გასული წლის 20 დეკემბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: „ვაჭრობა ევროკავშირთან იზრდება, ევროკავშირი არის ჩვენი პირველი სავაჭრო პარტნიორი; 20%-ით გაიზარდა ექსპორტი ევროკავშირის ქვეყნებში; დსთ-ის ქვეყნების წილი მთლიან სავაჭრო კალათაში მცირდება, რაც ნიშნავს ჩვენი საგარეო ვაჭრობის დივერსიფიკაციას და კიდევ უფრო მეტ დაზღვეულობას ამა თუ იმ საგარეო შოკისგან“.
საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკას საქსტატი აქვეყნებს. საქსტატის ინფორმაციით, 2017 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 9.6 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც 2016 წლის ანალოგიურ მონაცემზე 13%-ით მეტია.
საქსტატზე დაყრდნობით, საქართველომ მიმდინარე წელს ყველაზე მეტად დსთ-ის წევრ ქვეყნებთან[1] ივაჭრა. სახელმწიფოთა ამ ჯგუფზე საერთო ვაჭრობის 27.4% მოდიოდა მაშინ, როცა ევროკავშირის 28 ქვეყანასთან ვაჭრობიდან შემოსულმა თანხამ ჯამური ბრუნვის 26.8% შეადგინა. 2016 წლის ანალოგიურ პერიოდში ევროკავშირის ქვეყნებთან ვაჭრობა დსთ-ის წევრ სახელმწიფოებთან ვაჭრობაზე ინტენსიური იყო და მას 94 მლნ დოლარით აჭარბებდა.
2016 წლის იანვარ-ნოემბერთან შედარებით საქართველოს საგარეო ვაჭრობა გაზრდილია როგორც დსთ-ის წევრ ქვეყნებთან, ისე ევროკავშირის სახელმწიფოებთან. თუმცა, დსთ-თან ვაჭრობით მიღებული შემოსავალი მომატებულია 33%-ით მაშინ, როცა, ევროკავშირის შემთხვევაში ხსენებული ზრდა 3%-ია. გამოდის, რომ 2016 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაზრდილი სავაჭრო ბრუნვა 77%-ით დსთ-ის წევრ სახელმწიფოებთან გაღრმავებულმა სავაჭრო ურთიერთობებმა განაპირობა.
ცხრილი 1: საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა, მლნ დოლარი
ქვეყნისთვის საგარეო შოკის გამომწვევი მიზეზი შესაძლებელია იყოს გაუარესებული სავაჭრო ურთიერთობები. თავის მხრივ, სტაბილურ და განვითარებულ ეკონომიკებთან გაღრმავებული სავაჭრო ურთიერთობა საგარეო შოკის ალბათობას ამცირებს. ამდენად, ამ ნაწილში გიორგი კვირიკაშვილის აქცენტი მართებულია: დსთ-ის ქვეყნების წილის კლება სავაჭრო კალათაში ევროკავშირთან გაუმჯობესებული ეკონომიკური ურთიერთობების პარალელურად საქართველოსთვის სტაბილურ საგარეო ვაჭრობას ნამდვილად უზრუნველყოფს.
მიუხედავად ამისა, საქსტატის მონაცემებით, 2017 წლის იანვარ-ნოემბერში საქართველოსთვის პირველი სავაჭრო პარტნიორი დსთ-ის წევრი ქვეყნები იყო. ევროკავშირი პარტნიორთა რიგებში მეორე ადგილას მოხვდა, თუმცა დსთ-ის სახელმწიფოებს ევროგაერთიანების ქვეყნები მხოლოდ მცირედით ჩამორჩებოდა, ხოლო 2016 წლის 11 თვეში ევროკავშირთან ვაჭრობა დსთ-თან ვაჭრობას უსწრებდა. იანვარ-ნოემბერში ევროკავშირთან ექსპორტი 23%-ითაა გაუმჯობესებული, თუმცა დსთ-ის ქვეყნების წილი საქართველოს საგარეო ვაჭრობაში გაზრდილია, 2016 წელს 23% იყო, 2017 წლის თერთმეტ თვეში კი 27%-ია.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
[1] საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებში დსთ-ის ქვეყნებში ჩათვლილია უკრაინაც, მიუხედავად იმისა, რომ უკრაინამ დსთ 2014 წელს დატოვა. თუმცა, მოცემულ სტატიაში უკრაინასთან ვაჭრობის მაჩვენებლები თანამეგობრობის ქვეყნებთან ერთად განხილული არ არის.

On 20 December 2017, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated: “Trade with the EU is on the rise and the EU is Georgia’s top trade partner. Export to the EU countries has increased by 20%. The share of the CIS member state is total trade volume declines, which means more diversification for our trade and even better insurance against any kind of external shock.”
National Statistics Office of Georgia publishes Georgia’s trade statistics. According to the information of the National Statistics Office of Georgia, in January-November 2017, Georgia’s total trade turnover reached USD 9.6 billion, which is 13% more as compared to the same period of 2016.
In accordance with the aforementioned statistics, in 2017 Georgia mostly traded with the CIS countries¹, as total trade share with that group of states constituted 27.4% of Georgia’s total trade turnover. At the same time, total amount of money received from trading with EU member 28 states constituted 26.8% of Georgia’s total trade turnover. In the same period of 2016, trade with the EU countries was more vigorous as compared to CIS member countries and exceeded the share of the latter by USD 94 million.
Georgia’s total trade turnover with the CIS member states as well as EU countries has been increased as compared to January-November 2016. However, income received from trade with CIS member countries is increased by 33%, whilst the same figure in regard to EU states is 3%. This means that increased trade turnover in 2017 as compared to 2016 was by 77% a result of intensified trade relations with the CIS member countries.
Table 1: Georgia’s Foreign Trade Statistics (USD million)
Deteriorated trade relations can become a reason for an external shock for a country. At the same time, deepened trade relations with stable and developed economies reduce the probability of an external shock. Therefore, in this part, Giorgi Kvirikashvili  has made a proper emphasis:  declining share of CIS member countries in Georgia’s trade turnover, in light of improved economic relations with the EU does indeed ensure stable foreign trade for Georgia.
However, according to the National Statistics Office of Georgia, in January-November 2017, top trade partner for Georgia was CIS member countries’ group. The EU ended up at a second place among top trade partners, although it was only marginally lagging behind the EU member countries, whilst in 11 months of 2016, trade with the EU was larger as compared to trade with the CIS. In January-November 2017, export to the EU has been increased by 23%, although share of CIS member countries in Georgia’s foreign trade is increased – in 2016 it was 23%, whilst in 11 months of 2017 it is 27%.
Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is HALF TRUE.
[1] Data published by the National Statistics Office of Georgia includes Ukraine as the CIS member state, notwithstanding Ukraine’s decision to leave CIS in 2014. However in the given article, trade figures with Ukraine are not considered together with the other CIS member countries.