პარტია „ბაქრაძე, უგულავა - ევროპული საქართველოს“ მერობის კანდიდატმა ელენე ხოშტარიამ „TV პირველში“ სტუმრობისას თბილისში პენსიის გაზრდის შესაძლებლობაზე (მერიის ბიუროკრატიული ხარჯების შემცირების ხარჯზე) ისაუბრა და ამ მიზნისთვის თანხების დაზოგვის კონკრეტულ შესაძლებლობებზე გაამახვილა ყურადღება. „მაგალითად [თბილისის მერიაში], საწვავის ხარჯი არის რვაჯერ გაზრდილი, რბილი ავეჯის ხარჯი ორჯერ”, - განაცხადა ხოშტარიამ.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების გადამოწმებას შეეცადა.
პოლიტიკოსთან განცხადების დაზუსტების შემდეგ გაირკვა, რომ მან ერთმანეთს თბილისის 2015 და 2016 წლების ბიუჯეტის ხარჯები შეადარა.
საწვავისა და რბილი ავეჯის ხარჯი ბიუჯეტში „საქონელი და მომსახურების“ მუხლშია გაწერილი. თბილისის მერიის 2015 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, საქონლის და მომსახურების შეძენაზე 114 269 500 ლარი დაიხარჯა, 2016 წელს კი - 126 130 200 ლარი.
თბილისის 2015 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, რბილი ინვენტარის, უნიფორმის შეძენის და პირად ჰიგიენასთან დაკავშირებულმა ხარჯმა 221 600 ლარი შეადგინა. 2016 წელს, ამავე დანიშნულებისთვის მერიის ხარჯი 565 300 ლარი იყო. შესაბამისად, აღნიშნული ხარჯი წინა წელთან შედარებით 2.5-ჯერ არის გაზრდილი.
რაც შეეხება საწვავის ხარჯს, ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში აღნიშნული ხარჯი ცალკე გამოყოფილი არ არის და ტრანსპორტის, ტექნიკისა და იარაღის ექსპლუატაციის და მოვლა-შენახვის ხარჯებში შედის. 2015 წელს მერიის ტრანსპორტის ხარჯმა 2 370 500 ლარი შეადგინა, 2016 წელს კი იგივე ხარჯი 2.3-ჯერ არის გაზრდილი და 5 593 200 ლარია.
რადგან ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში რბილი ავეჯის და საწვავის ხარჯი ცალკე გამოყოფილი არ არის, აღნიშნული ინფორმაცია მერიისგან გამოვითხოვეთ.
თბილისის მერიამ მხოლოდ 2013 და 2015 წლებში შესყიდული რბილი ავეჯის ხარჯების ოდენობა მოგვაწოდა. ამ
ინფორმაციის მიხედვით, მერიამ 2013 წელს რბილი ავეჯის შესაძენად 27 086 ლარი დახარჯა, 2015 წელს კი 8 118.
როგორც აღვნიშნეთ, თბილისის 2015 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, მთლიანი მუხლის ხარჯი, რომელშიც რბილი ავეჯის ხარჯიც შედის 221 600 ლარი იყო. როგორც მერიის მიერ მოწოდებული ინფორმაციიდან გაირკვა, აქედან რბილი ავეჯის ხარჯი 8 118 ლარია. შესაბამისად, 2015 წელს 213 482 ლარი უნიფორმის და პირად ჰიგიენასთან დაკავშირებული ხარჯები იყო.
მერიის ინფორმაციის მიხედვით, 2013-2016 წლებში საწვავის ხარჯი შემდეგნაირია:
ცხრილი 1: მერიის საწვავის ხარჯი 2013-2016 წლებში
| ლიტრი |
759 359 |
854 128 |
699 313 |
739 700 |
| ლარი |
1 443 623 |
1 600 424 |
1 169 317 |
1 036 404 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წლიდან საწვავის ხარჯი ლარებში შემცირებულია. თუმცა, 2016 წელს მოხმარებული საწვავის რაოდენობა წინა წელთან შედარებით მცირედით გაზრდილია.
რადგან ელენე ხოშტარია ზოგადად მერიის ადმინისტრაციულ ხარჯებზე ამახვილებს ყურადღებას, ჩვენ მერიის 2015-2017 წლის ადმინისტრაციული ხარჯითაც დავინტერესდით.
ცხრილი 2: თბილისის მერიის ადმინისტრაციული ხარჯები (ლარებში)
2017 (გეგმა) |
| შრომის ანაზღაურება |
42 343 500 |
94 307 200 |
87 670 200 |
| საქონელი და მომსახურება |
114 269 500 |
126 130 200 |
126 964 400 |
| სულ |
156 613 000 |
220 437 400 |
214 634 600 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2016 წელს შრომის ანაზღაურების მუხლი წინა წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი. ბიუჯეტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, შრომის ანაზღაურების ზრდა სახაზინო რეფორმის გატარებამ გამოიწვია, რის გამოც მერიის მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ-ების და სსიპ-ების შრომის ანაზღაურების ფონდი თბილისის ბიუჯეტის მთლიან სახელფასო ფონდში აისახა, რაც მანამდე არ ხდებოდა.
რაც შეეხება საქონელი და მომსახურების ხარჯს, 2016 წელს 11 860 700 ლარით მეტია წინა წელთან შედარებით. შესაბამისად, 9.4%-ით არის გაზრდილი. მიმდინარე წელს, ჯამურად, ადმინისტრაციული ხარჯი 2016 წელთან შედარებით 17 882 500 ლარით (7.6 %-ით) არის შემცირებული.
თბილისის 2016 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის  მიხედვით, 2016 წელს რბილი ინვენტარის, უნიფორმის შეძენის და პირად ჰიგიენასთან დაკავშირებულია ხარჯი 2015 წელთან შედარებით 2.5-ჯერ, ტრანსპორტის, ტექნიკისა და იარაღის ექსპლუატაციის და მოვლა-შენახვის ხარჯი (რომელში საწვავის ხარჯიც შედის) კი 2.3-ჯერ არის გაზრდილი.
უშუალოდ მერიიდან გამოთხოვილი ინფორმაციის თანახმად, რბილი ავეჯის ხარჯი მხოლოდ 2013 და 2015 წლებშია და 2015 წელს აღნიშნული ხარჯი თითქმის სამჯერ არის შემცირებული. 2015-2016 წლებში საწვავის ხარჯიც შემცირებულია.
აღსანიშნავია ისიც, რომ თბილისის მერიის 2016 წლის მთლიანი ადმინისტრაციული ხარჯი 2015 წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი, თუმცა ბიუჯეტის განმარტებით ბარათში ამის მიზეზად სახაზინო რეფორმაა დასახელებული, რის გამოც მერიის მიერ დაფუძნებული ა(ა)იპ-ების და სსიპ-ების შრომის ანაზღაურების ფონდი თბილისის ბიუჯეტის მთლიან სახელფასო ფონდში აისახა, რაც მანამდე არ ხდებოდა. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, 2016 წელთან შედარებით ადმინისტრაციული ხარჯი 7.6%-ით არის შემცირებული.

"Bakradze, Ugulava - European Georgia" mayoral candidate for Tbilisi, Elene Khoshtaria, has spoken about the possibilities of increasing pensions in Tbilisi (at the expense of cutting bureaucratic expenditures at Tbilisi City Hall) on air on TV Pirveli and underscored specific money saving activities. Ms Khoshtaria stated: “For instance [at Tbilisi City Hall,] fuel expenses have increased eightfold whilst furniture expenses have doubled.”
FactCheck tried to verify the accuracy of the aforementioned statement.
After interviewing the politician to ascertain details of her statement, FactCheck learned that Elene Khoshtaria compared the expenditures of the Tbilisi City Hall budgets for 2015 and 2016.
Fuel and furniture expenses appear under the Goods and Services budget line. According to the Tbilisi budget fulfilment report for 2015, GEL 114,269,500 was spent for purchasing goods and services whilst this figure rose to GEL 126,130,200 in 2016.
According to the Tbilisi budget fulfilment report for 2015, GEL 221,600 was spent to purchase furniture, uniforms and items of personal hygiene. In 2016, these expenses amounted to GEL 565,300. Therefore, the aforementioned expenses have increased 2.5 times as compared to the previous year.
In regard to fuel expenses, the budget fulfilment report does not include separate expenses associated with fuel but groups it with costs of transport, equipment and tools. In 2015, Tbilisi City Hall’s transport expenses reached GEL 2,370,500, whilst this figure increased 2.3 times in 2016 to constitute GEL 5,593,200.
As the budget fulfilment report does not include separate expenses for fuel and furniture, FactCheck requested this information from Tbilisi City Hall.
Tbilisi City Hall provided FactCheck with information about expenses for furniture which was purchased in 2013 and 2015. According to this information, Tbilisi City Hall spent GEL 27,086 to purchase furniture in 2013 and GEL 8,118 to purchase furniture in 2015.
As we have already mentioned, according to the Tbilisi budget fulfilment report for 2015, the total expenses for the budget line for furniture constituted GEL 221,600. As we have seen from the information we received, furniture expenses accounted for only GEL 8,118 which means that GEL 213,482 comprised expenses associated with uniforms and items of personal hygiene in 2015.
According to Tbilisi City Hall’s information, fuel expenses in 2013-2016 are as follows:
Table 1: Tbilisi City Hall’s Fuel Expenses in 2013-2016 (GEL)
Litre  |
759,359  |
854,128  |
699,313  |
739,700  |
GEL  |
1,443,623  |
1,600,424  |
1,169,317  |
1,036,404  |
As illustrated by the table, fuel expenses in GEL have decreased since 2015. However, the amount of fuel consumed in 2016 increased slightly as compared to the previous year.
Taking into account the fact that Elene Khoshtaria makes an emphasis on Tbilisi City Hall’s administrative expenses in general, FactCheck took interest in Tbilisi City Hall’s administrative expenses as well.
Table 2: Tbilisi City Hall’s Administrative Expenses (GEL)
2017 (Plan)  |
Labour Remuneration  |
42,343,500  |
94,307,200  |
87,670,200  |
Goods and Services  |
114,269,500  |
126,130,200  |
126,964,400  |
156,613,000  |
220,437,400  |
214,634,600  |
As illustrated by the table, the labour remuneration component increased significantly in 2016 as compared to the previous year. According to the budget’s explanatory note, implementation of the treasury reform has resulted in a growth of labour remuneration. Specifically, the labour remuneration fund for non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities and legal entities of public law established by Tbilisi City Hall was now included as a part of Tbilisi City Hall’s total salary fund which was previously not the case.
In regard to expenses for goods and services in 2016, they exceed the figures of 2015 by GEL 11,860,700. Therefore, the increase constitutes 9.4%. In 2017, total administrative expenses have reduced by GEL 17,882,500 (7.6%) as compared to 2016.
According to the Tbilisi budget report for 2016, expenses to purchase furniture, uniforms and items of personal hygiene in 2016 increased 2.5 times whilst expenses for transport, hardware and tools (this includes fuel expenses) has increased 2.3 times.
According to information provided by Tbilisi City Hall itself, furniture expenses were incurred only in 2013 and 2015 with expenditures for furniture dropping almost threefold. Fuel expenses also decreased in 2015-2016.
Of note is that Tbilisi City Hall’s total administrative expenses increased significantly in 2016 as compared to 2015. However, the budget’s explanatory note names the implementation of treasury reform as the reason behind the increase because the labour remuneration fund for non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities and legal entities of public law established by Tbilisi City Hall was included as a part of Tbilisi City Hall’s total salary fund which was previously not the case. In regard to 2017, total administrative expenses have decreased as compared to 2016.