რეზიუმე: „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე არ აკონკრეტებს, თუ რას გულისხმობს ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელში და არც იმას, თუ რომელ პერიოდებს ადარებს ერთმანეთს.
იმ შემთხვევაში თუ ბიძინა ივანიშვილმა ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელში ზოგადად ადმინისტრაციულ სახდელდადებულ პირთა საერთო რაოდენობაში, ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებულ პირთა პროცენტული წილი იგულისხმა, მაშინ ვნახავთ, რომ 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 2.8-ჯერ არის შემცირებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2018 წელს, აღნიშნული მაჩვენებელი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 2.74 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი. თუკი „ქართული ოცნების“ მმართველობის საშუალო მაჩვენებელს (5.52%), „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის ანალოგიური პერიოდის (6 წელი) საშუალო მაჩვენებელს (16.69%) შევადარებთ, ვნახავთ, რომ აღნიშნული მაჩვენებელი ზუსტად 3-ჯერ არის შემცირებული. თუმცა, მონაცემების ამგვარად წარმოდგენა არ არის მიზანშეწონილი, რადგან სურათის ადეკვატურად აღქმის შესაძლებლობას არ იძლევა.
აღსანიშნავია, რომ „ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსი“ სახდელის სახედ პატიმრობას მხოლოდ 23 სამართალდარღვევის შემთხვევაში ითვალისწინებს. შესაბამისად, როდესაც ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელზე ვსაუბრობთ, უფრო მიზანშეწონილი იქნება პატიმრობათა წილი სწორედ აღნიშნული სამართალდარღვევებისთვის გამოყენებულ სახდელთა რაოდენობაში განვსაზღვროთ. თუმცა, სამწუხაროდ, უზენაესი სასამართლოს განმარტებით, ამ სახით მონაცემების დამუშავება არ ხდება.
პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, გადაცემაში „პირისპირ“, საზოგადოებას მართლმსაჯულების სისტემაში არსებული სტატისტიკური მონაცემები გააცნო, მათ შორის ყურადღება ადმინისტრაციულ პატიმრობის მაჩვენებლის კლებაზეც გაამახვილა. ბიძინა ივანიშვილის განცხადებით (40 წთ-დან): „ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელი სამჯერ შემცირდა“.
„ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის“ 32-ე მუხლის თანახმად, ადმინისტრაციული პატიმრობა, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისათვის გათვალისწინებული ადმინისტრაციული სახდელის ერთ-ერთ სახეს წარმოადგენს, რომელიც მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევაში გამოიყენება. პირს ადმინისტრაციულ პატიმრობას შესაბამისი რაიონის (ქალაქის) სასამართლოს მოსამართლე უფარდებს. პატიმრობის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს 15 დღეს. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის აგვისტოს განხორციელებულ ცვლილებებამდე, ადმინისტრაციული პატიმრობის მაქსიმალური ხანგრძლივობა 90 დღით იყო განსაზღვრული.
„ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი“ სახდელის სახედ ადმინისტრაციულ პატიმრობას 23 ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისათვის ითვალისწინებს. მათ შორის არის ისეთი გავრცელებული სამართალდარღვევები, როგორიცაა: წვრილმანი ხულიგნობა (მუხლი 166), სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობა ან მისი სიტყვიერი ან სხვაგვარი შეურაცხყოფა (მუხლი 173), მცირე ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების დამზადება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან/და ექიმის დანიშნულების გარეშე მოხმარება (მუხლი 45) და სხვა.
ბიძინა ივანიშვილის განცხადების თანახმად, ადმინისტრაციული პატიმრობის მაჩვენებელი სამჯერ არის შემცირებული. მართალია, ის არ აზუსტებს თუ კონკრეტულად რას შეიძლება გულისხმობდეს აღნიშნულ მაჩვენებელში, თუმცა მიგვაჩნია, რომ მასში სწორედ ფარდობითი მაჩვენებელი (პროცენტული) უნდა იგულისხმებოდეს და არა აბსოლუტური (მხოლოდ ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებულ პირთა რაოდენობა).
იმის დასადგენად, წლების განმავლობაში კონკრეტულად ამ 23 ადმინისტრაციული სამართალდარღვევისთვის სულ რამდენ პირს დაეკისრა ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა და როგორი იყო მათში ადმინისტრაციული პატიმრობის წილი, უზენაეს სასამართლოს მივმართეთ. თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, უწყებაში მონაცემები ჩვენ მიერ მოთხოვნილი სახით არ აღირიცხება.
რაც შეეხება წლების განმავლობაში ზოგადად ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებულ სახდელთა რაოდენობას და მათში ადმინისტრაციულ პატიმრობათა ხვედრით წილს,შეიძლება ითქვას, რომ აღნიშნულ მაჩვენებელს 2012-2017 წლებში კლება ახასიათებდა, 2018 წელს კი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 2.74 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
გრაფიკი 1: პირველი ინსტანციის სასამართლოების მირ 2003-2018 წლებში ადმინისტრაციულ სახდელდადებულ პირთა და მათში ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებულ პირთა ხვედრითი წილი (%)
2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებულ პირთა მაჩვენებელი (სახდელდადებულ პირთა შორის ადმინისტრაციულ პატიმრობა შეფარდებულ პირთა ხვედრითი წილი), 2.8-ჯერ არის შემცირებული. ხოლო, თუკი „ქართული ოცნების“ მმართველობის საშუალო მაჩვენებელს (5.52%), „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის ანალოგიური პერიოდის (6 წელი) საშუალო მაჩვენებელს (16.69%) შევადარებთ, ვნახავთ, რომ აღნიშნული მაჩვენებელი ზუსტად 3-ჯერ არის შემცირებული.
თუმცა, მხოლოდ აღნიშნულ მაჩვენებელზე აპელირება არ არის სწორი და სურათის ადეკვატურად დანახვის საშუალებას არ იძლევა. კერძოდ, თუკი გრაფიკზე 2012 და 2013 წლის მონაცემებს დავაკვირდებით, ვნახავთ, რომ აღნიშნულ წლებში უშუალოდ პატიმრობაშეფარდებულ პირთა რაოდენობაში მნიშვნელოვანი სხვაობა არ გვაქვს, თუმცა ამავე პერიოდებში საგრძნობლად განსხვავდება ზოგადად ადმინისტრაციულ სახდელდადებულ პირთა რაოდენობა (2013 წელს, 2012 წელთან შედარებით, 10 435-ით მეტი პირი). ამ უკანასკნელი რიცხვის ზრდა შესაძლოა სულაც არ იყოს იმ სამართალდარღვევათა რაოდენობის ზრდით განპირობებული, რომელიც სახდელის სახედ პატიმრობას ითვალისწინებს. მეტიც, მათი რაოდენობა შესაძლოა საგრძნობლადაც შემცირებულიყო, ან პირიქით.
შესაბამისად, მაშინ როცა არ ვიცით, ადმინისტრაციულ სახდელდადებულ პირთაგან, რამდენია ისეთი, რომელთაც სახდელი უშუალოდ იმ სამართალდარღვევისთვის დაედოთ, რომელიც სახდელის სახედ პატიმრობას ითვალისწინებს, დასკვნების გამოტანა რთულია, ხოლო აღნიშნული მაჩვენებლის გამოყენება კი - მიზანშეუწონელი.
აღსანიშნავია, რომ 2012 წლიდან მნიშვნელოვანი კლება ახასიათებს ადმინისტრაციულ პატიმრობათა აბსოლუტურ მაჩვენებელსაც. 2013-2018 წლების საშუალო მაჩვენებელი, 2007-2012 წლის საშუალო მაჩვენებელთან შედარებით, 3.5-ჯერ არის შემცირებული. თუმცა, თავის მხრივ, საინტერესოა ის თუ რაზე შეიძლება მეტყველებდეს ადმინისტრაციულ პატიმრობათა რაოდენობის შემცირება.
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს განმარტებით, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევა, რომლის ჩადენისთვის პირს შეიძლება შეეფარდოს პატიმრობა, უნდა განიხილებოდეს, როგორც „სისხლის სამართლის ბრალდება“ ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლის (სამართლიანი სასამართლოს უფლება) გაგებით, იმის მიუხედავად, რამდენად ხანმოკლე იქნება შესაძლო პატიმრობის ვადა. შესაბამისად, სავალდებულოა აღნიშნული სამართალდარღვევების შემთხვევაში პირი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული სამართლებრივი გარანტიებით, უდანაშაულობის პრეზუმფციითა და სამართლიანი სასამართლოს უფლებით იყოს უზრუნველყოფილი.
სახალხო დამცველს არაერთხელ აღუნიშნავს რომ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი სისტემურ ხარვეზებს შეიცავს, სრულყოფილად არ არეგულირებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა საქმეების წარმოების პროცედურულ საკითხებს, სათანადოდ არ უზრუნველყოფს პირს სამართლიანი სასამართლოს უფლების შემადგენელი ელემენტებით და საჭიროებს დაუყოვნებლივ შეცვლას, ახალი კოდექსის შემუშავებას.
შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებულ რიგ შემთხვევებში პირს შეიძლება სისხლის სამართლებრივი ბუნების მქონე სანქცია (ადმინისტრაციული პატიმრობა) შეეფარდოს, ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ჩადენაში ბრალდებულს სამართლიანი პროცესის გაცილებით უფრო ნაკლებ გარანტიებზე მიუწვდება ხელი, ვიდრე სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენაში ბრალდებულს.
აღნიშნულ პრობლემის სიმწვავიდან გამომდინარე, ჯერ კიდევ Human Rights Watch-ის 2012 წლის ანგარიშში, ადმინისტრაციული პატიმრობის, როგორც სახდელის ერთ-ერთი სახის გაუქმების რეკომენდაციას ვხვდებით. ამასთან, პრობლემის მოგვარების ალტერნატიული გზებია შემოთავაზებული „მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობისა და სამართლებრივი გაძლიერების პროექტის (JILEP)” 2013 წელს მომზადებულ დოკუმენტში. ანგარიშის თანახმად, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კანონმდებლობის არაკონსტიტუციური გამოყენების აღმოსაფხვრელად შემდეგი სამი ალტერნატივა არსებობს (გვ. 8):
1. ცვლილებები შევიდეს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში, რომლითაც დაწესდება სამართლიანი პროცესისთვის აუცილებელი ყველა მოთხოვნა;
2. გაუქმდეს ადმინისტრაციული პატიმრობა, როგორც სახდელის სახე და კოდექსით გათვალისწინებული სამართალდარღვევისთვის ერთადერთ სახდელად, ჯარიმა განისაზღვროს;
3. ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსიდან სისხლისსამართლებრივი ხასიათის ყველა სამართალდარღვევა სისხლის სამართლის კოდექსში გადავიდეს, რა შემთხვევაშიც მათზე სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით დადგენილი სამართლიანი პროცესის გარანტიები გავრცელდება. აღსანიშნავია, რომ ანგარიშის ავტორთა შემოთავაზებით, უფრო სწორი იქნება სისხლის სამართლის კოდექსს ცალკე თავი დაემატოს, რომელიც ნაკლებ მძიმე დანაშაულებს -ე.წ. მისდიმინორებს (misdemeanor) გააერთიანებს, რომელთა ჩადენის და მსჯავრდების შემთხვევაშიც პირს ნასამართლეობა არ წარმოექმნება.
სახალხო დამცველის განმარტებით, ადამიანის უფლებების დაცვის სამთავრობო გეგმით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის სისტემური გადასინჯვა და ახალი პროექტის შემუშავება, ჯერ კიდევ 2014-2015 წლებში იყო გათვალისწინებული. შეიქმნა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა სისტემის რეფორმის ხელშემწყობი სამთავრობო კომისია. მოგვიანებით, შემუშავდა საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის პროექტიც, თუმცა პარლამენტში კანონპროექტი ამ დრომდე არ არის წარდგენილი. აღსანიშნავია, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვის სამთავრობო სამოქმედო გეგმით (2018-2020 წწ.), ახალი კოდექსის ინიცირების ვადად 2018-2019 წწ. განისაზღვრა (გვ:132).
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, მართალია ადმინისტრაციულ პატიმრობის შეფარდებას (რიცხობრივ მაჩვენებელს) კლების ტენდენცია ახასიათებს (აღსანიშნავია, რომ გამონაკლისია 2018 წელი), თუმცა მხოლოდ კლება არ არის გამოსავალი. მანამ, სანამ, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში სისტემური ცვლილებები არ განხორციელდება და ადმინისტრაციულ პატიმრობაზე არ გავრცელდება ისეთივე სტანდარტი, როგორიც სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით არის გათვალისწინებული, შესაბამისი პროცესუალური გარანტიების გარეშე ადმინისტრაციული პატიმრობის გამოყენების თითოეული შემთხვევის კონსტიტუციურობის შესახებ სერიოზული კითხვის ნიშნები იარსებებს.

Resume: The chair of the Georgian Dream does not specify what he means in terms of the number of administrative detentions or which periods he compares to each other.
If in the number of administrative detentions Bidzina Ivanishvili refers to the percentage share of those individuals who were sentenced to administrative detentions in the total number of individuals with administrative penalties in general, then we will see that the figure for 2018 decreased 2.8 times as compared to 2012. Of note is that in 2018 as compared to the previous year, the administrative detentions to administrative penalties ratio increased by 2.74 percentage points. If we compare the average figure (5.52%) under the Georgian Dream to the average figure (16.69%) of the same period of the United National Movement’s rule, we will see that the aforementioned ratio has indeed decreased precisely three-fold. However, presenting figures in this manner is not appropriate because it does not allow for the possibility to adequately see the picture.
Of note is that the Administrative Offences Code of Georgia envisions detention as a punishment for 23 types of offences. Therefore, whilst speaking about the number of administrative detentions, it would be more relevant to measure the share of administrative detentions in the number of penalties used for the aforementioned offences only. However, as clarified by the Supreme Court of Georgia, data are not processed in this manner.
The Chair of the Georgian Dream, Bidzina Ivanishvili, on the TV broadcast, Pirispir, presented statistical data about the judiciary. Among other things, Mr Ivanishvili emphasised the reduction in the number of administrative detentions. As he stated (from 40:00): “The number of administrative detentions has decreased three-fold.”
In accordance with Article 32 of the Administrative Offences Code of Georgia, administrative detention is one of the forms of administrative penalty for administrative offences and it is used only in exceptional cases. An individual is sentenced to administrative detention by the judges of the respective district (city). The duration of the administrative detentions should not exceed 15 days. Of note is that prior to amendments made in August 2014, the maximum duration for administrative detention was 90 days.
The Administrative Offences Code of Georgia envisions administrative detention as a penalty for 23 types of administrative offences. These include:  petty hooliganism (Article 166), non-compliance with a lawful order or a demand of a law enforcement officer or verbally and otherwise assaulting him (Article 173) and the illegal production, purchase, storage, transportation or transfer of a small quantity of narcotic drugs and/or the use of narcotic drugs without a doctor’s prescription (Article 45), etc.
In accordance with Bidzina Ivanishvili’s statement, the number of administrative detentions has decreased three-fold. It is true that he does not specify exactly what he means with this number but we believe that he is referring to the ratio (percentage) and not the absolute number (only the quantity of those individuals who were sentenced to administrative detention).
In order to ascertain the total number of individuals who were sentenced with administrative punishments for precisely those 23 administrative offences, FactCheck addressed the Supreme Court of Georgia. However, as we found out, the Supreme Court does not compile data in a form we requested.
In regard to the total penalties sentenced for committing administrative offences in general and the share of administrative detentions in those penalties, it can be said that the aforementioned ratio decreased in 2012-2017 and increased in 2018 by 2.74 percentage points as compared to the same period of the previous year.
Graph 1:  Number of Individuals Sentenced to Administrative Penalties by First Instance Courts and Share of Individuals Sentenced with Administrative Detentions (%) in 2003-2018
In 2018, the number of people sentenced to administrative detentions (the share of people with administrative detentions in the total number of individuals with administrative penalties) decreased 2.8 times as compared to 2012. In addition, if we compare the average figure (5.52%) under the Georgian Dream to the average figure (16.69%) of the same period of the United National Movement’s rule, we will see that the aforementioned ratio has indeed decreased by precisely three-fold.
However, flaunting the aforementioned figure only is not correct and deprives us the possibility to adequately see the picture. In particular, if we take a look at the figures for 2012 and 2013 on the graph, we will see that there is no significant difference between the numbers of individuals with administrative detentions. However, in the same periods, the number of individuals with general administrative penalties is considerably different (the number increased by 10,435 in 2013 as compared to 2012). It is possible that the growth in the latter figure is not in fact stipulated by the increased number of offences which envision detention as penalty. Furthermore, the number of such offences could have been drastically reduced, or vice-versa.
Therefore, when we are unaware of the number of those individuals who were given an administrative penalty for exactly those offences which envision detention in the total number of people with administrative penalties, it is hard to make conclusions and the use of the aforementioned figure becomes inappropriate.
Of note is that since 2012, the absolute figure of administrative detentions has also been experiencing a sharp decline. The average figure for 2013-2018 decreased 3.5 times as compared to the average figure for 2007-2012. However, in turn, it is interesting to know what the decrease in the number of administrative detentions could indicate.
As clarified by the European Court of Human Rights, an administrative offence for which an individual committed might receive a detention sentence and this should be considered as a “criminal offence” as given in Article 6 (the right to a fair trial) of the European Convention of Human Rights notwithstanding the fact of how short the duration of the possible detention will be. Therefore, in the cases of the aforementioned offences, it is mandatory that a suspected individual enjoys legal guarantees as envisioned by the Criminal Code of Georgia as well as the presumption of innocence and the right to a fair trial.
The Public Defender of Georgia has noted multiple times that the Administrative Offences Code of Georgia contains systemic deficiencies, cannot fully regulate the procedural issues of the proceedings of administrative offences, fails to fully ensure an individual with the elements of the right to a fair trial and requires immediate amendments or the elaboration of a new code.
Therefore, despite the fact that in certain cases as envisioned by the Administrative Offences Code of Georgia an individual might be sentenced with a sanction bearing a criminal nature (administrative detention), less guarantees for a fair trial are available for a suspect who committed an administrative offence as compared to an individual who is suspected of committing a criminal offence.
Given the acuteness of the problem, the recommendation vis-à-vis the abolition of administrative detention as one of the forms of administrative penalties can be found as early as in the 2012 Human Rights Watch report. In addition, the 2013 document of the Judicial Independence and Legal Empowerment Project (JILEP) offered alternative ways for solving the problem. In accordance with the JILEP report, the three alternatives to eradicate the unconstitutional usage of legislation on administrative offences are as follows (p. 8):
1. The Administrative Offences Code has to be amended and as a result, all requirements needed for a fair trial will be introduced.
2. Administrative detention, as one of the forms of penalty, has to abolished and a fine should become the only penalty envisioned for the offences in the Administrative Offences Code.
3. All offences from the Administrative Offences Code which are of a criminal nature have to be moved to the Criminal Code of Georgia. As a result, the guarantees for a fair trial as envisioned by the Criminal Procedure Code of Georgia will be applied to them as well. Of note is that in accordance with the suggestion of the reform’s authors, it would be more appropriate to add another chapter to the Criminal Code which would encompass less serious crimes – the so-called misdemeanours – and committing and being proven guilty for these misdemeanours will not result in an individual having a criminal record.
As clarified by the Public Defender of Georgia, a systemic revision and elaboration of a new draft of the Administrative Offences Code was envisioned as early as in 2014-2015 in accordance with the Government of Georgia’s Human Rights Protection plan. The government commission, in charge of supporting reform of Georgia’s administrative offences system, was established. Later, a draft administrative code of the Administrative Offences Code of Georgia was elaborated although the draft has not yet been submitted to the Parliament of Georgia. Of note is that in accordance with the Government of Georgia’s Human Rights Protection plan (2018-2020), a new Code for 2018-2019 was announced with this date set as its initiation (p. 132).
Taking all of the aforementioned into account, it is true that the sentencing of administrative detentions (number) has a trend of decrease (of note is that 2018 is an exception). However, the decrease alone is not a solution. As long as systemic amendments are not enacted in the Administrative Offences Code and administrative detentions do not have the same standard as envisioned by the Criminal Procedure Code of Georgia, there will be some serious questions about the constitutionality of each case of sentencing administrative detention without due procedural guarantees.