საქართველოს ხელისუფლებამ 2010 წელს დაამტკიცა „რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამა“, რის საფუძველზეც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოქალაქეებს უფასო სამედიცინო მომსახურებით სარგებლობის შესაძლებლობა მიეცათ.
2014-2017წლებში სახელმწიფო სამედიცინო დახმარებით მოსარგებლე პაციენტებს შორის 3 595 აფხაზეთიდან იყო, სამაჩაბლოდან კი - 2 650. შესაბამისად, ოკუპირებული აფხაზეთიდან საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ ფაქტობრივად კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსული პაციენტების სამედიცინო მომსახურებაზე უფრო მეტი თანხა დაიხარჯა (9 759 689 ლარი), ვიდრე სამაჩაბლოდან გადმოსულ პაციენტებზე (8 098 078 ლარი). ჯამში, ეს რიცხვი 17 857 767 ლარია. ამდენად, 17 მლნ ლარი, როგორც ვახტანგაშვილი აცხადებს, ჯამში, საქართველოს ორივე ოკუპირებული რეგიონიდან გადმოსულ პაციენტებზე დაიხარჯა. თუმცა, პარლამენტის ყოფილი დეპუტატის კონტექსტი, რომ აღნიშნული პროგრამით საკმაოდ ბევრმა ბენეფიციარმა ისარგებლა, სწორია.
ანალიზი კონფლიქტების დარეგულირების მიმართულებით ქართული მხარის მიერ გადადგმული ნაბიჯები პარლამენტის ყოფილმა წევრმა და ამჟამად „შენების მოძრაობის“ ადგილობრივმა ლიდერმა სოსო ვახტანგაშვილმა შეაფასა. განხორციელებული პროექტებიდან მას ყველაზე მნიშვნელოვნად „რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამა“ მიაჩნია. „დაახლოებით 17 მლნ ლარი არის დახარჯული არაკონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრებ ეთნიკურად ოს ადამიანებზე, საქართველოს ჯანდაცვის დაწესებულებებში. ზუსტი რიცხვია ეს, 17 მლნ-მდეა დაახლოებით ამ წლების განმავლობაში მათთვის დახარჯული“, - განაცხადა
ვახტანგაშვილმა.
საქართველოს ხელისუფლებამ „რეფერალური მომსახურების სახელმწიფო პროგრამა“ 2010 წელს დაამტკიცა, რის საფუძველზეც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ მოქალაქეებს უფასო სამედიცინო მომსახურებით სარგებლობის უფლება მიეცათ (საქართველოს მოქალაქეობის დამადასტურებელი ან შესაბამისი ოფიციალური დოკუმენტის ქონის მიუხედავად).
ფაქტ-მეტრმა ვახტანგაშვილთან დააზუსტა, კონკრეტულად რა პერიოდს გულისხმობდა „ბოლო წლებში“. „შენების მოძრაობის“ წევრმა IDFI-ის კვლევადაასახელა, რომელიც 2014-2017 წლებს მიმოიხილავს. თავის მხრივ, IDFI-მ აღნიშნული მონაცემები შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ოფიციალურ ინფორმაციაზე დაყრდნობით გაავრცელა.
ზემოაღნიშნული მონაცემების თანახმად, საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები პაციენტების მკურნალობისთვის 2014-2017 წლებში გახარჯულმა თანხამ 17 857 766 ლარი შეადგინა. ეს რიცხვი ყოფილმა პარლამენტარმა მხოლოდ სამაჩაბლოდან გადმოსული პაციენტებისთვის დახარჯულ თანხად დაასახელა. რეალურად, ოკუპირებული სამაჩაბლოდან გადმოსული პაციენტების მკურნალობისთვის საქართველოს ხელისუფლებამ 2014-2017 წლებში 8 098 077 ლარი დახარჯა.
აფხაზ და ოს პაციენტებზე გაწეული სამედიცინო მომსახურებისთვის დახარჯული თანხა (ლარი) 2014-2017 წლებში
სამედიცინო მომსახურება სულ 6 188 პაციენტმა მიიღო. აქედან, 2 650 სამაჩაბლოს მკვიდრი იყო, 3 595 კი - აფხაზეთის. იმავე კვლევის თანახმად, 2014-2017 წლებში, ჯამში, სამედიცინო მომსახურება გაეწია 829 ბავშვს, რაზეც დაიხარჯა 2 298 246 ლარი და 5 415 ზრდასრულს, რაზეც 14 245 470 ლარი დაიხარჯა.
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები პაციენტები საქართველოს სამედიცინო დაწესებულებებს ყველაზე ხშირად ონკოლოგიის, ონკოჰემატოლოგიის დაავადებების შემთხვევაში და მედიკამენტების მოთხოვნით მიმართავენ. შერიგებისა და თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის ინფორმაციით, ბოლო სამი წლის განმავლობაში, ცხინვალელი და აფხაზი პაციენტების რიცხვი, რომლებიც თბილისისა და ქუთაისის კლინიკებში მკურნალობენ, ექვსჯერ გაიზარდა. გაზრდილ სტატისტიკაზე მიუთითებს სამხრეთ ოსეთის დროებითი ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი დიმიტრი სანაკოევიც და ამბობს, რომ ადგილზე შექმნილი დაბრკოლებების მიუხედავად, ცხინვალიდან სამკურნალოდ ქართულ მხარეს ზოგჯერ დღეში 2-3 პაციენტიც კი გადმოდის. ამ თემაზე გასულ წელს ფაქტ-მეტრიც წერდა. სამშვიდობო მიმართულებით, აღნიშნული პროგრამის წარმატებულად განხორციელებაზეა საუბარი სახალხო დამცველის ანგარიშში (გვ. 13).

Verdict: FactCheck concludes that Soso Vakhtangashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Resume: The Government of Georgia approved the State Programme for Referral Service in 2010. This programme has enabled citizens of Georgia living in the occupied territories to have access to free medical care.
In 2014-2017, of the patients who benefited from the state medical service, 3,595 were from Abkhazia and 2,650 were from the Samachablo region. Therefore, more money was spent on patients who had come from occupied Abkhazia to the territory controlled by Georgia’s central government (GEL 9,759,689) as compared to those patients coming from the Samachablo region (GEL 8,098,078). In total, this figure amounts to GEL 17,857,767. Therefore, GEL 17 million, as named by Mr Vakhtangashvili, was spent on patients coming from both of Georgia’s occupied regions. The context of the former MP’s statement that quite a large number of beneficiaries had used that programme is indeed correct.
Former MP and current local leader of the Movement for Building, Soso Vakhtangashvili, gave his assessment in regard to steps made by the Georgian side for the solution of the country’s conflicts. Of the projects undertaken by the Government of Georgia, he believes that the State Programme for Referral Service is the most important. Mr Vakhtangashvili stated: “Approximately GEL 17 million has been spent in Georgia’s medical establishments on ethnic Ossetian people living in the uncontrolled territory. It is a precise figure; nearly GEL 17 million has been spent for them in these years.”
The Government of Georgia approved the State Programme for Referral Service in 2010. This programme enables citizens of Georgia living in the occupied territories to have access to free medical care (they were afforded this opportunity whether or not they had a document proving their citizenship or any relevant official papers).
FactCheck contacted Mr Vakhtangashvili to ascertain what period he meant when referring to the “last years”. He cited the IDFI’s research which explores the period of 2014-2017. In turn, the IDFI’s data are based upon official information provided by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia.
In accordance with the aforementioned data, GEL 17,857,766 was spent from the Georgian budget in 2014-2017 for the treatment of patients living in the occupied territories. The former MP named this figure as money spent for patients coming from the Samachablo region only. In fact, the Government of Georgia spent GEL 8,098,077 in 2014-2017 for patients coming from the occupied Samachablo region.
Graph 1: Money Spent (GEL Million) for Medical Treatment of Abkhazian and Ossetian Patients in 2014-2017
In total, 6,188 patients have received medical treatment. Of those, 2,650 were from the Samachablo region whilst the remaining 3,595 were from Abkhazia. In accordance with the same research, a total of 829 children received medical treatment in 2014-2017 at a cost of GEL 2,298,246. In the same period, 5,145 adults also received medical treatment at a cost of GEL 14,245,470.
Patients living in the occupied territories most frequently address Georgia’s medical establishments in the cases of oncological and onco-hematological diseases as well as for requesting medication.
In accordance with the information of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Ketevan Tsikhelashvili, the number of patients from Tskhinvali and Abkhazia who receive medical treatment in clinics in Tbilisi and Kutaisi has increased six-fold in the last three years. The Head of the Provisional Administration of South Ossetia, Dimitri Sanakoev, also underlines the increase in statistics and claims that in spite of local hindrances, two to three patients per day are travelling to Georgia from Tskhinvali in order to receive medical treatment. FactCheck wrote about this topic last year. The Public Defender’s report (p. 13) also takes note of the successful implementation of this programme for peace efforts.