2013 წლის 15 მაისის საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, „კოალიცია ქართული ოცნების“ წევრმა, გიგლა აგულაშვილმა, განაცხადა: „დღეს აქ ლაპარაკი იყო სოფლის მეურნეობის პრობლემებზე. მინდა გითხრათ, რომ მთლად ასეც არ არის საქმე და არ არის სასურველი დახატოთ აპოკალიპტური სურათი ბატონებო. მაგალითად ერთ ციფრს მოგიყვანთ: გასულ წლებთან შედარებით 32%–ით გაიზარდა ღვინის ექსპორტი. ეს არ უკავშირდება რუსულ ბაზარზე იმპორტის მოცულობას, ამ 32%–იან ზრდაში ძირითადი საბაზრო მონაცემი, 43% მოდის, სხვათა შორის, უკრაინაზე“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა თუ რამდენად ზუსტი იყო დეპუტატის განცხადება ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდასთან დაკავშირებით.
განცხადებაში გიგლა აგულაშვილი არ აკონკრეტებს, დროის რა მონაკვეთში განხორციელდა აღნიშნული ზრდა. ჩვენ მიმდინარე წლის ღვინის ექსპორტის პირველი ოთხი თვის მაჩვენებელი გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს შევადარეთ. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, აპრილის მდგომარეობით 5 071 158 ლ. ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებლებთან შედარებით 32%–ით მეტია.
2013 წლის იანვარ–აპრილში, ამავე მონაცემებით, ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების სიის პირველი ხუთეული ასე გამოიყურება: უკრაინა, ყაზახეთი, ბელორუსი, ლატვია და პოლონეთი. ღვინის ექსპორტის მთლიან მოცულობაში უკრაინაზე 43% მოდის. „საქსტატის“ მონაცემებით, აპრილის მდგომარეობით, 2 706 900 ლ. ყურძნის ნატურალური ღვინის ექსპორტი განხორციელდა. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, ღვინისა და ალკოჰოლური ნაწარმის რუსულ ბაზარზე ექსპორტი ივნისში დაიწყო. გიგლა აგულაშვილი კი იანვარ–აპრილის მონაცემებზე საუბრობს, როდესაც რუსეთში ღვინის ექსპორტი ჯერ არ იყო დაწყებული.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, ქართული ღვინის ექსპორტი, 2013 წლის აპრილის მდგომარეობით, წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით, 32%–ით გაიზარდა. ამასთან, რუსული ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტი აპრილში ჯერ კიდევ არ ხდებოდა.
შესაბამისად, გიგლა აგულაშვილის განცხადება იმის შესახებ, რომ სახეზეა ღვინის ექსპორტის 32%-ანი ზრდა – არის სიმართლე.

Gigla Agulashvili, MP from the Georgian Dream Coalition, stated at the plenary session held on 15 May 2013: “Problems of agriculture were discussed here today. I would like to tell you that the case is not the same and it is not desirable to draw an apocalyptic picture, Gentlemen. For instance, I will give you one number: compared to the previous years, wine export has increased by 32%. This is not connected to the volume of imports on the Russian market. Ukraine holds 43%, the primary market data, in this increase.''
FactCheck wondered how accurate the MP was about the increase in wine exports.
Gigla Agulashvili in his statement does not specify the time period when this increase occurred. We compared wine exports in the first four months of the current year to the corresponding period of the last year.
According to the data from the National Wine Agency, as of April 2013, 5,071,158 litres of wine were exported which is 32% more than the similar data from the corresponding period of the last year.
The top five export markets for Georgian wine in January-April 2013 are as follows: Ukraine, Kazakhstan, Belarus, Latvia and Poland wherein Ukraine holds 43% of total volume of exports. According to the data from the National Statistics Office of Georgia, as of April 2013, natural wine export amounted to 2,706,900 litres. According to the National Wine Agency, wine and alcoholic beverage export to Russia started in June. Gigla Agulashvili talked about the situation in January-April when wine export to Russia had not yet started.
According to the data from the National Wine Agency, as of April 2013, wine export increased by 32% as compared to the corresponding period of the last year. In addition, Georgia was not yet exporting wine to the Russian market in the month of April.
Accordingly, we rate the statement by Gigla Agulashvili about the increase of wine export by 32% TRUE.