რეზიუმე: „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს გამამართლებელი განაჩენების მართლაც ძალიან დაბალი მაჩვენებელი იყო (იგულისხმება პროცენტული მაჩვენებელი). მდგომარეობის გამოსწორება 2011 წლიდან დაიწყო და შეიძლება ითქვას, რომ 2012 წელი სტატისტიკური მონაცემების მხრივ საკმაოდ ეფექტური იყო. აღსანიშნავია, რომ გამამართლებელი განაჩენის მაჩვენებლის ზრდის ტენდენცია „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდშიც შენარჩუნდა.
შესაბამისად, ბიძინა ივანიშვილის განცხადების კონტექსტი სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა, მის მიერ დასახლებული კონკრეტული ფაქტობრივი მონაცემების აბსოლუტურ სიზუსტესთან დაკავშირებით, იმავეს თქმა რთულია. 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა მხოლოდ 4-ჯერ გაიზარდა და არა 6-ჯერ. 6 წლიანი პერიოდების შედარებისას (იგულისხმება 2007-2012 და 2013-2016 წლები), აბსოლუტური მაჩვენებელი 4.8-ჯერ არის გაზრდილი, ხოლო 6 წლიანი პერიოდების საშუალო მაჩვენებლების შედარებისას, აღნიშნული რიცხვი მართლაც 6-ჯერ გაიზარდა.
რაც შეეხება ფარდობით მაჩვენებელს, 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს არსებით განხილულ საქმეებში გამამართლებელი განაჩენების პროცენტული წილი არ შეცვლილა. 6 წლიანი პერიოდის საშუალო მაჩვენებელი (2007-2012 წლებში ის 1.91-ს, ხოლო 2012-2018 წლებში - 4.41-ს შეადგენდა) - 2.3-ჯერ გაიზარდა. ასევე, 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს განაჩენით გამოტანილ საქმეებში გამამართლებელი განაჩენების წილი 2.8-ჯერ გაიზარდა. ხოლო, 6 წლიანი პერიოდის საშუალო მაჩვენებელი 5-ჯერ არის გაზრდილი.
მიმდინარე წლის 9 აპრილს, გადაცემაში „პირისპირ“, პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ სასამართლო ხელისუფლების გაჯანსაღებაზე ისაუბრა. „2012 წლის შემდეგ, 6-ჯერ გაიზარდა გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა“ - განაცხადა (38-ე წთ) ბიძინა ივანიშვილმა.
განცხადებაში, რომელიც გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობის ექვსჯერ გაზრდას გვაუწყებს, არ არის დაზუსტებული, კონკრეტულად რომელი პერიოდის მონაცემებია შედარებული. ერთი შეხედვით, ჩნდება განცდა, რომ მის მიერ წარმოდგენილი მონაცემები „ტალღებად“ ცნობილი რეფორმების შეჯამებას წარმოადგენს და შესაბამისად, სასამართლოს სისტემაში დღეს არსებულ მდგომარეობას (უახლოეს მონაცემებს) ასახავს.
თუმცა, ფაქტ-მეტრის დაკვირვებით, აღნიშნული განცხადება (ისევე, როგორც სხვა მაჩვენებლებთან დაკავშირებული განცხადებები) იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2013 ივნისი - 2017 მაისი საქმიანობის ანგარიშში წარმოდგენილ მონაცემებს ეყრდნობა და შესადარებლად ერთი მხრივ, 2008-2011 წლებისა და მეორე მხრივ, 2013-2016 წლების 4 წლიანი პერიოდებია აღებული.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ანაგრიში რამდენიმე მიზეზის გამო შეიძლება არავალიდურ წყაროდ მივიჩნიოთ:
1. ანგარიშის თანახმად, 2013-2016 წლებში, წინა წლებთან შედარებით (ამ შემთხვევაში შესადარებლად გამოყენებულია 2008-2011 წლები), 82%-ით გაიზარდა გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა. კერძოდ, მოყვანილია რიცხვები: 2013-2016 წლებში -112, ხოლო 2008-2011 წლებში - 643. თუკი 112-სა და 643 გამამართლებელ განაჩენს შორის პროცენტულ ზრდას დავაკვირდებით, ვნახავთ, რომ გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა არა 82%-ით, არამედ 474%-ით გაიზარდა. აღნიშნული საკმაოდ უხეშ არითმეტიკულ შეცდომას წარმოადგენს, რაც (სხვა, ასევე მრავალი უხეში შეცდომის გათვალისწინებით) ანგარიშის სანდოობასა და ხარისხზე სერიოზულ კითხვის ნიშნებს აჩენს. შეგახსენებთ, რომ მსგავსი შეცდომა (სავარაუდოდ, ამავე ანგარიშზე დაყრდნობით) იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმაც გაიმეორა.
2. ანგარიშში, ერთი მხრივ წარმოდგენილია 2013-2016 წლების მონაცემები, რომლებიც შედარებულია არა 2009-2012 წლების 4 წლიან პერიოდს, არამედ 2008-2011 წლებს. ანგარიშში არ არის დასაბუთებული საანგარიშო პერიოდის შერჩევის მიზეზები, კერძოდ რამ განაპირობა საანგარიშო პერიოდიდან სწორედ 2012 წლის მონაცემების გამორიცხვა. განმარტება კიდევ უფრო აუცილებელია იმის გათვალისწინებით, რომ 2012 წელს „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის განმავლობაში გამამართლებელი განაჩენების ყველაზე დიდი რაოდენობა დაფიქსირდა. კერძოდ, 2012 წელს, პირველი ინსტანციის სასამართლოებმა გამამართლებელი განაჩენი 117 პირის მიმართ გამოიტანეს. აღსანიშნავია, რომ ეს მაჩვენებელი საბჭოს მიერ შერჩეულ ოთხწლიან პერიოდში (სულ 112 პირის მიმართ) დაფიქსირებულ მაჩვენებელსაც კი აღემატება. შესაბამისად, საბჭოს მიერ პერიოდების შერჩევა აჩენს სურათის კიდევ უფრო დამძიმების მცდელობის განცდას. თუკი, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო შესადარებელ პერიოდად 2009-2012 წლებს აიღებდა, მაშინ მივიღებდით, რომ გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა არა 6-ჯერ, არამედ 3.2-ჯერ გაიზარდა.
3. ამასთან, ანგარიშის ხარვეზად შეგვიძლია მივიჩნიოთ აბსოლუტური (რიცხვობრივი) და არა ფარდობითი მონაცემების (პროცენტული წილი) წარმოდგენა. კერძოდ, ანგარიშში საუბარია მხოლოდ იმ პირთა რაოდენობაზე, რომელთა შემთხვევაშიც გამამართლებელი განაჩენი დადგა, ისე რომ ყურადღება არ არის გამახვილებული თუ ზოგადად, აღნიშნულ პერიოდში, რამდენი პირის მიმართ გამოიტანა სასამართლომ განაჩენი, მათგან რამდენი იყო გამამართლებელი განაჩენების წილი და სხვა ობიექტური გარემოებები.
აღსანიშნავია, რომ მოქალაქეები არ არიან ვალდებულები გადაამოწმონ თუ რას გულისხმობდა ან რას ეყრდნობოდა განმცხადებელი, ამასთან, ვერც დაუშვებენ რომ შესაძლოა 2019 წლის აპრილში გაკეთებული განცხადება, მხოლოდ 2016 წლის ჩათვლით არსებულ მდგომარეობას ასახავდეს. აქედან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრი მიიჩნევს, რომ ბიძინა ივანიშვილის განცხადება, გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობის ზრდის შესახებ, უნდა გადამოწმდეს უახლესი მონაცემების გათვალისწინებით. ამასთან, მიგვაჩნია, რომ არასწორია მხოლოდ აბსოლუტურ მაჩვენებლებზე აპელირება და სურათის უკეთ დასანახად აუცილებელია ფარდობითი მაჩვენებლის განსაზღვრაც.
აბსოლუტური მაჩვენებელი (იმ პირთა რაოდენობა რომელთა სასარგებლოდაც გამამართლებელი განაჩენი დადგა)
„საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი“ არსებითი განხილვითა და არსებითი განხილვის გარეშე გამოტანილ განაჩენებს იცნობს. ამ უკანასკნელში, საპროცესო შეთანხმება იგულისხმება, რომლის დროსაც, ბრალდებული აღიარებს დანაშაულს და უთანხმდება პროკურორს სასჯელზე, ბრალდების შემსუბუქებაზე ან ნაწილობრივ მოხსნაზე.
რაც შეეხება არსებითი განხილვით გამოტანილ განაჩენებს, ის სამი სახის არსებობს: გამამართლებელი, გამამტყუნებელი და ნაწილობრივ გამამართლებელი (მ. 268). შესაბამისად, როდესაც ერთი სახის განაჩენზე ვსაუბრობთ, მნიშვნელოვანია სხვა დანარჩენების გათვალისწინებაც.
„ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს გამამართლებელი განაჩენების მართლაც ძალიან დაბალი მაჩვენებელი იყო. აღნიშნულმა მაჩვენებელმა ზრდა 2011 წლიდან დაიწყო და 2012 წელს წინა ხელისუფლების მაქსიმუმი - 117 გამამართლებელი განაჩენი, დაფიქსირდა. გამამართლებელი განაჩენების პარალელურად, 2008 წლიდან საგრძნობლად დაიწყო შემცირება გამამტყუნებელი განაჩენების რაოდენობამ. კერძოდ, თუკი 2008 წელს 9 027 პირის მიმართ დადგა გამამტყუნებელი განაჩენი, 2012 წლისთვის მისი რაოდენობა 7 829 ერთეულით შემცირდა და 2012 წელს გამამტყუნებელი განაჩენების ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა - 1 198 (აღნიშნული მაჩვენებელი ყველაზე დაბალია როგორცნაციონალური მოძრაობის, ასევექართული ოცნებისმმართველობის პერიოდშიც). რაც შეეხება ნაწილობრივ გამამართლებელ განაჩენებს, 2008 წლიდან 2013 წლამდე მათ კლების ტენდენცია ახასიათებდა.
გრაფიკი 1: 2008-2018 წლებში პირველი ინსტანციის მიერ არსებითი განხილვით გამოტანილი განაჩენები
თუ გვსურს დავადგინოთ წინა ხელისუფლებასთან შედარებით, „ქართული ოცნების“ პირობებში კონკრეტულად რამდენჯერ გაიზარდა იმ პირთა რაოდენობა, რომელთა სასარგებლოდაც გამამართლებელი განაჩენი დადგა, შესადარებლად უნდა ავიღოთ ან კონკრეტული წლები, ან გარკვეული პერიოდები. თუკი, კონკრეტულ წლებს ავირჩევთ, მაშინ ლოგიკურია წინა ხელისუფლების მმართველობის ბოლო წელი, „ქართული ოცნების“ მმართველობის ბოლო წელს შევადაროთ, ანუ 2012 და 2018 წლების მონაცემები. მართალია, 2012 წელი „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის არასრული წელია, თუმცა აღნიშნულ მაჩვენებელთან მიმართებით, ეს წელი, სწორედ წინა ხელისუფლებას უნდა მივაწეროთ, რადგან შეუძლებელია ორ თვეში ისეთი რადიკალური ცვლილებების განხორციელება რომელსაც, შესაძლოა, მნიშვნელოვნად შეეცვალა სურათი. ამასთან, მართალია მასშტაბური ამნისტია სწორედ 2012 წლის დეკემბერში განხორციელდა, თუმცა მისი შედეგები 2013 წელს დადგა და არა 2012-ში. 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა მხოლოდ 4-ჯერ გაიზარდა.
რაც შეეხება ზოგადად პერიოდს, თუკი „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის 6 წლიან პერიოდს ავიღებთ, მაშინ ის „ნაციონალური მოძრაობის“ 6 წლიან პერიოდს უნდა შედარდეს. კერძოდ, 2013-2018 წლების მონაცემები (1 355 ერთეული), 2007-2012 წლის პერიოდის მონაცემებს (279 გამამართლებელი განაჩენი). აღნიშნული პერიოდების შედარებით, ვადგენთ, რომ გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობა 4.8-ჯერ გაიზარდა.
ამასთან, თუკი „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის 6 წლიანი პერიოდის საშუალო მაჩვენებელს (40 გამამართლებელი განაჩენი), „ქართული ოცნების“ 6 წლიანი მმართველობის საშუალო მაჩვენებელს (226 განაჩენი) შევადარებთ, ვნახავთ, რომ აღნიშნული მაჩვენებელი (საშუალო) მართლაც 6-ჯერ არის გაზრდილი.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში (2014-2018) გამამართლებელი და ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენების ზრდის პარალელურად, წინა წლებთან შედარებით (2010-2012 წლები), გაზრდილია გამამტყუნებელი განაჩენების რაოდენობა. კერძოდ, თუკი 2012 წელს გამამტყუნებელი განაჩენი 1 198 პირის მიმართ დადგა, 2018 წელს აღნიშნული რიცხვი 4 924-მდე გაიზარდა.
ფარდობითი მაჩვენებელი
როდესაც გამამართლებელი განაჩენების ფარდობით მაჩვენებელზე ვსაუბრობთ, ვგულისხმობთ მის წილს, იმ შედარებით უფრო ფართო მაჩვენებლებში, რომლის შემადგენელ ნაწილსაც გამამართლებელი განაჩენი წარმოადგენს. ეს შედარებით ფართო მაჩვენებელი შეიძლება იყოს: 1. არსებითად განხილული საქმეები - რომელშიც შედის არსებითი განხილვის შედეგად გამოტანილი განაჩენების რიცხვი (გამამართლებელი, გამამტყუნებელი, ნაწილობრივ გამამართლებელი განაჩენები) და შეწყვეტილი საქმეები; 2. განაჩენის დადგომით დასრულებული საქმეები - იგულისხმება როგორც არსებითი განხილვის შედეგად გამოტანილი განაჩენები (გამამართლებელი, გამამტყუნებელი და ნაწილობრივ გამამართლებელი), ასევე არსებითი განხილვის გარეშე გამოტანილი განაჩენი - საპროცესო შეთანხმება; 3. სასამართლოს მიერ განხილული საქმეები - რომელშიც თავის მხრივ შედის: განაჩენის დადგომით დასრულებული საქმეები + შეწყვეტილი საქმეები + პროკურატურისთვის დაბრუნებული საქმეები (საპროცესო შეთანხმების დამტკიცებაზე უარი).
ვინაიდან, მოცემულ შემთხვევაში ჩვენი მიზანი სასამართლოს მიუკერძოებლობისა და დამოუკიდებლობის ხარისხის გაზომვაა, შესაძლოა უფრო გამართლებული არსებითად განხილული საქმეებიდან გამამართლებელი განაჩენების წილის დადგენა იყოს, რადგან არსებითი განხილვის დროს, სასამართლოს როლი განსაკუთრებით დიდია. კერძოდ, სასამართლო ისმენს მხარეთა პოზიციებს, აფასებს წარდგენილ მტკიცებულებებს და საქმის ყოველმხრივი განხილვის შედეგად, იღებს გადაწყვეტილებას ბრალდებულის დამნაშავედ ან უდანაშაულოდ ცნობის შესახებ.
გრაფიკი 2: 2007-2018 წლებში პირველი ინსტანციის სასამართლოების მიერ არსებითად განხილულ საქმეთა რაოდენობა და მათში გამამართლებელი განაჩენების (პირები) პროცენტული წილი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს, არსებით განხილულ საქმეებში გამამართლებელი განაჩენების ფარდობითი მაჩვენებელი არ შეცვლილა. რაც შეეხება 6 წლიანი პერიოდის საშუალო მაჩვენებელს, 2007-2012 წლებში ის 1.91-ს, ხოლო 2012-2018 წლებში - 4.41-ს შეადგენდა, რაც ნიშნავს, რომ „ქართული ოცნების“ პირობებში საშუალო მაჩვენებელი 2.3-ჯერ გაიზარდა.
გრაფიკი 3: 2007-2018 წლებში პირველი ინსტანციის სასამართლოების მიერ განაჩენით გამოტანილ საქმეთა რაოდენობა და მათში გამამართლებელი განაჩენების (პირები) პროცენტული წილი
2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს განაჩენით გამოტანილ საქმეებში გამამართლებელი განაჩენების წილი 2.8-ჯერ გაიზარდა. ხოლო, 6 წლიანი პერიოდის საშუალო მაჩვენებელი კი 5-ჯერ არის გაზრდილი (2007-2017 წლები - 0.28, ხოლო, 2013-2018 წლები - 1.42). დაახლოებით ანალოგიურ სურათს მივიღებთ, თუკი გამამართლებელი განაჩენების რაოდენობას, არა მხოლოდ განაჩენის გამოტანით დასრულებული საქმეებიდან, არამედ ზოგადად, სასამართლოს მიერ განხილული საქმეებიდან დავითვლით.

Resume: Under the United National Movement’s rule, the number of acquittals was indeed very low (referring to the percentage share). The situation started to improve from 2011 and it is possible to say that 2012 was quite effective in terms of statistical data. Of note is that the trend of the growing number of acquittals was also kept under the Georgian Dream’s rule.
Therefore, the context of Bidzina Ivanishvili’s statement does correspond to the truth. However, it is hard to say the same in regard to the absolute accuracy of certain factual data he named. As compared to 2012, the number of acquittals increased only four-fold in 2018 and not six-fold. To compare six-year periods (referring to 2007-2012 and 2013-2018), the absolute figure increased 4.8 times whilst the number of acquittals did indeed increase six-fold if we compare the average figures of the two six-year periods.
In regard to relative figures, the percentage share of acquittals in the total number of cases concluded after their main hearings did not change in 2018 as compared to 2012. The average figure for the six-year period (it was 1.91 in 2007-2012 and 4.41 in 2012-2018) increased 2.3 times. In addition, the share of acquittals in the total number of judgments increased 2.8 times in 2018 as compared to 2012 whist the average figure for the six-year period increased five-fold.
On 9 April 2019, on air on the TV broadcast, Pirispir, Chair of the Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, spoke about the improvements in the judiciary. Mr Ivanishvili stated: “Since 2012, the number of acquittals has increased six-fold” (38th minute).
The statement, which claims that the number of acquittals has increased six-fold, does not specify exactly the periods from which data are taken for comparison. At first glance, there is an impression that Mr Ivanishvili’s figures represent a summary of reforms, known as “waves,” and, therefore, are reflections of the current situation (newest data) in the judiciary.
However, as per FactCheck’s observation, the aforementioned statement (as well as other statements about different indicators) is based on data given in the 2013-2017 Report of the Activities of the High Council of Justice and the periods of comparison are four-year spans: 2008-2011 and 2013-2016, respectively.
The reasons for which we would not consider the High Council of Justice’s report as a valid source are as follows:
1. In accordance with the report, the number of acquittals increased by 82% in 2013-2016 as compared to the previous years (the years 2008-2011 are taken for comparison in this case). In particular, the following figures are provided – 112 acquittals in 2008-2011 and 643 acquittals in 2013-2016. If we take a look at the percentage growth of 112 to 643, we will notice that the number of acquittals actually increased by 474% instead of 82%. This is a grave arithmetic error which (together with plenty of other grave errors) raises a question over the reliability and the quality of the report. FactCheck reminds its readers that the Minister of Justice, Tea Tsulukiani, has also repeated the similar mistake (perhaps, based on the same report).
2. The report, on the one hand, provides data for 2013-2016 which are compared to the 2008-2011 four-year period and not to the 2009-2012 four-year period. The report does not provide a justification for selecting the accounting periods. In particular, it does not specify why it was necessary to exclude the data for 2012 from the accounting period. The explanation is even more warranted given the fact that the highest number of acquittals was registered under the United National Movement’s rule in 2012. For example, first instance courts issued acquittals for 117 persons in 2012. Of note is that this is higher as compared to the figure (112) registered in the four-year period selected by the High Council of Justice. Therefore, the High Council of Justice’s selection of periods gives the impression of a deliberate aggravation of the picture. If the High Council of Justice had taken the years 2009-2012 as the period for comparison, then the number of acquittals would have increased 3.2 times and not six-fold.
3. In addition, presenting absolute (numerical) instead of relative (percentage share) figures can be considered as a shortcoming of the report. In particular, the report only provides the number of individuals who were acquitted whilst not paying attention to the number of individuals who received their court judgment and the ratio of acquittals and other objective circumstances.
Of note is that the public is not obliged to verify what the author of the statement meant or the base upon which he made his statement. In addition, the public cannot assume that the statement made in April 2019 could be referring to the situation including 2016. Therefore, FactCheck believes that Bidzina Ivanishvili’s statement in regard to the increased number of acquittals ought to be verified in light of the latest data. In addition, we also believe that flaunting absolute figures alone is incorrect and it is necessary to determine the relative numbers in order to better see the picture.
Absolute Figure (Amount of Individuals Acquitted)
The Criminal Procedure Code of Georgia recognises the judgments made as a result of the main hearing of a case and without the main hearing. The latter implies a plea bargain which means that the accused admits his crime and makes an agreement with a prosecutor upon the punishment, the alleviation of the charges or upon their partial removal.
In regard to judgments made after a main hearing, they are of three types: acquittal, guilty and partial acquittal (Article 268). Therefore, when we speak about one type of judgment, it is important to take the other into account as well.
Under the United National Movement’s rule, the number of acquittals was indeed very low. This figure has started to increase since 2011 and a maximum number of acquittals for the previous government – 117 – was registered in 2012. Together with the increased number of acquittals, the amount of guilty verdicts started to decrease substantially from 2008. In particular, 9,027 persons were found guilty in 2008 whereas the amount of guilty verdicts dropped by 7,829 in 2012 with the lowest amount of guilty verdicts – 1,198 – registered in this year (this is the lowest figure both under the United National Movement and under the Georgian Dream’s rule). In regard to partial acquittals, they showed a trend of decrease in the period of 2008-2013.
Graph 1: Judgments Made by First Instance Courts after Main Hearing in 2008-2018
If we would like to precisely measure the increase in the number of acquitted individuals under the Georgian Dream as compared to the previous government, we need to take specific years or periods for comparison. If we select a specific year, it will be logical to compare the last year of the previous government’s rule to the last year of the Georgian Dream’s rule; that is, the data for 2012 and 2018. It is true that 2012 is an incomplete year for the United National Movement’s rule but in terms of the aforementioned figures, this year should to be ascribed to the previous government because it is impossible to make radical changes in a period of two months which could significantly alter the picture. Furthermore, even though massive amnesty was declared in December 2012, it brought its results in 2013 and not in 2012. As compared to 2012, the number of acquittals increased only four times.
In regard to a general period, if we take six years of the Georgian Dreams’ rule, then we should compare them to six years of the United National Movement’s term. In particular, the data for 2013-2018 (1,355) need to be compared to the data for 2007-2012 (279 acquittals). As a result of a comparison of these two periods, we find that the number of acquittals increased only 4.8 times.
In addition, if we compare the average figure for six years of the United National Movement’s rule (40 acquittals) and the average figure for six years of the Georgian Dream’s rule (226 acquittals), we will see that this figure (average) has indeed increased six-fold.
Of note is that in the last years (2014-2018) and in light of the increased number of acquittals and partial acquittals, the number of guilty verdicts increased as compared to the previous years (2010-2012). In particular, 1,198 persons were found guilty in 2012 and this figure increased to 4,924 in 2018.
Relative Figure
Whilst speaking about the ratio of acquittals, we refer to their share in larger values. These larger values can be: 1. Main hearing cases which include the number of judgments made after a main hearing (acquittal, guilty, partial acquittal) and cancelled cases, 2. Cases concluded with judgments – refers to both judgments made after the main hearing (acquittal, guilty and partial acquittal) and judgments without a main hearing; that is, a plea bargain and 3. Cases discussed by the court which in turn include: cases concluded with a judgment + cancelled cases + cases given back to the prosecutor (rejection of a plea bargain).
Given the fact that in this case we aim to measure the independence and impartiality of the judiciary, perhaps it is more justified to calculate the acquittals to main hearings ratio because the judiciary plays an especially significant role during the main hearing. In particular, the court hears the positions of the parties, assesses the evidence submitted to the court and makes a judgment on whether or not an accused person is guilty or not guilty following a comprehensive discussion of the case.
Graph 2: Total Number of Cases in Main Hearings at First Instance Courts and Percentage Share of Acquittals (Acquitted Persons) in Those Hearings
As illustrated by the graph, the acquittals in main hearings ratio did not change in 2018 as compared to 2012. In regard to the average figure in the six-year period, it was 1.91 in 2007-2012 and 4.41 in 2012-2018 which means that the average figure increased 2.3 times under the Georgian Dream’s rule.
Graph 3: Total Number of Cases Concluded with Judgment at First Instance Courts and Percentage Share of Acquittals (Acquitted Persons) in Those Judgments
The acquittals to judgments ratio increased 2.8 times in 2018 as compared to 2012 whilst the average figure for the six-year period increased five-fold (0.28 in 2007-2017 and 1.42 in 2013-2018). The picture will be almost the same if we calculate the number of acquittals from the cases discussed in the court and not only from the cases which ended in judgment.