რეზიუმე: განცხადებაში მამუკა ბახტაძის მიერ ტენდენციის და შესრულების მაჩვენებლების შედარებისათვის გამოყენებული „მეთოდები“ არასწორია, რადგან ორივე ფარდობითი მაჩვენებლებით იზომება, რაც დროით ჭრილში ფისკალურ მაჩვენებლებს შედარებადს ხდის.
მიუხედავად იმისა, რომ განცხადების ავტორი 2016-2019 წლებში კაპიტალურ ხარჯებს შედარებას არასწორი მეთოდით ახორციელებს, აღნიშნული პერიოდის მაჩვენებლები ამ ტიპის ხარჯების ზრდის ტენდენციას ადასტურებს. კონკრეტულად, 2016 წელთან შედარებით 2019 წლისთვის წმინდა კაპიტალური ხარჯების ფარდობა მშპ-სთან 3.02%-დან 6.90%-მდეა გაზრდილი, თუმცა აღნიშნული ზრდის „მასშტაბურობაზე“ საუბარი სუბიექტური შეფასების საკითხია.რაც შეეხება კაპიტალური ხარჯების შესრულებას, ერთი მხრივ, განცხადების გაკეთების დროს მიმდინარე წლის 8-თვის შესრულების შესახებ მონაცემები არ არსებობდა და მეორეს მხრივ, ამ დროისათვის არსებული მაჩვენებლების მიხედვით, მიმდინარე წლის კაპიტალური ხარჯების შესრულება წინა წელთან შედარებით გაუარესებულია. ამასთანავე, 8-თვიან პერიოდში 2013-2016 წლებში კაპიტალურ ხარჯების შესრულებას გაუმჯობესების ტენდენცია ახასიათებდა, მაგრამ 2016 წლის შემდეგ გაუარესების ტენდენცია აქვს.
პრემიერ-მინისტრობის პოსტიდან გადადგომის შემდეგ, მამუკა ბახტაძემ მედიასთან გამართულ შეხვედრაზე მთავრობის ფისკალურ პოლიტიკაზე ისაუბრა. აღნიშნული საუბარი მთავრობის მიერ საჯარო ინვესტიციებს, კონკრეტულად, კაპიტალურ ხარჯებს შეეხო. მამუკა ბახტაძის თქმით, „ახალი ეკონომიკური მოდელის პრინციპი არის კაპიტალური ინვესტიციების მასშტაბური ზრდა. 2016 წელთან შედარებით, 2/3-ით [66.67%] გავზარდეთ ინვესტიციები ინფრასტრუქტურაში, ხოლო 2019 წლის პირველ 8 თვეში 45%-ით გავზარდეთ ათვისება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით“
ფისკალური მაჩვენებლების დროით ჭრილში განხილვაა ფარდობითი მაჩვენებლების საშუალებით ხორციელდება, ვინაიდან ამ მეთოდით ანალიზისას გამორიცხულია მაჩვენებლებზე ინფლაციის გავლენა. შესაბამისად, ანალიზი ეფუძნება რეალურ მაჩვენებლების ტენდენციის მიმოხილვას. კონკრეტულად, მიმდინარე და კაპიტალური ხარჯების ტენდენციის ანალიზი მთლიან შიდა პროდუქტთან მათი ნომინალური მოცულობის შეფარდებას ეფუძნება, რაც, ამავდროულად, გვიჩვენებს ეკონომიკაში რა წილი უჭირავს საჯარო ხარჯებს, სახეების მიხედვით. თავის მხრივ, მთავრობის მიმდინარე ხარჯები, ნაერთი ბიუჯეტის ეკონომიკური კლასიფიკაციის ხარჯებს, ხოლო კაპიტალური კი - არაფინანსური აქტივებს მოიცავს. კაპიტალური ხარჯების შემთხვევაში, წმინდა მაჩვენებლებია აღებული, რაც არაფინანსური აქტივების ზრდასა და კლებას შორის სხვაობაა (აქტივების ცვლილება).
კაპიტალური ხარჯების ზრდა 2017 წელს უკავშირდება. აღნიშნულ წელს ნაერთი ბიუჯეტის კაპიტალური ხარჯები მშპ-სთან მიმართებაში 4.18%-ს შეადგენდა, რაც წინა წლის მაჩვენებელზე 1.15% პუნქტით მეტია. ამავე პერიოდში მიმდინარე ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი 26.82%-დან 25.54%-მდე შემცირდა. კაპიტალური ხარჯების ზრდა 2018-2019 წლებშიც გაგრძელდა, თუმცა შემცირების ტენდენცია მიმდინარე ხარჯების შემთხევაში არ გაგრძელებულა. 2016 წელთან შედარებით 2019 წლის ნაერთი ბიუჯეტის გეგმით კაპიტალური ხარჯები 3.87% პუნქტით, 3.02%-დან 6.90%-მდეა გაზრდილი. თუმცა, აქვე აღსანიშნავია, რომ 2020-2023 წლებში კაპიტალური ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებლების შემცირებაა დაგეგმილი, ხოლო მიმდინარე ხარჯებს უცვლელი. 2020-2023 წლებში კაპიტალური ხარჯების მაჩვენებელი საშუალოდ 6.57%-ით არის დაგეგმილი, ხოლო მიმდინარე ხარჯების კი - საშუალოდ 23.49%-ით.
გრაფიკი 1: ნაერთი ბიუჯეტის მიმდინარე და კაპიტალური ხარჯები (მლნ ლარი, %)
წყარო 1: სახელმწიფო ფინანსების სტატისტიკა
თავის მხრივ, კაპიტალური ხარჯების დაფინანსების ძირითადად საგარეო წყაროებს - საგარეო ვალის აღებას უკავშირდება, მაგრამ რიგ შემთხვევებში საგარეო ვალის აღებიდან მიღებული შემოსავლების გამოყენება მიმდინარე ხარჯებშიც ხდება, რაც არასწორ ფისკალურ პოლიტიკად არის მიჩნეული. აღსანიშნავია, რომ 2016 წლის შემდეგ მსგავსი შემთხვევა არ ყოფილა, როცა იმავე წელს აღებული საგარეო ვალის მოცულობა კაპიტალურ ხარჯებს მეტი ყოფილა.
გრაფიკი 2: მთავრობის მიერ ყოველწიურად აღებული საგარეო ვალი (%)
წყარო 2: სახელმწიფო ფინანსების სტატისტიკა
2016 წელს აღებული საგარეო ვალის მოცულობა ამავე წლის კაპიტალური ხარჯების 104.98%-ს შეადგენდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ საგარეო ვალიდან მიღებული შემოსავალი გარდა კაპიტალური ინვესტიციებისა, მიმდინარე ხარჯებსაც მოხმარდა. 2019 წლის ნაერთი ბიუჯეტის გეგმით საგარეო ვალის მოცულობა ამავე წელს დაგეგმილი კაპიტალური ხარჯების 55.01%-ია, თუმცა ეს არ ადასტურებს, რომ საგარეო წყაროებიდან მიღებული სახსრები სრულად კაპიტალურ პროექტებზე დაიხარჯა.
ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლებს სახელმწიფო ხაზინა აქვეყნებს, რომელიც ნაერთი ბიუჯეტის გადასახდელების შესრულების ყოველთვიურ მაჩვენებლებს არ მოიცავს. ამდენად, კაპიტალური ხარჯების შესრულების კუთხით სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლები იქნება განხილული, თუმცა აღნიშნული შესრულების ანგარიში 9 თვის გეგმის მიხედვით არის მომზადებული. კონკრეტულად, ბიუჯეტის გეგმა კვარტალურია. შესაბამისად, კაპიტალური ხარჯების გეგმა 3, 6, 9 და 12 თვის პერიოდით არის წარმოდგენილი, ხოლო შესრულების ანაგრიში ყოველი თვის მიხედვით ქვეყნდება. ამდენად, 8 თვის შესრულების მაჩვენებლები 9-თვიან გეგმასთან არის შედარებული. აქვე აღსანიშნავია, რომ მამუკა ბახტაძის მიერ მიმდინარე 8-თვიან შესრულებაზე მტკიცებით ფორმაში საუბარი კითხვებს ბადებს, ვინაიდან განცხადების გაკეთების მომენტში მე-8 თვის, აგვისტოს მაჩვენებელი ცნობილი არ იყო (კალენდარული პერიოდი ახლად დასრულებული იყო, შესაბამისად, ოპერატიული ინფორმაციის არსებობაც კი ერთიანი ბიუჯეტისათვის დამუშავებული სახით ნაკლებად სავარაუდოა) და ეს მონაცემი 20 სექტემბერს გახდება ხელმისაწვდომი. ასევე, მამუკა ბახტაძე შესრულებაზე საუბრისას გასული პერიოდის ნომინალურ მაჩვენებლებს ადარებს მიმდინარე წლის მონაცემებს, რაც არასწორია და დროით ჭრილში შესრულების გაუმჯობესებას ან გაუარესებას ობიექტურად არ აფასებს. თავი მხრივ, საბიუჯეტო მაჩვენებლების შესრულება გეგმასა და ფაქტს შორის ფარდობით ფასდება. აქედან გამომდინარე, მამუკა ბახტაძის მიერ ბიუჯეტის შესრულების შეფასებისთვის გამოყენებული „მეთოდი“ არასწორია.
გრაფიკი 3: სახელმწიფო ბიუჯეტის კაპიტალური ხარჯების 9 თვის გეგმა და 8 თვის შესრულება (მლნ ლარი, %)
წყარო 3: სახელმწიფო ხაზინის ანგარიში
მიმდინარე წლის 7 თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტის კაპიტალური ხარჯების ფაქტმა 1 216.0 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 9 თვის გეგმის 53.28%-ია. გასული წელს ანალოგიური მაჩვენებელი 56.97%-ს შეადგენდა. ამდენად, მიმდინარე წლის შესრულება გაუარესებულია და არა გაუმჯობესებული. რაც შეეხება 8 თვის შესრულებას, 2013-2016 წლებში უმჯობესდებოდა, მაგრამ 2017 წლიდან უარესდება.

Resume: The methods, employed by Mamuka Bakhtadze in his statement to compare trend and execution indicators, are incorrect because both of them are measured by relative figures to make fiscal indicators comparable in a time perspective.
Despite the fact that the author of the statement employs the wrong method to compare 2016-2019 capital expenditures, figures from that period attest to the growth trend of such expenditures. In particular, as compared to 2016, the net capital expenditures to GDP ratio increased from 3.02% to 6.9% in 2019. However, dubbing this growth to be a “large-scale” one stems from a subjective assessment. In regard to the execution of capital expenditures, on the one hand there were no eight-month execution figures for 2019 and, on the other hand, in accordance with the current indicators the execution of capital expenditures this year has worsened as compared to the previous year. In addition, in the eight-month periods throughout 2013-2016, the execution of capital expenses was improving but it has been afflicted with a deterioration trend since 2016.
After his resignation from the position of Prime Minister, Mamuka Bakhtadze spoke about the Government of Georgia’s fiscal policy at a meeting with media representatives. The former Prime Minister’s talk pertained to the government’s public investments; in particular, capital expenditures. As stated by Mr Bakhtadze: “The massive increase of capital investments is a principle of a new economic model. As compared to 2016, we increased investments in infrastructure by two-thirds (66.67%) whilst in the first eight months of 2019, the budget execution increased by 45% as compared to the same period of the previous year.”
An appraisal of fiscal indicators through time is carried out by using relative figures. This is because such a method eliminates the influence of inflation upon the indicators. Therefore, analysis is based upon a review of the trend of real indicators. In particular, an analysis of current and capital expenditures is based upon the nominal current and capital expenditures to GDP ratio which simultaneously also shows what portion of the economy is occupied by public expenses and their types. In turn, the government’s current expenses incorporate economic classification expenditures of the common budget whilst capital expenditures include non-financial assets. In the case of capital expenditures, net indicators are taken which are the difference between the increase and the decrease of non-financial assets (change in assets).
A growth of capital expenditures is associated with the year 2017. In that year, the common budget’s capital expenditures to GDP ratio was 4.18% which is 1.15 percentage points more as compared to the previous year’s figure. In the same period, the relative figure of current expenses decreased from 26.82% to 25.54%. The growth of capital expenditures continued in 2018-2019 although the decrease trend in the case of current expenses discontinued. As compared to 2016, capital expenditures increased by 3.87 percentage points in 2019 common budget’s plan from 3.02% to 6.9%. However, of note is that there are plans to cut the relative figures of capital expenditures in 2020-2023 whilst current expenses are planned to remain unaltered. In 2020-2023, capital expenditures are planned at 6.57% on average whilst current expenses are planned at 23.49% on average.
Graph 1: Common Budget’s Current Expenses and Capital Expenditures (GEL Million, %)
Source: Government Finance Statistics
In turn, funding for capital expenditures is mostly related to foreign sources; that is, taking foreign debt. However, it is not unusual to channel income from foreign debt to current expenses which is considered to be a wrong fiscal policy. Of note is that since 2016, there has been no such case when the volume of foreign debt exceeded capital expenditures.
Graph 2: Foreign Debt taken Annually by the Government of Georgia (%)
The amount of foreign debt taken in 2016 constituted 104.98% of the same year’s capital expenditures, meaning that apart from capital investments it was also spent on current expenses. In accordance with the 2019 common budget plan, the amount of foreign debt is 55.01% of the same year’s planned capital expenditures. However, this is not a confirmation that funds received from foreign sources were fully spent on capital projects.
Budget execution figures are published by the State Treasury which does not include monthly data of the execution of common budget payables. Therefore, only state budget execution figures will be discussed in terms of the execution of capital expenditures. However, the budget execution report is based on a nine-month plan. In particular, given the quarterly nature of the budget plan, plans for capital expenditures are drafted in three, six, nine and 12-month periods whilst the execution report is published each month. Therefore, eight-month execution figures were compared to a nine-month plan. Of note is that Mamuka Bakhtadze’s claim about the current execution of the eight-month budget raises some questions because at the moment of his statement, the figures for the eighth month; that is, August, were not yet available (the month had just finished and, therefore, it is less likely that respective information was already processed for the consolidated budget). This figure will be published on 20 September 2019. In addition, whilst speaking about budget execution, Mr Bakhtadze compared the nominal figures of the previous year to the current year’s indicators which is wrong and does not objectively assess the improvement or the deterioration of the execution performance through time. In turn, budget execution is assessed based upon the proportion between the budget plan and budget execution figures. Therefore, his “method” to assess budget execution is wrong.
Graph 3: Nine-Month Plan and Eight-Month Execution Figures of the State Budget’s Capital Expenditures (GEL Million, %)
Source: State Treasury Report
The actual amount of the state budget’s capital expenditures in the first seven months of 2017 was GEL 1,216 million, which constitutes 53.28% of the nine-month plan. The same figure for the previous year was 56.97%. Therefore, the execution performance in 2019 has worsened instead of improved. In regard to the eight-month execution, it was improving in 2013-2016 but has been worsening since 2017.