ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის
რეზიუმე: 2013-2017 წლებში, კახეთის რეგიონში, ყურძნის რეალიზაციიდან მიღებულმა შემოსავალმა 587 მილიონ ლარს გადააჭარბა. 2017 წელს ბოლო წლების ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია ღვინის ექსპორტმაც (76 მლნ ბოთლი). თუმცა, ექსპორტის ნახევარზე მეტი (62%) კვლავ რუსეთზე მოდის.
ასევე, მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნაც, რომ სახელმწიფო ყურძნის სუბსიდირებას 2008 წლიდან ახდენს და ამ მიზნით 2008-2017 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, დაახლოებით, 150 მილიონი ლარი დაიხარჯა. 2017 წელს სახელმწიფო ყურძნის სუბსიდირებიდან ნაწილობრივ გამოვიდა.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა, პარტია „ქართული ოცნების“ თელავის საოლქო ორგანიზაციის კონფერენციაზე, კახეთის რეგიონში ბოლო წლებში შესრულებულ სამუშაოებზე გაამახვილა ყურადღება და
აღნიშნა: „კახეთში, 2013-2017 წლებში, მევენახეებმა ჯამში 615 მლნ ლარამდე შემოსავალი მიიღეს. ყველაფერი ამის შედეგად, ჩვენ მივიღეთ დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში მეღვინეობა-მევენახეობის არნახული აღორძინება“.
ფაქტ-მეტრმა საანგარიშო პერიოდში კახეთის რეგიონში ჩატარებული რთველის შედეგები გააანალიზა.
2013-2017 წლებში, კახეთში, სულ 593 500 000 კგ ყურძენი გადამუშავდა და ყურძნის რეალიზაციიდან მიღებულმა შემოსავალმა 587 164 476 ლარი შეადგინა.
ცხრილი 1: 2013-2017 წლებში კახეთში გადამუშავებული ყურძნის ოდენობა და მიღებული შემოსავალი (ლარი)
| წელი |
| ყურძენი, კგ |
91 200 000 |
122 200 000 |
141 600 000 |
113 500 000 |
125 000 000 |
593 500 000 |
| შემოსავალი |
95 000 815 |
160 838 675 |
88 131 847 |
95 478 579 |
147 714 560 |
587 164 476 |
მნიშვნელოვანია იმის აღნიშვნაც, რომ სახელმწიფო ყურძნის სუბსიდირებას 2008 წლიდან ახდენს. სუბსიდირების გადაწყვეტილება მთავრობამ რუსეთის ემბარგოს ნეგატიური შედეგების გასანეიტრალებად და მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის წახალისების მიზნით მიიღო.
2008-2017 წლებში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, სუბსიდირების მიზნით, დაახლოებით, 150 მილიონი ლარი გამოიყო. 2017 წელს, მთავრობის
გადაწყვეტილებით, ხარისხიან ყურძენზე სუბსიდია არ გაიცა. სუბსიდია შენარჩუნდა რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში ალექსანდროულსა და მუჯურეთულზე (1 კგ ყურძენზე 2 ლარი). კომპენსაცია მიიღეს, ასევე, იმ ღვინის კომპანიებმა, რომლებმაც საბრენდე სპირტის და კონცენტრირებული ყურძნის ტკბილის წარმოების მიზნით, რქაწითელის და კახური მწვანის ჯიშის 1 კილოგრამი ყურძენი არანაკლებ 70 თეთრად შეისყიდეს (საკომპენსაციო თანხა 1 კგ ყურძენზე - 35 თეთრი).
როგორც აღვნიშნეთ, 2017 წელს სახელმწიფომ, მხოლოდ, ალექსანდროულის და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძნის სუბსიდირება განახორციელა. უმჯობესი იქნება, თუ ეს ტენდენცია სამომავლოდაც შენარჩუნდება (მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე წელი საარჩევნო წელია) და დარგს დამოუკიდებლად განვითარების საშუალება მიეცემა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს
მონაცემებით, ბოლო 30 წლის მანძილზე, საქართველოდან რეკორდული რაოდენობის ღვინოა ექსპორტირებული. 2017 წელს მსოფლიოს 53 ქვეყანაში 76.7 მლნ ბოთლი (0.75 ლ) ღვინის ექსპორტი განხორციელდა და ექსპორტით მიღებულმა შემოსავალმა 170 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
ცხრილი 2: ღვინის ექსპორტი 2010-2017 წლებში (0.75 ლ. ბოთლი)
| ღვინის ბოთლების რაოდენობა |
15 მლნ |
19 მლნ |
23 მლნ |
46 მლნ |
59 მლნ |
36 მლნ |
50 მლნ |
76 მლნ |
რაც შეეხება აღნიშნულ წლებში ღვინის ექსპორტიდან მიღებულ შემოსავალს, სტატისტიკა შემდეგნაირია:
გრაფიკი 1: ღვინის ექსპორტი 2007-2017 წლებში (მლნ აშშ დოლარი)
ყველაზე მსხვილ საექსპორტო ქვეყნად კვლავ რუსეთი რჩება. რუსეთში ექსპორტირებულია 47 778 920 ბოთლი ღვინო, რაც მთლიანი ექსპორტის 62%-ია. ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდა ან კლება მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთის ფაქტორზე არის ხოლმე დამოკიდებული. ასე მოხდა 2013-2014 წლებში, როდესაც ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად, ზუსტად, იმის ხარჯზე გაიზარდა, რომ რუსეთმა 2013 წლის ივნისში ქართულ ღვინოზე დაწესებული ემბარგო გააუქმა. 2015 წელს, ასევე, რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა ქართული ღვინის ექსპორტის კლება (36 მლნ ბოთლი). რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა სერიოზულად აისახა ქართული ღვინის ექსპორტზე. 2015 წელს რუსეთში ღვინის ექსპორტი 51%-ით, უკრაინაში კი 56%-ით შემცირდა, რამაც ღვინის მთლიანი ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია.
ბოლო წლების დადებითი მოვლენაა ის, რომ ქართული ღვინის ექსპორტი ყოველწლიურად სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხორციელდება (2017 წელს ღვინის ექსპორტი მსოფლიოს 53 ქვეყნაში განხორციელდა). თუმცა, ღვინის ექსპორტის ნახევარზე მეტი მაინც რუსეთზე მოდის.

The revenue received from the sale of grapes in Kakheti in 2013-2017 exceeded GEL 587 million. In 2017, wine export also reached its historical maximum (76 million bottles). However, more than half of the export still goes to Russia.
In addition, it is important to note that the state has been providing subsidies for grapes since 2008 and approximately GEL 150 million was spent from the state budget in 2008-2017 to this end. In 2017, the state partly ceased its grape subsidies.
Analysis The Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, during a conference of the Georgian Dream’s Telavi regional organisation, underlined the work carried out in the Kakheti region in recent years and noted:
“Winemakers received up to GEL 615 million in revenues in 2013-2017. As a result of all of this, we witnessed an unprecedented revival in winemaking and viticulture in the history of independent Georgia.”
FactCheckanalysed the results of the vintage carried out in the aforementioned period in Kakheti.
A total of 593,500,000 kilograms of grapes were processed in Kakheti in 2013-2017 which brought GEL 587,164,476 million in revenues.
Amount and Revenues Received from Processing Grapes in Kakheti in 2013-2017 (GEL)
Year | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | Total |
Grapes, kg | 91,200,000 | 122,200,000 | 141,600,000 | 113,500,000 | 125,000,000 | 593,500,000 |
Revenue | 95,000,815 | 160,838,675 | 88,131,847 | 95,478,579 | 147,714,560 | 587,164,476 |
It is important to mention that the state has been subsidizing grapes since 2008. The government made the decision in order to neutralise the negative consequences of the Russian embargo and promote the winemaking-viticulture fields.
Approximately GEL 150 million was allocated from the state budget in 2008-2017 with the aim of subsidising the grape harvest. In 2017, based on the decisionof the government, subsidies were not given out for grapes of higher quality. The subsidies remained in place for the Aleksandrouli and Mujuretuli grape varieties in the Racha-Lechkhumi region (GEL 2 per 1 kilogram of grapes). The wine companies that purchased Rkatsiteli and the green grape variety from Kakheti for GEL 0.70 per 1 kilogram of grapes (compensation amounted to GEL 0.35 per 1 kilogram of grapes) with the aim of producing brand spirits and concentrated sweet grape juice also received compensations.
As mentioned above, the government only subsidised the Aleksandrouli and Mujuretuli grape varieties in 2017. Sustaining this tendency would be preferred (although the current year is an election year) as it would allow the field to develop independently.
Accordingto the National Wine Agency, a record amount of wine was exported from Georgia in 2017 which makes for a 30-year high. In 2017, 76.7 million bottles (0.75 liter) were exported to 53 different countries with revenues received from export amounting to USD 170 million.
Wine Export in 2010-2017 (0.75 liter bottles)
Year | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
Number of Bottles | 15 milion | 19 million | 23 million | 46 million | 59 million | 36 million | 50 million | 76 million |
As for the revenue received from wine export in the given years, the statistics look like this:
Wine Export in 2007-2017 (million USD)
Russia remains the largest export destination – 47,778,920 bottles were exported to Russia which accounts for 62% of gross export. In recent years, the growth or decline in Georgia’s wine export was mostly due to the Russian factor. For instance, wine export grew significantly in 2013-2014 due to Russia’s lifting the embargo on Georgian wine in June 2013. The decline in the export of Georgian wine in 2015 was also due to the Russian factor (36 million bottles). The unstable situation in Russia and Ukraine seriously damaged Georgian wine export. In 2015, wine export to Russia and Ukraine decreased by 51% and 56%, respectively, accounting for a 39% decline in the gross export.
The fact that Georgian wine is exported to an increasingly larger number of countries has been a positive event in recent years (Georgian wine was exported to a total of 53 countries in 2017). However, Russia still accounts for more than half of the wine export.