პარლამენტში სტუმრობისას პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა პროფესიულ განათლებაზე ისაუბრა და აღნიშნა: „ორი წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა უმაღლეს და პროფესიულ განათლებას შორის არსებული არაჯანსაღი პროპორციის შემცირების მხრივ და 20%-ით გაიზარდა პროფესიულ განათლებაში ჩართული სტუდენტების რაოდენობა“.
პროფესიულ განათლებაში რეფორმის გატარება 2007 წლიდან დაიწყო. რეფორმის დასაწყისში, 2007 წლის მარტში, პარლამენტმა მიიღო კანონი
„პროფესიული განათლების შესახებ“.
2013 წელს, ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების ფარგლებში, პროფესიული განათლების 2013-2010 წლების სტრატეგია
შემუშავდა. აღნიშნული სტრატეგიის კონკრეტული მიზანი შრომის ბაზრის მოთხოვნის შესაბამისი, მოქნილი პროფესიული საგანმანათლებლო ქსელის ჩამოყალიბებაა, რომელიც უზრუნველყოფს ეკონომიკურად აქტიური მოსახლეობისათვის მაღალი ხარისხის კომპეტენციების განვითარებას, კონკურენტუნარიანი კადრების მომზადებას ადგილობრივი და და საერთაშორისო შრომის ბაზრისთვის.
ამჟამად საქართველოში 68 პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება არსებობს,
მათ შორის: 17 ავტორიზებული სახელმწიფო საზოგადოებრივი/პროფეისული კოლეჯი, 6 სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული კოლეჯი და 45 ავტორიზებული კერძო/საზოგადოებრივი კოლეჯი.
ბოლო წლების განმავლობაში პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა შემდეგნაირია:
პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა 2013-2017 წლების მიხედვით
წელი კერძო კოლეჯები სახელმწიფო სულ ჩარიცხული
2013 8 263 11 586 19 849
2014 6 332 9 361 15 693
2015 5 271 10 276 15 547
2016 4 592 10 998 15 590
2017 4 090 10 736 14 826
წყარო: განათლების და მეცნიერების სამინისტრო
როგორც ცხრილიდან ჩანს, პროფესიულ სასწავლებლებში ყველაზე მეტი სტუდენტი 2013 წელს ჩაირიცხა. მომდევნო წლებში სახელმწიფო პროფესიულ სასწავლებლებში ახლადჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა თითქმის სტაბილურია, სამაგიეროდ კლების ტენდენციაა კერძო პროფესიულ სასწავლებლებში, რაც სავარაუდოდ, იმით არის განპირობებული, რომ კანონმდებლობის მიხედვით, ვაუჩერის გამოყენება სტუდენტს მხოლოდ სახელმწიფო პროფესიულ სასაწავლებელში შეუძლია.
რაც შეეხება ბოლო ორ წელს, 2016 წელს პროფესიულ სასწავლებელში ცარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა წინა წელთან შედარებით უმნიშვნელოდ - 43 სტუდენტით არის გაზრდილი, რაც დაახლოებით 0.3%-ს შეადგენს. 2017 წელს კი პროფესიულ სასწავლებლებში ჩარიცხულ სტუდენთთა რაოდენობა 764 სტუდენტით არის შემცირებული, შესაბამისად, 4.9%-ით.
რადგან პრემიერი პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებლებს შორის დისბალანსზე საუბრობს, ფაქტ-მეტრი ბოლო წლებში უმაღლეს სასწავლებლებში წლების მიხედვით ჩარიცხულ სტუდენთთა რაოდენობითაც დაინტერესდა:
უმაღლეს სასწავლებლებში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა 2013-2017 წლების მიხედვით
წელი კერძო სახელმწიფო სულ
2013 8 699 20 169 28 868
2014 8 096 19 044 27 140
2015 9 798 18 649 28 447
2016 9 738 18 252 27 990
2017 9 786 18 420 28 206
წყარო: განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი
რაც შეეხება დისბალანსს პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებელში ჩარიცხულ სტუდენტთა შორის, 2013 წელს ეს დისბალანსი 18 პროცენტული პუნქტი იყო უმაღლესი სასწავლებლების სტუდენტთა სასარგებლოდ (59% - 41%), 2016 წელს - 28 პროცენტული პუნქტი (64% - 36%) და 2017 წელს კი - 32 პროცენტული პუნქტი (66% - 34%).
პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებლებში სტუდენტთა არათანაბარი გადანაწილება ადასტურებს, რომ პროფეისული განათლებაში მიმდინარე რეფორმის მიუხედავად, აღნიშნული განათლება ახალგაზრდებისთვის ჯერ კიდევ ნაკლებად მიზიდველი და საინტერესოა.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ პროფესიული განათლების დაფინანსება ბოლო წლებში მზარდი ტენდენციით ხასიათდება:
პროფესიული განათლების დაფინანსება 2013-2018 წლებში (მილიონი ლარი)
წელი 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ბიუჯეტი 9.5 15 22 26.5 29.6 40.8
როგორ ცხრილიდან ჩანს, მიმდინარე წელს პროფესიული განათლების ბიუჯეტი (გეგმა) წინა წელთან შედარებით 11.2 მილიონით არის გაზრდილი.
ბოლო წლებში პროფესიულ სასწავლებლებში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა ყველაზე მეტი 2013 წელს იყო - 19 849. ბოლო ორი წლის განმავლობაში, კერძოდ, 2016 წელს პროფესიულ სასწავლებელში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა წინა წელთან შედარებით უმნიშვნელოდ - 43 სტუდენტით გაიზრდა, რაც დაახლოებით 0.3%-ს შეადგენს. 2017 წელს კი პროფესიულ სასწავლებლებში ჩარიცხულ სტუდენტთა რაოდენობა  764 სტუდენტით არის შემცირებული, შესაბამისად - 4.9%-ით.
რაც შეეხება დისბალანსს პროფესიულ და უმაღლეს სასწავლებლებში სტუდენტთა რაოდენობას შორის, ბოლო წლებში ყველაზე ნაკლები სხვაობა 2013 წელს იყო 18 პროცენტული პუნქტი, ბოლო ორ წელიწადში დისბალანსი უმაღლეს და პროფესიული სასწავლებლის სტუდენტების რაოდენობას შორის 28-დან 32 პროცენტულ პუნქტამდე გაიზარდა.
მიუხედავად მიმდინარე რეფორმებისა და პროფესიული განათლების დაფინანსების მზარდი ტენდენციისა, აღნიშნული განათლება ახალგაზრდებისთვის ჯერ კიდევ ნაკლებად მიმზიდველია.

The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, spoke about professional education during his visit to the Parliament of Georgia. The Prime Minister stated: “In the last two years, important steps have been taken to reduce the unhealthy proportion between the number of students enrolled in higher education establishments and those in professional education establishments. This led to the number of students enrolled in professional education having increased by 20%.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. Reform in public education has been ongoing since 2007. At the initial phase of the reform, the Parliament of Georgia adopted a Law on Professional Education. The Professional Education Development Strategy for 2013-2016 was drafted in 2013 within the activities of technical assistance provided to Georgia by the European Union. The specific aim of this strategy is to elaborate a flexible professional education network adequate to labour market demands which will ensure the development of high-level competencies for economically active members of the population as well as provide training to develop competitive employees for both the local and international labour markets. At the present moment there are 68 professional education establishments in Georgia. Of these, 17 are authorised state public/professional colleges, six are colleges founded with state participation and 45 are authorised private/public colleges. The number of students enrolled in professional educational establishments in the last years is as follows:   Table 1: Number of Students Enrolled in Professional Education Establishments in 2013-2017
Year Private Colleges State Colleges Total Enrolled
2013 8,263 11,586 19,849
2014 6,332 9,361 15,693
2015 5,271 10,276 15,547
2016 4,592 10,998 15,590
2017 4,090 10,736 14,826
Source: Ministry of Education and Science   As illustrated by the table, the highest number of students enrolled in professional education establishments was in 2013. In the following years, this number has been more or less stable. There is, however, a trend of decline in enrolment in private professional education establishments which is probably owing to the legislation mandating that a student can use a tuition voucher only when enrolling in a state professional education establishment. The number of students enrolled in professional educational establishments showed a slight increase in 2016 by  43 students which constitutes 0.3%. In 2017, the number of students enrolled in these establishments decreased by 764 students or 4.9%. As the Prime Minister emphasised the misbalance between professional and higher education establishments, FactCheck took interest in the number of students enrolled in higher education establishments during the last years.   Table 2: Number of Students Enrolled in Higher Education Establishments in 2013-2017
Year Private State Total
2013 8,699 20,169 28,868
2014 8,096 19,044 27,140
2015 9,798 18,649 28,447
2016 9,738 18,252 27,990
2017 9,786 18,420 28,206
Source: National Centre for Educational Quality Enhancement   In terms of the misbalance between the number of students enrolled in professional education establishments and those in higher education establishments in 2013, there was 18% more students enrolled in higher education establishments (59% as compared to 41% in professional education establishments). In 2016, the misbalance was at 28% (64% - 36%) and in 2017 it was at 32% (66% - 34%). Despite the ongoing reform in the field of professional education, the unequal division of students between professional education establishments and higher education establishments highlights the fact that this kind of education remains less attractive and interesting for prospective students. Of further note is that the funding allocated for professional education has been growing in the last years:   Table 3: Funding for Professional Education in 2013-2018 (GEL million)
Year 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Budget 9.5 15 22 26.5 29.6 40.8
As illustrated by the table, the professional education budget (planned amount) increased by GEL 11.2 million as compared to the previous year.   Conclusion The highest number of students enrolled in professional education establishments (19,849) was registered in 2013. In 2016, the number of students enrolled in professional education establishments increased marginally  by 43 students as compared to the previous year. In 2017, the number of students enrolled in professional education establishments decreased by 764 or 4.9%. In terms of the misbalance between the numbers of students enrolled in professional education establishments and higher education establishments, the smallest difference at 18% was registered in 2013. In the last two years, the misbalance between the numbers of students enrolled in professional education establishments and higher education establishments increased from 28% to 32%. In spite of ongoing reforms and the growing amount of funds for professional education, it is still less attractive for prospective students. FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is a LIE.