რეზიუმე: ცალკეული წლების მიხედვით, 2013 წლიდან დღემდე, სომხეთი ეკონომიკური ზრდით საქართველოს 3-ჯერ - 2015 (0.3 პუნქტით), 2017 (2.7 პუნქტით) და 2018 (0.5 პუნქტით) წლებში - უსწრებდა. ასევე 3 შემთხვევა იყო, როცა ზრდა უფრო მაღალ ნიშნულზე დაფიქსირდა საქართველოში, ვიდრე სომხეთში - 2013 (0.1% პუნქტით), 2014 (1 პუნქტით) და 2016 (2.6 პუნქტით) წლებში. თუმცა, ჯამში, 2012 წელთან შედარებით, საქართველოს ეკონომიკა 25.7%-ით გაიზარდა, ხოლო სომხეთის შემთხვევაში ზრდა, ოდნავ ნაკლები, 25.1%-ია. შესაბამისად, მეტად სწორი იქნებოდა აღგვენიშნა, რომ საქართველო და სომხეთი მეტნაკლებად თანაბარი ტემპებით ვითარდებიან ეკონომიკურად ან საქართველოს უმნიშვნელოდ უკეთესი შედეგი აქვს. ცალკეულ წლებზე მითითება და ამით იმის მტკიცება, რომ მოცემულ კომპონენტში სომხეთს უკეთესი შედეგი აქვს, ზუსტი არ არის.
2013-2018 წლებში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი მხოლოდ გასულ ორ წელს იყო 5%-თან ახლოს, როცა ეს მაჩვენებელი 4.8% და 4.7%-ს შეადგენდა, აქედან გამომდინარე მართებულია მითითება, რომ „ქართული ოცნების“ პირობებში ეკონომიკურ ზრდას განვითარებადი ქვეყნისთვის ისედაც დაბალი 5%-იანი ზღვრისთვის არ მიუღწევია. ბოლო წლებში სომხეთში მშპ-ს ზრდა 7.5% და 5.2%-ს შეადგენდა. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ 2016 წელს სომხეთის ეკონომიკა პრაქტიკულად არ გაზრდილა (0.2%), რამაც მომდევნო წლებში შედარებით მაღალი ზრდისათვის მეტად ხელსაყრელი საწყისი პირობები ჩამოაყალიბა.
საკომიტეტო მოსმენისას, ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარემ, რომან გოცირიძემ, ეკონომიკურ ზრდაზე ისაუბრა, სადაც საქართველოს მაჩვენებელი სომხეთს შეადარა. მისი თქმით, „2018 წელს სომხეთში მშპ გაიზარდა 5.2%-ით, საქართველოში - 4.7%-ით. 2017 წელს სომხეთში გაიზრდა 7.5%-ით, საქართველოში - 4.8%-ით. 2016 წელს სომხეთში გაიზარდა 0.2%-ით, საქართველოში - 2.8%-ით. 2013 წელს სომხეთში გაიზარდა 3.5%-ით, საქართველოში - 3.4%-ით. 2015 წელს სომხეთში 3%-ით, საქართველოში 2.9%-ით. ორად ორი შემთხვევა იყო საქართველოში მშპ-ს ზრდა სომხეთისაზე მეტი. საქართველოში 6 წლის განმავლობაში არ ყოფილა შემთხვევა, რომ მშპ-ს ზრდა მისულიყო 5%-მდე“.
ცალკეული წლების მიხედვით, 2013 წლიდან დღემდე სომხეთი, ეკონომიკური ზრდით, საქართველოს 3-ჯერ - 2015 (0.3 პუნქტით), 2017 (2.7 პუნქტით) და 2018 (0.5 პუნქტით) წლებში - უსწრებდა, ასევე 3 პერიოდის განმავლობაში იყო ზრდა უფრო მაღალი საქართველოში ვიდრე სომხეთში - 2013 (0.1 პუნქტით), 2014 (1 პუნქტით) და 2016 (2.6 პუნქტით) წლებში. როგორც ცხრილი 1 -დან ჩანს, ბოლო 6 წლის განმავლობაში საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპს 5%-იანი ზღვრისთვის არ გადაუჭარბებია. აქვე აღსანიშნავია, რომ განვითარებადი ქვეყნისთვის 5%-იანი ეკონომიკური ზრდაც საკმარისად დაბალ ნიშნულს წარმოადგენს, შესაბამისად, მითითება ეკონომიკური ზრდის არასაკმარისად მაღალ ტემპზე სამართლიანია. 2013-2018 წლებში ეკონომიკური ყველაზე მაღალი 2017 წელს 4.8% იყო, ხოლო ეს მაჩვენებელი გასულ წელს 4.7%-ს შეადგენდა. ამავე წლებში, სომხეთში ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები 7.5% და 5.2% იყო. 2016 წელს საქართველოში ეკონომიკური ზრდა 2.8%-ს შეადგენდა, ხოლო სომხეთში ამავე წელს ზრდის მაჩვენებელი მხოლოდ 0.2% იყო. 2015 წელს, პირიქით, საქართველოში ზრდის მაჩვენებელი სომხეთში არსებულზე ნაკლებია. 2015 წელს საქართველოს ეკონომიკა 2.9%-ით გაიზარდა, სომხეთის კი - 3.2%-ით. 2013-2014 წლებში, მსგავსად 2016 წლისა, საქართველოს ეკონომიკის ზრდის მაჩვენებლები სომხეთისას აღემატებოდა. კონკრეტულად, 2014 წელს საქართველოში ზრდა 4.6% იყო, სომხეთში კი - 3.6%, 2013 წელს კი საქართველოში 3.4% და სომხეთში 3.3%. ამრიგად, 6 წლის მანძილზე საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ყოველწლიური ზრდის მაჩვენებელი სომხეთში არსებულ იმავე მაჩვენებელს 3 პერიოდის განმავლობაში აღემატებოდა და არა 2-ჯერ.
ცხრილი 1: ეკონომიკური ზრდა (%)
დასახელება  |
2003  |
2004  |
2005  |
11.2  |
5.8  |
9.6  |
9.4  |
12.6  |
2.4  |
-3.7  |
6.2  |
7.2  |
6.4  |
3.4  |
4.6  |
2.9  |
2.8  |
4.8  |
4.7  |
სომხეთი   |
14.0  |
10.5  |
13.9  |
13.2  |
13.7  |
6.9  |
-14.2  |
2.2  |
3.3  |
3.6  |
3.2  |
0.2  |
7.5  |
5.2  |
(EMDEs)  |
6.8  |
8.3  |
7.1  |
8.1  |
7.7  |
4.4  |
-6.0  |
6.6  |
3.7  |
4.0  |
0.6  |
1.5  |
4.1  |
3.1  |
წყარო: GeoStat; ArmStat; IMF; World Bank
აღსანიშნავია, რომ რომან გოცირიძე 6-წლიან პერიოდში საქართველოს ეკონომიკურ ზრდას სომხეთის ამავე მაჩვენებელს ადარებს, თუმცა ამ მიზნით ცალკეული წლების მაჩვენებლებს იყენებს. ჯამში რომელი ეკონომიკა გაიზარდა უფრო სწრაფად (რაც უნდა იყოს მთავარი ინტერესის საგანი) ყურადღების მიღმაა დარჩენილი. ამ მხრივ, 2013-2018 წლებში საქართველოს ეკონომიკა სომხეთის ეკონომიკაზე უფრო მეტად, 25.7%-ით გაიზარდა, რაც სომხეთის შემთხვევაში 25.1%-ია. ასევე, 6-წლიან პერიოდში, მშპ-ს ყოველწლიური ზრდის საშუალო ტემპი საქართველოში 3.9%-ია, ხოლო სომხეთში - 3.8%. შესაბამისად, ბოლო 6 წლის მანძილზე საქართველოს ეკონომიკა უფრო სწრაფად გაიზარდა, ვიდრე სომხეთის. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ ეს მაჩვენებელი არსებითად არ აღემატება სომხეთისას. ამავდროულად სომხეთის შემთხვევაში ზრდის ტემპის გადახრა საშუალოდან მაღალია როგორც ნაკლებობის ასევე მეტობის თვალსაზრისით, საქართველოს შემთხვევაში კი ზრდა შედარებით სტაბილურია და ნაკლები რყევებით ხასიათდება.
ერთი მხრივ, ორივე ქვეყნას მჭიდრო სავაჭრო ურთიერთობა აქვთ. 2013-2018 წლებში საქართველის მთლიან ექსპორტში, ყოველწიურად სომხეთს საშუალოდ 8.7% უჭირავს, ხოლო ამავე პერიოდში საქართველოს მთლიან იმპორტში, სომხეთიდან იმპორტი კი - საშუალოდ 2.9%. ამდენად, სომხეთი საქართველოს ერთ-ერთი ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყანაა და შესაბამისად, სომხეთში არსებულ მაკროეკონომიკურ გარემოს საქართველოს მშპ-ს ზრდაზე პირდაპირ გავლენა აქვს. მეორე მხრივ, ორივე ქვეყნის ეკონომიკური ზრდა დიდწილად რეგიონში არსებული მდგომარეობით არის გამოწვეული. როგორც გრაფიკი 1 -დან ჩანს, ორივე ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი და ევროპის და ცენტრალური აზიის (მაღალი შემოსავლის გარეშე) ზრდის მაჩვენებლის ტენდენციას იზიარებს.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდა (%)
აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ 2017-2018 წლებში სომხეთის ზრდის მაჩვენებელი. აღნიშნულ წლებში ზრდის მაღალი მაჩვენებელზე ერთ მხრივ, გავლენა იქონია რეგიონში ეკონომიკური ზრდის, წინა წელთან შედარებით, მნიშვნელოვანმა გაუმჯობესებამ და მეორე მხრივ, 2016 წელს არსებულმა დაბალმა, 0.2%-იანმა ზრდამ, რამაც მომდევნო პერიოდებში მაღალი ეკონომიკური ზრდისთვის „უკეთესი“ საწყისი პირობები შექმნა. ხოლო, 2016 წელს საქართველოში ზრდამ 2.8% შეადგინა, როცა რეგიონის ზრდა მხოლოდ1.5% იყო. შესაბამისად, 2017-2018 წლები, ზრდის კუთხით, საქართველოში განსხვავებული საწყისი პირობები იყო, ვიდრე სომხეთში.

Resume: Since 2013 up to the present day, Armenia’s economic growth exceeded Georgia’s three times – in 2015 (by 0.3 of a percentage point), in 2017 (by 2.7 percentage points) and in 2018 (by 0.5 of a percentage point). In addition, there were three other cases when Georgia had a higher economic growth as compared to Armenia – in 2013 (by 0.1 of a percentage point), in 2014 (by 1 percentage point) and in 2016 (by 2.6 percentage points). In total, however, Georgia’s economy increased by 25.7% as compared to 2012 whilst Armenia’s growth is slightly lower at 25.1%. Therefore, it would be more appropriate to note that Georgia and Armenia have more or less equal economic growth rates or that Georgia’s performance is marginally better. Referring to data from certain years and using the information to make claims that Armenia has better results in a given component is not accurate.
In 2013-2018, Georgia’s economic growth rate was close to 5% only in 2017 and 2018 at 4.8% and 4.7%, respectively. Taking this into consideration, it is appropriate to point out that under the Georgian Dream’s rule, Georgia’s economic growth has never reached the 5% threshold which itself is low for a developing country. In the last two years, Armenia’s GDP growth was 7.5% in 2017 and 5.2% in 2018. However, of additional note is that Armenia’s economy practically did not increase (0.2%) in 2016 which provided favourable starting conditions for a relatively high economic growth in the next year.
United National Movement faction Chair, Roman Gotsiridze, during a committee hearing, spoke about economic growth and compared Georgia’s performance to that of Armenia’s. As stated by Mr Gotsiridze: “In 2018, Armenia’s GDP increased by 5.2% and Georgia’s increased by 4.7%. In 2017, Armenia’s economy increased by 7.5% and Georgia’s economy increased by 4.8%. In 2016, Armenia’s GDP increased by 3.5% and Georgia’s GDP increased by 3.4%. In 2015, Armenia had a 3% economic growth rate whilst Georgia had 2.9%.  Only twice did Georgia’s GDP growth exceed that of Armenia’s. In the last six years, there was not a single instance in Georgia when the GDP growth reached 5%.”
Since 2013 up to the present day, Armenia’s economic growth exceeded Georgia’s three times – in 2015 (by 0.3 of a percentage point), in 2017 (by 2.7 percentage points) and in 2018 (by 0.5 of a percentage point). Similarly, there were three periods when Georgia had higher economic growth as compared to Armenia – in 2013 (by 0.1 of a percentage point), in 2014 (by 1 percentage point) and in 2016 (by 2.6 percentage points). As illustrated by Table 1, Georgia’s economic growth rate did not exceed the 5% threshold in the last six years. Of further note is that a 5% economic growth rate for a developing country is quite a low figure. Therefore, referring to an insufficient economic growth rate is justified. In 2013-2018, the highest economic growth rate was registered in 2017 whilst the figure for 2018 was 4.7%. In the same years, Armenia’s economic growth rates were 7.5% and 5.2%, respectively. In 2016, Georgia’s economic growth rate was 2.8% whilst Armenia’s was just 0.2%. In 2015, Georgia’s economic growth rate lagged behind that of Armenia’s. In 2015, Georgia’s economy increased by 2.9% and Armenia’s economy increased by 3.2%. In 2013-2014, similar to 2016, Georgia’s economic growth figures exceeded Armenia’s economic growth figures. In particular, Georgia’s economic growth rate was 4.6% in 2014 and Armenia’s economic growth rate was 3.6%. In 2013, Georgia’s economic growth rate was 3.4% and Armenia’s was 3.3%. Therefore, in the course of the last six years, Georgia’s annual economic growth rate exceeded that of Armenia’s in three periods instead of two.
Table 1: Economic Growth (%)
11.2
5.8
9.6
12.6
2.4
-3.7
6.2
7.2
6.4
3.4
4.6
4.8
4.7
14.0
13.9
13.2
13.7
6.9
-14.2
2.2
3.3
3.2
7.5
5.2
(EMDEs)
6.8
7.7
-6.0
6.6
0.6
Source: GeoStat, ArmStat, IMF, World Bank
Of note is that Roman Gotsiridze compares Georgia’s economic growth rate to the same indicators in Armenia in a six-year period. In total, it overlooks which economy increased faster (which should be the main subject of interest). In 2013-2018, Georgia’s economy increased more than that of Armenia’s which would be 25.7% for Georgia and 25.1% for Armenia. In addition, in this six-year period, Georgia’s annual average GDP growth rate is 3.9% and Armenia’s is 3.8%. Therefore, Georgia’s economy increased faster in the last six years as compared to Armenia’s. Although, of note is that this figure does not significantly exceed that of Armenia’s. However, in the case of Armenia, the growth rate mean deviation is higher both for the highest and lowest values whilst Georgia’s growth is relatively stable and less prone to volatility.
On the one hand, both countries have close trade relations. Of Georgia’s total exports in 2013-2018, Armenia annually takes an average of 8.7% whilst Armenia’s share in Georgia’s total imports in the same period is an average of 2.9%. Therefore, Armenia is one of Georgia’s biggest trade partners and, consequently, the macroeconomic environment directly affects Georgia’s GDP growth. On the other hand, the economic growth of both countries is largely stipulated by the regional situation. As illustrated by Graph 1, both the economic growth figures for both countries have similar growth trends as those in Europe and Central Asia (without high-income countries).
Graph 1: Economic Growth (%)
Source: Geostat, Armstat, IMF, World Bank
Of further note is Armenia’s economic growth rate in 2017-2018. The high growth figures registered in those years, on the one hand, were stipulated by a significant improvement  of regional economic growth as compared to the previous year and, on the other hand, they were stipulated by the low 0.2% economic growth rate registered in 2016 which provided “better” starting positions for the high economic growth in the following periods. At the same time, Georgia’s economic growth rate was 2.8% in 2016 when regional growth was only 1.5%. Therefore, Georgia had different starting conditions in terms of economic growth as compared to Armenia in 2017 and 2018.