ვერდიქტი: მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის პოპულიზმი.   რეზიუმე:
კომერციული ბანკების მოგებამ 2012 და 2017 წლებში, შესაბამისად - 134 და 870 მლნ ლარი შეადგინა. თუმცა, მომგებიანობის შეფასება აბსოლუტურ მონაცემებზე დაყრდნობით შეცდომა, ხოლო მსგავსი ანალიზის საფუძველზე მიღებული შედეგი არარელევანტურია. ფარდობითი მაჩვენებლების ანალიზის საფუძველზე ნათელია, რომ საბანკო სექტორში მომგებიანობის მაჩვენებლები სტაბილურია, დადებითი ტენდენციით. მოგების აქტივებთან ფარდობის მაჩვენებელი 2-დან 3%-ის შუალედში მერყეობს, გამოკვეთილი ტენდენციის გარეშე. მოგების სააქციო კაპიტალთან ფარდობის მაჩვენებელი კი სტაბილურად მზარდ ტენდენციას ინარჩუნებს.
ამავდროულად, ცალკეულ მაჩვენებელთან შედარების მიზნით მიუღებელია ისეთი პერიოდის შესაბამისი მონაცემების გამოყენება, რომელიც ზოგადი ტენდენციიდან არსებითადაა გადახრილი და ამ შემთხვევაში მინიმალურია (2012 წლის მონაცემები). საბანკო სექტორში მომგებიანობის მაჩვენებლები 2012 წელთან შედარებით უარესი მხოლოდ კრიზისულ 2008-2009 წლებშია, შესაბამისად, სხვა პერიოდის შესაფასებლად აღნიშნული მაჩვენებლების გამოყენება მიზანშეუწონელია.
ანალიზი საქართველოს ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა, ქვეყანაში შექმნილ ეკონომიკურ მდგომარეობასთან დაკავშირებით გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში განაცხადა:
„ივანიშვილი მოელაპარაკა რამდენიმე ბანკს და რამდენიმე ბანკის მეშვეობით დაკავებულია ქართული ეკონომიკის გაჩანაგებით, ყველაფრის ხელში ჩაგდებით, თითოეული ქართული ოჯახის ამ ბანკების მოვალედ ქცევით. ბანკების სუფთა შემოსავალი 2012 წელს იყო სადღაც 130 მლნ ლარი, ეს იმ წლებში, როცა ეკონომიკა იზრდებოდა ძალიან სწრაფად. ივანიშვილის დროს ბანკების სუფთა შემოსავალი გაიზარდა მინიმუმ 6-ჯერ და მიაღწია თითქმის 900 მლნ ლარს“.
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით,
2017 წლის განმავლობაში კომერციული ბანკების წმინდა მოგებამ 870 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 28%-ით აღემატება 2016 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. 2012 წლის შესაბამისი მონაცემი კი 134 მლნ ლარი იყო. კომერციული ბანკების საქმიანობის ფინანსური მაჩვენებლების ცვლილების ტენდენციას 2004-2017 წლებისათვის გრაფიკი 1 ასახავს.
აღსანიშნავია, რომ თავისთავად მომგებიანობის შეფასების დაფუძნება აბსოლუტური მაჩვენებლების ანალიზზე შეცდომაა და მსგავსი მიდგომის საფუძველზე მიღებული შედეგი არარელევანტურია. ბანკების მომგებიანობაზე მსჯელობა მიღებულია ისეთი ფარდობითი მაჩვენებლების ანალიზის საფუძველზე როგორებიცაა ROE (Return on equity - მოგების ფარდობა სააქციო კაპიტალთან) და ROA (Return on assets - მოგების ფარდობა აქტივებთან).
ბანკების საქმიანობის ფინანსური მაჩვენებლები
image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, აბსოლუტური მაჩვენებლის ზრდის გამოკვეთილი ტენდენციის პარალელურად, მოგების აქტივებთან ფარდობის მაჩვენებელი სტაბილურია მთელ პერიოდზე, სტაბილურად მზარდია მოგების სააქციო კაპიტალთან ფარდობის მაჩვენებელიც, რომელმაც 2011 წლის ნიშნულს მხოლოდ 2016-2017 წლებში გადააჭარბა, შესაბამისად - 0.9 და 3.5 პროცენტული პუნქტით. ზოგად გამონაკლისს წარმოადგენს 2008-2009 წლების ეკონომიკური კრიზისითა და ლოკალური ფაქტორებით (აგვისტოს ომი) გამოწვეული გადახრა.
სხვა სიტყვებით რომ ითქვას, თუ 2012 წელს 134 მლნ მოგების გამომუშავებაში საბანკო სექტორის 13.5 მლრდ-ს ღირებულების აქტივები მონაწილეობდა, 2017 წელს აქტივების საშუალოწლიური ოდენობა 31.3 მლრდ ლარამდე არის გაზრდილი. შესაბამისად, გაზრდილი მოგება გაზრდილი ინვესტირების/რეინვესტირების პირობებში არის გამომუშავებული. გარდა საბანკო სექტორის აქტივებისა, მნიშვნელოვანი ფაქტორია საკრედიტო პორთფელის ცვლილების გათვალისწინება, რომელიც კომერციული ბანკების შემოსავლებზე პირდაპირი გავლენის მატარებელია. 2012 წლის ბოლოს ეკონომიკაზე გაცემული სესხების ჯამური ოდენობა 8.8 მლრდ ლარს შეადგენდა, 2017 წლის ბოლოს მდგომარეობით კი აღნიშნული მაჩვენებელი 22.4 მლრდ ლარამდე არის გაზრდილი. შესაბამისად, აბსოლუტური მნიშვნელობების ურთიერთშედარება შინაარსს მოკლებულია.
ამავდროულად, ზოგადი ტენდენციიდან ამოვარდნილია 2012 წლის შესაბამისი მონაცემები და ისინი უარესია ყველა წინამორბედ და მომდევნო პერიოდთან მიმართებაში 2004-2017 წლების მანძილზე (გარდა კრიზისული 2008-2009 წლებისა), მათ შორის პოსტკრიზისულ 2010 წელთან შედარებით, რაც აღნიშნულ პერიოდში დამატებითი გავლენის მქონე ფაქტორების არსებობაზე ვარაუდის საფუძველს წარმოშობს. მსგავსი მინიმალური მონაცემის აღება სხვა პერიოდის შესადარის მონაცემად დამატებით სიფრთხილეს მოითხოვს და თანმხლები განმარტებების გარეშე მისი გამოყენება მიზანშეუწონელია.
საქართველოს ეროვნული ბანკის განმარტებით, 2012
წელს მომგებიანობის არსებითი შემცირება რამდენიმე ფაქტორით იყო გამოწვეული, მათ შორის არჩევნებთან დაკავშირებული გაურკვევლობის ფონზე, წლის მეორე ნახევარში საკრედიტო რესურსზე მოთხოვნის  შემცირებით (მოთხოვნის შოკი), რაც მომდევნო პერიოდებისათვის დამახასიათებელი არ ყოფილა. როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2012 წლის მანძილზე სესხების წლიურმა ზრდამ მხოლოდ 12.9% შეადგინა, რაც 2004-2017 წლების მანძილზე მხოლოდ 2009 წლის მონაცემს აღემატება.
წელი   ზარალი აქტივების შესაძლო დანაკარგების მიხედვით   ზარალი სესხების შესაძლო დანაკარგების მიხედვით სესხების წლიური ზრდის ტემპი
2004 35,555.5 32,058.5 21.45%
2005 36,962.4 34,365.2 83.16%
2006 41,264.0 37,004.4 55.77%
2007 116,112.4 113,947.6 71.28%
2008 598,885.3 540,256.8 30.82%
2009 359,938.3 314,397.9 -13.30%
2010 153,131.5 100,061.3 20.46%
2011 78,560.0 29,420.3 23.29%
2012 326,121.2 259,364.8 12.88%
2013 218,244.4 131,866.9 20.00%
2014 248,590.2 212,216.3 23.76%
2015 406,525.6 385,566.1 23.50%
2016 337,805.3 278,351.3 17.99%
2017 273,187.8 201,299.4 17.72%
ეროვნული ბანკისვე პოზიციით, სესხებზე მოთხოვნის შემცირების პარალელურად, 2012 წელს საბანკო სექტორის მომგებიანობაზე უარყოფითად მოქმედებდა სესხებისა და აქტივების შესაძლო დანაკარგების რეზერვებზე გაზრდილი ხარჯები და მოგების სპრედის (აქტივების შემოსავლიანობასა და სახსრების ღირებულებას შორის განსხვავება) შემცირება.

Ivanishvili is making each Georgian family a debtor of banks. Bank profits have increased six-fold as compared to 2012
Verdict: Mikheil Saakashvili’s statement is POPULISM.   Summary: Commercial bank profits constituted GEL 134 and 870 million in 2012 and 2017, respectively. However, evaluating profitability by absolute values is a mistake and results obtained by means of this sort of analysis are irrelevant. An analysis of relative indicators, however, reveals that profitability indicators are stable with a slightly positive trend. The share of profits in assets fluctuates between 2%-3% without an evident trend. The share of profit in equity capital has sustained a stable increasing trend. In addition, using data that are substantially apart from the general trends and which are minimal (as in this case using data from 2012) is unacceptable in the process of comparing particular indicators. The banking sector had a worse profitability indicator than in 2012 only in the crisis years of 2008-2009 and so using this indicator to evaluate another period does not make sense.   Analysis The former President of Georgia, Mikheil Saakashvili, whilst speaking about the economic situation in Georgia during his video address, stated: “Ivanishvili conspired with several banks and with their help he is destroying the Georgian economy, grasping everything and making each Georgian family a debtor to these banks. The net revenue of banks in 2012 amounted to GEL 130 million and these were the years when the economy was growing immensely. During Ivanishvili’s time, the net revenue of banks increased at least six times and reached nearly GEL 900 million.” According to the data of the National Bank of Georgia, the net profit of commercial banks amounted to GEL 870 million in 2017 which exceeds the analogous indicator from 2016 by 28%. This indicator was equal to GEL 134 million in 2012. Graph 1 shows the trends of changing financial indicators in the activity of commercial banks in 2004-2017. It is noteworthy that basing the evaluation of profitability on absolute values is a mistake and the results received via such an approach are irrelevant. The profitability of banks is usually evaluated by ROE (return on equity) and ROA (return on assets).   Graph 1: Financial Indicators of Bank Activities graph Source: National Bank of Georgia   As the graph also shows, in parallel with an evident growth trend, the share of profits in assets is stable during the entire period. The share of profit in equity capital is also consistently increasing. It exceeded the 2011 value only in 2016-2017 by 0.9 and 3.5 percentage points, respectively. The deviation caused by the 2008-2009 financial crisis and local factors (August war) represent general exclusions. In other words, if assets worth only GEL 13.5 billion in 2012 were exploited to earn a GEL 134 million profit, then the average annual value of the assets increased to GEL 31.3 billion in 2017. The increased profit was earned under the circumstances of increased investments and reinvestments. Besides the banking sector assets, credit portfolios, which directly influence the revenues of commercial banks, should also be considered. By the end of 2012, the total amount of loans given out to the economy was GEL 8.8 billion whilst this indicator amounted to GEL 22.4 billion at the end of 2017. Therefore, it is unreasonable to compare absolute values. In addition, the 2012 data are out of context and appear worse than any previous or successive year in the period of 2004-2017 (barring the crisis years of 2008-2009), including post-crisis 2010, which gives reason to assume that there were additional influencers in the given period. Taking such minimal data and comparing them with the respective data from other periods requires additional scrutiny. These results are without ground, especially if they are presented without any accompanying explanations. As the National Bank of Georgia explained, the substantial decrease in profitability in 2012 was due to several factors, including a decreased demand for credit resource in the second half of the year (demand shock) due to the uncertainty regarding the elections. Such trends were not present in the following periods. As Table 1 shows, the annual growth of loans in 2012 constituted only 12.9% which only exceeds the value in 2009 within the 2004-2017 period.   Table 1: Financial Indicators of Bank Activity
Year Losses Due to Possible Losses of Assets Losses Due to Possible Losses of Loans Annual Growth Rate of Loans
2004 35,555.5 32,058.5 21.45%
2005 36,962.4 34,365.2 83.16%
2006 41,264.0 37,004.4 55.77%
2007 116,112.4 113,947.6 71.28%
2008 598,885.3 540,256.8 30.82%
2009 359,938.3 314,397.9 -13.30%
2010 153,131.5 100,061.3 20.46%
2011 78,560.0 29,420.3 23.29%
2012 326,121.2 259,364.8 12.88%
2013 218,244.4 131,866.9 20.00%
2014 248,590.2 212,216.3 23.76%
2015 406,525.6 385,566.1 23.50%
2016 337,805.3 278,351.3 17.99%
2017 273,187.8 201,299.4 17.72%
Source: National Bank of Georgia   Additionally, according to the National Bank of Georgia’s position, the profitability of the banking sector in 2012 was negatively influenced by the increased expenses on reserves and the decreased profit spread (difference between the profitability of assets and the value of funds) associated with the possible losses of loans and assets.