ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
აბსოლუტური მაჩვენებელი, გამოსახული ლარში, გაიზარდა 69%-ით, სამთავრობო ვალის მაჩვენებელი 78%-ით. „ქართული ოცნების“ პერიოდში, სახელმწიფო ვალის ზრდამ შეადგინა 86% სამთავრობო ვალის ზრდამ კი - 96%. თუმცა, როგორც ჩანს, ექსპრეზიდენტი ვალის არა აბსოლუტურ, არამედ ფარდობით მაჩვენებლებზე საუბრობს.
ზოგადად, ვალზე მსჯელობისას, რელევანტურია ფარდობითი და არა აბსოლუტური მაჩვენებლის განხილვა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი მცირე ეკონომიკის პირობებში და იყოს ძალიან მცირე შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის, მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი. 2003 წელს სახელმწიფო ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი 63.3%-ს შეადგენდა. 2012 წლისათვის აღნიშნული მონაცემი 45%-ით (28.5 პუნქტი) 34.83%-მდე შემცირდა. ამავე პერიოდში 43%-ით (24 პუნქტი) შემცირდა სამთავრობო ვალის ფარდობა მშპ-სთან. „ქართული ოცნების“ პირობებში, სახელმწიფო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი გაიზარდა 28%-ით (9.8 პუნქტი), სამთავრობო ვალი კი - 35%-ით (11.4 პუნქტით). რაც შესაბამისად, 1.28 და 1.35-ჯერ ზრდას ნიშნავს. ამდენად, ფარდობითი მაჩვენებლების ანალიზის შემთხვევაში ცვლილების ტენდენცია თავსებადია მიხეილ სააკაშვილის განცხადების შინაარსთან, თუმცა დასახელებული რიცხვები გადაჭარბებულია.
ამავდროულად, გასათვალისწინებელია ლარის გაცვლითი კურსის ცვლილებაც ბოლო წლებში, რასაც მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს ვალის ლარში გამოსახულ მაჩვენებლებზე. თავის მხრივ, 2014 წლის ბოლოდან დაწყებული კურსის მერყეობა, რამაც ლარში გამოსახული ვალის ზრდა გამოიწვია, ძირითადად განაპირობა ფაქტორებმა, რომლებზე ზემოქმედების შესაძლებლობას ხელისუფლება მოკლებული იყო, თუმცა მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა თუ უმოქმედობამ, ცალსახად იქონია დამატებითი უარყოფითი გავლენა, კურსის შემცირებაზე.
ანალიზი პირველ ოქტომბერს, გადაცემა არჩევანში, მიხეილ სააკაშვილმა განაცხადა:
„ჩემ დროს ვალი შემცირდა შევარდნაძესთან შედარებით 50%-ით, ოცნებამ 6 წელიწადში გაზარდა ვალი 2-ჯერ“.
სახელმწიფო ვალის შესახებ სტატისტიკურ ინფორმაციას საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო აქვეყნებს.
სახელმწიფო და მთავრობის ვალი (მლნ ლარი) 2003-2017 წლებში
grafika1 წყარო: ფინანსთა სამინისტრო
„ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში, სახელმწიფო ვალის აბსოლუტური მაჩვენებელი, გამოსახული ლარში, გაიზარდა  69%-ით, სამთავრობო ვალის მაჩვენებელი 78%-ით. „ქართული ოცნების“ პერიოდში, სახელმწიფო ვალის ზრდამ 86%,  სამთავრობო ვალის ზრდამ კი, 96% შეადგინა. ექსპრეზიდენტი არ აკონკრეტებს, სახელმწიფო ვალზე საუბრობს თუ სამთავრობო ვალზე, თუმცა ორივე შემთხვევაში დინამიკა მსგავსია.
სახელმწიფო და სამთავრობო ვალზე მსჯელობისას, რელევანტურია ფარდობითი მაჩვენებლის და არა აბსოლუტური მაჩვენებლის განხილვა, ვინაიდან კონკრეტული აბსოლუტური სიდიდე შესაძლებელია იყოს ძალიან დიდი მცირე ეკონომიკის პირობებში და იყოს ძალიან მცირე შედარებით დიდი ეკონომიკის პირობებში. სავარაუდოდ, მიხეილ სააკაშვილიც სწორედ ფარდობით მაჩვენებლებზე საუბრობდა.
ვალის ტვირთის სრულფასოვნად შესაფასებლად მიღებულია მისი მთლიანი მოცულობის მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობის მაჩვენებელი. შესაბამის მონაცემებს გრაფიკი 2 ასახავს. 2003 წელს სახელმწიფო ვალის მშპ-სთან ფარდობის მაჩვენებელი 63.3%-ს შეადგენდა. 2012 წლისათვის აღნიშნული მონაცემი 45%-ით (28.5 პუნქტი) 34.83%-მდე შემცირდა. ამავე პერიოდში 43%-ით (24 პუნქტი) შემცირდა სამთავრობო ვალის ფარდობა მშპ-სთან. 2012-2017 წლებში სახელმწიფო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი გაიზარდა 28%-ით (9.8 პუნქტი), სამთავრობო ვალი კი - 35%-ით (11.4 პუნქტით). რაც შესაბამისად 1.28 და 1.35-ჯერ ზრდას ნიშნავს.
სახელმწიფო და მთავრობის ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან
grafika2 წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
ვალის ზრდაზე მითითებისას, აუცილებლად გასათვალისწინებელი ასპექტია მოცემულ პერიოდში ლარის გაცვლითი კურსის მერყეობა. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაიანგარიშება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდი პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის აკუმულირებული ვალის ნაშთიც. შესაბამისად, სამთავრობო ვალის ზრდა მნიშვნელოვანწილად განაპირობა წინა ხელისუფლებების პირობებში, 2012 წლის ბოლომდე დაგროვილი ვალის ნაშთის ახალი კურსის შესაბამისად გადაანგარიშებამ. სხვანაირად რომ ითქვას, 2013 წლიდან ხელისუფლებას რომც არ აეღო იმაზე მეტი ვალი (შემომავალი ნაკადი), ვიდრე დაფარავდა (გამავალი ნაკადი), ვალის ლარში გამოხატული მნიშვნელობა მაინც გაიზრდებოდა. შესაბამისად, ვალის ზრდა დიდწილად აკუმულირებული ნაშთის გაზრდილი კურსით გადაანგარიშებამ გამოიწვია.
რაც შეეხება უშუალოდ ვალუტის კურსის ცვლილებას, მოცემულ პერიოდში არსებითად გაიზარდა  დოლარის ინდექსი, რაც მსოფლიოს მასშტაბით ყველა ვალუტასთან მის გამყარებაში აისახა. გარდა დოლარის გამყარების პირდაპირი გავლენისა, აღსანიშნავია ირიბი ეფექტიც, კერძოდ, როდესაც საქართველოს სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტები უფასურდება, ეს საქართველოს საგარეო ვაჭრობის პირობებს აუარესებს, ზრდის უარყოფით სავაჭრო ბალანსს, რაც თავის მხრივ, ლარის კურსის გაუფასურებას უწყობს ხელს. ვალუტის შემომავალ ნაკადებზე და შესაბამისად ლარის კურსზე უარყოფითად აისახებოდა ზოგადად რეგიონსა და პარტნიორ ქვეყნებში არსებული რთული ვითარებაც. საგარეო ფაქტორებზე ხელისუფლება ვერ იქონიებდა არსებით გავლენას. თუმცა, ლარის კურსზე დამატებითი წნეხის შექმნას მთავრობის ცალკეულმა ქმედებებმა (ეკონომიკური ზრდის დაბალი ტემპი, სავიზო რეჟიმის გამკაცრება რიგ ქვეყნებთან, სახელმწიფო ფინანსების არათანაბარი ხარჯვა და სხვა) თუ უმოქმედობამაც შეუწყო ხელი (იხ. ბმული 1ბმული 2).
ინფორმაციისთვის, 2012 წლის დეკემბრის მდგომარეობით აკუმულირებული ვალის ნაშთის საკურსო ცვლილების ეფექტის გამორიცხვით, მშპ-ს ზრდის ტემპის გათვალისწინებით გაიზრდებოდა შიდა ვალის ფარდობა მშპ-სთან, თუმცა გარკვეულწილად შემცირდებოდა საგარეო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი. 2012 წელთან მიმართებით 2017 წლის ნომინალური მშპ 45.38%-ით არის გაზრდილი, მაშინ როცა, ამავე პერიოდში, საგარეო ვალის წმინდა ნაზრდი მხოლოდ 44.35%-ია. სხვა სიტყვებით რომ ითქვას, 2013-2017 წლებში ეკონომიკა გაიზარდა უფრო მაღალი ტემპით ვიდრე საგარეო ვალი, შესაბამისად, 2012 წლის დეკემბრის მდგომარეობით აკუმულირებული ვალის ნაშთის საკურსო ცვლილების ეფექტის გარეშე, საგარეო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან შემცირდებოდა.
სამთავრობო ვალი საკურსო ცვლილების გამორიცხვით (ათასი ლარი)
პერიოდი 2012 2013 2014 2015 2016 2017
მთავრობის საგარეო ვალი 6,622 6,748 7,281 7,975 8,687 9,559
წმინდა ნაკადები - 126 533 694 712 872
საგარეო ვალი მშპ-სთან 25.31% 25.13% 24.98% 25.11% 25.53% 25.13%
მთავრობის შიდა ვალი 1,896 2,010 2,548 2,828 3,171 3,535
შიდა ვალი მშპ-სთან 7.24% 7.49% 8.74% 8.90% 9.32% 9.29%
მთავრობის მთლიანი ვალი 8,518 8,758 9,828 10,803 11,858 13,095
მთლიანი ვალი მშპ-სთან 32.55% 32.62% 33.72% 34.02% 34.85% 34.42%
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საგარეო ვალის ფარდობითი წილის შემცირება სრულად ვერ დააბალანსებდა შიდა ვალის ზრდით გამოწვეულ ეფექტს და მთლიანი სამთავრობო ვალის ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან 1.87 პუნქტით, 34.42%-მდე მაინც გაიზრდებოდა.
[1] მთლიანი სახელმწიფო ვალი, წარმოადგენს მთლიანი საგარეო ვალის (ეროვნული ბანკის ვალის ჩათვლით) და საშინაო სახელმწიფო ვალის ჯამს. მთლიანი სამთავრობო ვალი, სახელმწიფო ვალისგან განსხვავებით არ მოიცავს ეროვნული ბანკის ვალდებულებებს.

In my time, debt decreased by 50% as compared to Shevardnadze’s time. The Georgian Dream has doubled the debt in six years
Verdict:FactCheck concludes that Mikheil Saakashvili’s statement is HALF TRUE.
Resume: In 2003-2012, the GEL denominated absolute figure for the national debt[1] increased by 69% and the government debt increased by 78%. Under the Georgian Dream’s government, national debt growth reached 86% whilst government debt growth constitutes 96%. However, it seems that the former President speaks about the relative figures of debt instead of the absolute figures.
In general whilst discussing debt, it is appropriate to use relative and not absolute figures because a specific absolute number could be very big for a small-size economy and marginal for a large economy. In order to properly assess the debt burden, the total debt to GDP ratio is used. In 2003, Georgia’s national debt to GDP ratio was 63.3%. In 2012, this figure decreased by 45% (28.5 percentage points) to 34.83%. In the same period, the government debt to GDP ratio decreased by 43% (24 percentage points). Under the Georgian Dream’s government, the national debt to GDP ratio increased by 28% (9.8 percentage points) and the government debt by 35% (11.4 percentage points) which means growth by the factors of 1.28 and 1.35, respectively. Therefore, in the case of an analysis of relative figures, the trend of changes is compatible with the content of Mikheil Saakashvili’s statement, although the figures he names are exaggerated.
At the same time, the GEL exchange rate in the last years needs to be taken into account because it has a significant impact upon GEL denominated debt figures. In turn, the fluctuation of the GEL exchange rate, which started at the end of 2014, was mostly stipulated by factors which were beyond the Government of Georgia’s ability to influence. However, certain actions or inactions of the government exerted an additional negative influence upon GEL depreciation.
On 1 October 2018, on air on the talk show, Archevani, Mikheil Saakashvili stated: “In my time, debt decreased by 50% as compared to Shevardnadze’s time whilst the Georgian Dream doubled the debt.”
The Ministry of Finance of Georgia publishes statistical data about state debt.
Graph 1: National Debt and Government Debt (GEL Million) in 2003-2017
112312312312
Source:Ministry of Finance
Under the United National Movement’s government, the GEL denominated absolute figure of national debt increased by 69% and government debt increased by 78%. Under the Georgian Dream’s government, national debt growth reached 86% whilst government debt growth constitutes 96%. The former President of Georgia has not specified whether or not he referred to the national debt or the government debt but the dynamic is identical in both cases.
Whilst discussing national and government debt, we use relative figures and not absolute figures because a specific absolute number could be very big for a small-size economy and marginal for a large economy. Using the total debt to GDP ratio enables us to properly assess a debt burden. Perhaps Mikheil Saakashvili was speaking about relative figures in his statement.
We need to see the total debt to GDP ratio in order to fully assess the debt burden. The respective data are given in Graph 2. In 2003, Georgia’s national debt to GDP ratio was 63.3%. In 2012, this figure decreased by 45% (28.5 percentage points) to 34.83%. In the same period, the government debt to GDP ratio decreased by 43% (24 percentage points). In 2012-2017, the national debt to GDP ratio increased by 28% (9.8 percentage points) and the government debt by 35% (11.4 percentage points) which means growth by the factors of 1.28 and 1.35, respectively.
Graph 2: National and Government Debt to GDP Ratio
3333333333333333333333333
Whilst noting the growth of debt, the fluctuation of the GEL exchange rate in a given period is an important factor. In particular, as a result of exchange rate changes, a new exchange rate is applied for calculation at the end of a reporting period – not only for newly added debt in the aforementioned period but for the entire volume of already accumulated debt. Therefore, the growth of government debt was largely stipulated by a re-calculation of the pre-2012 accumulated government debt in accordance with the new exchange rate. In other words, if the Government of Georgia had not taken any more debt (inflow) as compared to debt payments (outflows) since 2013, the GEL denominated debt figure would have increased in any case. Therefore, the debt growth was largely stipulated by using the increased exchange rate to re-calculate the already accumulated debt.
In regard to currency exchange rate changes in themselves, the USD index increased substantially in the given period which resulted in USD appreciating against all other currencies of the world. Apart from the direct impact of USD appreciation, there is also the indirect impact which needs to be considered as well. In particular, when the currencies of Georgia’s top trading partners depreciate, this leads to a deterioration of Georgia’s foreign trade conditions and it increases the negative trade balance which in turn contributes to GEL depreciation. The difficult situation in the region and in the country’s partner nations also negatively affected currency inflows and, by extension, the GEL exchange rate as well. The Government of Georgia was unable to significantly deal with those external factors. However, certain actions (low economic growth rate, restricted visa regimes with a number of countries, unequal spending of state finances, etc.) or the inactions of the government also created additional pressure on the GEL exchange rate (see link 1; link 2).
For further information, given the GDP growth rate, domestic debt to GDP ratio would have increased if we exclude the exchange rate effect for debt accumulated by December 2012 although the foreign debt to GDP ratio would have decreased. Georgia’s nominal GDP grew by 45.38% in 2017 as compared to 2012 whilst the net growth of the country’s foreign debt in the same period was only 44.35%. In other words, Georgia’s economy grew faster in 2013-2017 as compared to its foreign debt. Therefore, the foreign debt to GDP ratio would have decreased without the exchange rate effect for debt accumulated as of December 2012.
Table 1: Government Debt without Exchange Rate Effect (GEL, Thousand)
Period 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Government Foreign Debt 6,622 6,748 7,281 7,975 8,687 9,559
Net Flows - 126 533 694 712 872
Foreign Debt to GDP Ratio 25.31% 25.13% 24.98% 25.11% 25.53% 25.13%
Government Domestic Debt 1,896 2,010 2,548 2,828 3,171 3,535
Domestic Debt to GDP Ratio 7.24% 7.49% 8.74% 8.90% 9.32% 9.29%
Total Government Debt 8,518 8,758 9,828 10,803 11,858 13,095
Total Debt to GDP Ratio 32.55% 32.62% 33.72% 34.02% 34.85% 34.42%
As illustrated by the table, the decrease in the foreign debt to GDP ratio would not have fully offset the domestic debt growth effect and the total government debt to GDP ratio would have increased in any case by 1.87 percentage points to 34.42%.
[1] The total national debt is the sum of the total foreign debt (including the debt of the National Bank) and domestic debt. In contrast to the national debt, the total government debt does not include the obligations of the National Bank.