2013 წლის 15 მაისის, პლენარულ სხდომაზე ჩხოროწყუს მაჟორიტარმა დეპუტატმა „ნაციონალური მოძრაობიდან“ ვახტანგ ლემონჯავამ საქართველოს მთავრობის 2013 წლის საგაზაფხულო პროგრამით განსაზღვრული „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“ ფარგლებში გამოვლენილ ფინანსურ დარღვევებზე ისაუბრა.
მისი განცხადებით, პროგრამის ფარგლებში პრობლემები შეიქმნა კერძო მეწარმეებთან, „რომლებიც აღრიცხვაზე დადგნენ სოფლის მეურნეობის სამინისტროში და მათ თავიანთ მაღაზიებში შეიტანეს სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარი, რომელიც 300 ლარიანი ვაუჩერით ერთ ჰექტარზე გაჰქონდათ გლეხებს ამ მაღაზიებიდან და ქუჩის გადაღმა იყო ზუსტად ორჯერ მეტი ფასი ზოგიერთ ინვენტარზე"...
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით დაინტერესდა და გადაამოწმა, გამოვლინდა, თუ არა, მეწარმეების მხრიდან სოფლის მეურნეობის ინვენტარზე ფასების ხელოვნური მატების შემთხვევები.
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, საქართველოს მთავრობის 2013 წლის საგაზაფხულო პროგრამით განსაზღვრული „მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“ ფარგლებში ფერმერებს მთელი საქართველოს მასშტაბით ნომინალური სასოფლო-სამეურნეო ბარათები დაურიგდათ, რომლითაც მათ მიმდინარე წლის 1 აგვისტომდე სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების საქონლისა და ინვენტარის შეძენა შეუძლიათ.მათივე ცნობით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტომ 700-მდე სასოფლო-სამეურნეო საქონლის და ინვენტარის მიმწოდებელ მაღაზიასთან თანამშრომლობის ხელშეკრულება გააფორმა.ამასთან, ფერმერებს, მიუხედავად მათი საცხოვრებელი ადგილისა, ნომინალური ბარათის განაღდება სასოფლო-სამეურნეო საქონელზე და ინვენტარზე ამ სიაში შემავალ ნებისმიერ მაღაზიაში შეუძლიათ.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტის ფარგლებში ბარათების განაღდებისას ხარვეზების თავიდან აცილების, ასევე დარღვევების აღმოჩენის მიზნით, სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოში მონიტორინგის 15 სპეციალური ჯგუფი შეიქმნა, რომელიც საქართველოს მასშტაბით არსებულ სასოფლო-სამეურნეო მაღაზიებს ყოველდღიურად ამოწმებს.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 2013 წლის 29 მაისის ოფიციალური მონაცემებით, მონიტორინგის ჯგუფების მიერ მაღაზიებში სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარზე ფასების ხელოვნურად გაზრდის გამო, ქვეყნის მასშტაბით 129 მაღაზია 500 ლარის ოდენობით დაჯარიმდა. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით დასტურდება, რომ პროგრამის ფარგლებში მეწარმეთა მხრიდან სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარზე ფასების ხელოვნური ზრდის სახით ფინანსური დარღვევები ნამდვილად გამოვლინდა.
დეპუტატი ვახტანგ ლემონჯავა სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროგრამის ფარგლებში, მეწარმეთა მხრიდან სასოფლო-სამეურნეო ინვენტარზე ფასის ხელოვნური მატების სახით, ფინანსური დარღვევებზე საუბრობს. ესდასტურებდა სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციითაც, უფრო მეტიც, უწყების მხრიდან დარღვევებს შესაბამისი რეაგირებაც მოჰყვა, რაც 129 მაღაზიის დაჯარიმებაში გამოიხატა. შესაბამისად, ვახტანგ ლემონჯავას განცხადება არისსიმართლე.

At the plenary session held on 15 May 2013, Vakhtang Lemonjava, MP from the United National Movement from the Chkhorotsku District, talked about the financial irregularities which were revealed under the Supporting Spring Works of Farmers with Scanty Lands governmental project. According to him, problems occurred with private entrepreneurs “who lined up at the Ministry of Agriculture to register themselves in the programme and brought the agricultural inventories to their stores which were then available for purchase by farmers using the GEL 300 vouchers; some stores had a doubled price of their inventories...”
FactCheck wondered about the accuracy of the facts given in the MP’s statement and checked whether or not the entrepreneurs artificially raised the price of agricultural inventories.
According to the information by the Ministry of Agriculture of Georgia, the Supporting Spring Works of Farmers with Scanty Lands governmental project provided farmers across the country with nominal agricultural cards which could be used for purchasing agricultural goods and inventories up until 1 August 2013. The Agricultural Projects Management Agency signed a cooperation agreement with up to 700 stores of agricultural commodities and equipment suppliers. In addition, the farmers regardless of their place of residence could use their cards to purchase agricultural commodities and inventories in the stores included on the list of participating places of business.
Fifteen special monitoring groups were formed at the Agricultural Projects Management Agency in order to prevent deficiencies regarding the use of the cards and discover irregularities within the project. The monitoring groups perform checks on the participating agricultural stores across the country on a daily basis.
According to the official data by the Ministry of Agriculture, as of 29 May 2013 monitoring groups fined 129 agricultural stores across the country with penalties of GEL 500 on charges of artificially raising the prices of the inventories. Information provided by the Ministry of Agriculture confirms that the entrepreneurs were in fact artificially raising prices of agricultural inventories and financial irregularities were revealed.
MP Vakhtang Lemonjava pointed out that financial irregularities were revealed under the programme of the Ministry of Agriculture in the form of artificially raised prices on agricultural inventories. Information of the Ministry of Agriculture also confirms this. Moreover, these violations were followed by the fining of 129 agricultural stores by the Agency. Therefore, we rate the statement of Vakhtang Lemonjava as TRUE.