რეზიუმე: ქვეყანაში შემავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც კონკრეტული ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას ასახავს. ბალანსი შედგება მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისგან. მიმდინარე ანგარიში მოიცავს საქონლით და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი გვიჩვენებს შემოსავლის ნაკადებს საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებას, საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს.
2018 წელს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 1.2 მლრდ დოლარი შეადგინა , რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის 7.7% შეადგენდა. 2018 წელს, 2012 წელთან შედარებით, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 1.54-ჯერ შემცირდა, ხოლო 2011 წელთან შედარებით - 1.66-ჯერ, შესაბამისად, წინა მთავრობის პერიოდთან შედარებით, განახევრება არ ფიქსირდება.
ექსპორტის რეკორდულ მაჩვენებელზე საუბრისას, უნდა განვიხილოთ ფარდობითი მაჩვენებელი მთლიან შიდა პროდუქტთან. 2018 წელს ექსპორტის ნომინალურმა მაჩვენებელმა დაახლოებით 3.3 მლრდ დოლარი (მშპ-ს 21%) შეადგინა, რაც მართლაც რეკორდული მაჩვენებელია. თუმცა, პრემიერ-მინისტრს არ აღუნიშნავს, რომ იმპორტიც ისტორიულ მაქსიმუმზეა. გასულ წელს, როგორც 2012, ისე 2017 წლებთან შედარებით, გაზრდილია სავაჭრო დეფიციტი, ანუ იმპორტი უფრო მეტად იზრდება, ვიდრე ექსპორტი, რაც აბათილებს პრემიერ -მინისტრის მიერ დასახელებულ ექსპორტის ზრდის დადებით ეფექტს.
შემოსავლები მომსახურებიდან და მოგზაურობიდან (ტურიზმიდან), ბოლო წლებში, ზრდადია და მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის შემცირების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წყაროს წარმოადგენს. მოგზაურობის და მომსახურების [1]მონაცემები წარმოდგენილია საგადასახდელო ბალანსში, შემოსავლის, გასავლის და წმინდა მონაცემების სახით. წმინდა[2] ტურიზმისა და წმინდა მომსახურების მაჩვენებლები, მშპ-სთან მიმართებით, ასევე რეკორდულია. 2018 წელს წმინდა მომსახურება მშპ-ს 13.8%-ს შეადგენდა (2.2 მლრდ აშშ დოლარი), ხოლო წმინდა მოგზაურობა მშპ-ს - 16.6%-ს (2.7 მლრდ აშშ დოლარი).
23 მაისს „ტვ პირველში“ სტუმრობისას, საქართველოს პრემიერ მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა: „გავანახევრეთ მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი. ექსპორტი არის ისტორიულ მაქსიმუმზე, შემოსავალი მომსახურების სფეროდან, მათ შორის ტურიზმიდან, ისტორიულ მაქსიმუმზეა“.
ქვეყანაში შემავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც ასახავს კონკრეტული ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას. ბალანსი შედგება მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისგან.
მიმდინარე ანგარიში მოიცავს საქონლით და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი გვიჩვენებს შემოსავლის ნაკადებს საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს. ტრანსფერები მოიცავს მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებსა[3] და არარეზიდენტებს შორის (მაგალითად გრანტები, ფინანსური დახმარებები).
2018 წელსმიმდინარე ანგარიშის დეფიციტმა 1.2 მლრდ დოლარი შეადგინა, რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის 7.7% წარმოადგენდა. 2012 წელთან შედარებით, 2018 წელს მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 1.54-ჯერ შემცირდა. პრემიერ-მინისტრის განცხადებასთან შესაბამისობაშია ის ფაქტი, რომ წმინდა მომსახურება და წმინდა ტურიზმი მნიშვნელოვნად იზრდება, რაც მიმდინარე ანგარიშის დინამიკისთვის დადებითი ფაქტია, რადგან მეტი ვალუტის შემოდინება ხდება. მიმდინარე ანგარიშის დინამიკა გამოსახულია გრაფიკ 1-ზე.
გრაფიკი 1: მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი
წყარო:საქართველოს ეროვნული ბანკი
ასევე, ექსპორტის რეკორდულ მაჩვენებელზე საუბრისას, უნდა განვიხილოთ ფარდობითი მაჩვენებელი მთლიან შიდა პროდუქტთან. 2018 წელს ექსპორტის ნომინალურმა მაჩვენებელმა დაახლოებით 3.3 მლრდ დოლარი (მშპ-ს 21%) შეადგინა, რაც ასევე რეკორდული მაჩვენებელია. თუმცა, როგორც 2012, ისე 2017 წლებთან შედარებით, გაზრდილია სავაჭრო დეფიციტი, ანუ იმპორტი უფრო მეტად იზრდება, ვიდრე ექსპორტი, რაც აბათილებს პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებულ ექსპორტის ზრდის დადებით ეფექტს. ასევე, წინა წელთან შედარებით, გაზრდილია სავაჭრო დეფიციტის [4]ფარდობითი მაჩვენებელი, მთლიან შიდა პროდუქტთან 1.1%-ით.
გრაფიკი 2: ექსპორტის დინამიკა 2003-2019 წლებში (მლნ აშშ დოლარი)
ბოლო წლებში შემოსავლები მომსახურებიდან და მოგზაურობიდან (ტურიზმიდან) ზრდადია და მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტის შემცირების ერთ-ერთ მნიშვნელოვან წყაროს წარმოადგენს. როდესაც მამუკა ბახტაძე საუბრობს რომ მომსახურების და ტურიზმის მაჩვენებლები რეკორდულია, მნიშვნელოვანია ფარდობითი მაჩვენებლის განხილვა. წმინდა ტურიზმისა და წმინდა მომსახურების მაჩვენებლები, მშპ-სთან მიმართებით, მართლაც რეკორდულია. 2018 წელს წმინდა მომსახურება მშპ-ს 13.8%-ს შეადგენდა, ხოლო წმინდა მოგზაურობა მშპ-ს - 16.6%-ს.
გრაფიკი 3: წმინდა მომსახურებისა და ტურიზმი მუხლების (მლნ აშშ. დოლარი)
[1] მომსახურების ანგარიში მოიცავს მომსახურებას, რომელიც გაუწიეს საქართველოს რეზიდენტებმა სხვა ქვეყნის რეზიდენტებს და პირიქით
[2] წმინდა მაჩვენებელი გვიჩვენებს სხვაობას შემოსავალებსა და გასავლებს შორის
[3] პირი, რომელიც ფაქტობრივად იმყოფება საქართველოს ტერიტორიაზე 182 დღეზე მეტ ხანს ნებისმიერ 12-თვიან პერიოდში, რომელიც მთავრდება საგადასახადო წელს, ან იგი საგადასახადო წლის განმავლობაში იმყოფებოდა უცხოეთში საქართველოს სახელმწიფო სამსახურში

Resume: A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. It also illustrates the movement of money between the economy of a specific country and the rest of the world. A country’s balance of payments consists of its current account, capital account and financial account. A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers. The income component shows inflows of income from abroad (specifically, labour remuneration and investment income) and incomes transferred from Georgia. Transfers include current transfers between the residents and non-residents of a country (for instance grants, financial assistance).
In 2018, the current account deficit amounted to USD 1.2 billion which constituted 7.7% of Georgia’s total GDP. As compared to 2012, the current account deficit decreased 1.54 times in 2018 and 1.66 times as compared to 2011. Therefore, the current account deficit was not halved as compared to the period under the rule of the previous government.
When speaking of record figures of export, we should analyse the export to GDP ratio. In 2018, the nominal volume of export was USD 3.3 billion (21% of the GDP) which is indeed a record-breaking figure. However, the Prime Minister did not mention that import is also at a historical maximum. In the previous year, the trade deficit did increase as compared to both 2012 and 2017; that is, import is going faster as compared to export which negates the positive of impact of export growth as referred to by the Prime Minister.
Income from services and travel (tourism) has been increasing in the past years, thereby significantly contributing to the reduction of the current account deficit. The balance of payments includes data about travel and service[1] in the form of income, expenditure and net data. Net tourism[2] and net service figures vis-à-vis the GDP are also record-breaking. In 2018, the net service constituted 13.8% of the GDP (USD 2.2 billion) whilst the net travel constituted 16.6% of the GDP (GEL 2.7 billion).
On 23 May 2019, on air on TV Pirveli, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, stated: “We halved the current account deficit. Export is at a historical maximum and income from the service sector, including tourism, is also at a historical maximum.”
A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. It also illustrates the movement of money between the economy of a specific country and the rest of the world. A country’s balance of payments consists of its current account, capital account and financial account.
A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers. The income component shows inflows of income from abroad (specifically, labour remuneration and investment income) and incomes transferred from Georgia. Transfers include current transfers between the residents[3] and non-residents of a country (for instance grants, financial assistance).
In 2018, the current account deficit amounted to USD 1.2 billion which constituted 7.7% of Georgia’s total GDP. As compared to 2012, the current account deficit decreased 1.54 times in 2018 and 1.66 times as compared to 2011. The fact that the net service and the net tourism significantly increase does correspond with the Prime Minister’s statement and is a positive factor vis-à-vis the current account dynamic because of more currency inflows. The current account dynamic is given in Graph 1.
Graph 1:Current Account Deficit
Source:National Bank of Georgia
In addition, when speaking of record figures of export, we should analyse the export to GDP ratio. In 2018, the nominal volume of export was USD 3.3 billion (21% of the GDP) which is also a record-breaking figure. However, the Prime Minister did not mention that import is also at a historical maximum. However, in the previous year, the trade deficit did increase as compared to both 2012 and 2017; that is, import is growing faster as compared to export which negates the positive of impact of export growth as referred to by the Prime Minister. Apart from that, the trade deficit[4] to GDP ratio also increased by 1.1% as compared to the previous year.
Graph 2: Export Dynamic in 2003-2019 (USD Million)
Income from services and travel (tourism) has been increasing in the past years, thereby significantly contributing to the reduction of the current account deficit. When Mamuka Bakhtadze says that the service and tourism numbers are record-breaking, it is important to take a look at the relative figures. Net tourism and net service figures vis-à-vis the GDP are indeed record-breaking. In 2018, the net service constituted 13.8% of the GDP whilst the net travel constituted 16.6% of the GDP (GEL 2.7 billion).
Graph 3:Net Service and Net Tourism Components (USD Million)
[1] The service account includes service which was provided by Georgian residents to the residents of other countries and vice versa.
[2] The net figure shows the differences between income and payables.
[3] An individual who actually resided on the territory of Georgia for more than 182 days in any 12-month period at the end of a tax year or if he has been in the public service of Georgia abroad during the course of a tax year.