რეზიუმე: 2018 წელს, 2013 წელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობა რეალურად მხოლოდ 0.2%-ით არის გაზრდილი (აღნიშნულ პერიოდში სოფლის მეურნეობაში პროდუქციის მთლიანი გამოშვება, მუდმივ ფასებში). 2013-2018 წლებში მთლიანად ეკონომიკა რეალურად 21.5%-ით არის გაზრდილი. აღნიშნული აჩვენებს, რომ ეკონომიკის სხვა სექტორები ბევრად სწრაფად ვითარდებოდა, ვიდრე სოფლის მეურნეობა. ამის პარალელურად, 2012 წლიდან მზარდია სახელმწიფოს მიერ სოფლის მეურნეობაზე დახარჯული თანხები. 2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის (ამ წლის ბიუჯეტი „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდია) გადასახდელებში, სოფლის მეურნეობის დაფინანსების წილი, 2.9%-მდე გაიზარდა, რაც 2011 წელს 0.6% იყო. სოფლის მეურნეობის დაფინანსების წილი ბიუჯეტის გადასახდელებში 2017 წლამდე, 2%-ს აღემატებოდა, 2018 წლიდან კი დაფინანსების წილის შემცირება დაიწყო.
რაც შეეხება 2004-2012 წლებში სოფლის მეურნეობაში არსებულ მდგომარეობას, ჯამში, ამ პერიოდში, სექტორი რეალურად 9%-ით შემცირდა, თუმცა ყოველწლიური შემცირება არ ყოფილა. 2005 წელს 11.7%-იანი ზრდა იყო. ასევე, 2007 წელს სოფლის მეურნეობა, წინა წელთან შედარებით, 3.1%-ით გაიზარდა, ხოლო 2011 წელს - 8.5%-ით. ამდენად, ამ პერიოდში სოფლის მეურნეობა მუდმივად არ მცირდებოდა.
მინისტრის განცხადების ის ნაწილი, რომ „ქართული ოცნების“ პირობებში სოფლის მეურნეობის მზარდი დაფინანსების გარეშე ეს სექტორი უფრო მეტად შემცირდებოდა, მხოლოდ თეორიულად დასაშვები ვარაუდია. 2004-2012 წლებში როცა სოფლის მეურნეობის დაფინანსება ნაკლები იყო, ჯამში, სექტორი შემცირდა, როგორც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში, ასევე, მისი წილი მშპ-ში. 2013-2018 წლებში კი, გაზრდილი საბიუჯეტო დაფინანსების პირობებში, სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებლებში და შემცირდა მხოლოდ წილობრივი მაჩვენებელი. ერთი შეხედვით, მაჩვენებლებს შორის კორელაცია ნაწილობრივ შეესაბამება მინისტრის განცხადების პათოსს, თუმცა მხოლოდ კორელაციის საფუძველზე მიზეზ - შედეგობრივი კავშირის არსებობის მტკიცება, არ არის მართებული მიდგომა. აღნიშნულის დასადასტურებლად ან უარსაყოფად მეტად სიღრმისეული კვლევაა საჭირო, რაც სცდება მოცემული სტატიის ფარგლებს. შესაბამისად, მინისტრის განცხადების ამ ნაწილზე მსჯელობაში ფაქტ-მეტრი არ შედის.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში სოფლის მეურნეობაზე ისაუბრა. მისი თქმით (05:30 წთ-დან), „2013 წლის შემდეგ სოფლის მეურნეობა მნიშვნელოვნად გავზარდეთ. ჩვენ რომ არ დაგვეხარჯა ის თანხები რაც დავხარჯეთ, შემცირდებოდა. იმიტომ, რომ 2004 წლიდან 2012 წლამდე მუდმივი შემცირება გვქონდა სოფლის მეურნეობაში“.
2018 წელს, 2013 წელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობა რეალურად მხოლოდ 0.2%-ით არის გაზრდილი (აღნიშნულ პერიოდში სოფლის მეურნეობაში პროდუქციის მთლიანი გამოშვება, მუდმივ ფასებში).
2004-2018 წლებში სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ყოველწლიური მაჩვენებელი ყველაზე მაღალი 2005 და 2013 წლებში იყო, როცა სოფლის მეურნეობის რეალურმა ზრდამ წინა წელთან შედარებით, 11.7% და 11.3% შეადგინა. 2013 წელს არსებული 11.3%-იანი ზრდის შემდეგ, ტემპი ყოველწლიურად იკლებდა და 2017 წელს, პირიქით, 3.8%-იანი კლება დაფიქსირდა. რაც შეეხება გასულ წელს, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდა 0.7%-ის ნიშნულზეა. თავის მხრივ, 2013 წელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის რეალურმა ზრდამ, ჯამში, მხოლოდ 0.2% შეადგინა, როცა ამავე პერიოდში მშპ-ს რეალური ზრდა 21.5%-ია, რაც იმას ნიშნავს, რომ სხვა სექტორები უფრო სწრაფად იზრდება.
რაც შეეხება 2004-2012 წლებში სოფლის მეურნეობის სექტორის დინამიკას, ამ პერიოდში სოფლის მეურნეობა რეალურად 9.0%-ით შემცირდა. თუმცა, მინისტრის ნათქვამი 2004-2012 წლებში მუდმივ შემცირებაზე სიმართლეს არ შეესაბამება, ვინაიდან 2005, 2007 და 2011 წლებში სოფლის მეურნეობაში ზრდა დაფიქსირდა.
გრაფიკი 1: სოფლის მეურნეობის რეალური მაჩვენებელი; მშპ (მლნ ლარი; %)
საერთო ჯამში, 2004-2018 წლებში რეალური მშპ 102.8%-ით გაიზარდა, ხოლო სოფლის მეურნეობა მხოლოდ 1.5%-ით. გარდა სოფლის მეურნეობისა, აღნიშნულ პერიოდში ეკონომიკის ყველა სექტორში მნიშვნელოვანი ზრდა იყო. ამდენად, საინტერესოა ვნახოთ ყოველწლიურად მშპ დარგობრივი სტრუქტურის მიხედვით და აღნიშნულ პერიოდში სოფლის მეურნეობის წილი. 2004 წელს სოფლის მეურნეობის წილი ამავე წლის მთლიან ეკონომიკაში 17.9%-ს შეადგენდა, რაც 2011 წლამდე ყოველწიურად მცირდებოდა. 2010 წელის მშპ-ში სოფლის მეურნეობის წილი 8.4% იყო. აღნიშნულ წელს ყველაზე მაღალი წილი ვაჭრობას 16.8% ეკავა. გარდა ვაჭრობისა, მშპ-ში სახელმწიფო მმართველობის წილიც არსებითად 3.8% -დან 13.0%-მდე გაიზარდა. რას შეეხება შემდგომ პერიოდს, 2013 წელს მშპ-ში სოფლის მეურნეობის წილმა 9.4% შეადგინა, რაც მომდევნო წლიდან ყოველწიურად მცირდება და 2018 წელს მთლიან ეკონომიკის 7.7% უჭირავს. ამავე პერიოდში, ვაჭრობის წილი კვლავ იზრდებოდა, რამაც მთლიან ეკონომიკაში 17.0%-ს მიაღწია. აღნიშნული დარგის შემდეგ, მაღალი წილი დამამუშავებელი მრეწველობას უჭირავს, რომელსაც 2018 წლის მშპ-ში 10.5% უკავია. გარდა აღნიშნული დარგებისა, 2004-2018 წლებში მშპ-ში წილის თვალსაზრისით, მნიშვნელოვანად გაიზარდა მშენებლობის და საფინანსო სექტორები. ამდენად, აშკარაა, რომ ეკონომიკის დარგობრივ სტრუქტურაში სხვა სექტორები გაცილებით სწარაფად ვითარდება, ვიდრე სოფლის მეურნეობა. უფრო მეტიც, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2004-2018 წლებში სოფლის მეურნეობა თითქმის არ გაზრდილა.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ზრდა „ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის ბოლო წლიდან დაიწყო (2012 წლიდან სექტორის დაფინანსება მნიშვნელოვნად გაიზარდა). თუ 2011 წლის ბიუჯეტში სოფლის მეურნეობის სფეროს ხარჯები 39.9 მლნ ლარი იყო, ეს მაჩვენებელი 2012 წელს 212.8 მლნ ლარამდე გაიზრდა. აღსანიშნავია, რომ 2012 წელს მიუხედავად სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ზრდისა, ამ წელს სექტორი 3.8%-ით შემცირდა, როცა წინა წელს დაფინანსების 5-ჯერ მატებამდე, 8.5%-იანი ზრდა იყო. 2012-2016 წლებში სოფლის მეურნეობის სფეროს ხარჯები სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელებში, საშუალოდ, 2.5%-იანი წილი ეკავა, რაც 2018 წლიდან შემცირდა 1.8% -მდე და 2019 წლისთვის 1.7%-ით არის დაგეგმილი.
საერთო ჯამში, 2004-2018 წლებში, დაფინანსების განსხვავებული მოცულობის პირობებში სოფლის მეურნეობის ზრდა 1.5%-ია, როცა მთლიანი მშპ 102.8% არის გაზრდილი. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წლიდან მნიშვნელოვნად გაიზარდა სოფლის მეურნეობის საბიუჯეტო დაფინანსება, სექტორში ზრდა თითქმის არ ყოფილა. ხოლო, მინისტრის განცხადების ის ნაწილი, რომ „ქართული ოცნების“ პირობებში სოფლის მეურნეობის მზარდი დაფინანსების გარეშე ეს სექტორი უფრო მეტად შემცირდებოდა, მხოლოდ თეორიულად დასაშვები ვარაუდია. 2004-2012 წლებში როცა სოფლის მეურნეობის დაფინანსება ნაკლები იყო ჯამში სექტორი შემცირდა როგორც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში ასევე მისი წილი მშპ-ში. 2013-2018 წლებში კი გაზრდილი საბიუჯეტო დაფინანსების პირობებში სექტორი უმნიშვნელოდ გაიზარდა აბსოლუტურ მაჩვენებლებში და შემცირდა მხოლოდ წილობრივი მაჩვენებელი. ერთი შეხედვით მაჩვენებლებს შორის კორელაცია ნაწილობრივ შეესაბამება მინისტრის განცხადების პათოსს, თუმცა მხოლოდ კორელაციის საფუძველზე მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის არსებობის მტკიცება ნაკლებად შესაძლებელია.

Resume: In 2018 as compared to 2013, real agriculture growth only constituted 0.2% (the total agriculture output in that period in constant prices). In 2013-2018, real economic growth constituted 21.5%. Therefore, other sectors of the economy have been increasing much more rapidly as compared to agriculture. In parallel, state allocations for agriculture have been increasing since 2012. Of the 2012 budget payables (the budget was adopted under the United National Movement’s rule), the share of agriculture funding increased to 2.9% whilst it was 0.6% in 2011. The share of funding of the Ministry of Agriculture in the total budget payables exceeded 2% in 2017 and started to decrease in 2018.
In regard to the situation in agriculture in the period of 2004-2012, the real decrease in the agriculture sector was 9%. However, there was no annual decrease in agriculture. In 2005, agriculture increased by 11.7%. In addition, agriculture increased by 3.1% in 2007 as compared to the previous year whilst it constituted 8.5% in 2011. Therefore, agriculture did not show a constant decline in that period.
The part of the Minister’s statement that the agriculture sector could have decreased further if increased agriculture funding had not been allocated under the Georgian Dream is only a theoretical assumption. In 2004-2012 when the funding allocated for agriculture was lower, agriculture decreased both in absolute figures and as a part of the GDP. In 2013-2018 under increased budget funding, the sector marginally increased in absolute figures and only the agriculture to GDP ratio decreased. At first glance, the correlation between the figures partially corresponds to the Minister’s rhetoric. However, to assert the existence of a cause-effect relationship based only on correlation is not appropriate. More in-depth research is required in order to confirm or deny this assertion but this is something which goes beyond the scope of this article. Therefore, FactCheck refrains from discussing this particular part of the Minister’s statement.
The Minister of Environment Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, spoke about agriculture on air on the Public Broadcaster. The Minister stated (from 05:30): “Since 2013, we have significantly increased agriculture. If we had not spent the money that we spent, agriculture would have decreased because there was a constant decline in agriculture from 2004 to 2012.”
In 2018 as compared to 2013, real agriculture growth only constituted 0.2% (the total agriculture output in that period in constant prices). In 2014-2018, the highest annual growth of agriculture was registered in 2005 and 2013 when agriculture growth constituted 11.7% and 11.3%, respectively, as compared to the previous years. After the 11.3% growth in 2013, the annual agriculture growth rate started to slow down and there was a 3.8% decrease in agriculture in 2017. In regard to the previous year, real agriculture growth constituted 0.7%. In turn as compared to 2013, the real agriculture growth rate is only 0.2% whilst the real GDP growth in the same period constituted 21.5% which means that other sectors are growing more rapidly.
In regard to the agriculture sector dynamic in 2004-2012, the real agriculture decrease was 9.0% in this period. However, the Minister’s statement about a constant decline in agriculture in 2004-2012 does not correspond to the truth because agriculture increased in 2005, 2007 and 2011.
Graph 1: Real Agriculture Indicators, GDP (GEL Million, %)
In total, the real GDP increased by 102.8% in 2004-2018 whilst agriculture increased by only 1.5%. In the same period, all other sectors of the economy registered substantial growth with agriculture being the only exception. Therefore, it is interesting to see the annual GDP in terms of domain structure and have a look at the share of agriculture in the same period. In 2003, the share of agriculture in the economy of the same year was 17.9% which had been declining annually until 2011. In 2010, the agriculture to GDP ratio was 8.4%. In that year, trade occupied the highest share at 16.8%. In addition to trade, the share of public administration in the GDP increased sharply from 3.8% to 13.0%. In regard to the subsequent period, the agriculture to GDP ratio was 9.4% in 2013 and then resumed an annual decline, dropping to 7.7% in 2018. In the same period, the share of trade continued to increase and reached 17.0% of the total economy. Trade is followed by the processing industry which occupied 10.5% of the 2018 GDP. Apart from the aforementioned fields, the construction and finance sectors increased substantially in terms of their share in the GDP in 2004-2018. Therefore, it is evident that other sectors increase more rapidly in the sectoral structure of the economy as compared to agriculture. Furthermore, it can be said that agriculture did not significantly increase in 2004-2018.
Of note is that the growth of allocations from the state budget for agriculture started in the last year of the United National Movement’s tenure in government (in 2012, funding for agriculture increased substantially). In 2011, state expenditures for agriculture were GEL 39.9 million whilst they increased to GEL 212.8 million in 2012. Of note is that despite the increased funding for agriculture in 2012, the agriculture sector decreased by 3.8% whilst growth constituted 8.5% in the previous year prior to a five-fold increase in funding. In 2012-2016, agriculture expenses in state budget payables had a 2.5% share on average which dropped to 1.8% by 2018. This is planned to decrease further to 1.7% in 2019.
In total and under different amounts of funding in 2004-2018, agriculture growth constituted 1.8% whilst the total GDP growth constituted 102.8%. Despite a sharp increase in budget funding for agriculture from 2012, there was almost no growth in the agriculture sector and the part of the Minister’s statement that the sector could have decreased further if increased agriculture funding had not been allocated under the Georgian Dream is a theoretical assumption only. In 2004-2012 when funding allocated for agriculture was lower, agriculture decreased both in absolute figures and as a part of the GDP. In 2013-2018 under increased budget funding, the sector marginally increased in absolute figures and only the agriculture to GDP ratio decreased. At first glance, the correlation between the figures partially corresponds to the Minister’s rhetoric. However, it is implausible to assert the existence of cause-effect relationship based only on correlation.