საერთაშორისო ორგანიზაციამ „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“, 2019 წლის ინდექსი გამოაქვეყნა, რომელიც მედიის თავისუფლების დონეს იკვლევს და 2018 წლის მდგომარეობას ასახავს. მედიის თავისუფლების ინდექსის დასადგენად, კვლევაში შვიდი კრიტერიუმი გამოიყენება. ესენია: პლურალიზმი, მედიის დამოუკიდებლობა, გარემო და თვითცენზურა, საკანონმდებლო ჩარჩო, გამჭვირვალობა, ინფრასტრუქტურა და შევიწროება. ქვეყნები ფასდებიან შკალაზე 0-დან 100-მდე, სადაც 0 საუკეთესო მაჩვენებელია, ხოლო 100 - ყველაზე ცუდი.
2019 წლის კვლევაში საქართველო 28.98 ქულით არის შეფასებული და მსოფლიოს 180 ქვეყანას შორის, მე-60 ადგილს იკავებს. 2018 წლის კვლევასთან შედარებით, რანჟირებაში გაუმჯობესებული ადგილის მიუხედავად (რაც სხვა ქვეყნების მდგომარეობის გაუარესების ხარჯზე მოხდა), ქულებში გამოხატული შეფასება გაუარესებულია - 2018 წლის კვლევაში, საქართველო 27.34 ქულით 61-ე ადგილს იკავებდა. ამასთან აღსანიშნავია, რომ 2015 წლიდან მოყოლებული, საქართველოს ინდექსი 28 ქულაზე მეტი არ ყოფილა. შესაბამისად, 2019 წლის კვლევაში საქართველოსათვის მინიჭებული ინდექსი, ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში მიღებულ ქულებთან შედარებით, საგრძნობლად გაუარესებულია.
ცხრილი 1: მედიის თავისუფლების ინდექსი საქართველოში „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს“ მიხედვით, 2012-2019 წლები
ინდექსი
38
30.09
29.78
27.70
27.96
27.76
27.34
28.98
ადგილი
84
69
64
61
წყარო: Reporters Without Borders
კვლევაში ნათქვამია, რომ საქართველოში მედია გარემო პლურალისტური, თუმცა ჯერ კიდევ საკმაოდ პოლარიზებულია. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო წლების განმავლობაში გატარებულმა რეფორმებმა მედიის მფლობელობასთან დაკავშირებული გამჭვირვალობა უზრუნველყო, მედიის მფლობელები ჯერ კიდევ ერევიან სარედაქციო პოლიტიკაში და წყვეტენ გასაშუქებელ კონტენტს. კვლევის თანახმად, ქვეყანაში არსებულ მედიაგარემოზე დიდი გავლენა ექნება მთავარი ოპოზიციური ტელეკომპანიის, რუსთავი 2-ის, მფლობელობასთან დაკავშირებული მიმდინარე დავის გადაწყვეტასა და შედეგს. გარდა ამისა, ყურადღება მახვილდება 2017 წელს თბილისიდან გატაცებული აზერბაიჯანელი დისიდენტი ჟურნალისტის, აფგან მუხთარლის, საქმეზე, რომელთან დაკავშირებული საბოლოო და სანდო შედეგებიც ცნობილი ჯერ არ არის.
რაც შეეხება რეგიონულ ანალიზს, კვლევაში ნათქვამია, რომ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში თურქეთი და რუსეთის ფედერაცია რეპრესიის პიონერებად რჩებიან. ასევე, ყურადღება გამახვილებულია ტაჯიკეთში, ყაზახეთში, აზერბაიჯანსა და თურქმენეთში არსებულ გარემოზე, სადაც საზოგადოებრივი აზრის კონტროლის მიზნით ინტერნეტზე წვდომაც ფერხდება. მეორე მხრივ, მდგომარეობა გაუმჯობესდა უზბეკეთში, რომელიც მედიის თავისუფლების რუკაზე „ძალიან ცუდი“ მდგომარეობის ქვეყნების რიცხვს აღარ განეკუთვნება და რანჟირებაში 5 ადგილით დაწინაურდა. 2016 წელს დიქტატორ ისლამ ქარიმოვის გარდაცვალების შემდეგ, ქვეყანაში დაიწყო დაკავებული ჟურნალისტების ციხიდან გათავისუფლება. მედიასაშუალებებმა კი, თანდათან განაახლეს სენსიტიური თემების გაშუქება. გარდა უზბეკეთისა, რეგიონში მედიის თავისუფლების მხრივ მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა სომხეთსა (რაჟირებაში 19 ადგილით დაწინაურდა) და ყირგიზეთშიც (რანჟირებაში დაწინაურდა 15 ადგილით). სომხეთის შემთხვევაში, მედიაზე მთავრობის ზეწოლა და გავლენა „ხავერდოვანი რევოლუციის“ შედეგად შემცირდა. თუმცა, მედიაგარემო გაუარესდა უკრაინასა და მოლდოვაში, სადაც არჩევნების ფონზე გამწვავდა პოლარიზაცია. ამან კი, დააზიანა მედიაკლიმატი და მედიასაშუალებებზე ოლიგარქების გავლენა გაზარდა. სწორედ აღნიშნულმა დაძაბულობამ გამოიწვია ინდექსში ამ ორი ქვეყნის ადგილის გაუარესება. ამრიგად, ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის 53 ქვეყანას შორის, საქართველო 29-ე ადგილს იკავებს და მას რეგიონულ რანჟირებაში, 30-ე ადგილით, თუმცა იმავე ინდექსით (28.98 ქულა) სომხეთი მოჰყვება.

The international organisation, Reporters Without Borders, published its 2019 index which studies the level of media freedom and reflects the situation in 2018. In order to measure the media freedom index, there are seven criteria used in the report as follows:  pluralism, media independence, media environment and self-censorship, legislative environment, transparency and infrastructure. Countries are assessed on a scale from 0 to 100 where 0 is the best result whilst 100 is the worst.
In the 2019 research, Georgia received 28.98 points and is ranked 60th of the world’s 180 countries. As compared to the 2018 research, in spite of an improved position in the ranking (which happened at the expense of a worsened performance for other countries), Georgia’s results in the points worsened – in the 2018 report, Georgia was ranked 61st with 27.34 points. Of additional note is that since 2015, Georgia’s points have never been higher than 28. Therefore, in the 2019 research, Georgia’s index, as compared to the points awarded in the past four years, have significantly worsened.
Table 1:  Media Freedom Index in Georgia in Accordance with Reporters Without Borders in 2012-2019
Index
38
30.09
29.78
27.70
27.96
27.76
27.34
28.98
Position
105
84
69
64
61
The report says that Georgia’s media environment is pluralistic although with a still high degree of polarisation. Even though the reforms implemented in the last years provided transparency in regard to media ownership, media owners still interfere in editorial policy and make decisions on content to cover. In accordance with the report, the settlement and the result of the ongoing dispute about the country’s main opposition Rustavi 2 TV’s ownership will have a substantial impact upon the media environment in the country. In addition, the report highlights the case of the Azerbaijani dissident journalist, Afghan Mukhtarli, who was kidnapped from Tbilisi in 2017. The final and reliable results of the investigation on this case is not yet known.
In regard to a regional analysis, the report claims that Turkey and the Russian Federation remain as pioneers of repression in the Eastern Europe and Central Asia region. The report also highlights environments in Tajikistan, Kazakhstan, Azerbaijan and Turkmenistan where internet access is impeded to the aim of controlling public opinion. On the other hand, the situation improved in Uzbekistan which is no longer on the list of “Very Bad” countries on the media freedom map and was promoted by five positions in the ranking. In 2016, after the death of dictator, Islam Karimov, detained journalists started to be released whilst media outlets gradually resumed coverage of sensitive topics. After Uzbekistan, the situation in terms of media freedom significantly improved in Armenia (the country was promoted by 19 positions in the ranking) and in Kyrgyzstan (the country was promoted by 15 positions in the ranking). In the case of Armenia, the government’s pressure on the media decreased as a result of the Velvet Revolution. However, the media environment worsened in Ukraine and Moldova with increasingly bitter polarisation in light of elections. This in turn harmed the media climate and increased the influence of oligarchs over media outlets. These tensions stipulated the worsening positions of these two countries in the media freedom index. Therefore, of the 53 countries of the Europe and Central Asia region, Georgia occupies the 29th position and in the regional ranking is followed by Armenia in 30th place although with the same index (28.98 points).