რვათვიანი გამყარების ტენდენციის შემდეგ, მიმდინარე წლის სექტემბერში ლარი დოლართან მიმართებაში კვლავ გაუფასურდა. საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, დიმიტრი ქუმსიშვილმა, ლარის გაუფასურება დროებით, სეზონურ მოვლენად შეაფასა.
საქართველოს მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმი გააჩნია, შესაბამისად, ლარის დოლართან გაცვლითი კურსი სავალუტო ბაზარზე მოთხოვნა-მიწოდების თანაფარდობით ყალიბდება. სხვა თანაბარ პირობებში, გაცვლითი კურსის ზრდას ქვეყანაში ფულის მასის ზრდა ან უცხოური ვალუტით მიღებული შემოსავლების შემცირება იწვევს.
წელი საქართველოსთვის გაუმჯობესებული ეკონომიკური მაჩვენებლებით დაიწყო. ეკონომიკური ზრდა 3%-დან 4.5%-მდე გაიზარდა. პოზიტიური ცვლილებებია ექსპორტის, ფულადი გზავნილების და ტურიზმის მხრივ. ეს ცვლილებები იანვრიდან ლარის კურსზეც აისახა და ივლის-აგვისტოში 40 თეთრით (იანვართან შედარებით) შემცირდა.
რა მოხდა სექტემბერში, რატომ გაუფასურდა ლარი?
თუ გადავხედავთ გასული წლების სტატისტიკას, ვნახავთ, რომ ეროვნული ვალუტის გაუფასურება ძირითადად წლის დასასრულს ხდებოდა. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება, რომ კურსის გაუფასურება შესაძლოა სეზონური ფაქტორებით იყოს გამოწვეული, საფუძველს მოკლებული არ არის. ტრადიციულად, საქართველოში ყველაზე მეტი ტურისტი აგვისტოში შემოდის (წელს 576 ათასი კაცი), ხოლო სექტემბერში 40%-ით იკლებს, ოქტომბერ-ნოემბრეში კიდევ უფრო მცირდება. ეს ნიშნავს, რომ შემოდგომიდან თვეში მინიმუმ 100 მლნ დოლარით ნაკლებ შემოსავალს ვიღებთ, ვიდრე ივლის-აგვისტოში. ეს საქართველოს სავალუტო ბაზრისთვის მნიშვნელოვანი დანაკლისია და სხვა თანაბარ პირობებში ლარის კურსის კორექტირებას აუცილებლად გამოიწვევს.
საშუალო თვიური გაცვლითი კურსი, 2014-2017 წლები
ამ ეტაპზე ვიცით, რომ იანვარ-აგვისტოში საქართველოს სავაჭრო ბალანსი 28 მილიონი დოლარით გაუმჯობესდა, ფულადი გადმორიცხვები 134 მილიონი დოლარით გაიზარდა, ვიზიტორების რაოდენობა 29%-ით გაიზარდა (რაც ტურიზმიდან შემოსავლების ზრდას განაპირობებს). ეს არის ის დადებითი ტენდენციები, რაც ლარის გამყარებას უწყობს ხელს. თუმცა, არაფერი ვიცით, თუ რა ხდება საინვესტიციო და სასესხო კაპიტალის შემოსვლის მხრივ, რაც არანაკლებ მნიშვნელოვანია და აქ ჩავარდნას, შეუძლია ზემოთ აღნიშნული დადებითი ტენდენციები გადაფაროს. დღეისათვის 2017 წელს შემოსული უცხოური პირდაპირი ინვესტიციების მხოლოდ პირველი ორი კვარტლის სტატისტიკა ვიცით, რომლის მიხედვით ინვესტიციები 5.5%-ით (43 მილიონი დოლარით) შემცირდა. მესამე კვარტლის ინვესტიციების და სასესხო კაპიტალის შემოსვლის სრული ინფორმაცია (საგადასამხდელო ბალანსი) დეკემბრის ბოლოს გამოქვეყნდება, ისიც 3 თვის (კვარტლის) ერთად. საიდანაც შეუძლებელია გამოყო, კონკრეტულად სეტემბერში რა სიტუაცია იყო.
ლარის კურსზე გავლენის მნიშვნელოვანი ფაქტორია ქვეყანაში არსებული ლარის მასა. საქართველოში ფულის მასის მიწოდებას  ეროვნული ბანკი აკონტროლებს მონეტარული პოლიტიკის ინსტრუმენტების გამოყენებით. მკაცრი მონეტარული პოლიტიკის პირობებში ეროვნული ბანკი ზღუდავს ეკონომიკაში ფულის მასის მიწოდებას, რათა შეაკავოს ინფლაციური პროცესები.
ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი მიმდინარე წელს ჯერ იანვარში 6.75%-მდე, ხოლო შემდეგ მაისში 7%-მდე გაიზარდა. მონეტარული პოლიტიკის გამკაცრების მიზანს იმ ინფლაციური პროცესების შეკავება წარმოადგენდა, რომელიც აქციზის გადასახადის მატებამ და სურსათზე საერთაშორისო ფასების ზრდამ გამოიწვია.
ფულის მასის (M2) დინამიკა, მლნ ლარი
image002 წყარო: ეროვნული ბანკი
თუ გადავხედავთ ფულის მასის (M2) დინამიკას, ვნახავთ, რომ ივნისსა და ივლისში ეკონომიკაში ფულის მასა მნიშვნელოვნად (657 მილიონი ლარით) გაიზარდა. სექტემბრიდან ფულის მასა არ გაზრდილა, პირიქით, უმნიშვნლოდ შემცირდა.
სარეზერვო ფულის მასა (უცხოური ვალუტის გამოკლებით) მიმდინარე წლის აგვისტოში, წინა წლის აგვისტოსთან შედარებით 22.3%-ით არის გაზრდილი. ბოლო თვეებში, სარეზერვო ფულის ზრდაში მნიშვნელოვანი წვლილი მთავრობის ოპერაციებმაც შეიტანა. ბუნებრივია, ასეთი ტემპით ფულის მასის ზრდა, დოლარის ნაკადების შემცირების (ან თუნდაც ზრდის შეჩერების) პირობებში ლარის გაუფასურებას შეუწყობს ხელს. თუმცა, ეროვნული ბანკი თავის პოლიტიკას არ ცვლის ლარის კურსიდან გამომდინარე, მისთვის მთავარი ამოსავალი წერტილი ინფლაციის დონეა, რომელიც ბოლო თვეებში მცირდება. თუ ინფლაციის დონის მატების საფრთხე არ არსებობს, ფულის მასის ზრდით ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობა ხდება.
ბოლო წლების სტატისტიკა გვიჩვენებს, რომ შემოდგომიდან ლარის კურსი უფასურდება. ამას პირველ რიგში ტურისტული სეზონის დასრულება განაპირობებს. თუ ტურიზმის სეზონური ეფექტი სხვა დადებითი ტენდენციებით არ გადაიფარება, ლარის კურსი გაუფასურების მიმართულებით წავა.
რამდენად შეიძლება ჩავთვალოთ ლარის ბოლოდროინდელი გაუფასურება მხოლოდ სეზონურ მოვლენად, ეს ბევრ ფაქტორზეა დამოკიდებული, რომელთა წინასწარ პროგნოზირება რთულია. თუ ეკონომიკაში ლარის დღევანდელი მასა დარჩება (ან გაიზრდება), კლებას განაგრძობს ინვესტიციები და არ გადაიფარება ტურისტული სეზონის დასრულებით შემცირებული სავალუტო ნაკადები, ლარის კურსი 2.39-ს აღარ დაუბრუნდება, პირიქით, შესაძლოა გაუფასურება ისევ განაგრძოს.
ამ ეტაპზე, დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებას უვერდიქტოდ ვტოვებთ და ამ თემას მომავალში კვლავ დავუბრუნდებით.

the GEL depreciation as a temporary, seasonal event.
Georgia has a floating currency exchange rate. Therefore, the GEL to USD exchange rate is determined by the supply-demand ratio on the currency market. All things being equal, the GEL exchange depreciation is caused by either increasing the money supply or by decreased incomes in foreign currency.
Georgia started 2017 with improved economic performance. The economic growth rate increased from 3% to 4.5%. There are positive changes in regard to export, remittances and tourism. These changes have impacted the GEL exchange rate since January and by July-August 2017, the rate has appreciated by GEL 0.4 (as compared to January 2017).
What has been happening in September and why did the GEL depreciate?
If we take a look at the statistics of the past years, we will see that depreciation of the national currency usually happened at the end of the year. Therefore, the Minister’s statement, that GEL depreciation could be caused by seasonal factors, is not a groundless claim. Traditionally, the biggest amount of tourists visit Georgia in August (576,000 tourists this year) whilst this figure decreases by 40% in September and goes further downward in October and November. This means that from the beginning of autumn, we get USD 100 million less income per month as compared to July and August. This is a significant loss for Georgia’s currency market and all things being equal inevitably results in a correction of the GEL exchange rate.
Average Monthly Exchange Rate, 2014-2017
At this moment we know that in January-August, Georgia’s trade balance improved by USD 28 million, the volume of remittances increased by USD 134 million and the number of visitors is up by 29% (which stipulates increased income from tourism). These are the positive trends which contribute to the appreciation of GEL. However, we know nothing about investment and credit capital flow which is equally important and failure there might overshadow the aforementioned positive trends. Currently, we know the statistics for only two quarters vis-à-vis foreign direct investments made in 2017 according to which these investments are down by 5.5% (USD 43 million). The complete information (balance of payments) in regard to the inflow of investments and the credit capital of the third quarter will be published at the end of December as a quarterly figure (figures for three months taken together) and so we would be unable to specify the exact situation for the month of September.
The amount of GEL in circulation is an important factor which impacts the GEL exchange rate. The supply of the national currency is controlled by the National Bank of Georgia through monetary policy instruments. Under the strict monetary policy, the National Bank limits the supply of money in the economy to contain inflationary processes.
The National Bank’s monetary policy rate initially increased to 6.75% in January 2017 and reached 7% later in May. The reason behind switching to a stricter monetary policy was to contain those inflationary processes which were unleashed as a result of increased excise tax and rising international prices on food commodities.
Dynamics of Money Supply (M), GEL Million
If we take a look at the money supply (M2) dynamic, we will see that the money supply in the economy increased considerably (GEL 657 million) in June and July. Since September, the money supply has not increased and, on the contrary, experienced a slight decline.
The volume of the monetary base (excluding foreign currency) increased by 22.3% in August 2017 as compared to August 2016. In the last months, the Government of Georgia’s operations significantly contributed to increasing the volume of the monetary base. Increasing the money supply at such a pace, in light of decreased (or even not growing) USD inflows, will play a part in the GEL depreciation. However, the GEL depreciation is not a reason for the National Bank of Georgia to change its policy because the Bank’s main priority is the level of inflation which has been on the decline for the last few months. If there is no danger of a rising level of inflation, economic growth is stimulated by increasing the money supply.
The experience of the last years clearly shows that the GEL exchange rate does depreciate from the beginning of autumn. Mostly, this is the result of the end of the tourist season. If the seasonal effect of tourism is not replaced by some other positive trends, the GEL exchange rate will continue its downward move.
Proclaiming this latest GEL depreciation as a seasonal event depends on many factors which are very hard to predict. If the current money supply of GEL remains (or increases) in the economy, if investments decline and if the decreased currency inflows after the end of the tourist season are not compensated by some other sources, then the GEL to USD exchange rate will not come back to 2.39 and might depreciate even further.
At this time, FactCheck leaves Dimitri Kumsishvili’s statement WITHOUT VERDICT and will come back to this topic again in the future.