რეზიუმე: სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის I მონაკვეთის მშენებლობა 2014 წლის 8 ივლისს დაიწყო. აღნიშნულ მონაკვეთს უკრაინული კომპანია „Road Building ALTKOM“ აშენებდა. კომპანიასთან გაფორმებული კონტრაქტის ღირებულება 153 მილიონი ლარი იყო და სამშენებლო პერიოდი 30 თვეს მოიცავდა. კომპანიამ სამუშაოების მსვლელობისას ავანსის სახით 18 338 910 ევრო მიიღო, რაც იმდროინდელი კურსის შესაბამისად, დაახლოებით 40 მილიონი ლარი იყო. „ალტკომს“ პროექტის მიმდინარეობისას ფინანსური პრობლემები შეექმნა და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების მხოლოდ 24% (ხარვეზები შეინიშნება ნაწილობრივ შესრულებულ სამუშაოებშიც. ხიდების მშენებლობისთვის დაგებული ბეტონის ფილები დაიბზარა და ნაწილები თანდათან ერთმანეთს შორდება). შესაბამისად, პროექტი, რომელიც კომპანიას 2017 წლის იანვარში უნდა დაესრულებინა, ვერ დაასრულა.
2015 წლის ივლისში რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 54.5 მილიონი ლარით შემცირდა. როგორც მაშინდელი ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე თენგიზ შეგელაშვილი განმარტავდა, ბიუჯეტის შემცირება მეტწილად სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის მშენებლობის ნელმა ტემპმა განაპირობა. „გამარჯვებული კომპანია „ალტკომი“ დაბალი ტემპით ასრულებს სამუშაოებს. ეს პრობლემური პროექტია და არ არის მოსალოდნელი, რომ წლის ბოლომდე ამ მოცულობის სამუშაოები შესრულდება. შესაბამისად, შემცირდა გეგმა ამ პროექტთან დაკავშირებით (41 მილიონით)“- განაცხადა შერგელაშვილმა.
2016 წლის ზაფხულში, პროექტის დაწყებიდან ორი წლის თავზე (პროექტის ხანგრძლივობა 2.5 წელი იყო), 11.5 კილომეტრიანი სიგრძის გზის მხოლოდ 2 კილომეტრის მშენებლობა იყო დასრულებული. ზემოთ მოყვანილი ფაქტები ცხადყოფს, რომ კომპანია „ალტკომი“ სამუშაოებს მშენებლობის დაწყების ვერც ერთ ეტაპზე ჯეროვნად ვერ ასრულებდა და გეგმასთან მიმართებით მუდმივი ჩამორჩენა ჰქონდა.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომს“ ხელშეკრულების შეწყვეტის თაობაზე შეტყობინება ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან 6 თვის თავზე გაუგზავნა (2017 წლის 18 ივლისს), ხოლო ავანსის თანხის დაბრუნების მოთხოვნით, ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან 10 თვის გასვლის შემდეგ მიმართა. რადგან საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომისგან“ ავანსის დაბრუნებასთან დაკავშირებით დაუსაბუთებელი უარი რამდენჯერმე მიიღო, კომპანიის წინააღმდეგ სამართლებრივი დავის საწარმოებლად მიმდინარე წლის 14 იანვარს საერთაშორისო კომპანია White & Case-ი დაიქირავა, რაც იმას ნიშნავს, რომ დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომის“ წინააღმდეგ სამართლებრივი დავა ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან ორი წლის გასვლის შემდეგ დაიწყო.
საბოლოო ჯამში, ვერ ვიტყვით, რომ საავტომობილო გზების დეპარტამენტს „ალტკომისგან“ ავანსის თანხის ამოსაღებად არაფერი გაუკეთებია, მან გარკვეული ქმედებები განახორციელა, თუმცა კონტრაქტის გაუქმებაც და კომპანია „ალტკომთან“ ავანსის თანხის დასაბრუნებლად სამართლებრივი დავის წამოწყება გაცილებით ადრე შეეძლო.
პარტია „ევროპული საქართველოს“ წარმომადგენელმა ირაკლი აბესაძემ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთზე ისაუბრა და აღნიშნა: „სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის ავტომაგისტრალის მშენებლობის დროს, უკრაინული კომპანიის მიერ მითვისებული იქნა დაახლოებით 45 მლნ ლარი ავანსად გაცემული სამინისტროს მხრიდან და 5 წლის განმავლობაში სამინისტრომ ვერაფერი გააკეთა თანხის უკან დასაბრუნებლად. ახლა, დაახლოებით 2 მლნ ლარის დახარჯვას აპირებთ სასამართლო დავისთვის უკრაინის სასამართლოში იმისთვის, რომ ეს თანხა დაბრუნდეს“.
სამტრედია-გრიგოლეთის გზა საერთაშორისო მნიშვნელობის დასავლეთ-აღმოსავლეთ მაგისტრალის 51.5 კილომეტრიანი მონაკვეთია, რომელიც ოთხი ლოტისგან შედგება. პირველი - 11.5 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობა ოთხ ზოლიანი ასფალტ-ბეტონის გზის, 8 სახიდე გადასასვლელისა და 27 ხელოვნური ნაგებობის მშენებლობას ითვალისწინებს.
სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის I მონაკვეთის მშენებლობა 2014 წლის 8 ივლისს დაიწყო. პროექტის დონორი ევროპის საინვესტიციო ბანკია. აღნიშნული მონაკვეთის მშენებლობას ტენდერში გამარჯვებული უკრაინული კომპანია „Road Building ALTKOM“ ახორციელებდა. კომპანიასთან გაფორმებული კონტრაქტის ღირებულება 153 მილიონი ლარი იყო და სამშენებლო პერიოდი 30 თვეს მოიცავდა.
„ალტკომმა“ სამუშაოების მსვლელობისას ავანსის სახით 18 338 910 ევრო მიიღო, რაც იმდროინდელი კურსის შესაბამისად, დაახლოებით 40 მილიონი ლარი იყო. ოფიციალური ინფორმაციით, კომპანიას პროექტის მიმდინარეობისას ფინანსური პრობლემები შეექმნა და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების მხოლოდ 24% შეასრულა (ხარვეზები შეინიშნება შპს „ალტკომის“ მიერ ნაწილობრივ შესრულებულ სამუშაოებშიც. ხიდების მშენებლობისთვის დაგებული ბეტონის ფილები დაიბზარა და ნაწილები თანდათან ერთმანეთს შორდება იხ. ვიდეო).
ჯერ კიდევ 2015 წლის ივლისში (პროექტის დაწყებიდან ერთი წლის თავზე) რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 54.5 მილიონი ლარით შემცირდა. როგორც მაშინდელი ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე თენგიზ შეგელაშვილი განმარტავდა, ბიუჯეტის შემცირება მეტწილად სამტრედია-გრიგოლეთის მონაკვეთის მშენებლობის ნელმა ტემპმა განაპირობა. „გამარჯვებული კომპანია „ალტკომი“ დაბალი ტემპით ასრულებს სამუშაოებს. ეს პრობლემური პროექტია და არ არის მოსალოდნელი, რომ წლის ბოლომდე ამ მოცულობის სამუშაოები შესრულდება. შესაბამისად, შემცირდა გეგმა ამ პროექტთან დაკავშირებით(41 მილიონით)“, აცხადებდა მინისტრის მოადგილე.
2016 წლის ზაფხულში, პროექტის დაწყებიდან ორი წლის თავზე (პროექტის ხანგრძლივობა 2.5 წელი იყო), 11.5 კილომეტრიანი სიგრძის გზის მხოლოდ 2 კილომეტრის მშენებლობა იყო დასრულებული. ზემოთ მოყვანილი ფაქტები ცხადყოფს, რომ კომპანია „ალტკომი“ სამუშაოებს მშენებლობის დაწყების ვერც ერთ ეტაპზე ჯეროვნად ვერ ასრულებდა და გეგმასთან მიმართებაში მუდმივი ჩამორჩენა ჰქონდა.
რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ინფორმაცით, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომს“ ხელშეკრულების შეწყვეტის თაობაზე შეტყობინება 2017 წლის 18 ივლისს გაუგზავნა.
რაც შეეხება ხელშეკრულების ფარგლებში კომპანია „ალტკომისთვის“ ჩარიცხულ ავანსის თანხას (18 338 910 ევრო), სამინისტროსვე ინფორმაციით, დეპარტამენტი თანხის დასაბრუნებლად სამართლებრივ ქმედებებს ახორციელებს როგორც თავად კომპანიის, ასევე, საბანკო გარანტიის გამცემი უკრაინული ბანკის (PSC PROMINVESTBANK) მიმართ. დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომს“ არაერთხელ მიმართა ავანსის დაბრუნების მოთხოვნით. ასევე, დეპარტამენტმა ორჯერ მიმართა საბანკო გარანტიის გამცემ ბანკს საბანკო გარანტიის ამოქმედების მოთხოვნით, თუმცა, ორივე შემთხვევაში დაუსაბუთებელი უარი მიიღო. გარანტმა ბანკმა შუამავალ ბანკს თანხის ჩარიცხვა არ დაუდასტურა.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა 2019 წლის 4 იანვარს საერთაშორისო კომპანია White & Case-სთან გააფორმა ხელშეკრულება, რომლის ფარგლებშიც კომპანიამ „ალტკომისგან“ ავანსის თანხის (18 338 910 ევრო) ამოღების სამართლებრივი პროცედურები უნდა განახორციელოს და საჭიროების შემთხვევაში, უკრაინის ყველა ინსტანციის სასამართლოში დეპარტამენტის ინტერესები დაიცვას, რადგან საერთაშორისო სავაჭრო პალატის წესების მიხედვით, საბანკო გარანტიების მიმართ მოქმედებს გარანტიის გამცემი ბანკის ქვეყნის სამართალი. ამ შემთხვევაში გარანტიის გამცემი ბანკი მდებარეობს უკრაინაში და შესაბამისად, საბანკო გარანტიის მიმართ მოქმედებს უკრაინული სამართალი და სამართლებრივი დავა უნდა წარიმართოს უკრაინაში. ხელშეკრულების ღირებულება 649 000 აშშ დოლარია.
თუ ქრონოლოგიურ თანმიმდევრობას მივყვებით, კომპანია „ალტკომს“ სამტრედია-გრიგოლეთის საავტომობილო გზის I მონაკვეთის მშენებლობა 2017 წლის იანვარში უნდა დაესრულებინა. კომპანიამ წინასწარ 18 338 910 ევროს ოდენობის თანხა მიიღო (ავანსი) და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების მხოლოდ 24% შეასრულა (კომპანიას ფინანსური პრობლემები შეექმნა). საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომს“ ხელშეკრულების შეწყვეტის თაობაზე შეტყობინება 2017 წლის 18 ივლისს გაუგზავნა (ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან 6 თვის თავზე), ხოლო ავანსის თანხის დაბრუნების მოთხოვნით ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან ათი თვის გასვლის შემდეგ მიმართა. რადგან საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა კომპანია „ალტკომისგან“ ავანსის დაბრუნებასთან დაკავშირებით დაუსაბუთებელი უარი რამდენჯერმე მიიღო, კომპანიის წინააღმდეგ სამართლებრივი დავის საწარმოებლად მიმდინარე წლის 14 იანვარს საერთაშორისო კომპანია White & Case დაიქირავა (ხელშეკრულების ვადის ამოწურვიდან ორი წლის გასვლის შემდეგ).
უნდა აღინიშნოს, რომ თითქმის ხუთი წელი არის გასული პროექტის დაწყებიდან. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, პროექტის დასაწყისშივე ცხადი იყო, რომ კომპანია „ალტკომი“ დაკისრებულ მოვალეობას ვერ ასრულებდა. ამიტომ გაუგებარია, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი რატომ დაელოდა ხელშეკრულების ვადის ამოწურვას და კომპანია „ალტკომთან“ კონტრაქტი ვადამდე რატომ არ შეწყვიტა ან რატომ დაიწყო ავანსის თანხის დასაბრუნებლად სამართლებრივი საქმის წარმოება კონტრაქტის ამოწურვიდან მხოლოდ ორი წლის შემდეგ.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, ვერ ვიტყვით რომ საავტომობილო გზების დეპარტამენტს კომპანია „ალტკომისგან“ ავანსის თანხის ამოსაღებად არაფერი გაუკეთებია, თუმცა პროცესი რომ ძალიან ნელა მიმდინარეობს, ფაქტია. როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ავანსის თანხა 18 338 910 ევროს შეადგენს, რაც იმდროინდელი კურსით დაახლოებით 40 მილიონ ლარზე მეტია და ეს თანხა დეპარტამენტს დასაბრუნებელი აქვს. ამის გარდა, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა აღნიშნულ საქმეში სამართლებრივი მომსახურების გასაწევად საერთაშორისო კომპანია დაიქირავა, რომლის მომსახურება ჯამში 1 799 027ლარი დაუჯდება.
2018 წლის ნოემბერში გამოვლინდა ახალი კომპანია („აკორდი“), რომელიც სამტრედია-გრიგოლეთის I მონაკვეთზე დარჩენილი სამუშაოების 76%-ის მშენებლობას განახორციელებს. პროექტი ევროპის საინვესტიციო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება და მისი ღირებულება 89 მილიონი ლარია. სამუშაოების ვადად 24 თვეა განსაზღვრული.

Resume: The construction of the Samtredia-Grigoleti road’s first section was launched on 8 July 2014. A Ukrainian company, Road Building ALTKOM, was responsible for the construction of this section. The value of the contract signed with the company was GEL 153 million with a construction period of 30 months. During the course of the construction, the company received EUR 18,338,910 as an advance payment which was nearly GEL 40 million according to the then GEL exchange rate. As a result of Road Building ALTKOM’s financial difficulties which emerged during the construction process, the company finished only 24% of the work envisioned by the contract (there are defects in the partially completed work as well. Concrete slabs for the construction of bridges are cracked and parts are gradually coming apart). Therefore, the project which the company was supposed to finish by January 2017 was not completed.
In July 2015, the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was cut by GEL 54.5 million. As clarified by the then Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, Tengiz Shergelashvili, the budget cut was largely stipulated by the slow pace of the Samtredia-Grigoleti section’s construction. Mr Shergelashvili stated: “The winner ALTKOM company is carrying out the work at a slow pace. This is a problematic project and it is not expected that the work of this volume will be finished by the end of the year. Therefore, the plan vis-à-vis this project was decreased (by 41 million).”
In summer 2016 after two years from the project’s launch (the project’s duration was two-and-a-half years), only two kilometres of the 11.5 kilometre-long road was completed. The aforementioned facts indicate that ALTKOM was not able to duly carry out the work at any stage after the start of the construction and was constantly lagging behind the work schedule.
The Roads Department of Georgia sent ALTKOM a notification in regard to the termination of the construction contract six months (on 18 July 2017) after the expiration of the contract and sent a request to return the advance payment ten months after the expiration of the contract. Since ALTKOM refused to return the advance payment to the Roads Department of Georgia after several requests, the Roads Department hired an international company, White & Case, on 14 January 2019 in order to open a legal dispute against ALTKOM. The Roads Department of Georgia launched the legal dispute against ALTKOM two years after the expiration of the contract.
The Roads Department of Georgia has indeed taken some actions in order to have the advance payment returned. It was possible, however, to terminate the contract at an earlier date and launch a legal dispute against ALTKOM in order to have the advance payment returned.
European Georgia – Movement for Freedom MP, Irakli Abesadze, spoke about the high-speed highway’s Samtredia-Grigoleti section and stated: “A Ukrainian company misappropriated nearly GEL 45 million during the construction of the high-speed highway’s Samtredia-Grigoleti section and in five years the Ministry could not do anything to get the money back. Now, you are going to spend approximately GEL 2 million for a court dispute in Ukraine’s court to return the money?”
The Samtredia-Grigoleti road is a 51.5 kilometre-long section of the east-west highway which is of international significance. The road consists of four lots: the construction of the first 11.5 kilometre-long section envisions building a four-lane asphalt-concrete road, eight bridge passes and 27 artificial edifices.
The construction of the first section of the Samtredia-Grigoleti road started on 8 July 2014. The European Investment Bank is the project’s donor. A Ukrainian company, Road Building ALTKOM, which won the tender, was responsible for the construction of this section. The value of the contract signed with the company was GEL 153 million with a construction period of 30 months.
During the course of construction, ALTKOM received EUR 18,338,910 as an advance payment which was nearly GEL 40 million according to the then GEL exchange rate. It was officially reported that ALTKOM faced financial difficulties which emerged during the construction process and the company finished only 24% of the work envisioned by the contract (there are defects in the partially completed work as well. Concrete slabs for construction of bridges are cracked and parts are gradually coming apart. See video).
As early as July 2015 (in one year after launching the project), the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was cut by GEL 54.5 million. As clarified by the then Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, Tengiz Shergelashvili, the budget cut was largely stipulated by the slow pace of the Samtredia-Grigoleti section’s construction. Mr Shergelashvili stated: “The winner ALTKOM company is carrying out construction work at a slow pace. This is a problematic project and it is not expected that work of this volume will be finished by the end of the year. Therefore, the plan vis-à-vis this project was decreased (by 41 million).”
In summer 2016, two years after launching the project (the project’s duration was two-and-a-half years), the construction of only two kilometres of the 11.5 kilometre-long road was completed. The aforementioned facts indicate that ALTKOM was not able to duly carry out the work at any stage after the start of the construction and was constantly lagging behind the schedule.
In accordance with the information of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, the Roads Department of Georgia sent ALTKOM a notification in regard to the termination of the contract on 18 July 2017.
In regard to the advance payment (EUR 18,338,910) transferred to ALTKOM as part of the contract, the Ministry reports that the Roads Department of Georgia is pursuing legal action to get the money back from both ALTKOM and a Ukrainian bank (PSC PROMINVESTBANK) which issued the bank guarantee. The Roads Department of Georgia requested multiple times that ALTKOM return the advance payment. In addition, the Roads Department of Georgia twice addressed the bank which provided the bank guarantee to activate that guarantee. However, in both cases it received an unfounded refusal. The guarantor bank did not confirm the money transfer to the intermediary bank.
On 4 January 2019, the Roads Department of Georgia signed a contract with the international company, White & Case. As part of the contract, White & Case will carry out legal procedures to have the advance payment to ALTKOM (EUR 18,339,910) returned and, if necessary, defend the interests of the Roads Department of Georgia in Ukraine’s courts of every instance. According to the International Chamber of Commerce’s rules, the law of the guarantor bank’s residence country is applied in the case of bank guarantees. In this case, the guarantor bank is based in Ukraine and, therefore, the law of Ukraine is applied to the bank guarantee and the legal dispute has to be held in Ukraine. The value of the contract with White & Case is USD 649,000.
If we follow the chronological sequence, ALTKOM should have finished the construction of the first section of the Samtredia-Grigoleti road in January 2017. The company received an advance payment in the amount of EUR 18,338,910 and finished only 24% of the construction work (the company faced financial problems). The Roads Department of Georgia sent ALTKOM a notification in regard to the termination of the contract six months (on 18 July 2017) after its expiration whilst the request to return the advance payment was sent ten months after the expiration of the contract. Since ALTKOM refused to return the advance payment to the Roads Department of Georgia after several requests, the Roads Department hired an international company, White & Case, on 14 January 2019 in order to launch a legal dispute against ALTKOM (two years after the expiration of the contract).
Of note is that almost five years have passed since launching the project. As previously mentioned, it was obvious even from the very beginning of the project that ALTKOM could not fulfil its obligations. Therefore, it is unclear why the Roads Department of Georgia decided to wait until the expiration of the contract instead of terminating it before the end date or, for that matter, why it started legal proceedings to have the advance payment returned only after two years from the expiration of the contract.
Given the aforementioned circumstances, we can see that the Roads Department of Georgia has done relatively little to have the advance payment to ALTKOM returned. The advance payment amounts to EUR 18,338,910 which is more than GEL 40 million according to the then exchange rate. In addition, the Roads Department of Georgia hired an international company to provide legal service in this dispute and this service will cost a total of GEL 1,799,027.
In November 2018, a new company (Akkord), which will carry out the 76% of the remaining work on the first section of the Samtredia-Grigoleti road, was selected in a new tender. The project’s funding is provided by the European Investment Bank and amounts to GEL 89 million. The duration for construction work is 24 months.