მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა - სახელმწიფოს მინიმალური დანახარჯი და მინიმალური შედეგი
მედიკამენტებზე მოსახლეობის დაბალი ხელმისაწვდომობა ჯანდაცვის სექტორის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. იუნისეფის მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევები აჩვენებს, რომ მედიკამენტებზე მოსახლეობის ხელმისაწვდომობა გაუარესებულია.
2017 წელს „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის სახელმწიფო პროგრამა“ ამოქმედდა. პროგრამის ფარგლებში გულ-სისხლძარღვთა, ფილტვის, ფარისებრი ჯირკვლის ქრონიკული დაავადებების და დიაბეტი ტიპი 2-ის (არაინსულინდამოკიდებული) სამკურნალო მედიკამენტები ფინანსდება, ჯამში 23 დასახელების მედიკამენტი. საწყის ეტაპზე მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა, ქრონიკული დაავადების მქონე, სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებზე (რომლის ოჯახის სარეიტინგო ქულა 100 000 არ აღემატება) გავრცელდა. პროგრამაში ჩასართავად ბენეფიციარმა სოციალური მომსახურების სააგენტოში უნდა წარადგინოს ქრონიკული დაავადების დამამტკიცებელი ფორმა N100, ექიმის მიერ დანიშნული მედიკამენტის რეცეპტი და პირადობის მოწმობა. პროგრამის ბენეფიციარს ერთჯერადად მაქსიმუმ 3 თვის საკმარისი მედიკამენტის გატანა შეუძლია. სოციალურად დაუცველი მოქალაქის მხრიდან თანაგადახდა მაქსიმუმ 1 ლარს შეადგენს.
ჯანდაცვის სამინისტროს გათვლებით, მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა, დაახლოებით, 150 000-დან 200 000-მდე ადამიანზე უნდა გავრცელებულიყო, თუმცა იმავე სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტების პროგრამით“ 2017 წელს მხოლოდ 13 010 ადამიანმა ისარგებლა. რთულია წინასწარ ზუსტად განსაზღვრო რამდენი ადამიანი ისარგებლებს პროგრამით, თუმცა ფაქტია, რომ პროგრამის მოსარგებლეთა რაოდენობასა და სამინისტროს წინასწარ გათვლებს შორის, მაინც დიდი სხვაობაა. ამასთან, პროგრამა ახალ ამოქმედებული იყო და მოთხოვნა ეტაპობრივად უნდა გაზრდილიყო, მაგრამ პროგრამის ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებს თუ შევხედავთ, პროგრამაზე მაღალი მოთხოვნა არც 2018 წელს ყოფილა.
ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის 2018 წლის ბიუჯეტი 10 მლნ ლარით განისაზღვრა. 2018 წლის 6 თვის მონაცემებით, პროგრამის ხარჯი 102 ათასი ლარია, რაც 6 თვის დაზუსტებული გეგმის (2 044 ათასი) 5%-ია, ხოლო წლიური გეგმის - 1%.  პროგრამაში მოსახლეობის დაბალი ჩართულობა და ბიუჯეტის 5%-იანი შესრულება, პროგრამის არაეფექტურობაზე მიუთითებს.
მიმდინარე წლის 3 სექტემბრიდან „ქრონიკული დავადებების სამკურნალო მედიკამენტების დაფინანსების სახელმწიფო პროგრამაში“ ჩაერთვნენ ასაკით პენსიონერები და შშმ პირები.  თუმცა, ამ შემთხვევაში, გათვალისწინებულია მოსარგებლის მხრიდან თანაგადახდა, რაც მედიკამენტის საბაზრო ღირებულების 50%-ია (ზოგ შემთხვევაში ნაკლები). მედიკამენტის საბაზრო ღირებულებად განისაზღვრა 2018 წლის 1 აგვისტოს მდგომარეობით საქართველოს ბაზარზე დაფიქსირებული საცალო ფასი (მედიკამენტების ჩამონათვალი და მოსარგებლის მხრიდან თანაგადახდის ოდენობა - საცალო ფასი, იხილეთ მითითებულ ბმულზე).
მიმდინარე წლის დასაწყისში, ჯანდაცვის მინისტრი დავით სერგეენკო და პარლამენტის ჯანდაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე აკაკი ზოიძე აცხადებდნენ, რომ 2018 წელს მედიკამენტების ჩამონათვალი, რომელსაც სახელმწიფო პროგრამა აფინანსებს, 23-დან, დაახლოებით, 45-მდე გაიზრდებოდა (იხ. ბმული 1; ბმული 2), თუმცა მედიკამენტების ჩამონათვალი ჯერჯერობით არ გაზრდილა.
ფარმაცევტული კომპანიების სოციალური პასუხისმგებლობა
2018 წლის 13 აგვისტოდან, ჯანდაცვის სამინისტროსა და ფარმაცევტულ კომპანიებს შორის თანამშრომლობის შედეგად, საქართველოს ყველა მოქალაქისთვის, დიაბეტი ტიპი II-ის სამკურნალო რამდენიმე მედიკამენტზე საბაზრო ფასი თითქმის განახევრდა. მედიკამენტებზე ფასები ფარმაცევტულმა კომპანიებმა სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში (მოგების შემცირების ან შესაძლო ზარალის ხარჯზე) შეამცირეს. ბიზნესში სოციალური პასუხისმგებლობა ნიშნავს კეთილ ნებას კონკრეტული პრობლემის გადაჭრისთვის, ამასთან, მსგავსი ინიციატივა, კომპანიის რეპუტაციაზე დადებითად აისახება.
ერთ-ერთი წამყვანი კლინიკის ენდოკრინოლოგმა მოგვაწოდა იმ ძირითადი მედიკამენტების სია, რომელიც ყველაზე ხშირად ინიშნება შაქრიანი დიაბეტი ტიპი II-ის სამკურნალოდ. ესენია:  მეტფორმინი; გლიმეპირიდი; რეპაგლინიდი; გლიკლაზიდი; პიოგლიტაზონი; DPP -4 ინჰიბიტორები (სიტაგლიპტინი); SGLT-2 ინჰიბიტორები (დაპაგლიფლოზინი) და სხვა.
სოციალური პროექტის ფარგლებში სხვადასხვა სააფთიაქო ქსელში ფასები განახევრდა მხოლოდ სამ პრეპარატზე: მეტფორმინზე, გლიკლაზიდზე და გლიმეპირიდზე (სავაჭრო დასახელება: სიოფორი, დიაბეტონი, ამარილი). აღნიშნული მედიკამენტები ნამდვილად ხშირად გამოიყენება შაქარიანი დიაბეტი ტიპი II-ის სამკურნალოდ, თუმცა აქვე აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული მედიკამენტები არ არის ძვირადღირებული. ამასთან, ის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში მოწყვლად ჯგუფებს ისედაც უფინანსდებოდათ.
ცხრილი 1: დიაბეტი ტიპი II-ის მედიკამენტების ძველი და ახალი ფასები
სავაჭრო დასახელება საერთაშორისო დასახელება ძველი ფასი ახალი ფასი
ამარილი 2მგ გლიმეპირიდი 5.75 ლარი 3 ლარი
სიოფორი 1000მგ მეტფორმინი 10 ლარი 5.82 ლარი
დიაბეტონი MR 60მგ გლიკლაზიდი 18.50 10 ლარი
წყარო: პსპ; ავერსი
ჩვენ გადავამოწმეთ დიაბეტი ტიპი II სამკურნალო რამდენიმე მედიკამენტის ფასი, რომლიც მომხმარებელს, არც სოციალურ პროექტის და არც მედიკამენტების დაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში არ უფინანსდება (იხ. ცხრილი 2). აქვე განვმარტავთ,  აღნიშნული მედიკამენტები იმ სიაშია, რომელთაც ენდოკრინოლოგები დიაბეტი ტიპი II-ის სამკურნალოდ, ასევე ხშირად ნიშნავენ. თუ მოცემულ ფასებს შევხედავთ, დიაბეტი ტიპი II-ის მქონე მოქალაქეებს მედიკამენტებზე ფინანსური ხელმისაწვდომობის პრობლემა  სწორედ იმ მედიკამენტებზე უნდა ჰქონდეს, რომელებიც არც სახელმწიფო პროგრამაში და არც სოციალურ პასუხისმგებლობის ფარგლებში გაიაფებული მედიკამენტების ჩამონათვალში ვერ მოხვდა.

The population’s poor access to medication remains one of the main challenges of the healthcare sector. UNICEF’s population welfare research studies show that people’s access to medication has worsened. In 2017, a state programme for providing medicine for chronic diseases was launched in Georgia. As part of the programme, medicine for cardiovascular, lung and chronic thyroid diseases as well as for type II diabetes (not insulin dependent) is provided. In total, the state provides 23 types of medicine. At the initial stage, the programme was launched to cover socially vulnerable citizens (with ranking points not exceeding 100,000) with chronic diseases. In order to be covered by the programme, a beneficiary is required to submit form N100, prove the existence of a chronic disease, include a doctor’s prescription for medication and submit a personal ID number. The programme beneficiary is able to receive a three-month supply of medicine for one time. Socially vulnerable citizens pay a co-payment of GEL 1. In accordance with the calculations of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, the medication funding programme was to cover 150,000 to 200,000 people. However, as reported by the Ministry itself, only 13,010 people used the “state programme for providing medicine for chronic diseases” in 2017. It is difficult to obtain estimates beforehand on how many people would use the programme but it is true that there is a huge gap between the actual number of beneficiaries and the Ministry’s numbers. In addition, the programme is new with the number of beneficiaries increasing gradually over time. If we take a look at its budget fulfilment figures, we will see that 2018 has also not shown a high demand for usage. The budget for the state programme for providing medicine for chronic diseases in 2018 amounts to GEL 10 million. In accordance with the data for the first six months of 2018, expenses amount to GEL 102,000 which is 5% of the six-month adjusted plan (GEL 2,044 thousand) and 1% of the annual plan. The low involvement of the population in the programme and the 5% budget fulfilment rate attest to its inefficiency. Since 3 September 2018, the state programme has also started to cover old age pensioners and disabled people. However, these beneficiaries are supposed to make co-payments which sometimes amount to 50% of a medication’s cost. As of 1 August 2018, the retail price for medications on the Georgian market was determined to be their market price (a list of medications, the amounts of co-payments and their retail prices is accessible at this link). At the beginning of this year, the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Science, Davit Sergeenko, and the Chair of the Healthcare and Social Issues Committee of Georgia, Akaki Zoidze, stated that the number of state-funded medications would increase from 23 to nearly 45 (see link 1; link 2). However, the number of state-funded medications has not yet increased.   Social Responsibility of Pharmacy Companies With the cooperation of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Science, the market prices for several types of medication for treating type II diabetes have been almost halved beginning from 13 August 2018. Pharmacy companies took the decision to decrease prices for medications as a part of their social responsibility (reduced profits or maybe even at the expense of actual loss). Social responsibility in business implies the goodwill to solve a certain problem. At the same time, such initiatives have a positive effect on a company’s reputation. An endocrinologist from one of Georgia’s leading clinics provided us with a list of the most frequently prescribed medications for treating type II diabetes mellitus. These medications are as follows: Metformin, Glimepiride, Repaglinide, Gliclazide, Pioglitazone, DPP-4 inhibitors (sitagliptin), SGLT-2 inhibitors (dapagliflozin), etc. Prices within different pharmacy networks have been halved only for three medications:  Metformin, Gliclazide and Glimpiride (brand name:  Siofor, Diabeton, Amaryl). These medications are frequently used for treating type II diabetes mellitus. However, these aforementioned medications are not overly expensive. In addition, they are already provided to vulnerable groups which are covered by the state programme.   Table 1: Old and New Prices on Medications for Type II Diabetes
Brand Name International Name Old Price New Price
Amaryl 2mg Glimepiride GEL 5.75 GEL 3
Siofor 1000mg Metformin GEL 10 GEL 5.82
Diabeton MR 60mg Gliclazide GEL 18.50 GEL 10
Source: PSP, Aversi   FactCheck verified the prices of several medications for treating type II diabetes which are not funded  as a part of the state programme (see Table 2). For clarification, we would like to add that these medications are in the list of those which are also frequently prescribed by endocrinologists for treating type II medication. If we take a look at the given prices, citizens with type II diabetes may have difficulties affording the cost of those medications which are not part of the state programme or whose prices have not been reduced owing to the social responsibility actions of some pharmacies.   Table 2: Medications for Type II Diabetes without Funding