რეზიუმე: საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის [1] უახლესი შეფასება, 2019 წლის 12 აპრილს სარეიტინგო სააგენტო Standard & Poor’s-მა გამოაქვეყნა. S&P-მა საქართველოს რეიტინგს 2011 წლის შემდგომ პირველად გადახედა, თუმცა 2011 წლის შეფასება “BB-” უცვლელად დატოვა და მხოლოდ მომავალი პერსპექტივის სტაბილურიდან პოზიტიურამდე გაუმჯობესებით შემოიფარგლა.
ამავე პერიოდში (2019 წლის 22 თებერვალი) საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის განახლებული შეფასება სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მაც გამოაქვეყნა და S&P-სგან განსხვავებით საკუთარი წინა (16.03.2018) შეფასება „BB-„ პოზიტიური პერსპექტივით, ორგანიზაციამ „BB“ სტაბილურამდე გაზარდა. აღნიშნული შეფასება საუკეთესო შედეგია, რომლისთვისაც საქართველოს დღემდე მიუღწევია. შესაბამისად, მიმდინარე წლის დასაწყისში, საქართველომ, საკრედიტო რეიტინგში საკუთარ ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია. თავისთავად, „BB“ ნიშნული საშუალო დონის შეფასებაა და არასაინვესტიციო დონედ მიიჩნევა.
კიდევ ერთმა საერთაშორისოდ აღიარებულმა სარეიტინგო კომპანიამ, Moody's-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი პირველად 2010 წლის ოქტომბერში შეაფასა და ქვეყანას „Ba3“ რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით, ბოლო შეფასებით (2017 წლის სექტემბერი) კი აღნიშნული ნიშნული „Ba2“ საფეხურამდე გააუმჯობესა სტაბილური პერსპექტივით. პოზიცია შეესაბამება Fitch-ის იმავე პერიოდის შეფასებას და საშუალო მაჩვენებელია. შემდგომ პერიოდში Moody's-ს საქართველოს რეიტინგი აღარ განუახლებია.
ნათია თურნავას განცხადება ზუსტია სარეიტინგო კომპანიების Moody's-სა და Fitch-ის მიერ შეფასებული რეიტინგების ცვლილების ნაწილში, Standard & Poor’s-ის შემთხვევაში კი უშუალოდ რეიტინგის გაუმჯობესებას 2019 წელს ადგილი არ ჰქონია, S&P-მა მხოლოდ რეიტინგის სამომავლო პერსპექტივა გააუმჯობესა. თუმცა აღნიშნული არ მოდის წინააღმდეგობაში მინისტრობის კანდიდატის განცხადების პათოსთან.
საქართველოს პარლამენტში სამთავრობო პროგრამის წარდგენისას, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრობის კანდიდატმა, ნათია თურნავამ ბოლო წლებში საკრედიტო რეიტინგებში ქვეყნის წინსვლაზე შეაჩერა ყურადღება და აღნიშნა, რომ 2017 წლიდან მოყოლებული ყველა წამყვანი საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო აუმჯობესებს საქართველოს შეფასებას. კანდიდატის მტკიცებით, 2017-ში Moody's-მა, ხოლო 2019 წლის თებერვალსა და აპრილში, Fitch-მა და Standard & Poor’s-მა ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგები გააუმჯობესა.
მსოფლიო ეკონომიკაში ქვეყნები ერთმანეთს უწევენ კონკურენციას უცხოური კაპიტალის მოზიდვის თვალსაზრისით. უცხოურ კაპიტალზე განსაკუთრებით დამოკიდებულია განვითარებადი/ნაკლებად განვითარებული ქვეყნები, რომელთა საკუთარი რესურსი შეზღუდულია. თავის მხრივ, კრედიტორები/ინვესტორები არჩევანს აკეთებენ კონკრეტულ ქვეყანაში უკუგების ნორმისა და სტაბილურობის, სხვანაირად, რომ ითქვას, სახსრების განთავსების მოსალოდნელი მომგებიანობისა და რისკის გათვალისწინებით. რაც ნაკლებია რისკი (მეტია სანდოობა), მით დაბალია უკუგების ნორმა, რომლის სანაცვლოდაც კაპიტალის მფლობელი მზად არის განათავსოს საკუთარი სახსრები ქვეყანაში. რისკიანობის შემცირებასთან ერთად, მცირდება საკრედიტო რესურსზე დაწესებული საპროცენტო განაკვეთი, რომელსაც ცალკეული ქვეყანა უხდის კრედიტორს.
ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი აწვდის ინვესტორს ინფორმაციას ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკის ფაქტორებთან და ამ ქვეყნის სანდოობასთან დაკავშირებით. საკრედიტო რეიტინგებს ათეულობით სააგენტო
აქვეყნებს, თუმცა, მათ შორის ყველაზე გავლენიანი და საყოველთაოდ ცნობილი სამეულია: Standard & Poor’s (S&P), Moody’s და Fitch.
ყოველი საკრედიტო სააგენტო საკუთარი მეთოდოლოგიის შესაბამისად მუშაობს, თუმცა ძირითადი მაჩვენებლები, რასაც ექცევა ყურადღება საერთოა და მოიცავს, როგორც ეკონომიკურ ინდიკატორებს, ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას, ასევე რეგიონში მიმდინარე პროცესებსა და გარემოს. პოზიტიური საკრედიტო რეიტინგის მიღწევა ეკონომიკურთან ერთად, პოლიტიკური სტაბილურობის პირობებშია შესაძლებელი.
სარეიტინგო სააგენტო Fitch საკრედიტო რეიტინგის საფეხურებს ლათინური ასოების შესაბამისად ყოფს - მინიმალური D-დან მაქსიმალურ AAA-მდე[1]. პრინციპი ანალოგიურია დანარჩენი სარეიტინგო სააგენტოების შემთხვევაშიც. რეიტინგთან ერთად მნიშვნელოვანია რეიტინგის პერსპექტივა, რომელიც შესაძლებელია იყოს ნეგატიური, სტაბილური ან პოზიტიური და უახლოეს მომავალში რეიტინგის ცვლილების მოსალოდნელ მიმართულებას აღნიშნავს. შეფასების საფეხურები თავის მხრივ იყოფა საინვესტიციო და არასაინვესტიციო ჯგუფებად.
ცხრილი 1. საკრედიტო რეიტინგები საინვესტიციო დონის მიხედვით - Fitch
წყარო: Investopedia.com
პირველად საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი Standard & Poor’s-მა 2005 წელს შეაფასა და ქვეყანას „B+“ რეიტინგი მიანიჭა პოზიტიური პერსპექტივით. 2007 წელს საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი Fitch-მაც შეაფასა და „BB-„ რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით. ამავე პერიოდისათვის S&P საქართველოს რეიტინგს ისევ „B+ პოზიტიური“-ს ნიშნულზე აფასებდა. 2008 წლის აგვისტოს ომის პარალელურად ბუნებრივია, საქართველოს რეიტინგი გაუარესდა და Fitch-ის შეფასებით „B+“ ნეგატიურამდე, S&P-ს შემთხვევაში კი “B“ ნეგატიურამდე შემცირდა.
ცხრილი 2: საქართველოსთვის მინიჭებული საკრედიტო რეიტინგების ცვლილების ტენდენცია
Fitch
Standard & Poor’s (S&P)
Moody's
თარიღი
რეიტინგი
პერსპექტივა
22.02.2019
BB
სტაბილური
12.04.2019
BB-
პოზიტიური
11.09.2017
Ba2
16.03.2018
22.11.2011
11.03.2016
Ba3
20.04.2015
29.03.2011
B+
22.08.2014
17.10.2014
12.04.2010
06.10.2010
15.12.2011
25.09.2008
B
N/A
03.03.2011
08.08.2008
ნეგატიური
26.08.2009
05.05.2008
07.04.2009
08.10.2007
21.11.2006
18.07.2007
06.12.2005
წყარო: https://tradingeconomics.com/georgia/rating
კრიზისამდელ ნიშნულზე ქვეყნის რეიტინგი S&P-მ 2010 წლის აპრილში დააბრუნა და ისევ “B+ სტაბილური”-ს ნიშნულზე შეაფასა, 2011 წლის ნოემბერში კი რეიტინგი „BB-“ სტაბილურამდე გაზარდა, რაც კრიზისამდე არსებული ნიშნულის გაუმჯობესებას წარმოადგენდა. 2012-2018 წლებში S&P-ს საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი აღარ განუახლებია. 2019 წლის აპრილის შეფასებით კი ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი S&P-ს შეხედულებით არ გაუმჯობესებულა და 2011 წლის ნიშნულზე („BB-“) დარჩა. შეიცვალა მხოლოდ მოსალოდნელი ცვლილების პროგნოზი და სტაბილური პერსპექტივა პოზიტიურით შეიცვალა.
Fitch-ის შემთხვევაში კრიზისამდელ ნიშნულზე დაბრუნება მხოლოდ 2011 წლის დეკემბერში გახდა შესაძლებელი, როცა სარეიტინგო სააგენტომ საქართველოს ისევ „BB-“ რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით. 2014 წლის ოქტომბერში რეიტინგის პერსპექტივა გაუმჯობესდა და პოზიტიურით შეიცვალა, თუმცა 2015 წლის აპრილში ისევ სტაბილურამდე შემცირდა. 2018 წლის მარტის შეფასებით, საქართველო დაუბრუნდა 2014 წელს დაფიქსირებულ იმ დროისათვის საუკეთესო შედეგს და „BB-“ რეიტინგი ისევ პოზიტიური პერსპექტივით მიენიჭა. Fitch-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი ბოლოს მიმდინარე წლის თებერვალში განაახლა და “BB სტაბილური“-ს ნიშნულზე განსაზღვრა რაც მთელ პერიოდზე საუკეთესო შეფასებაა.
Moody's-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი პირველად 2010 წლის ოქტომბერში შეაფასა და ქვეყანას „Ba3“ რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით, ბოლო შეფასებით (2017 წლის სექტემბერი) კი „Ba2“ საფეხურამდე გააუმჯობესა სტაბილური პერსპექტივით. აღნიშნული პოზიცია შეესაბამება Fitch-ის იმავე პერიოდის შეფასებას და საშუალო მაჩვენებელია. შემდგომ პერიოდში Moody's-ს საქართველოს რეიტინგი აღარ განუახლებია.
[1]პოტენციური მსესხებლის საკრედიტო რისკიანობის შეფასება, რომელიც აღწერს სუბიექტის, მათ შორის ცალკეული ქვეყნის, შესაძლებლობას/უნარს მოემსახუროს საკუთარ ვალდებულებებს.
[1] რეიტინგში იერარქია განისაზღვრება შემდეგი პრინციპით: 1. სიმბოლოთა ანბანური რიგითობა - A უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე B ან B-ს ნებისმიერი კომბინაცია (B-,B,B+,BB-,BB,BB+,BBB-,BBB, BBB+) ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისთვის. 2. სიმბოლოთა რაოდენობა - რაც მეტია ასოების რაოდენობა მით მაღალია რეიტინგი, მაგ BBB უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე ორი ან ერთი ერთეული B-ს ნებისმიერი კომბინაცია (B-,B,B+,BB-,BB,BB+) ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისთვის. 3. „+“ უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე „-„ მაგ. B უფრო დაბალი საფეხურია ვიდრე “B+” და უფრო მაღალი ვიდრე “B-“, ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისთვის.

Resume: On 12 April 2019, the Standard & Poor rating agency published the latest assessment of Georgia’s credit rating.[1] It has been the first time when S&P revised Georgia’s rating since 2011. However, the agency left Georgia’s 2011 assessment of “BB-“ unaltered and only upgraded Georgia’s future outlook from stable to positive.
In the same period (22 February 2019), the Fitch rating agency also published an updated assessment of Georgia’s credit rating and contrary to S&P upgraded its own previous (16 March 2018) assessment of “BB-“ with a positive outlook to “BB” stable. This assessment is Georgia’s best result thus far. Therefore, in the beginning of 2019, Georgia climbed to a historical maximum in its credit rating. In regard to the “BB” rating, it is an average assessment and is considered a non-investment grade.
Another internationally acclaimed rating company, Moody’s, assessed Georgia’s credit rating for the first time in October 2010 and gave the country a “Ba3” rating with a stable outlook whilst in the latest assessment (September 2017), Georgia was upgraded to “Ba2” with a stable outlook. This position corresponds with Fitch’s assessment of the same period and is of an average grade. Moody’s has not updated Georgia’s rating.
Natia Turnava’s statement is accurate in the part referring to changes in Moody’s and Fitch’s ratings whilst Standard & Poor’s rating was not upgraded in 2019 but only the future outlook of the rating was improved. However, this does not contradict the spirit of Ms Turnava’s statement.
The candidate for the Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, at a presentation of the Government Programme in the Parliament of Georgia, emphasised Georgia’s progress in its credit rating in the last years and stated that every major international rating agency has upgraded Georgia’s assessment since 2017. As claimed by the candidate, Moody’s as well as Fitch in 2017 and Standard & Poor in February and March of 2019 upgraded Georgia’s credit ratings.
Countries compete in the world economy to attract foreign capital. Developing or less developed nations, which have their own limited resources, are particularly dependent upon foreign capital. In turn, creditors and investors make their choices by taking into account the rate of return and stability. In other words, they make calculations vis-à-vis possible profits and risks. The lower the risks (higher reliability), the lower the rate of return for the creditor or investor of the capital in exchange for which he is ready to invest his money in the country. Together with decreased risks, interest rates on credit resources also decline.
A country’s credit rating gives investors information about risk factors associated with investments in certain countries as well as the reliability of these countries. Dozens of agencies publish credit ratings althoughStandard & Poor’s (S&P),Moody’sandFitch are the most influential and famous among them.
Each credit rating agency employs its own methodology although basic indicators are the same and include economic indicators as well as a country’s domestic and foreign policies, regional processes and the environment. Political and economic stability is a necessary precondition for achieving a positive credit rating.
The Fitch credit rating agencydividescredit rating levels using letters of the Latin alphabet where D is the lowest and AAA is the highest.[2] A similar principle applies in other rating agencies. Apart from the rating itself, rating outlooks are also important. A rating outlook can be negative, stable or positive and indicates the expected direction of change in the rating in the nearest future. In turn the assessment is divided into investment and non-investment grades.
Table 1: Credit Ratings in Terms of Investment Grades - Fitch
Investment Grade
AAA
The best investment environment, reliable and stable
AA
Good investment environment, higher risk than AAA
Economic situation can affect debtor’s solvency
BBB
Medium investment environment which is satisfactory at the moment
Non-investment Grade
There are speculative risks in the economy
B
Financial situation varies noticeably
CCC
Currently vulnerable and dependent on positive dynamic of economic variables
CC
Highly vulnerable and very speculative environment
C
On the verge of bankruptcy
D
Default
NR
Not publicly rated
Source: Investopedia.com
Georgia’s credit rating was first assessed in 2005 by Standard & Poor which gave the country a B+ rating with a positive outlook. In 2007, Fitch assessed Georgia’s credit rating and gave a “BB-“ with a stable outlook. In the same period, S&P maintained Georgia’s rating again at a “B+ positive” level. In light of the 2008 August war, Georgia’s credit rating has deteriorated naturally – Fitch’s assessment decreased to a “B+” negative and S&P’s assessment decreased to a “B” negative.
Table 2: Trend of Changes in Georgia’s Credit Ratings
Fitch
Standard & Poor’s (S&P)
Moody's
22.02.2019
12.04.2019
11.09.2017
Ba2
16.03.2018
22.11.2011
11.03.2016
Ba3
20.04.2015
29.03.2011
22.08.2014
17.10.2014
12.04.2010
06.10.2010
15.12.2011
25.09.2008
N/A
03.03.2011
08.08.2008
26.08.2009
05.05.2008
07.04.2009
08.10.2007
21.11.2006
18.07.2007
06.12.2005
S&P brought Georgia’s rating back to a pre-crisis level in April 2010 and assessed it at a “B+ stable” again whilst in November 2011 upgraded the rating to a “BB-“ stable which was an improvement as compared to a pre-crisis assessment. In 2012-2018, S&P did not update Georgia’s credit rating. In accordance with the assessment of April 2019, as per S&P Georgia’s credit rating was not improved and remains at the 2011 position (“BB-“). It was only the forecast of expected changes that was altered and the stable outlook was changed to positive.
In the case of Fitch, Georgia’s return to a pre-crisis standing became possible only in December 2011 when the credit agency again gave Georgia a “BB-“ rating with a stable outlook. In October 2014, the rating outlook was upgraded and changed to positive although it decreased to stable again in April 2015. As of the March 2018 assessment, Georgia’s credit rating again returned to its best result of 2014 and the country was again granted a BB- rating with a positive outlook. Fitch upgraded Georgia’s credit rating in February 2019 for the last time and gave the country a “BB stable” which is the best result of the entire period.
Moody’s assessed Georgia’s credit rating for the first time in October 2010 and gave the country a “Ba3” rating with a stable outlook whilst in the latest assessment (September 2017) it upgraded the rating to a “Ba2” with a stable outlook. This position corresponds with Fitch’s assessment of the same period and is of an average grade. Moody’s has not updated Georgia’s rating.
[1]Potential debtor’s credit risk assessment which outlines the ability/capacity of an entity or a separate country to meet its own obligation.
[2]The rating hierarchy is defined in the following way:1. Alphabetical sequence of letters – A is a higher level than B or any combination of B (B-, B, B+, BB-, BB, BB+, BBB-, BBB, BBB+). The same applies to other letters. 2. Number of letters – more letters indicate a higher rating. For instance, BBB is a higher level as compared to any combination with one or two Bs (B-, B, B+, BB-, BB, BB+) and the same applies to other letters. 3. “+” is a higher level than “-.“ For instance, B is a lower level as compared to B+ and a higher level as compared to B-. The same applies to another letters.