„პატრიოტთა ალიანსის“ ინიციატივა საქართველოს ნეიტრალიტეტის და მიუმხრობლობის შესახებ ფაქტებით მანიპულირებაა და საზოგადოება შეცდომაში შეჰყავს
რუსეთი, პირდაპირ პრო-რუსულ პოლიტიკას არ/ვერ გვთავაზობს, რადგან მის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების არსებობის პირობებში, რთულია ამ თემის მხარდამჭერების მოძიება, სანაცვლოდ კი, გვთავაზობს ყალბ ნეიტრალიტეტს.
24/05/2019
მოსაზრება „პატრიოტთა ალიანსის“ ინიციატივის შესახებ
ბოლო პერიოდში პარტია „პატრიოტთა ალიანსის“ წევრები საქართველოსთვის სამხედრო მიუმხრობლობის სტატუსის მინიჭებაზე აქტიურად საუბრობენ. მიმდინარე წლის ივნისში ამ ინიციატივის სისრულეში მოყვანის მოთხოვნით, პარტია ქუჩის აქციებსაც აანონსებს.
„პატრიოტთა ალიანსის“ ლიდერები აღნიშნულ ინიციატივას სხვადასხვა კონტექსტში განიხილავენ. მაგალითად, ადა მარშანიამ საქართველოს მოსახლეობას „სამხედრო მიუმხრობლობის“ ორგანიზაციაში გაწევრიანებისკენ მოუწოდა და განაცხადა: „საქართველო სხვა 140 ქვეყნის მსგავსად, უნდა შეუერთდეს, ცნობილ საერთაშორისო ორგანიზაციას - სამხედრო მიუმხრობლობის მოძრაობას. გაეროს შემდეგ ეს ორგანიზაცია ყველაზე წარმომადგენლობითი, მსხვილი და ცნობილია მსოფლიოში“. ადა მარშანიასგან განსხვავებით, მიუმხრობლობის საკითხზე საუბრისას, ირმა ინაშვილი სახელმწიფოს ნეიტრალიტეტის თემას განიხილავს: „საქართველოსთვის დღეს უნიკალურია ავსტრიის, შვედეთის, ფინეთის, შვეიცარიის მოდელი. ჩვენ არცერთი ქვეყნის სამხედრო ბაზა არ გვჭირდება საქართველოში“ - განაცხადა ინაშვილმა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა თუ რამდენად რელევანტურია საქართველოს პოლიტიკურ დღის წესრიგში მსგავსი ინიციატივების დაყენება.
მიუმხრობლობის მოძრაობა
„მიუმხრობლობის მოძრაობა“ (Non-aligned Movement) „ცივი ომის“ დროს დაარსებული სახელმწიფოთაშორისი ერთობაა, რომელიც დღეისთვის 120 ქვეყანას აერთიანებს. მოძრაობის შექმნის წინაპირობად განვითარებადი ქვეყნების მიერ 1955 წელს ინდონეზიაში ჩატარებულ ბანდუგის კონფერენციას მიიჩნევენ. კონფერენციის მონაწილე ქვეყნებს დამოუკიდებლობა ახალი მოპოვებული ჰქონდათ, მათ მთავარ გზავნილს კი, კოლონიალიზმისა და ნეოკოლონიალიზმის წინააღმდეგ ბრძოლა წარმოადგენდა. ინიციატივას სათავეში ეგვიპტის, განის, ინდოეთის, ინდონეზიისა და იუგოსლავიის იმჟამინდელი ლიდერები ჩაუდგნენ.[1] აღნიშნული ინიციატივა, საბოლოოდ, 1961 წელს ბელგრადის კონფერენციაზე 25 სახელმწიფოს მიერ „მიუმხრობლობის მოძრაობის“ შექმნით დასრულდა.
მოძრაობამ ჩამოყალიბებისთანავე გამოაცხადა, რომ ის საერთაშორისო პოლიტიკაში პასიურ როლს არ შეასრულებდა, ფორმალურ ანალიტიკურ პოლიტიკას მკაცრად განსაზღვრავდა, არცერთ ძალის პოლუსს[2] არ მიემხრობოდა და წევრი ქვეყნების ეროვნულ ინტერესებს დაიცავდა. „ცივი ომის“ პირობებში, მოძრაობაში გაწევრიანების მსურველ ქვეყნებს, პირველ რიგში, რომელიმე სამხედრო ალიანსში გაწევრიანებაზე უარი უნდა ეთქვათ. თუმცა, ამ პირობის მიუხედავად, მოძრაობის წევრი ქვეყნები, სხვადასხვა დროს, მხარს უჭერდნენ როგორც აშშ-ს, ისე „საბჭოთა კავშირს“.
აღსანიშნავია, რომ წევრ ქვეყნებს შორის კონფლიქტსაც არაერთხელ ჰქონია ადგილი, მათ შორის ინდოეთსა და პაკისტანს, ირანსა და ერაყს შორის, ამასთან, 1979 წელს, მას შემდეგ, რაც „საბჭოთა კავშირმა“ ავღანეთში ინტერვენცია მოახდინა, მოძრაობის ისლამურ წევრ ქვეყნებსა და კუბას შორის (ასევე, მათ მოკავშირეებს შორის), ურთიერთობა საგრძნობლად დაიძაბა. განსხვავებით ისლამური ქვეყნებისგან, კუბა და მისი მოკავშირეები ავღანეთის დაკავებას მხარს უჭერდნენ. აღსანიშნავია, რომ იმ დროისათვის მიუმხრობლობის მოძრაობაში კონტინენტური ევროპიდან მხოლოდ კვიპროსი და მალტა იყვნენ წარმოდგენილნი, თუმცა ევროკავშირში გაწევრიანების შემდგომ, მოძრაობა დატოვეს.
„ცივი ომის“ დასრულებამ და ახალი საერთაშორისო წესრიგის ჩამოყალიბებამ, მოძრაობის არსებობას, ფაქტობრივად, აზრი დაუკარგა და მისი რელევანტურობა დღეს მსოფლიოში არსებულ გამოწვევებთან მიმართებით, კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა. ამას ადასტურებს საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი ეკა აკობია და აღნიშნავს, რომ ბიპოლარული სისტემის დაშლის შემდეგ, მიუმხრობლობის მოძრაობა წმინდა წყლის ფორმალობად იქცა, რომელიც დიდწილად მხოლოდ სასაუბრო პლატფორმითა (talk shop) და სამიტებით შემოიფარგლება, მათ მიერ გამართული ღონისძიებები კი, ხშირად, ანტი-ამერიკულ და ანტი-დასავლურ ხასიათს ატარებს.
ნეიტრალიტეტი
უნდა აღინიშნოს, რომ მიუმხრობლობის მოძრაობის კონცეფცია ცალსახად განსხვავდება ქვეყნის ნეიტრალიტეტის სტატუსისგან. გავრცელებული განმარტებით, ნეიტრალიტეტი სახელმწიფოს ისეთი სამართლებრივი სტატუსია, რომელიც სხვა ქვეყნების მიერაა აღიარებული. სხვა შემთხვევაში, ის ვერ იქნება საერთაშორისოდ გარანტირებული. როგორც საერთაშორისო ურთიერთობების სპეციალისტი ზურაბ დავითაშვილი განმარტავს, ნეიტრალიტეტის გამოცხადების შემთხვევაში ქვეყანა გარკვეულ პირობებს უნდა აკმაყოფილებდეს, რომ სხვა სახელმწიფოებმა მისი ნეიტრალიტეტი აღიარონ. მისი შეფასებით, პირველ რიგში, ნეიტრალიტეტის გამოცხადების მსურველი ქვეყნის მიმართ არ უნდა არსებობდეს დიდი სახელმწიფოს გეოპოლიტიკური ინტერესი, ქვეყანა არ უნდა შედიოდეს არცერთი ქვეყნის გავლენის სფეროში და არ გააჩნდეს ტერიტორიული მთლიანობის პრობლემა, ან სეპარატიზმის საფრთხე. გარდა ამისა, გარანტირებული ნეიტრალიტეტის მქონე ქვეყანა ეკონომიკურად ძლიერი უნდა იყოს, რათა შეძლოს საკუთარი თავის უზრუნველყოფა, ჰყავდეს ძლიერი და კარგად აღჭურვილი არმია.
თითოეული კომპონენტის გათვალისწინებით, საუკეთესო მაგალითი შვეიცარიაა, რომლის ნეიტრალურ სტატუსს შიდა ხელისუფლების ცვლილება ვერ შეეხება, განსხვავებით მიუმხრობლობის მოძრაობის წევრი ქვეყნების სტატუსისგან, რადგან მთავრობის ცვლილების შემთხვევაში, მათ შესაძლოა შეიცვალონ გარკვეული დამოკიდებულებებიც. შვეიცარიის მსგავსად, შეგვიძლია ავსტრიის, შვედეთისა და ფინეთის სტატუსიც განვიხილოთ.
ავსტრიამ მუდმივი ნეიტრალიტეტი 1955 წელს „ავსტრიის სახელმწიფო ხელშეკრულების“ საფუძველზე გამოაცხადა. მუდმივი ნეიტრალიტეტის პირობებში სახელმწიფო იღებს ვალდებულებას, არ ჩაერთოს სხვა სახელმწიფოებს შორის არსებულ ან შესაძლო შეიარაღებულ დაპირისპირებაში, არ შევიდეს სამხედრო ალიანსებსა და ბლოკებში, აგრეთვე, არ განათავსოს საკუთარ ტერიტორიაზე უცხო ქვეყნის ჯარები და სამხედრო ბაზები.
შვედეთის, როგორც ნეიტრალური სახელმწიფოს სტატუსი, პოლიტიკურ ტრადიციას უფრო ეფუძნება, ვიდრე რომელიმე კონკრეტულ შეთანხმებას ან ხელშეკრულებას.
რაც შეეხება ფინეთს, ნეიტრალიტეტის გამოცხადება მოხდა მეორე მსოფლიო ომის შემდგომ, „საბჭოთა კავშირთან“ 1948 წელს დადებული „მეგობრობის, თანამშრომლობისა და დახმარების შეთანხმების“ საფუძველზე, რომელიც „საბჭოთა კავშირზე“ თავდასხმას უკრძალავდა ნებისმიერ სახელმწიფოს, ფინეთის ტერიტორიის გამოყენებით. 1960 წელს ამერიკელი დიპლომატის ლივინგსტონ მერჩანტის გაეროში სიტყვით გამოსვლამ, გაამყარა შეერთებული შტატების აღიარება და პატივისცემა ფინეთის ნეიტრალიტეტის მიმართ. საყურადღებოა, რომ მიუხედავად აღნიშნული სტატუსისა, ფინეთი და შვედეთი მნიშვნელოვან პარტნიორებს წარმოადგენენ ნატოსთვის, ორივე მათგანმა მიიღო მონაწილეობა ავღანეთში მიმდინარე „მტკიცე მხარდაჭერის“ საერთაშორისო მისიაში. ეს ქვეყნები რეგულარულად ერთვებიან ნატოს სამხედრო წვრთნებში და ისლამური სახელმწიფოს წინააღმდეგ მებრძოლი გლობალური კოალიციის წევრებიც არიან.
რატომ არის „პატრიოტთა ალიანსის“ მოთხოვნები საქართველოსთვის არარელევანტური
„პატრიოტთა ალიანსის“ მხრიდან ზემოაღნიშნული ქვეყნების და მით უმეტეს, აზერბაიჯანის მოხსენიება მიუმხრობლობის ინიციატივის დასასაბუთებლად, ფაქტებით მანიპულირებაა. სკანდინავიის ქვეყნებისგან განსხვავებით, საქართველო, მოლდოვა და უკრაინა პოსტ-საბჭოთა სივრცის ქვეყნებია. ამ სამ ქვეყანას მსგავსი ისტორიული და პოლიტიკური კონტექსტი აქვთ, შესაბამისად, მეტად რეალურია ამ კონტექსტში განვიხილოთ უკრაინა და მოლდოვა, რომელზეც, რატომღაც „პატრიოტთა ალიანსის“ წევრები არ საუბრობენ.
უკრაინის ექს-პრეზიდენტმა ვიქტორ იანუკოვიჩმა ნატოში ინტეგრაციაზე უარის დეკლარირება თავიდანვე მოახდინა, როდესაც 2010 წლის 1-ელ ივლისს საკანონმდებლო დონეზე უკრაინის „ბლოკგარეშე სტატუსი“ გამოაცხადა და როგორც საგარეო პოლიტიკის მთავარი პრინციპი, ქვეყნის მიუმხრობლობის სტატუსი განსაზღვრა. ექს-პრეზიდენტმა საბოლოოდ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმებაზეც უარი განაცხადა, რამაც ნათელი მოჰფინა იმ ფაქტს, რომ უკრაინის „უბლოკო სტატუსის“ მქონე ქვეყანად გამოცხადება რუსეთის გრძელვადიან ინტერესში შედიოდა და მოიცავდა არა მხოლოდ სამხედრო ალიანსში გაწევრიანებაზე, არამედ ევროკავშირთან ინტეგრაციაზე უარის თქმასაც. აღსანიშნავია, რომ უკრაინის „ბლოკგარეშე სტატუსს“ ხელი არ შეუშლია რუსეთისთვის, მოეხდინა ყირიმის ანექსია 2014 წლის მარტში. საბოლოოდ, უკრაინაში განვითარებული მოვლენებისა და ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, უკრაინის უმაღლესმა რადამ, 2014 წლის 23 დეკემბერს, პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოს ინიციატივით, ქვეყნის „ბლოკგარეშე სტატუსი“ გააუქმა.
რაც შეეხება მოლდოვას, 1994 წელს კონსტიტუციის მე-11 მუხლის თანახმად, სახელმწიფომ მუდმივი ნეიტრალიტეტი გამოაცხადა, იმ იმედით, რომ ქვეყანა დნესტრისპირეთის კონფლიქტს მოაგვარებდა. ჩანაწერი აგრეთვე მოიცავს უცხო ქვეყნის ჯარების მოლდოვის ტერიტორიაზე არსებობის აკრძალვას, მიუხედავად ამისა დნესტრისპირეთში დღემდე განთავსებულია რუსული ჯარი. არაეფექტური ნეიტრალიტეტი მოლდოვას უფრო მოწყვლადს ხდის, კონფლიქტის მოგვარების შესაძლებლობას ეჭვქვეშ აყენებს, ხოლო კონსტიტუციის ჩანაწერი მუდმივი ნეიტრალიტეტის შესახებ, მხოლოდ ფორმალურ სტატუსად რჩება. ზურაბ დავითაშვილის აზრით, ფორმალური ნეიტრალიტეტი ერთგვარ იარაღად იქცევა ხოლმე პოტენციური აგრესორი სახელმწიფოს ხელში, როგორც ეს არაერთხელ მომხდარა, მათ შორის საქართველოშიც, პირველი რესპუბლიკის არსებობის დროს. 1920 წლის 7 მაისის ხელშეკრულებით, საქართველომ ნეიტრალიტეტი გამოაცხადა, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია რუსული ჯარისთვის, რათა 1921 წლის 25 თებერვალს მოეხდინა ქვეყნის ანექსია.
როგორც ე.წ. „ბლოკგარეშე სტატუსის“ და ნეიტრალიტეტის თეორიული და პრაქტიკული მაგალითები აჩვენებს, საქართველოს მსგავსი ქვეყნებისთვის, რომელთაც არასახარბიელო ეკონომიკური და სამხედრო შესაძლებლობები აქვთ, რთულ გეოპოლიტიკურ სიტუაციაში უწევთ არსებობა და დიდი სახელმწიფოს, კერძოდ, რუსეთის მიერ გავლენის სფეროებად მოიაზრებიან - ეს სტატუსი მიუწვდომელია.
საქართველოს მიერ „ბლოკგარეშე სტატუსის“ გამოცხადება აშკარად რუსული პროპაგანდის ნაწილია და ის დღის წესრიგში აქამდეც არაერთხელ დამდგარა, რაც გამოიხატება კიდეც საყოველთაო გამოკითხვებში მიღებულ შედეგებში. აღნიშნული საკითხი საფრთხის შემცველია საქართველოსთვის, როგორც ნატოში ინტეგრაციის მოსურნე ქვეყნისთვის. ნეიტრალიტეტის საკითხის პოლიტიკურ დღის წესრიგში დაყენება გულისხმობს საგარეო პრიორიტეტების მკვეთრ ცვლილებას და მოსახლეობის სურვილს, საქართველო გახდეს ჩრდილო-ატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის წევრი - გადახედვას.
რუსეთი, შეიძლება ითქვას, პირდაპირ პრო-რუსულ პოლიტიკას არ/ვერ გვთავაზობს, რადგან მის მიერ ოკუპირებული ტერიტორიების არსებობის პირობებში, რთულია ამ თემის მხარდამჭერების მოძიება, სანაცვლოდ კი, გვთავაზობს ყალბ ნეიტრალიტეტს, რომელიც თეორიულად მიმზიდველი შეიძლება ჩანდეს, თუმცა პრაქტიკაში საქართველოსთვის მიუღწეველია და როგორც უკრაინისა და მოლდოვის მაგალითები ადასტურებს, რუსეთს შეუძლია ამ სტატუსის გვერდის ავლით აგრესიული განზრახვები და ქმედებები სისრულეში მოიყვანოს. ამდენად, ნეიტრალიტეტის ფორმალურად გამოცხადება საქართველოს ვერ დაეხმარება კონფლიქტების მოგვარებასა და უსაფრთხოების გაძლიერებაში.
[1] ეგვიპტის პრეზიდენტი გამალ აბდელ ნასერი, ინდოეთის პრემიერ-მინისტრი ჯავაჰარლალ ნერუ, განის პრეზიდენტი კვამე ნკრუმა, ინდონეზიის პრეზიდენტი აჰმედ სუკარნო და იუგოსლავიის პრეზიდენტი ჯოსიფ ბროზ ტიტო - შემდეგში, როგორც დამფუძნებელ მამებად წოდებულნი

Op-Ed about the Initiative of the Alliance of Patriots of Georgia
Recently, the members of the Alliance of Patriots of Georgia have been dynamically pushing forward the idea of Georgia adopting a military non-alignment status. In order to realise this initiative, the party has announced street rallies in June 2019.
The leaders of the Alliance of Patriots of Georgia consider this initiative within different contexts. For instance, Ada Marshania called upon the Georgian population to become a member in the “military non-alignment” organisation and stated: “Georgia, similar to 140 nations, should join the famous international organisation – the non-aligned movement. After the UN, this organisation is the most representative, largest and most famous in the world.” In contrast with Ms Marshania, whilst speaking on the non-alignment issue, Irma Inashvili emphasises state neutrality and states:  “Today, models of Austria, Sweden, Finland and Switzerland are unique for Georgia. We do not need any country’s military base in Georgia.”
FactCheck took interest in how relevant it is to push forward these kinds of initiatives in Georgia’s political agenda.
Non-Aligned Movement
The Non-aligned Movement is a forum of states which was established during the Cold War and now incorporates 120 countries. The 1995 Bandung Conference in Indonesia is considered to have paved the way for the Non-aligned Movement. Countries which participated at the Conference had recently acquired their independence and their main message was fighting against colonialism and neo-colonialism. The initiative was spearheaded by the then leaders of Egypt, Ghana, India, Indonesia and Yugoslavia.[1] Eventually, as a result of that initiative, 25 nations established the Non-aligned Movement at the Belgrade Conference in 1961.
At the very start of its establishment, the Non-aligned Movement declared that it was not going to play a passive role in international politics, will have a strictly determined formal analytical policy, will not be aligned with any of the power poles[2] and will protect the national interests of the member countries. During the Cold War, countries willing to obtain membership in the Non-aligned Movement first and foremost had to decline membership in any military alliance. However, despite this requirement, Non-aligned Movement member countries were supporting either the US or the Soviet Union at different times.
Of note is that conflicts between the Non-aligned Movement member countries were not uncommon. There were conflicts between India and Pakistan and between Iran and Iraq. Furthermore, in 1979 when the Soviet Union launched an intervention into Afghanistan, tensions between the Islamic member countries of the Non-aligned Movement and Cuba (also between their allies) started to run quite high. In contrast to the Islamic countries, Cuba and its allies supported the invasion of Afghanistan. Of note is that at those times only Cyprus and Malta from continental Europe held membership in the Non-aligned Movement although they left after joining the European Union.
The end of the Cold War and the emergence of the new international order rendered the existence of the Non-aligned Movement practically meaningless and brought its relevance into question vis-à-vis present world challenges. Eka Akobia, a specialist of international relations, confirms this and notes that after the break-up of the bipolar system, the Non-aligned Movement was transformed into a pure formality which is largely confined to being a talk-shop and organising summits whilst their events often bear an anti-American and anti-Western character.
Neutrality
Of note is that the concept of the Non-aligned Movement sharply differs from a country’s neutral status.  As per the widely accepted definition, neutrality is a legal state of a country which is recognised by other nations. Otherwise, it cannot be internationally guaranteed. As clarified by Zurab Davitashvili, a specialist of international relations, a country should meet several criteria when making a declaration of neutrality in order to make sure that other countries recognise its neutral status. In particular, according to Mr Davitashvili’s assessment, first of all a country which aspires to have neutrality should not be in the geopolitical interest of a big power, should not belong to the sphere of influence of any country and should not have problems of territorial integrity or separatism. In addition, a country with guaranteed neutrality should be economically strong to provide for itself and maintain a strong and well-equipped army.
Given each of these components, Switzerland is a perfect example and its neutral status cannot be affected by changes in government as opposed to the status of Non-aligned Movement member countries which may change their approaches as a result of changes in their governments. Similar to Switzerland, we can also discuss the status of Austria, Sweden and Finland.
Austria declared permanent neutrality in 1955 based on the Austrian State Treaty. Under the permanent neutrality, Austria committed itself not to interfere in existing or potential armed disputes between different countries, not to join a military alliance or bloc and not to deploy armies and military bases of foreign countries on its own territory.
Sweden’s status as a neutral country is based more on political tradition rather than on a specific treaty or agreement.
In regard to Finland, it declared neutrality after World War II based on the 1948 Agreement of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance with the Soviet Union. This agreement banned any state from attacking the Soviet Union through the territory of Finland. The 1960 UN speech, delivered by the American diplomat, Livingston Merchant, solidified US recognition and respect toward Finnish neutrality. Of note is that despite their status, Finland and Sweden are important NATO partners and both of them participated in the Resolute Support international mission in Afghanistan. These countries regularly take part in NATO military exercises and have joined the global coalition fighting the Islamic State.
Why the Alliance of Patriots of Georgia’s Demands are Irrelevant for Georgia
Naming the aforementioned countries, let alone Azerbaijan, to provide arguments for the initiative of joining the Non-aligned Movement is a manipulation of facts by the Alliance of Patriots of Georgia. In contrast to the Scandinavian countries, Georgia, Moldova and Ukraine are post-Soviet nations. These three countries share a similar historical and political context. Therefore, it is more appropriate to discuss the cases of Ukraine and Moldova in this context even though the members of the Alliance of Patriots of Georgia do not speak about them.
The former President of Ukraine, Viktor Yanukovich, abandoned NATO integration at the very beginning of his tenure when on 1 July 2010 he declared Ukraine’s non-bloc status at the legislative level and put the country’s non-aligned status as a cornerstone of his foreign policy. The former President eventually declined to sign the EU-Ukraine Association Agreement which brought light to the fact that the declaration of Ukraine as a non-bloc country was in Russia’s long-term interests and envisioned not only a rejection of membership in the military alliance but abandoning EU integration as well. Of note is that Ukraine’s non-bloc status did not prevent Russia from annexing Crimea in March 2014. Finally, in light of the events in Ukraine and after the changes in government, Ukraine’s Verkhovna Rada abolished the country’s non-bloc status at the initiative of the then President Petro Poroshenko on 23 December 2014.
In regard to Moldova, according to Article 11 of the 1994 Constitution, the country declared neutrality in hopes of settling the Transnistria conflict. The neutrality passage also includes the banning of the deployment of a foreign country’s troops on Moldova’s territory. However, despite this passage, Russian troops are still deployed in Moldova. Ineffective neutrality makes Moldova more vulnerable and brings the possibility of settling the conflict into question whilst the constitutional passage about permanent neutrality only remains as a formal status. Zurab Davitashvili believes that formal neutrality serves as a certain weapon in the hands of a potential aggressor which has happened multiple times, including in Georgia during the years of the first republic. In accordance with the treaty signed on 7 May 1920, Georgia adopted neutrality although this did not prevent the Russian army from annexing the country on 25 February 1921.
As the examples of the so-called non-bloc countries as well as the theoretical and practical instances of neutrality demonstrate, neutral status is not attainable for countries similar to Georgia which have unfavourable economic and military capabilities, are in difficult geopolitical situations and are considered as a spheres of influence of a big power – in this case Russia.
The push for Georgia’s declaration of non-bloc status is clearly a part of the Russian propaganda and it has repeatedly been brought to the agenda before which is reflected in the results of national polls. This issue is dangerous for Georgia as a NATO aspirant country. Bringing the issue of neutrality to the political agenda implies drastic changes in foreign priorities and a revision of the desire of the Georgian population to see Georgia as a member of the North Atlantic Treaty Organisation.
It can be said that Russia does not / cannot directly suggest a pro-Russian policy because under the occupation of Georgia’s territories it is hard to find supporters. Instead, Moscow offers false neutrality, which can be theoretically attractive, but in practice is unattainable for Georgia whilst the cases of Ukraine and Moldova serve as proof that Russia can ignore the neutral status and carry out its aggressive intentions and actions. Therefore, the formal adoption of neutrality will not help Georgia solve the conflicts and strengthen its security.
[1] President of Egypt, Gamal Abdel Nasser; Prime Minister of India, Jawaharlal Neru; President of Ghana, Kwame Nkrumah; President of Indonesia, Ahmed Sukarno, and President of Yugoslavia, Josip Broz Tito – later known as the Founding Fathers.