რეზიუმე: ქვეყანაში არსებული საგადასახადო ტვირთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების (ექვსივე გადასახადიდან ამოღებული) მთლიან შიდა პროდუქტთან ფარდობით იზომება. 2013 წელს საგადასახადო ტვირთის მაჩვენებელმა 24.8% შეადგინა, რაც 2018 წლის წინასწარი მონაცემებით, 0.5% პუნქტით მეტი, 25.3%-ია. აქვე აღსანიშნავია, რომ ეს მაჩვენებელი 2016-2017 წლებში 25.8% იყო.
რაც შეეხება ეკონომიკის მინისტრის მოადგილის, ეკატერინე მიქაბაძის მიერ დასახელებულ მაჩვენებელს, ეს მონაცემები Doing Business-ის მიერ ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგის შედგენისთვის საწარმოს კომერციულ მოგებაში ქონებისა და მოგების გადასახადის წილია, რაც არ ასახავს მთლიანად ქვეყანაში არსებულ საგადასახადო ტვირთს. ამ ორი გადასახადიდან გენერირებული შემოსავალი, მთლიან საგადასახადო შემოსავლებში, მხოლოდ 11.2%-ს იკავებს. ამრიგად, მთლიან საგადასახადო ტვირთზე საუბრისას და კონტექსტის გათვალისწინებით, აღნიშნული მაჩვენებლების საფუძველზე ქვეყნაში არსებულ საგადასახადო ტვირთის შემცირებაზე საუბარი, ფაქტებით მანიპულირებაა. ასევე, მინისტრის მოადგილე, კომერციულ მოგებაში ქონების და მოგების გადასახადების წილსაც არასწორად ასახელებს.
პარლამენტის საკომიტეტო მოსმენისას (მე-5 წუთიდან) ფრაქცია „ევროპული საქართველოს“ წევრმა გიგა ბოკერიამ და ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე მიქაბაძემ საგადასახადო ტვირთზე იკამათეს. გიგა ბოკერიას თქმით, „საგადასახადო ტვირთი გაიზარდა, 2013 წელს იყო 24.8% და ახლა არის 25.5%“. აღნიშნულის საპასუხოდ, ეკატერინე მიქაბაძემ განაცხადა, რომ „საგადასახადო ტვირთი შემცირდა. საგადასახადო ტვირთი იყო 16% და გახდა 9% მოგების გადასახადის რეფორმის შემდეგ“.
ზემოთ აღნიშნულ განცხადებაში პარლამენტის წევრი გიგა ბოკერია საგადასახადო შემოსავლების მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდების მაჩვენებელზე მიუთითებს, რითაც ქვეყანაში არსებული საგადასახადო ტვირთის შეფასება ხორციელდება. კონკრეტულად, ეს მაჩვენებელი მთავრობის მიერ გადასახადების საშუალებით მთლიანი ეკონომიკიდან რესურსების ამოღების მასშტაბს გვიჩვენებს. აღნიშნული გულისხმობს შემოსავალზე, მოხმარებაზე და ქონებაზე დაკისრებულ გადასახადებს. დღევანდელი მდგომარეობით, საქართველოში 6 გადასახადია, სადაც საშემოსავლო და მოგების გადასახადებით ფიზიკური და იურიდიული პირების შემოსავლები იბეგრება, ხოლო ქონების გადასახადით ფიზიკური/იურიდიული პირების ქონება. რაც შეეხება არაპირდაპირ გადასახადებს, ესენია: დამატებული ღირებულების, იმპორტის და აქციზის გადასახადი, რითაც საქონელი და მომსახურების მოხმარება იბეგრება და აღნიშნული გადასახადი მის ფასში აისახება.
2011-2012 წლებში ნაერთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების წილი მშპ-ს 25.2% და 25.5%-ს შედგენდა, რაც 2013 წელს 24.8%-მდე შემცირდა და შემდეგ წელსაც მშპ-ს იმავე წილს იკავებდა. 2015 წლიდან კი 25%-ს გადააჭარბა, ხოლო 2018 წლის წინასწარი მონაცემებით, 25.3%-ია. აქვე აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის ძირითადი მონაცემების და მიმართულებების დოკუმენტის (BDD) მიხედვით, 2019-2020 წლებში აღნიშნული მაჩვენებლების ზრდაა პროგნოზირებული.
გრაფიკი 1: ნაერთი ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების წილი მშპ-ში (%)
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო; სახელმწიფო ხაზინა
გადასახადების სახეების მიხედვით, საგადასახადო შემოსავლების ძირითადი ნაწილი დამატებული ღირებულების და საშემოსავლო გადასახადებიდან გენერირდება. 2018 წელს აღნიშნული გადასახადებიდან მიღებული შემოსავლები მშპ-ს 10.7% და 7.8%-ია. თავის მხრივ, 2013 წელთან შედარებით, 2018 წელს ცალკეული გადასახადების ტვირთი ყველაზე მეტად 1.2% პუნქტით მოგების გადასახადის შემთხვევაში შემცირდა, რაც 2017 წლიდან დაბეგვრის ობიექტის ცვლილებას უკავშირდება (რეინვესტირებული მოგების გადასახადისგან გათავისუფლება). აღნიშნულ პერიოდში, აქციზის გადასახადიდან მიღებული შემოსავლების წილი მშპ-სთან 0.8% პუნქტით არის გაზრდილი, რომლის ზრდა 2016 წლიდან იწყება, რაც ბოლო წლებში აქციზურ საქონელზე გადასახადის ზრდას უკავშირდება. გარდა ამისა, 0.6% პუნქტით გაზრდილია მშპ-სთან საშემოსავლო გადასახადის წილი, რომლის ზრდა 2017-2018 წლებს ემთხვევა, თუმცა ამ პერიოდში განაკვეთი არ შეცვლილა. ესე იგი, ზრდა დასაბეგრი ბაზის მოცულობას უკავშირდება.
გრაფიკი 2: საგადასახადო შემოსავლების წილი მშპ-ში, სახეების მიხედვით (%)
ასევე უნდა აღინიშნოს 2012 წლის დეკემბერში განხორციელებული ცვლილება, რითაც უარი ითქვა საშემოსავლო გადასახადის განაკვეთის შემცირებაზე. კონკრეტულად, 2012 წლის დეკემბრამდე საგადასახადო კოდექსში არსებობდა ასამოქმედებელი ნორმა, რაც 2013 წლის იანვრიდან 2014 წლის იანვრამდე საშემოსავლო გადასახადის 20% დან 18%-მდე შემცირებას ითვალისწინებდა, ხოლო 2014 წლის იანვრიდან კი აღნიშნული გადასახადის განაკვეთი 15% იქნებოდა. თუმცა, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების მოსვლისთანავე, კანონის ეს ჩანაწერი ამოიღეს და ალტერნატივად „დაუბეგრავი მინიმუმი“ შემოიღეს, რაც მხოლოდ 2013-2014 წლებში მოქმედებდა. დღეს ხელფასის სახით მიღებული შემოსავალი ისევ 20%-ით იბეგრება.
გიგა ბოკერიას განცხადებას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ უპასუხა, რომ საგადასახადო ტვირთი შემცირდა. თუმცა, მინისტრის მოადგილემ არა მთლიან საგადასახადო ტვირთზე, არამედ Doing Business-ის მაჩვენებელზე ისაუბრა, რაც განსხვავდება იმისგან, რაზეც გიგა ბოკერია საუბრობდა. Doing Business-ის მაჩვენებელი საწარმოს კომერციულ მოგებაში გადასახადების (პირდაპირი) ფარდობითი მაჩვენებელია, სადაც მხოლოდ მოგების და ქონების გადასახადებია დაანგარიშებული (ბიზნესის კეთების სიმარტივის რეიტინგის დადგენის მიზნებისთვის მსოფლიო ბანკი მიიჩნევს, რომ ბიზნესისთვის ბარიერს პირდაპირი გადასახადები წარმოადგენს, რომლის გადახდა უშუალოდ საწარმოს ან დამსაქმებელს უწევს). აღნიშნულის მიზეზი ისაა, რომ Doing Business ბიზნესის კეთების სიმარტივეს ზომავს და არა ქვეყნაში არსებულ გადასახადებს, რომელსაც საწარმოების გარდა მოსახლეობაც იხდის. თავის მხრივ, ქონების და მოგების გადასახადი მთლიანი საგადასახადო შემოსავლების 11.2%-ია, ხოლო 88.8% ფიზიკური პირის შემოსავლები და მოხმარების დაბეგვრით მიღებული შემოსავალია. ამრიგად, პარლამენტში მიმდინარე დებატების კონტექსტის გათვალისწინებით, ეკატერინე მიქაბაძის მიერ საწარმოთა კომერციულ მოგებაში ქონებისა და მოგების გადასახადის წილით საგადასახადო ტვირთის შემცირებაზე საუბარი, ფაქტებით მანიპულირებაა.
გარდა იმისა, რომ ეკატერინე მიქაბაძის მიერ დასახელებული ინდიკატორი ქვეყანაში არსებულ მთლიან საგადასახადო ტვირთს არ აფასებს და კონტექსტიდან გამომდინარე მის გამოყენება არასწორია, მინისტრის მოადგილის მიერ დასახელებული რიცხვებიც დღევანდელი მდგომარეობით საწარმოს კომერციულ მოგებაში ქონების და მოგების გადასახადების არსებულ წილს არ ემთხვევა. 2018 წელს Doing Business-ის კალკულაციით საწარმოს კომერციულ მოგებაში ქონების და მოგების გადასახადების წილი 9.9%-ს შეადგენს, რაც 2017 წელს 16.4%-ს შეადგენდა.
გრაფიკი 3: ქონების და მოგების გადასახადი წილი საწარმოს კომერცილ მოგებაში (%)
წყარო: World Bank, Doing Business project
აქვე აღსანიშნავია, რომ საწარმოს კომერციულ მოგებაში საწარმოს მიერ გადახდილი პირდაპირი გადასახადის (საქართველოს შემთხვევაში ქონების და მოგების გადასახადები) წილით საქართველო Doing Business-ის რეიტინგში მე-3 ადგილს იკავებს, ხოლო გადასახადების გადახდის ინდიკატორით მე-16 ადგილს. ჯამში, საქართველო ბიზნესის კეთების სიმარტივით მსოფლიოში მე-6 ადგილზეა.

Resume: The tax burden in a country is measured by the budget tax incomes (collected from all six types of taxes) to GDP ratio. In 2013, Georgia’s tax burden was 24.8% and will be 0.5 of a percentage point higher according to the preliminary data of 2018; that is, 25.3%. However, of note is that Georgia’s tax burden in 2016-2017 was 25.8%.
In regard to the figures named by the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Ekaterine Mikabadze, they are part of the property tax and profit tax share in an enterprise’s commercial profit which are used for Doing Business’s easiness of doing business ranking and do not show the real tax burden in the whole country. The income generated from the aforementioned two taxes constitutes only 11.2% of total tax incomes. Therefore, taking into account the context of the total tax burden and claiming that the tax burden has decreased based only on these two taxes is a manipulation of facts. In addition, the Deputy Minister names incorrect figures about the shares of property tax and profit tax in commercial profit.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Giga Bokeria, and Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Ekaterine Mikabadze, had a dispute about the tax burden during the committee hearing (from 05:00). As stated by Giga Bokeria: “The tax burden has increased. It was 24.8% in 2013 and now it is 25.5%.” In response, Ekaterine Mikabadze stated: “The tax burden has decreased. It was 16% and after profit tax reform, it became 9%.”
In his statement, Giga Bokeria refers to the tax incomes to gross domestic product (GDP) ratio which is a measurement of the tax burden in a country. In particular, this figure shows the extent to which the government collects resources from the total economy through taxes. This figure implies income, consumption and property taxes. Currently, there are six taxes in Georgia. Of these taxes, income and profit taxes are applied to the incomes of individuals and legal entities whilst property tax is applied to the property of individuals/legal entities. In regard to indirect taxes, they are as follows: value added tax, import tax and excise tax. They are used to tax the consumption of goods and services and these taxes are reflected in the prices of goods and services.
In 2011-2012, the consolidated budget’s tax incomes to GDP ratio was 25.2% and 25.5%, respectively, which decreased to 24.8% in 2014 and remained the same in 2015. In 2015, the tax incomes to GDP ratio exceeded 25% whilst it is 25.3% according to the preliminary data for 2018. Of note is that according to Basic Data and Directions (BDD), this figure is expected to increase in 2019-2020.
Graph 1: Consolidated Budget Tax Incomes to GDP Ratio (%)
Source: Ministry of Finance, Treasury Service
Of the existing types of taxes, the bulk of tax incomes is generated from VAT and income tax. In 2018, tax incomes from these taxes are 10.7% and 7.8% of the GDP, respectively. In turn, among separate tax burdens, the profit tax burden had the biggest drop of 1.2 percentage points in 2018 as compared to 2013. This was stipulated by changes vis-à-vis taxable subjects enacted in 2017 (freeing reinvested income from taxes). In the same period (2013-2018), the excise tax income to GDP ratio increased by 0.8 of a percentage point with this growth starting in 2016 when the tax on excised goods was increased. In addition, the income tax to GDP ratio increased by 0.6 of a percentage point with the growth period coinciding with 2017-2018 even though the income tax rate did not change during that time. Therefore, growth is related to the size of the tax base.
Of additional note is the legislative change enacted in December 2012 which was adopted to annul the forthcoming cut to the income tax rate. In particular, prior to December 2012 the Tax Code of Georgia contained a passage which envisioned cutting the income tax rate from 20% to 18% between January 2013 and January 2014 and then further decreasing it to 15% from January 2014. However, upon the Georgian Dream’s coming to power, the passage was deleted and an “untaxed minimum” was introduced as an alternative which was in force between 2013-2014. Today, salaried income is still taxed at 20%.
Graph 2: Tax Incomes to GDP Ratio per Tax Type (%)
Source: Ministry of Finance, State Treasury
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development responded that the tax burden had decreased. However, the Deputy Minister spoke not about the entire tax burden but about the Doing Business figure which is different to what Giga Bokeria was talking about. The Doing Business figure is an indicator of the taxes (direct taxes) to enterprise commercial income ratio where only profit and property taxes are included (the World Bank believes that direct taxes, which an enterprise or an employer has to pay directly, constitute a barrier to business when calculating the easiness of doing business rating). The reason behind this arrangement is that Doing Business measures the easiness of doing business and not the taxes in a country which, apart from enterprises, are also paid by the population. In turn, property tax and profit tax are 11.2% of total tax incomes whilst 88.8% is income collected by taxing incomes of individuals as well as their consumption. Therefore, given the context of the parliamentary debates, Ekaterine Mikabadze’s information about the share of property and profit taxes in an enterprise’s commercial profit and her assertion that the tax burden has decreased based on that figure is a manipulation of facts.
In addition to the fact that the indicator named by Ekaterine Mikabadze does not measure the total tax burden in the country and whilst it is incorrect to use them within this context, the Deputy Minister’s figures are mismatched to the actual numbers of the current share of property and profit taxes in the commercial profit of enterprises. In accordance with the Doing Business calculation in 2018, the share of property and profit tax in the commercial profit of enterprises is 9.9% whilst it was 16.4% in 2017.
Graph 3: Property and Profit Tax to Enterprise Commercial Profit Ratio (%)
Source: World Bank, Doing Business Project
Of further note is that by the share of paid direct taxes (in the case of Georgia, these are property tax and profit tax) in an enterprise’s commercial profit, Georgia ranks 3rd in the Doing Business rating whilst it is in the 16th position in terms of the paying taxes indicator. Georgia is 6th in the world in terms of the easiness of doing business ranking.