2013 წლის 29 მაისის, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა დავით საყვარელიძემ (პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“) განაცხადა: „გუნავას საქმეზე" დიდი ზარ-ზეიმით დასჯილი და გათავისუფლებული პოლიციელები წინაურდებიან. ერთ-ერთი მათგანი, მირიან თოფურია, რომელმაც გუნავას დაკავების ოქმი შეადგინა დღეს არის კახეთის სამხარეო პოლიციის უფროსის მოადგილე“.
ფაქტ-მეტრი ამ განცხადებით დაინტერესდა და გადაწყვიტა შეემოწმებინა, მართლაც დაწინაურდნენ თუ არა "გუნავას საქმეში" მონაწილე „დასჯილი“ პოლიციელები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის ყოფილი უფროსი, თენგიზ გუნავა შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალურმა სამსახურმა 2012 წლის 16 ნოემბერს დააკავა. მას ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე და 260-ე მუხლების საფუძველზე წაუყენეს, რაც იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებასა და ნარკოტიკების მოხმარებას გულისხმობს.
თენგიზ გუნავა პატიმრობიდან გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლდა. მას მიაჩნია, რომ მისი დაკავება უკანონო იყო და პოლიციელების მხრიდან ადგილი ჰქონდა სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტებას. ამიტომ მისმა ადვოკატმა, მალხაზ ველიჯანაშვილმა, პროკურატურაში შესაბამისი საჩივარი შეიტანა.
იუსტიციის სამინისტროს გენერალურმა ინსპექციამ აღნიშნულ საჩივართან დაკავშირებით, გამოძიება დაიწყო. ამ გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ თენგიზ გუნავას დაკავება და ჩხრეკა დარღვევებით წარიმართა. თუმცა, დადგენილების მიხედვით, მისთვის იარაღის და ნარკოტიკის ჩადება არ დადასტურდა. ამ მხრივ, გამოძიებას მხოლოდ თენგიზ გუნავას ჩვენება გააჩნდა, რაც იმავე დადგენილების შესაბამისად არასაკმარისად იქნა მიჩნეული დასაბუთებული ვარაუდისთვის, რომ პოლიციელებმა დანაშაული ჩაიდინეს.
გამოძიების აზრით, თენგიზ გუნავას დაკავებისა და პირადი ჩხრეკის შემდგომ განვითარებული მოვლენების არასწორი ასახვა, ერთის მხრივ არსებული არასწორი პრაქტიკის ინერციით და მეორე მხრივ, სათანადო დოკუმენტების უფრო კომფორტულ ვითარებაში გაფორმების სურვილით იყო განპირობებული.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, დადგენილება ასკვნის, რომ პოლიციელთა მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყების საფუძველი არ არსებობს. ამასთან, თენგიზ გუნავას ბრალდების საქმეში დაშვებული სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მოთხოვნათა დარღვევები პოლიციელებს საერთო პასუხისმგებლობისგან არ ათავისუფლებს.
ამის შემდეგ, პროკურატურამ „გუნავას საქმეზე“ საქმის წარმოება შეწყვიტა.
2012 წლის 21 დეკემბერს, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ შემდეგი სახის განცხადება გაავრცელა:
„გენერალურმა ინსპექციამ დაასრულა სამსახურებრივი შემოწმება თენგიზ გუნავას დაკავების თაობაზე. გენერალური ინსპექციის დასკვნის საფუძველზე, მინისტრმა მიიღო გადაწყვეტილება და დაკავებული თანამდებობიდან გაათავისუფლა ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის 5 თანამშრომელი“.
აღსანიშნავია, რომ ამ განცხადებაში თანამშრომელთა გვარები მითითებული არ იყო. ჩვენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელს, ნინო გიორგობიანს დავუკავშირდით, რომელმაც გათავისუფლებული პოლიციელების გვარების შესახებ ინფორმაცია მოგვაწოდა. ესენი არიან: თევდორე შონია, ნიკოლოზ არგანაშვილი, გიორგი ბლიაძე, ბესიკ შარაშენიძე და ნიკოლოზ შატაკიშვილი. ნინო გიორგობიანისვე ინფორმაციით, ეს პოლიციელები შინაგან საქმეთა სამინისტროდან ამჟამადაც გათავისუფლებულები არიან.
მირიან თოფურია “გუნავას საქმესთან” დაკავშირებით გათავისუფლებული არ ყოფილა. თუმცა, ის ამ საქმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მოქმედი პირია. მირიან თოფურია შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მე-2 სამმართველოს უფროსის მოადგილე იყო. გუნავა სწორედ ამ სამმართველოს თანამშრომლებმა დააკავეს.
მირიან თოფურია გუნავას დაკავებაში უშუალოდ არ მონაწილეობდა. მაგრამ მან ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, 2012 წლის 16 ნოემბერს, დახლოებით 02:30 საათზე პატაკი შეადგინა, რომლის მიხედვით თენგიზ გუნავა ქ. თბილისში საბურთალოს ქ. 59 მიმდებარე ტერიტორიაზე უნდა ყოფილიყო და მას თან ნარკოტიკული საშუალება და ცეცხლსასროლი იარაღი უნდა ჰქონოდა, რომლის ტარების უფლებაც მას არ ჰქონდა. პატაკს რეზოლუცია კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, გიორგი კიკალიშვილმა დაადო. გუნავას საქმის გამოძიება მირიან თოფურიას პატაკის საფუძველზე დაიწყო. მირიან თოფურიას დავალებით შეიქმნა ჯგუფი დეტექტივ-გამომძიებლების ბესიკ შარაშენიძის, ნიკა არგანაშვილის, გიორგი ბლიაძის, თევდორე შონიას და ნიკოლოზ შატაკიშვილის შემადგენლობით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, ნინო გიორგობიანის ინფორმაციით, მირიან თოფურია კახეთის სამხარეო სამმართველოს უფროსის მოადგილედ ნამდვილად მუშაობს. ამასთან, გავრცელებული ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ის „გუნავას საქმესთან“ დაკავშირებით სამინისტროდან გათავისუფლებული იყო, სიმართლეს არ შეესაბამება. მირიან თოფურია შინაგან საქმეთა სამინისტროდან გათავისუფლებული არასდროს ყოფილა.
მირიან თოფურია კახეთის სამხარეო პოლიციის უფროსის მოადგილედ ნამდვილად მუშაობს. ის ფაქტი, რომ მირიან თოფურია გუნავას საქმესთან დაკავშირებით ოდესმე დასჯილი იყო, არ დასტურდება. თუმცა, ის გუნავას საქმის უშუალო მონაწილე იყო და გამოძიებაც მისი პატაკის საფუძველზე დაიწყო. ხოლო, ის თანამშრომლები, რომლებიც ამ საქმესთან დაკავშირებით სამსახურიდან გათავისუფლდნენ, არც ამჟამად მუშაობენ სამინისტროს სისტემაში. აქედან გამომდინარე, საპარლამენტო უმცირესობის წევრის, დავით საყვარელიძის განცხადება: „გუნავას საქმეზე" დასჯილი პოლიციელები წინაურდებიან", არის მეტწილად მცდარი.

Davit Sakvarelidze, Member of the Parliamentary Minority from the United National Movement, stated at the plenary session on 29 May 2013: “Punished and fired policemen in the 'Gunava case' are being promoted. One of them, Mirian Topuria, who compiled a protocol for the arrest of Gunava is currently a Deputy Regional Police Chief in Kakheti.”
FactCheck decided to check whether or not the “punished” policemen in the 'Gunava case' were in fact promoted.
Tengiz Gunava, former Head of General Inspection at the MIA, was arrested on 16 November 2012 by the Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. He was charged under Article 236 and Article 260 of the Criminal Code and arrested for the illicit purchase-possession of a weapon and illegal drug use.
Tengiz Gunava was released under bail. He considers that his arrest was illegal and the police abused their professional power. Therefore, Malkhaz Velijanashvili, Gunava’s lawyer, filed a complaint to the Prosecutor’s Office.
General Inspection at the Ministry of Internal Affairs started an investigation regarding this complaint. The investigation found out that Gunava’s arrest and search was conducted with violations. However, according to the ruling, planting of a weapon and narcotics were not confirmed. In this regard, the investigation possessed only the testimony of Tengiz Gunava. According to the same ruling, Gunava’s testimony is not sufficient evidence to assume that the policemen committed a crime.
According to the investigation, inaccurate reflection of further events following Tengiz Gunava’s arrest and search was caused, on the one hand, by the improper practice of inertia and, on the other hand, by the desire to sign the relevant documents in a more comfortable environment. The ruling concludes that there is no reason to launch a criminal prosecution of the police officers.
In addition, infringements of the requirements of the Code of Criminal Procedure in Gunava’s prosecution case do not exempt police officers from general liability.
As a result, the Prosecutor’s Office dropped the case against Gunava.
On 21 December 2012, the Ministry of Internal Affairs issued the following statement: "General Inspection has completed the inspection check of Tengiz Gunava’s detention. According to the ruling of the General Inspection, the Minister decided to fire five members from the Department of Central Criminal Police."
It should be noted that the statement did not disclose the names of those employees. We contacted Nino Giorgobiani, Head of the Public Relations Office of the MIA, who provided us with the surnames of the fired policemen. These policemen are: Tevdore Shonia, Nikoloz Arganashvili, Giorgi Bliadze, Besik Sharashenidze and Nikoloz Shatakishvili. According to Giorgobiani, these policemen are currently fired from the Ministry.
Mirian Topuria was not fired in connection with the 'Gunava case.' However, he is one of the most significant persons in the 'Gunava case.' Mirian Topuria was a Deputy Chief of the 2nd Police Division of the Criminal Police Department at the MIA. The employees of this police division have arrested Gunava.
Mirian Topuria was not personally involved in Gunava’s arrest. He compiled a report on 16 November 2013 at 02:30. According to it, Tengiz Gunava should have been in Tbilisi on the adjacent territory to Saburtalo Street No. 59 and he should have possessed narcotics and a firearm. Gunava had no right to carry the firearm. Giorgi Kikalishvili, Deputy Head of the Criminal Police Department, passed the resolution on the report. On the basis of Mirian Topuria’s report, the investigation of the Gunava case had been launched. Mirian Topuria assigned a group of detective-investigators which consisted of Besik Sharashenidze, Nika Arganashvili, Giorgi Bliadze, Tevdore Shonia and Nikoloz Shatakishvili.
Based on the information provided by Nino Giorgobiani, Head of the Public Relations Office at the MIA, Mirian Topuria indeed works as the Deputy Head of the Kakheti Regional Police. It is not true to say that he was fired from the Ministry in connection with the 'Gunava case.' Mirian Topuria has never been fired from the Ministry of Internal Affairs.
It is true that Mirian Topuria currently works as the Deputy Head of the Kakheti Regional Police. The fact that Mirian Topuria was never punished in connection with the 'Gunava case' cannot be verified; however, he was personally involved in the 'Gunava case' and the investigation of it started on the basis of his report.
Accordingly, we rate the statement by Davit Sakvarelidze, Member of the Parliamentary Minority: “Police arrested for the 'Gunava case' are being promoted,” MOSTLY FALSE.