2004-2019 წლებში საქართველოს განათლების სამინისტრომ 11 მინისტრი გამოიცვალა, რაც იმას ნიშნავს, რომ, საშუალოდ, ყოველ წელიწადში ერთხელ, მინისტრი იცვლებოდა. არც ერთ მინისტრს სამ წელზე მეტი ვადით არ ჰქონია თანამდებობა დაკავებული, ზოგიერთი მათგანი კი, მხოლოდ რამდენიმე თვით რჩებოდა პოზიციაზე. თითოეული მინისტრი, თანამდებობის დაკავებისთანავე, საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში რეფორმების ტალღას აანონსებდა და მოღვაწეობას ახალი, მისეული ხედვით იწყებდა. ამ კუთხით გამონაკლისი არც ახლანდელი მინისტრი, მიხელ ბატიაშვილი ყოფილა.
2018 წლის 12 ივლისს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ, განათლების მინისტრის პოზიციაზე მიხეილ ბატიაშვილის კანდიდატურა წარადგინა. იმავე დღეს ბატიაშვილმა განაცხადა: „ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება იქნება ძირეული ცვლილებები, რეფორმების გატარება განათლების ხუთივე საფეხურზე[1], რომელმაც უნდა მოგვცეს ინოვაციებზე და ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული ახალი სისტემა“. აღსანიშნავია, რომ მინისტრის ერთ-ერთი წინამორბედის, ალექსანდრე ჯეჯელავას ხედვაც, ტექნოლოგიების განვითარებასა და დანერგვაზე იყო ორიენტირებული: „ჩვენ შევეცდებით, რომ ტექნოლოგიების გამოყენებაზე გავაკეთოთ აქცენტი - ეს იქნება ძირითადი მიმართულება“ - განაცხადა ჯეჯელავამ მინისტრის პოზიციაზე დანიშვნისას, თუმცა ალექსანდრე ჯეჯელავას ტექნოლოგიების განვითარებასა და დანერგვაზე ორიენტირებული პროექტები არ წარმოუდგენია.
2019 წლის 7 თებერვალს მიხეილ ბატიაშვილი პარლამენტში მივიდა[2] და განათლების სისტემაში განსახორციელებელ ცვლილებებზე ისაუბრა. მინისტრმა განაცხადა, რომ მის მიერ დაანონსებული რეფორმები, ყველა წინამორბედის რეფორმებისგან სისტემური და კომპლექსური მიდგომებით განსხვავდება: „ეს არის მთელი სისტემის რეფორმა, სისტემური ცვლილება, რომელიც მოიცავს ყველა მიმართულებას და შეეხება სკოლამდელ განათლებას, სკოლას, პროფესიულ განათლებას, უმაღლეს განათლებას და მეცნიერებას“. მიუხედავად ამ განცხადებისა, მიხეილ ბატიაშვილი ერთადერთი მინისტრი არ არის, რომელმაც სისტემური და კომპლექსური რეფორმების ტალღა დაანონსა. 2014 წლის მთავრობის სტრატეგიაში: „საქართველო 2020“, განათლების მიმართულებით ანალოგიური ხედვებია წარმოდგენილი. იგივე სისტემური რეფორმებია დაანონსებული 2016 წლის სამთავრობო სტრატეგიაშიც: „თავისუფლება, სწრაფი განვითარება, კეთილდღეობა“. განათლების სფეროს რეფორმირების საკითხი, რომელიც აღნიშნულ სტრატეგიებშია წარმოდგენილი, არსებული განათლების სისტემის მეტად ეფექტიან, შედეგებზე ორიენტირებულ, კონკურეტუნარიან და თანაბრად ხელმისაწვდომ სისტემად გარდაქმნას გულისხმობდა. მიხეილ ბატიაშვილის მიერ წარმოდგენილი ხედვაც იგივეს გულისხმობს და შესაბამისად, საზოგადოებისთვის ახალი არ არის.
სიახლე, რომელიც მინისტრმა ბატიაშვილმა წარმოადგინა, სასკოლო გამოსაშვები გამოცდების გაუქმების ინიცირებაა. 2019 წლის 6 თებერვალს მინისტრმა საზოგადოებას განათლების სისტემის კომპლექსური რეფორმის შემაჯამებელი პრეზენტაცია წარუდგინა. პრეზენტაციაში ნათქვამი იყო, რომ გაუქმდა სკოლის გამოსაშვები გამოცდები. ამ პრეზენტაციამდეც ბატიაშვილი უკვე საუბრობდა საატესტატო გამოცდების გაუქმებაზე, თუმცა იგი მხოლოდ მე-11 კლასელთათვის აპირებდა გამოცდების გაუქმებას, მე-12 კლასელები კი, 2020 წლისთვის გამოცდებს აღარ ჩააბარებდნენ.
ამ გადაწყვეტილებიდან რამდენიმე დღეში, მას შემდეგ, რაც ზოგიერთი სკოლის მე-12 კლასელმა მოსწავლეებმა „არათანაბარი მოპყრობის“ მიზეზით საპროტესტო აქცია გამართეს, პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ სპეციალური ბრიფინგი მოაწყო და განაცხადა, რომ მისი გადაწყვეტილებით, მე-12 კლასელებიც აღარ ჩააბარებდნენ 2019 წელს სკოლის გამოსაშვებ გამოცდებს: „მივიღე გადაწყვეტილება, რომ სკოლის დამამთავრებელი გამოცდები წელსვე მოეხსნათ, როგორც მე-11 კლასელებს, ისე მე-12 კლასის მოსწავლეებს“. პრემიერ-მინისტრი და განათლების მინისტრი იმდენად დამაჯერებლად საუბრობდნენ გამოცდების გაუქმებაზე, თითქოს, მხოლოდ მათი გადაწყვეტილება იყო საკმარისი. განათლების სამინისტროს და შეფასების და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ოპერატორები შეკითხვაზე, გაუქმდა თუ არა სკოლის გამოსაშვები გამოცდები, პასუხს სცემდნენ, რომ გაუქმდა. გაუქმების საფუძვლად კი ისინი მინისტრის ბრძანებას ასახელებდნენ. შემხვედრ შეკითხვაზე, თუ როგორ არის შესაძლებელი მინისტრის ბრძანებით გაუქმდეს საქართველოს კანონი, მათ პასუხი არ ჰქონდათ. დაახლოებით ორი თვის განმავლობაში, საზოგადოება გამოცდების გაუქმებასთან დაკავშირებით შეცდომაში შეიყვანეს. არასწორი ინფორმაციის გავრცელების ერთ-ერთ ხელშემწყობებად კი, სამწუხაროდ, თავად სამინისტროს წარმომადგენლები მოგვევლინენ. სასკოლო საატესტატო გამოცდების სავალდებულოობა საქართველოს კანონით[3] იყო განსაზღვრული, შესაბამისად, მასში ცვლილების შეტანა მხოლოდ პარლამენტს შეეძლო.[4] რეალურად, კანონი 2019 წლის 8 აპრილს შეიცვალა, როდესაც პარლამენტმა გამოცდების გაუქმებას მხარი დაუჭირა.[5]
2012 წლიდან ახალმა ხელისუფლებამ საგანმანათლებლო სისტემაში გამოცდებისადმი დამოკიდებულება ძირეულად შეცვალა. თუ წინა ხელისუფლებამ გამოცდების ეტაპობრივად დანერგვა[6] დაიწყო, ახალმა ხელისუფლებამ მისი ეტაპობრივად გაუქმების ან/და მხოლოდ ფორმალურად დატოვების პოლიტიკა აირჩია.
გამოცდების გაუქმების/ფორმალურად დატოვების ციკლში, პირველი მასწავლებელთა სასერტიფიკატო გამოცდები იყო, რომელიც კანონის ცვლილების შედეგად, მხოლოდ ფორმალობად გადაიქცა. კანონის 2017 წლამდე მოქმედი ვერსიით, იმ შემთხვევაში, თუ პრაქტიკოსი მასწავლებელი 3 წლის განმავლობაში[7] გამოცდას ვერ ჩააბარებდა, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება მასთან შრომით ურთიერთობას წყვეტდა. ყოფილ მინისტრ ჯეჯელავას გადაწყვეტილებით, 2017 წელს ეს წესი შეიცვალა - ბარიერი მოიხსნა და პრაქტიკოსი მასწავლებელი შესაბამისი კრედიტქულების ვერ დაგროვების შემთხვევაში, სკოლას არ ტოვებს, თუმცა, ვალდებულია სტატუსის გასაუმჯობესებლად იმუშაოს. მიუხედავად ვალდებულებისა, მისი არ შესრულების შემთხვევაში ასამოქმედებელი რეგულაციები არ არსებობს. ჯეჯელავას განცხადებით: „კვალიფიკაციას დადასტურება და ამაღლება სჭირდება, მაგრამ მე მრცხვენია, გამოვცადო ადამიანი, რომელიც 30 წელია ასწავლის. არ შეიძლება მასწავლებლის გამოცდა - ის გამოსცადა ცხოვრებამ, ათასმა უკუღმართობამ და სირთულემ. ჩვენ შეგვიძლია მას მხოლოდ დავეხმაროთ და ხელი შევუწყოთ“. ცოტა ხნით ადრე, ვიდრე მინისტრი აღნიშნულ გადაწყვეტილებას მიიღებდა, გამოცდაში მონაწილე მასწავლებლების დაახლოებით 80%-მა საგამოცდო მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი ვერ გადალახა.
ცალსახად იმის მტკიცება, რომ გამოცდების დანიშვნა/გაუქმება კარგია ან ცუდი, რთულია. ყველა საგანმანათლებლო რეიტინგის მიხედვით, მსოფლიოში ერთ-ერთი საუკეთესო - ესტონური და ფინური საგანმანათლებლო მოდელები, ამ საკითხს განსხვავებულად უყურებენ. ესტონურ მოდელში საგანმანათლებლო სისტემის თითქმის ყველა ეტაპზე გამოცდებია. ფინური მოდელი კი გამოცდებისგან მაქსიმალურად დაცლილი სისტემაა. იმის თქმა, რომ რომელიმე ეს მოდელი ცალსახად საუკეთესოა, რა თქმა უნდა, არასწორია. ამ ქვეყნებმაც, როდესაც აღნიშნულ სისტემებს ნერგავდნენ, იხელმძღვანელეს არა ერთი უნიკალური მოდელით, არამედ ბევრი წარმატებული რეფორმის კომბინაციით, რომელიც თავის განსხვავებულ გარემოსა და საზოგადოებას მოარგეს. თუმცა, ფინურ მოდელშიც კი, რომელიც, როგორც უკვე აღინიშნა, გამოცდებისგან მაქსიმალურად თავისუფალი სისტემაა, სკოლის გამოსაშვები გამოცდები მაინც ტარდება. გამოსაშვები გამოცდები ტარდება განათლების კუთხით ისეთ წარმატებულ ქვეყნებშიც, როგორიც არის ამერიკის შეერთებული შტატები, გერმანია და ავსტრია. საერთაშორისო საგანმანათლებლო რეიტინგებში (PIRLS; TIMSS; PISA; TEDS-M; TALIS) ეს ქვეყნები ერთ-ერთ მოწინავე პოზიციას იკავებენ.
საატესტატო გამოცდების გაუქმების აუცილებლობის ერთ-ერთ მთავარ არგუმენტად, მინისტრ ბატიაშვილს გამოცდებზე და არა სწავლაზე ორიენტირებული სკოლა მოჰყავს. მისი შეფასებით, ძლიერი და დამოუკიდებელი სკოლა განათლების მიღებაზე უნდა იყოს ორიენტირებული და არა გამოცდებისთვის მომზადებაზე. დღეს კი, მინისტრის პოზიციით, საქართველოს სკოლები გამოცდებზე უფროა კონცენტრირებული, ვიდრე სწავლაზე.
წარმატებული ქვეყნების პრაქტიკა გვიჩვენებს, რომ საატესტატო გამოცდების არსებობა გამოცდებზე ორიენტირებულ სკოლას არ ნიშნავს. სკოლის გამოსაშვები გამოცდები, თავისი არსით, მოსწავლის მხრიდან იმ მინიმალური სტანდარტების დაკმაყოფილებას გულისხმობს, რასაც სკოლა 12 წლის განმავლობაში მას აძლევს. გამოცდები კონკრეტული პროგრამის მიმართ სწორება არ არის, ის მოსწავლის მინიმალურ საგნობრივ ცოდნას და უნარებს განსაზღვრავს, რაც განათლების შემდეგ საფეხურზე გადასასვლელადაა აუცილებელი. თუ საქართველოს სკოლები ამ მიზანს არ ემსახურებიან, მაშინ პრობლემა თავად სკოლებშია და არა გამოცდების არსებობაში.
გამოცდების გაუქმების აუცილებლობაზე საუბრისას, მინისტრი რეპეტიტორების საკითხსაც შეეხო. მისი მოსაზრებით, გამოცდები კერძო მასწავლებლების პრაქტიკას ახალისებს, რაც თავის მხრივ, უთანასწორობას და კორუფციას უწყობს ხელს. კერძო მასწავლებლების მზარდ ტენდენციაზე განათლების სფეროს მკვლევარებიც ხშირად გამოთქვამენ შეშფოთებას, თუმცა, ისინი ყოველთვის აღნიშნავენ, რომ პირველ რიგში, სკოლაში არსებულ იმ პრობლემებს უნდა ვებრძოლოთ, რის გამოც, მოსწავლეები რეპეტიტორებთან მიდიან. დღევანდელი მოცემულობით, რეპეტიტორები ცოდნის იმ ცარიელი სივრცის შევსებას ცდილობენ, რასაც მოსწავლეებს სკოლა უტოვებს.
განათლების თემატიკაზე მომუშავე ექსპერტების ერთი ნაწილის მოსაზრებით, გამოცდების ეროვნული ცენტრი სამართლიანად და გამჭვირვალედ არ მუშაობს. ისინი მიუთითებენ სავარაუდო კორუფციულ სქემებსა და გარიგებებზე, რომლებშიც შესაძლოა ცენტრი იყოს ჩართული და შესაბამისად, უნიფიცირებული გამოცდების გაუქმებას მიესალმებიან. თუმცა, ეს არგუმენტი კრიტიკას ვერ უძლებს. იმ შემთხვევაში თუ შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრი სათანადოდ ვერ ასრულებს მოვალეობას და იკვეთება კორუფციის ნიშნები, განათლების სამინისტრომ თავად ამ ცენტრის მოდიფიცირებაზე, კორუფციის აღმოფხვრასა და გამართულად მუშაობაზე უნდა იზრუნოს. საატესტატო გამოცდების გაუქმებით ცენტრის პრობლემები არ გადაიჭრება, მით უმეტეს, რომ ცენტრს ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩატარების პრეროგატივა მაინც რჩება.
სკოლის გამოსაშვები გამოცდების მომხრეთა არგუმენტით, საატესტატო გამოცდების შედეგები არის ერთადერთი რაოდენობრივი მაჩვენებელი, რომლითაც სახელმწიფოს სასკოლო განათლების შეაფსება შეუძლია. ეს გამოცდები აჩვენებს, თუ როგორ ვითარდება წლიდან-წლამდე სასკოლო განათლება, რომელ საგანში გვაქვს ხარვეზი და რომელ პროგრამაშია სახელმწიფოს შესაბამისი ინტერვენცია საჭირო. გარდა ამისა, გამოცდების გაუქმებით მოსწავლეებს ის მინიმალურ სტიმულიც კი უქრებათ, რაც სასწავლო პროცესში აქტიურად ჩართვისკენ უბიძგებთ. თუ განათლების სამინისტრო, ამ სტიმულს პრობლემად აღიქვამს, ვიდრე არსებულ მექანიზმს უაპელაციოდ გააუქმებს, მანამდე ახალი სტიმულები უნდა შეიმუშაოს. ფაქტია, რომ მივიღეთ გაუქმებული გამოცდები, მაგრამ არ მიგვიღია არანაირი ალტერნატივა მათ ჩასანაცვლებლად.
სასკოლო გამოსაშვები გამოცდების საკითხი საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში არსებული პრობლემების მხოლოდ ერთი კომპონენტია. ნებისმიერ შემთხვევაში, მისი გაუქმება ან არ გაუქმება, თუ სხვა რაიმე რეფორმის მიზნობრიობა, მხოლოდ კვლევებით უნდა იყოს გამყარებული. ბუნებრივია, სამინისტროს ხელმძღვანელობას დიდი როლი აქვს რეფორმების განხორციელებაში, თუმცა საქართველოში ყოველ წელს მინისტრების ცვლას და მათ მიერ დაანონსებულ ახალ რეფორმებს რომ განათლების სფეროში დღემდე ხელშესახები წინსვლა არ მოჰყოლია, სამწუხარო რეალობად რჩება.
[1]სკოლამდელი განათლება, ზოგადი განათლება, უმაღლესი განათლება, პროფესიული განათლება და მეცნიერება
[2] პარლამენტის ახალი რეგლამენტი ითვალისწინებს მინისტრის საათს - საქართველოს მთავრობის ცალკეული წევრების (გარდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრისა) პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სამთავრობო პროგრამის შესრულების შესაბამისი მიმართულების შესახებ მოხსენებით გამოსვლა. მიხეილ ბატიაშვილი მინისტრის სათის ფარგლებში მივიდა პარლამენტში
[3] „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონი, მე-6 მუხლის ა ქვეპუნქტი
[4] საქართველოს კანონის შეცვლა, ახალი ჩანაწერების გაკეთება ან/და გაუქმება ცალსახად საქართველოს პარლამენტის პრეროგატივაა
[5] 2019 წლის 5 აპრილს კანონპროექტი ჩავარდა (54 მომხრე, არცერთი წინააღმდეგი, კვორუმი 63). უმრავლესობის დეპუტატებმა განაცხადეს, რომ კანონპროექტი ტექნიკური ხარვეზის მიზეზით ჩავარდა, კერძოდ, ცუდი აკუსტიკის გამო, მათ არ ესმოდათ ხმა და ვერ მიხვდნენ თუ რომელ კანონპროექტს იღებდნენ. 8 აპრილს კანონპროექტს თავიდან ეყარა კენჭი და დამტკიცდა (80 მომხრე დეპუტატი, 8 წინააღმდეგი)
[6] 2005 წელი - ერთიანი ეროვნული გამოცდები, 2009 წელი - საერთო სამაგისტრო გამოცდები, 2009 წელი - მასწავლებელთა სასერტიფიკატო გამოცდები, 2010 წელი - სკოლის გამოსაშვები გამოცდები

In 2004-2019, a total of 11 Ministers of Education were replaced in Georgia which means that there was a new minister on average every year. None of the ministers occupied their position for longer than three years and a few of them only stayed in office for a couple of months. Upon their appointment, each minister announced a new wave of reforms in Georgia’s education system and started to carry out their functions in line with their new and their own vision.
The new Minister of Education, Mikheil Batiashvili, has not been an exception in this regard. On 12 July 2018, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, nominated Mr Batiashvili’s candidacy for the position of the Minister of Education. On the same day, Mr Batiashvili stated: “One of the main directions will be fundamental changes and the implementation of reforms at all five stages of education[1] which would give us a new system based on innovations and technology.” Of note is that the vision of one of his predecessors, Aleksandre Jejelava, was also based on the development and introduction of technologies. Upon his appointment to the position of Minister of Education, Mr Jejelava stated: “We will try to make an emphasis on the usage of technology – this will be our main direction.” However, Aleksandre Jejelava never presented any project oriented at the development and introduction of technologies.
On 7 February 2019, Mikheil Batiashvili appeared[2] in the Parliament of Georgia and spoke about potential changes in the education system. The Minister stated that the reforms he announced differ from the reforms of his predecessors by their systemic and complex approaches. In particular, Mr Batiashvili claimed: “This is a reform of an entire system, a systemic change which encompasses all directions and concerns pre-school education, schools, vocational education, higher education and science.” Despite this statement, he is not the only minister who announced a wave of systemic and complex reforms. In the 2014 strategy of the Government of Georgia, entitled Georgia 2020, there are similar visions in regard to education. The same systemic reforms were announced in the 2016 Strategy of the Government of Georgia, entitled Freedom, Rapid Development and Welfare. The idea of reforming the education system, which is given in this strategy, implies the transformation of the current education system into a more efficient, result-oriented, competitive and equally accessible system. Mr Batiashvili’s vision implies the same and, therefore, is nothing new for the public.
The novelty, which was presented by Minister Batiashvili, is an initiative to abolish the school graduation exams. On 6 February 2019, the Minister had a concluding presentation for the public about a complex reform of the education system. In accordance with his presentation, school graduation exams have been abolished. Prior to the presentation, Mr Batiashvili started talking about the abolition of school graduation exams although he planned this for 11th graders only whilst 12th graders would have to wait until 2020 to have their school graduation exams abolished.
In a few days after the announcement of this decision and after 12th graders from several schools protested this “unequal treatment,” the Prime Minister, Mamuka Bakhtadze, held a special briefing and announced that 12th graders would also not have to pass the 2019 school graduation exams as per his decision. In particular, Mr Bakhtadze stated: “I made a decision to abolish school graduation exams in this same year for both 11th and 12th graders.” The Prime Minister and the Minister of Education were extremely confident when speaking about the abolition of these exams as if their decisions alone were enough to make this happen. We contacted the hotline operators at the National Assessment and Examination Centre and asked whether or not school graduation exams had been abolished. We were told that the exams had indeed been abolished based on the Minister’s decree. We also inquired how it was possible to abolish a law only by a Minister’s decree but they did not have an answer. For nearly two months, the public has been misled about the abolition of the exams. Unfortunately, representatives of the Ministry of Education themselves were one of the facilitators for circulating this inaccurate information. The mandatory nature of school graduation exams was determined by the Law of Georgia on General Education[3] and, therefore, only the Parliament of Georgia is authorised to amend it.[4] In fact, the law was actually amended on 8 April 2019 when the Parliament of Georgia voted in favour of the abolition of school graduation exams.[5]
Since 2012, the new Government of Georgia has fundamentally altered its approach in regard to exams in the education system. Whilst the previous government gradually started to introduce exams,[6] the new government opted for the policy of the gradual abolition or/and leaving the exams only for the sake of formality.
In this cycle of abolishing exams or leaving them for the sake of formality, the first one was the teacher certification exams. In particular, after amending the law, it became a mere formality. In accordance with this version of the law which was in force prior to 2017, if a practitioner teacher failed to pass an exam in the course of three years,[7] the secondary education institution cancelled its labour contract with him. As per the decision of the former Minister of Education, Aleksandre Jejelava, that rule was changed in 2017 – the threshold was abolished and the practitioner teacher, if he failed to get enough credit points, no longer had to leave the school but there was an obligation to work for a status upgrade. Despite this, however, there are no regulations which can be applied if a teacher fails to respect this obligation. As stated by Mr Jejelava: “Qualification needs to be recognised and improved but I am ashamed to test a person who has been teaching for 30 years. Teachers should not be tested – they were tested by life and a myriad of vicissitudes and difficulties. We can only help them and lend a helping hand.” Prior to the then Minister Jejelava’s decision, nearly 80% of teachers who took the exam failed to surpass the minimum threshold of competence.
It is difficult to argue without reservation whether or not the introduction/abolition of exams is good or bad. Finnish and Estonian education models, which are recognised as one of the best by all education rankings, have different approaches to this issue. There are exams at almost any stage in the Estonian model of the education system whilst the Finnish model is relatively free from exams. It is obviously incorrect to assert that one of these models is better than the other. These countries, whilst implementing their own systems, took guidance not from one unique model but from a combination of many successful reforms and tailored them to their different environments and publics. However, even in the Finnish model, which as mentioned previously is relatively free from exams, school graduation exams are still in place. School graduation exams are held in successful countries in terms of education such as the USA, Germany and Austria. These countries are also in top positions in international education rankings (PIRLS, TIMSS, PISA, TEDS-M and TALIS).
One of the main arguments for Mikheil Batiashvili’s decision to abolish school education exams is because schools are oriented on exams instead of on learning. The Minister believes that a strong and independent school should be oriented on acquiring knowledge instead of being focused on the preparation for exams. He believes that Georgian schools today are more concentrated on exams rather than on learning.
The practise of successful countries demonstrates that the existence of school graduation exams does not mean having an exam-oriented school. School graduation exams, in their essence, imply that a student has to meet the minimum standards which a school gives him for the 12 years of study. School graduation exams are not meant to be focused on a specific programme. Instead, they measure a student’s minimum specialised knowledge and skills which are necessary to move to the next stage. If Georgian schools do not serve this purpose, then the problems are within the schools and not because of the existence of exams.
The Minister of Education, whilst speaking about the necessity to abolish the exams, also touched upon the issue of private tutors. As stated by the Minister, exams encourage the practise of private tutors which in turn breeds inequality and corruption. Researchers in the education field also quite frequently voice their concerns in regard to the rising trend of private tutors. Although, these researchers always note that at first we have to deal with the problems at schools – problems which push students to hire a private tutor. Currently, private tutors seek to fill the knowledge gap which students have from school.
Some experts working in the education field believe that the National Assessment and Examination Centre does not work fairly and transparently. They indicate a possible corruption scheme and deals where the Centre could be potentially involved and, therefore, they welcome the abolition of the unified exams. However, this argument warrants severe criticism. If the National Assessment and Examination Centre does not carry out its functions properly and there are signs of corruption, the Minister of Education has to make efforts to modify the Centre, eradicate corruption and ensure the Centre’s proper functioning. Abolition of school graduation exams will not solve the Centre’s problems. Furthermore, the Centre will still retain the responsibility to hold the unified national exams.
Proponents of keeping school graduation exams argue that the results of these exams are the only quantitative indicators which the government can use to evaluate school education. These exams show how school education evolves from year to year, which school subject shows deficiencies and where relevant state intervention is needed. In addition, the abolition of school graduation exams will drain this minimum incentive among students which pushes them toward their active involvement in the learning process. If the Ministry of Education believes incentive to be a problem, then before the outright abolition of the existing mechanism it has to come up with new incentives. It is a fact that school graduation exams have been abolished but there is no alternative for their replacement.
The issue of school graduation exams is only one component of the problems in the Georgian education system. In any case, abolishing or keeping the exams, as well as the purpose of any other reform, should be based on research evidence. Naturally, the leadership of the Ministry of Education plays a big role in implementing the reforms but the unfortunate reality is that replacing ministers every year and the reforms announced by the new ministers have not yet brought any tangible progress to the field of education.
[1] Pre-school education, secondary education, higher education, vocational education and science.
[2] New regulations in the Parliament of Georgia envision a Minister’s Hour. This means that members of the Government of Georgia (except the Prime Minister) deliver reports at the plenary session about the execution of a respective component of the government programme. Mikheil Batiashvili appeared in the Parliament of Georgia at Minister’s Hour.
[3] Law of Georgia on General Education – Article 6, subsection A.
[4] Amending a law, inserting new passages or/and abolishing them is strictly a competence of the Parliament of Georgia.
[5] On 5 April 2019, the draft law failed (54 in favour, none against, quorum 63). Parliamentary Majority MPs stated that the draft law had failed due to technical errors. In particular, because of bad acoustics, they could not hear and were not able to tell which draft law was submitted for voting. On 8 April 2019, draft law was submitted for voting again and it was adopted (80 MPs in favour, eight MPs against).
[6] Unified national exams in 2005, unified master’s exams in 2009, teacher certification exams in 2009 and school graduation exams in 2010.