გადასახადების (ცხრილი 3) მოცულობის ანალიზი.
გადასახადების ჯამური მოცულობის ცვლილება 2011-2017 წლებში
2011 2012 2013 2014 2015 2016 2016 6 თვე 2017 6 თვე
გადასახადების ჯამური მოცულობა (მლნ ლარი) 20.7 31.2 42.8 57.0 97.7 101.1 55.8 70.6
ამავდროულად, აუცილებელია აღინიშნოს, რომ სათამაშო ბიზნესის მოქმედი ნებართვის მქონე გადამხდელი შესაძლებელია ეწეოდეს რამდენიმე საქმიანობას ერთდროულად (მათ შორის სათამაშო ბიზნესთან კავშირში არმყოფს) და ცხრილში მოყვანილი რიცხვები მოიცავდეს ტრანზაქციებს, რომლებიც არ უკავშირდება სათამაშო ბიზნესს. შემოსავლების სამსახურის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით,
გადახდების გამიჯვნა აქტივობის სახეობის მიხედვით შეუძლებელია.
სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის ოდენობა ბოლო წლების განმავლობაში პერიოდულად იზრდებოდა. 2017 წლის 1-ლი იანვრიდან კი მნიშვნელოვნად გაიზარდა სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის ზღვრული მაჩვენებლებიც, რაც შესაბამისად აისახა მოცემული სექტორის მიერ ბიუჯეტში გადახდილი სახსრების მოცულობაზე. მიმდინარე წლის ორი კვარტლის მონაცემებით, 2016 წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში ზრდამ 76.9% შეადგინა, რაც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში 63.5 მლნ ლარს შეესაბამება და სავარაუდოა, რომ წლიური მაჩვენებელი დასახელებულ 100 მლნ ლარს გადააჭარბებს.
ამავდროულად, აღნიშნული მოსაკრებელი მოცემული სექტორიდან ბიუჯეტში მიმართული სახსრების მხოლოდ ცალკეული სახეა, სათამაშო ბიზნესის მიერ გადახდილი გადასახდელების ჯამურმა მოცულობამ კი 100 მლნ ლარს წლებია გადააჭარბა, შესაბამისად, ფინანსთა მინისტრი სავარაუდოდ სწორედ ცალკე აღებული სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის სახით ბიუჯეტში მიმართული სახსრების მოცულობას გულისხმობს.
რაც შეეხება შემოსავლების 400%-იან ზრდას, აღნიშნული ტემპით არც ჯამურად გადასახდელები, არც მისი ცალკეული შემადგენელი ბოლო წლების განმავლობაში არ გაზრდილა. დასახელებულ მაჩვენებელთან ახლოსაა მხოლოდ ცალკე აღებული გადასახადების წლიური მოცულობის ცვლილება 2011-დან 2016 წლამდე, თუმცა, აღნიშნული მაჩვენებელი, შემოსავლების სამსახურისვე პოზიციით, არ ასახავს მხოლოდ სათამაშო ბიზნესის მიერ გადახდილი გადასახადების მოცულობას.

The Minister of Finance of Georgia, Dimitri Kumsishvili, upon commenting the issue of regulating gambling business,
stated the following: “Tax administration is of paramount importance. In this regard, as a result of strict tax administration in the past years, we managed to increase income from gambling business by 400%. Incomes from gambling business now exceeds GEL 100 million.
Gambling business in Georgia is taxed in a specific manner. In addition to taxes prescribed in the Tax Code of Georgia, Article 5 of the Law of Georgia on Gambling Business Fee imposes the cap of the fee, and within its margin, the local self-government independently defines the amount of the fee which is subject to payment in the local budget. In the past years, municipal councils of the self-government units have periodically been increasing the aforementioned fee, within the allowed margin. The ceiling of that fee has been increased significantly after the amendments were enacted in the
Law of Georgia on Gambling Business Fee on 16 December 2016. The amount of money collected as fees on gambling business is given in the Table 1.
Table 1: Trend of Changes of Fees On Gambling Business in 2010-2017
| - |
2016 6 mths |
2017 6 mths |
| Taxation of Gambling Business (GEL Million |
52.6 |
53.4 |
53.8 |
55.3 |
64.9 |
69.0 |
73.3 |
35.9 |
63.5 |
| Changes (%) |
1.6% |
0.7% |
2.9% |
17.3% |
6.2% |
6.3% |
76.9% |
As illustrated by the table, the amount of incomes collected as fees has been increasing constantly in the previous years as well. However, after the changes in regard to the amount of fees has entered into force (1 January 2017), that figure increased significantly and the growth in of the first two quarters of 2017 constituted 76.9% as compared to the same period of the previous year.
At the same time, according to Point 10 of Article 7 of the Law on Georgia on License and Permit Fees for Gambling Business, there is one-time permit fee for the gambling business. Those fees have not been changed substantially for the past few years. Table 2 depicts the information provided by the Revenue Service of the Ministry of Finance about the payments made by gambling business as one-time permit fees.
Table 2: Amount of One-time Permit Fees in 2011-2017 (GEL Million)
| Permit fees to organize casino, gamin machines salon, betting house, lottery, bingo and promotional drawing games |
27.2 |
48.3 |
49.7 |
56.4 |
47.0 |
50.3 |
15.1 |
18.9 |
According to the Tax Code of Georgia, major part of the gambling business is exempt from national taxes. However, taking into account that some gambling is organized in system-electronic form, which is not exempt from taxes, it is more appropriate to analyze total tax payments (Table 3) for taxes prescribed by the Tax Code of Georgia in order to have a comprehensive analysis of incomes received from gambling business.
Table 3: Changes in Total Amount of Taxes in 2011-2017
| Total amount of taxes (GEL Million) |
20.7 |
31.2 |
42.8 |
57.0 |
97.7 |
101.1 |
55.8 |
70.6 |
At the same time, of importance note is that a taxpayer who owns the valid permit for gambling business can also have several other businesses simultaneously (including the ones not related to gambling business) and it is possible that figures given in the table cover transactions, which are not related to gambling business. According to the information of the Revenue Service, it is impossible to delineate taxes based on types of business activities alone.
The amount of gambling business fees has been growing periodically in the past years, whilst since 1 January 2017, ceiling on the fees on gambling business has increased significantly, which was duly reflected on the amount of taxes paid by the aforementioned sector in the budget. According to the data of the first two quarters of 2017, the growth constituted 76.9% as compared to the same period of the previous year. This in absolute figures is GEL 63.5 million and it is expected that the annual amount will exceed GEL 100 million.
At the same time, the aforementioned fee is just one form of taxes paid by the gambling business to the budget, whilst the total amount of taxes collected from gambling business has surpassed GEL 100 million threshold for many years already. Therefore, the Minister of Finance has presumably meant the amount of money paid separately in the budget as gambling business fees.
In regard to 400% increase in revenues, neither total tax payments nor its integral components have increased in that pace in the past years. Close to that figure is only the total annual changes in taxes from 2011 until 2016, although as stated by the Revenue Service, that number does not include the taxes paid only by the gambling business.