ბოლო 7 წლის განმავლობაში პირველად, გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში საქართველოს რეიტინგი გაუარესდა
01/10/2017
27 სექტემბერს მსოფლიო ეკონომიკურმა ფორუმმა (WEF) გლობალური კონკურენტუნარიანობის 2017-2018 წლების ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშში 137 ქვეყნის კონკურენტუნარიანობაა შესწავლილი, რომელთა შორის საქართველო 67-ე ადგილს იკავებს. გასული წლის ანგარიშის (2016-2017) მიხედვით, საქართველო 59-ე ადგილზე იყო. საქართველოს ჯამური ქულა არ შეცვლილა, ის ისევ 4.3-ია, თუმცა, სხვა ქვეყნების ქულების გაუმჯობესების გამო რეიტინგში პოზიცია გაგვიუარესდა. ბოლო 7 წლის განმავლობაში, წელს პირველი შემთხვევაა, როცა აღნიშნულ რეიტინგში საქართველო წინსვლის ნაცვლად ჩამოქვეითდა.   გრაფიკი 1: საქართველოს პოზიცია გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში, 2007-2017 წლები Screenshot from 2017-10-01 15-11-11   ეკონომიკური ფორუმის განმარტებით, ეკონომიკური კონკურენტუნარიანობა გამოიხატება ინსტიტუტების განვითარებაში, მთავრობის პოლიტიკასა და ბუნებრივ ფაქტორებში, რომლებიც განაპირობებენ ქვეყნის პროდუქტიულობის დონეს. ჰარვარდის ბიზნეს-სკოლის პროფესორი მაიკლ პორტერი პროდუქტიულობას ხსნის, როგორც ბუნებრივი რესურსების, შრომის, კაპიტალისა და ტექნოლოგიების გამოყენების ეფექტიანობის დონეს - რესურსებიდან მიღებული შემოსავლის სიჭარბეს ხარჯებთან მიმართებით. ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) განმარტებით, კონკურენტუნარიანობა არის ქვეყნის შესაძლებლობა, აწარმოოს საერთაშორისო ბაზრების მოთხოვნის შესაბამისი საქონელი და მომსახურება და, ამავე დროს, სტაბილურად გაზარდოს მოსახლეობის რეალური შემოსავალი გრძელვადიან პერიოდში. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი შვეიცარული ორგანიზაციაა. ის კონკურენტუნარიანობის ანგარიშებს 1979 წლიდან  აქვეყნებს. ყოველ წელს დგება რეიტინგი, რომელიც ასახავს ქვეყნების კონკურენტუნარიანობის პოზიციებს მსოფლიოში. თითოეული წლის რეიტინგი წინა წლის მაჩვენებლებზე დაყრდნობით არის შედგენილი. მაგალითად, 2017-2018 წლების ანგარიში 2016 წლის შეფასებას ემყარება. აღნიშნული ორგანიზაციის მეთოდოლოგიით, თითოეული ქვეყანა 114 კრიტერიუმით ფასდება. კრიტერიუმების ნაწილი მთავრობის ოფიციალურ სტატისტიკას ეყრდნობა. ისეთი კრიტერიუმებისთვის კი, როგორიცაა სასამართლოს დამოუკიდებლობა, კრიმინალის და განათლების დონე და სხვა (ჯამში 114-დან 85 კრიტერიუმი), ინფორმაციის წყარო მცირე, საშუალო და დიდ საწარმოთა გამოკითხვაა. შესაბამისად, ძალიან მნიშვნლოვანია, თუ როგორ აფასებს თავად ბიზნესი საქართველოს ბიზნეს გარემოს. 2017-2018 წლების ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს შეფასების კრიტერიუმებიდან 54-ის ქულა გაუარესდა, 28-ის უცვლელი დარჩა, ხოლო 32-ის გაუმჯობესდა. ძირითადად გაუარესდა ის კომპონენტები, რომელთა შეფასების წყარო ბიზნეს სუბიექტების გამოკითხვაა. პოზიციის მიხედვით, ყველაზე დიდი უკუსვლა ფიქსირდება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებში როგორებიცაა: სოფლის მეურნეობის პოლიტიკა (მინუს 39 პოზიცია), დავების გადაწყვეტის სამართლებრივი ჩარჩო (-26 პოზიცია), სასამართლოს დამოუკიდებლობა (-25 პოზიცია), ფასიანი ქაღალდების რეგულირება (-21 პოზიცია), ბიუჯეტის დეფიციტი (-16 პოზიცია), სასკოლო განათლების ხარისხი (-13 პოზიცია), ფავორიტიზმი მთავრობის გადაწყვეტილებებში (-12 პოზიცია), ბიუჯეტის ხარჯების ეფექტურობა (-10 პოზიცია), ქრთამის აღება (-7 პოზიცია). მნიშვნელოვანი გაუმჯობესებაა შემდეგ კრიტერიუმებში: ინფლაციის დონე (ასახავს 2015 წლის მდგომარეობას; +79 პოზიცია), საჰაერო ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურა (+19 პოზიცია), ვენჩურული (ბიზნესის დაწყებისთვის) კაპიტალი (+14 პოზიცია) და ინვესტორთა დაცვა (+13 პოზიცია).   ცხრილი 1: საქართველოს ქულის და პოზიციის ცვლილება შეფასების კრიტერიუმების მიხედვით
ინდექსის შეფასების კრიტერიუმები ქულა
პოზიციის ცვლილება
2016 2017
სოფლის მეურნეობის პოლიტიკა 3.8 3.3
-39
დავების გადაწყვეტის სამართლებრივი ჩარჩო 4 3.5
-26
სასამართლოს დამოუკიდებლობა 4 3.6
-25
მთლიანი ეროვნული დანაზოგი 21.7 19.4
-22
ფასიანი ქაღალდების რეგულაციები 4.1 3.8
-21
ანაზღაურება და პროდუქტიულობა 3.9 3.6
-20
ბიუჯეტის დეფიციტი (მშპ-ის %) -1.2 -1.6
-16
ქვეყნის შიდა კონკურენცია 5 4.8
სასკოლო განათლების ხარისხი 3.4 3.1
-13
ფავორიტიზმი მთავრობის გადაწყვეტილებებში 3.5 3.3
-12
ორგანიზებული დანაშაული 5.8 5.4
განათლების სისტემის ხარისხი 3.3 3
ბიუჯეტის ხარჯების ეფექტურობა 3.2 3
-10
ქრთამის აღება 5.6 5.4
-7
ინფლაცია 4 2.1
79
საჰაერო ტრანსპორტის ინფრასტრუქტურა 4 4.3
19
ვენჩურული (ბიზნესის დაწყებისთვის) კაპიტალი 2.6 2.7
ინვესტორთა დაცვა 6.8 7.7
როგორც ქვემოთ მოცემული სტატისტიკიდან (იხ. ცხრილი 2) ჩანს, საქართველო ყველაზე ნაკლებკონკურენტულია დაწყებითი და უმაღლესი განათლების, ტექნოლოგიების, ინოვაციების, ინფრასტრუქტურის და ბაზრის ზომის კუთხით.   ცხრილი 2: საქართველოს პოზიცია კონკურენტუნარიანობის ქვეჯგუფების მიხედვით
კრიტერიუმები ჯგუფების მიხედვით პოზიცია მსოფლიოში ქულა  (მაქსიმუმ 7)
საბაზისო მოთხოვნები 54 4.8
ინსტიტუტები 50 4.2
ინფრასტრუქტურა 69 4.2
მაკროეკონომიკური გარემო 48 5.1
ჯანმრთელობა და დაწყებითი განათლება 69 5.8
ეფექტიანობის მასტიმულირებელი 75 4.1
უმაღლესი განათლება და ტრენინგები 87 4.1
საქონლის ბაზრის ეფექტიანობა 50 4.6
შრომის ბაზრის ეფექტიანობა 53 4.5
ფინანსური ბაზრის განვითარება 63 4.2
ტექნოლოგიური მზადყოფნა 70 4.2
ბაზრის ზომა 100 3
ინოვაციები და სოფისტიკაციის ფაქტორები 112 3.2
ბიზნესის სოფისტიკაცია 99 3.6
ინოვაციები 118 2.8
საქართველოს მთავრობა საკუთარი საქმიანობის შესაფასებლად სხვადასხვა რეიტინგს ხშირად ეყრდნობა (განსხვავებით მისი მმართველობის პირველი წლებისგან) და ეს მართებულიცაა. გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიში როგორც წარმატებების, ისე წარუმატებლობების ყველაზე კომპლექსურ სურათს იძლევა და მისი გაანალიზება დაეხმარება პოლიტიკოსებს იმის დანახვაში, თუ რას აღიქვამენ ქართული კომპანიები პრობლემებად და რამდენად მწვავეა ეს პრობლემები სხვა ქვეყნებში არსებულ სიტუაციასთან შედარებით. 28 სექტემბერს საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრომ გლობალური კონკურენტუნარიანობის ახალ ანგარიშთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა, სადაც ეცადა მხოლოდ პოზიტივზე გაემახვილებინა ყურადღება. განცხადებაში აღნიშნულია, რომ შეფასების 8 კომპონენტით საქართველო მსოფლიოს ქვეყნების პირველ ათეულშია (წინა წელსაც იგივე იყო). სამინისტრო არაფერს ამბობს გაუარესებულ კომპონენტებზე, რაც წარუმატებლობის წარმატებად „გასაღების“ და მოსახლეობის შეცდომაში შეყვანის მცდელობაა. ფაქტ-მეტრი იმედს გამოთქვამს, რომ ხელისუფლება პრობლემების არსებობას და რიგ მნიშვნელოვან საკითხებში ვითარების გაუარესებას სათანადოდ გაანალიზებს და ამ ხარვეზების გამოსწორებას შესაბამის ძალისხმევას დაუთმობს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, ყურადღების მიღმა არ დარჩეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა: სასამართლოს დამოუკიდებლობა, კორუფცია, ბიუჯეტის ეფექტურად ხარჯვა, განათლება და ა.შ. აღნიშნულ ანგარიშს ამზადებს ისეთი ავტორიტეტული ორგანიზაცია, როგორიც მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმია, მის შედეგებს კი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ინვესტორები ყურადღებას აქცევენ და ითვალისწინებენ.

On 27 September 2017, the World Economic Forum (WEF) published the Global Competitiveness Index Report for 2017-2018. The report is a study of the competitiveness of 137 countries. Georgia holds the 67th position in the study. According to last year’s report (2016-2017), Georgia occupied the 59th position. Georgia’s total number of points has not changed and still equals 4.3. However, as a result of the improved performance of other countries, Georgia’s position worsened in the ranking. For the past seven years, this is the first case when Georgia went down in the ranking as opposed to moving upward.   Graph 1: Georgia’s Position in the Global Competitiveness Index, 2007-2017 image002   As clarified by the World Economic Forum, economic competitiveness is defined as a set of institutions, policies and factors that determine the level of productivity. Harvard Business School professor, Michael Porter, defines productivity as the level of the usage efficiency of natural resources, labour, capital and technologies and the surplus of income from resources as compared to expenditures. The Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) defines competitiveness as the ability of a country to produce goods and services appropriate to the international market demand and at the same time ensure the stable growth of its population’s income in a long-term period. The World Economic Forum is a Swiss foundation, which has been publishing its competitiveness reports since 1979. A new ranking is compiled each year to reflect the positions of the countries in terms of their competitiveness in the world. Each year’s ranking is calculated on the basis of the indicators for the previous year; that is, the 2017-2018 report is based on the 2016 assessment. According to the World Economic Forum’s methodology, each country is assessed according to 114 criteria. Of those criteria, a portion is based on official government statistics whilst information for factors such as judicial independence, organised crime, education level and others (in total 85 of 114 criteria) is collected from interviews with small, medium and large enterprises. The assessment of Georgia’s business environment on the part of the business sector itself is, therefore, an important indicator vis-à-vis the country’s ranking. According to the 2017-2018 report, 54 criterion indicators concerning Georgia’s assessment worsened, 28 remained the same and 32 improved. For the majority, the worsened rankings came from information collected from interviewing members of the business sector. In terms of positions, the largest backslide is registered in issues such as: agriculture policy (-39 positions), efficiency of the legal framework in settling disputes (-25 positions), the regulation of securities exchanges (-21 positions), the government budget balance (-16 positions), the quality of primary education (-13 positions), favouritism in decisions made by government officials (-12 positions), wastefulness of government spending (-10 positions) and irregular payments and bribes (-7 positions). The following criteria registered a significant improvement: inflation (reflects the situation in the 2015, +79 positions), the quality of air transport infrastructure (+19 positions), venture capital availability for starting businesses (+14 positions) and strength of investor protection (+13 positions).   Table 1: Changes in Georgia’s Points and Positions According to Criteria
Index Assessment Criteria Points Change in Position
2016 2017
Agricultural policy costs 3.8 3.3 -39
Efficiency of legal framework in settling disputes 4 3.5 -26
Judicial independence 4 3.6 -25
Gross national savings 21.7 19.4 -22
Regulation of securities exchanges 4.1 3.8 -21
Pay and productivity 3.9 3.6 -20
Government budget balance (GDP %) -1.2 -1.6 -16
Intensity of local competition 5 4.8 -16
Quality of primary education 3.4 3.1 -13
Favouritism in decisions of government officials 3.5 3.3 -12
Organised crime 5.8 5.4 -12
Quality of education system 3.3 3 -12
Wastefulness of government spending 3.2 3 -10
Irregular payments and bribes 5.6 5.4 -7
Inflation 4 2.1 +79
Quality of air transport infrastructure 4 4.3 +19
Venture capital availability for starting businesses 2.6 2.7 +14
Strength of investor protection 6.8 7.7 +13
As the statistics below illustrate (see Table 2), Georgia is least competitive in terms of primary and tertiary education, technologies, innovations, infrastructure and market size.   Table 2: Georgia’s Positions According to Competitiveness Subcategories
Criteria According to Groups Position in the World Points (Maximum 7)
Basic Requirements 54 4.8
Institutions 50 4.2
Infrastructure 69 4.2
Macroeconomic environment 48 5.1
Healthcare and primary education 69 5.8
Efficiency Incentive 75 4.1
Highest education and trainings 87 4.1
Goods market efficiency 50 4.6
Labour market efficiency 53 4.5
Financial market development 63 4.2
Technological preparedness 70 4.2
Market size 100 3
Innovations and Factors of Sophistication 112 3.2
Business sophistication 99 3.6
Innovations 118 2.8
The Government of Georgia often uses different rankings for the assessment of its own performance (different from previous years) and this is justified. The Global Competitiveness Index provides the most complex picture of both successes and failures and its analysis will help politicians understand what Georgian companies perceive to be the problems in the business sector as well as the severity of these problems vis-à-vis the situation in other countries. On 28 September 2017, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia issued a statement in regard to the new Global Competitiveness Index Report and tried to emphasise the positive aspects. The statement reads that Georgia is in the top-ten of world countries according to rankings in eight components (this was the same as last year). However, the Ministry says nothing about those components which showed lower positions in the rankings which serves to mislead the population and disguise failure as success. FactCheck hopes that the Government of Georgia will undertake a proper analysis of the existence of problems as well as the backsliding in certain important issues whilst extending those efforts necessary for rectifying the shortcomings. Of particular importance is to make certain that issues like judicial independence, corruption, efficiency in budget spending and education, among others, are not left without due attention. The Global Competitiveness Index Report is produced by the World Economic Forum as a wholly authoritative organ with investors from different countries utilising and taking into account its research findings.