რეზიუმე: სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი აქვეყნებს. 2020 წლისთვის საქართველოს მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდა 5%-ს შეადგენს. პოლიტიკური თუ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ხშირად ხაზგასმით აღნიშნავენ მაღალი, კერძოდ კი ორნიშნა ეკონომიკური ზრდის საჭიროების შესახებ საქართველოს განვითარებისა და სიღარიბის შესამცირებლად. მთავრობის წარმომადგენლები პასუხობენ, რომ რეგიონში რთული ეკონომიკურ-პოლიტიკური ვითარებაა და საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, შედარებით მაღალია.
ფინანსთა მინისტრი არ აკონკრეტებს, რომელი რეგიონის ნაწილად მოიაზრებს საქართველოს. პირველ რიგში, მიზანშეწონილია, რომ მკაფიოდ განიმარტოს რეგიონი, სადაც საქართველო შედის და შედარების თვალსაზრისით რელევანტურია. ასეთი რეგიონი კი მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, არის ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფი. აღნიშნულ რეგიონში საპროგნოზო საშუალო ეკონომიკური ზრდა 3.5%-ს შეადგენს. უშუალოდ საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში 3%-იანი ეკონომიკური ზრდაა მოსალოდნელი. გაუგებარია, რაზე დაყრდნობით ასახელებს ფინანსთა მინისტრი 0.1%-ს რეგიონის მოსალოდნელი ზრდის მაჩვენებლად. საბოლოო ჯამში, ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით ბოლო წლებისა და საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის შედარებით მაღალი ტემპი აქვს, თუმცა ეს სხვაობა არასაკმარისია არსებითი გაუმჯობესების მისაღწევად. ეკონომიკის ზრდის მიმდინარე საპროგნოზო ნიშნული განვითარებადი ქვეყნისათვის ძალიან მცირეა და ევროპის ყველაზე ნაკლებად განვითარებული ქვეყნის დონემდე მისასვლელადაც კი ათწლეულები იქნება საჭირო. ამავდროულად უახლოესი წარსულის ცალკეულ წლებში მეზობლებიდან სომხეთსა და თურქეთს 7.5%-იანი ეკონომიკური ზრდა უფიქსირდებათ მსგავსი ნიშნულისთვის საქართველოს ბოლო წლებში არ მიუღწევია.
30 სექტემბერს, მთავრობის სხდომაზე საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ვანო მაჭავარიანმა, 2020 წლის საპროგნოზო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელთან დაკავშირებით განაცხადა (52:30 წთ): „როდესაც რეგიონი იზრდება 0.1%-ით, 5 %-იანი ზრდა არის ძალიან ამბიციური განაცხადი“.
სხვადასხვა ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის პროგნოზებს საერთაშორისო სავალუტო ფონდი აქვეყნებს. საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი მიმდინარე და მომდევნო წლების განმავლობაში, წარმოდგენილია ცხრილი 1-ში:
ცხრილი 1: საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 2019-2024 წლებში (%)
4.6
პოლიტიკური თუ სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ხშირად ხაზგასმით აღნიშნავენ მაღალი, კერძოდ კი ორნიშნა ეკონომიკური ზრდის საჭიროების შესახებ საქართველოს განვითარებისა და სიღარიბის შესამცირებლად. მთავრობის წარმომადგენლები პასუხობენ, რომ რეგიონში რთული ეკონომიკურ-პოლიტიკური ვითარებაა და საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, შედარებით მაღალია.
ფინანსთა მინისტრი არ აკონკრეტებს რომელი რეგიონის ნაწილად მოიაზრებს საქართველოს. პირველ რიგში, მიზანშეწონილია, რომ მკაფიოდ განიმარტოს რეგიონი, სადაც საქართველო შედის და შედარების თვალსაზრისით რელევანტურია. ასეთი რეგიონი კი, მსოფლიო ბანკის მეთოდოლოგიის მიხედვით, ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფია.
გრაფიკი 1: 2020 წლის საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი რეგიონში (%)
წყარო: მსოფლიო ბანკი, საერთაშორისო სავალუტო ფონდი
აღნიშნულ რეგიონში, საპროგნოზო საშუალო ეკონომიკური ზრდა 3,5%-ია, ყველაზე დაბალი მოსალოდნელი ზრდის მაჩვენებელი 2020 წელს რუსეთს აქვს (1,7%). აღსანიშნავია, რომ მოსალოდნელი ეკონომიკური ზრდა უშუალოდ საქართველოს მეზობელ ქვეყნებში 3% იქნება. გაუგებარია, რაზე დაყრდნობით ასახელებს ფინანსთა მინისტრი 0.1%-ს რეგიონის მოსალოდნელი ზრდის მაჩვენებლად.
საბოლოო ჯამში ეკონომიკური ზრდის თვალსაზრისით ბოლო წლებისა და საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის შედარებით მაღალი ტემპი აქვს, თუმცა ეს სხვაობა არასაკმარისია არსებითი გაუმჯობესების მისაღწევად. ეკონომიკის ზრდის მიმდინარე საპროგნოზო ნიშნული განვითარებადი ქვეყნისათვის ძალიან მცირეა და ევროპის ყველაზე ნაკლებად განვითარებული ქვეყნის დონემდე მისასვლელადაც კი ათწლეულები იქნება საჭირო. ამავდროულად უახლოესი წარსულში მეზობელი ქვეყნებიდან სომხეთსა და თურქეთს ცალკეულ წლებში 7.5%-იანი ეკონომიკური ზრდა ჰქონდათ. ასეთი ნიშნულისთვის საქართველოს ბოლო წლებში არ მიუღწევია.

Resume:  The International Monetary Fund publishes economic growth forecasts for different countries. Georgia’s estimated economic growth rate for 2020 is 5%. Politicians or civil society representatives often emphasise the need for a high, in particular, double-digit economic growth for Georgia’s development and poverty reduction. In response, authorities point out the difficult economic and political situation in the region and add that Georgia has comparatively high economic growth.
The Minister of Finance does not specify those countries which he believes constitute Georgia’s region. At first, it is appropriate to clearly define the region where Georgia belongs and this is relevant in terms of comparison. In accordance with the World Bank methodology, the group of Europe and Central Asia countries is such a region. In this region, the estimated average economic growth rate is 3.5% and the estimated economic growth rate in Georgia’s immediate neighbour countries is 3%. It is unclear upon what base  the Minister of Finance claims the estimated regional economic growth rate to be 0.1%. However, in the end, according to last year’s performance and the estimated figures in terms of economic growth, Georgia can possibly be considered as a successful country both in the region and among the neighbour countries.
On 30 September 2019, at the session of the Government of Georgia, the Minister of Finance, Ivane Machavariani, stated the following in regard to the 2020 estimated economic growth rate (52:30):  “When the regional growth rate is 0.1%, a 5% economic growth rate is a very ambitious statement.”
The International Monetary Fund publishes economic growth forecasts for different countries. Table 1 shows Georgia’s estimated economic growth rate in this and the upcoming years.
Table 1:  Georgia’s Estimated Economic Growth Rate in 2019-2024 (%)
Politicians or civil society representatives often emphasise the need of a high, in particular, double-digit economic growth for Georgia’s development and poverty reduction. In response, authorities point out the difficult economic and political situation in the region and add that Georgia has comparatively high economic growth figures.
The Minister of Finance does not specify those countries which he believes constitute Georgia’s region. At first, it is appropriate to clearly define the region where Georgia belongs and this is relevant in terms of comparison. In accordance with the World Bank methodology, the group of Europe and Central Asia countries is such a region.
Graph 2:  Estimated Average Economic Growth Rate in the Region in 2019-2023 (%)
The average estimated economic growth rate in the aforementioned region is 3.5% whilst Russia has the lowest estimated growth rate (1.7%) for 2020. Of note is that the estimated economic growth rate in Georgia’s neighbour countries will be 3%. It is unclear upon what base the Minister of Finance claims 0.1% to be the estimated economic growth rate for the region. However, in the end, according to last year’s performance and the estimated figures in terms of economic growth, Georgia can possibly be considered as a successful country both in the region and among the neighbour countries.