რეზიუმე: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2019 წლის ანგარიშის მიხედვით, გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის რეიტინგში საქართველო 8 პოზიციით ჩამოქვეითდა და 74-ე ადგილი დაიკავა
9 ოქტომბერს პარლამენტში იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატის, შალვა თადუმაძის მოსმენა გაიმართა. სხდომის მიმდინარეობისას დამოუკიდებელი დეპუტატმა, ლევან კობერიძემ განაცხადა, რომ გლობალურ კონკურენტუნარიანობაზე მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2019 წლის ანგარიშში საქართველომ 8 პოზიციით დაიწია უკან.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი დამოუკიდებელი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელიც გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსს 2004 წლიდან აქვეყნებს. ინდექსი მიზნად ისახავს პროდუქტიულობის მამოძრავებლების გაზომვას, პროდუქტიულობის დონე კი მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის განმარტებით, ეკონომიკური ზრდის მთავარი განმაპირობებელია.
გლობალური კონკურენტუნარინობის ინდექსი 103 ინდივიდუალური ინდიკატორისგან შედგება, რომლებიც 12 სვეტადა არის დაჯგუფებული. ესენია:
- ინსტიტუციები;
- ინფრასტრუქტურა;
- ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ათვისება;
- მაკროეკონომიკური სტაბილურობა;
- ჯანდაცვა;
- შრომისუნარიანობა;
- სასაქონლო ბაზარი;
- შრომის ბაზარი;
- ფინანსური სისტემა;
- ბაზრის ზომა;
ბიზნესის დინამიკურობა და ინოვაციური შესაძლებლობები.
თითოეული სვეტი 0-დან 100-მდე ქულით ფასდება, სადაც 100 საუკეთესო მაჩვენებელია.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2019 წლის ანგარიშის მიხედვით, 141 ქვეყნიდან საქართველო 60.6 ქულით 74-ე ადგილს იკავებს და წინა წელთან შედარებით რეიტინგში 8 პოზიციით უკანაა.
გრაფიკი 1: საქართველოს 2019 წლის მაჩვენებლები გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში
წყარო: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2019 წლის ანგარიში
როგორც დიაგრამიდან ჩანს, შედარებით უკეთესი მაჩვენებლები საქართველოს მაკროეკონომიკური სტაბილურობისა და ჯანმრთელობის კომპონენტებში აქვს, შედარებით ცუდი კი - ინოვაციურ შესაძლებლობებსა და ბაზრის ზომაში.
2018 წლის მონაცემებთან შედარებით, შეფასებები გაუარესდა კომპიუტერული ტექნოლოგიების ათვისების, ჯანმრთელობის, სასაქონლო ბაზრისა და შრომის ბაზრის, კომპონენტებში. შედარებით გაუმჯობესდა ინფრასტრუქტურის, განათლების, ფინანსური სისტემისა და ბაზრის ზომის კომპონენტები, ხოლო დანარჩენი - უცვლელი დარჩა.
აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ საქართველოს 8 პოზიციით ჩამოქვეითება ორგანიზაციის მეთოდოლოგიის ცვლილებით ახსნა. მან აღნიშნა, რომ შეფასება არ გაუარესებულა და საქართველოს კვლავ 61 ქულა მიენიჭა, რაც მისივე აზრით, საკმაოდ მაღალი შეფასებაა.
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2018 წლის ანგარიშში საქართველოს 60.9 ქულა ჰქონდა. რაც შეეხება მეთოდოლოგიის ცვლილებას, 2019 წლის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მიმდინარე წლის მეთოდოლოგია უმნიშვნელოდ შეიცვალა, რაც, ორგანიზაციის განმარტებით, იმას ნიშნავს, რომ გასული წლის ანგარიშთან შედარებისას, ცვლილებებზე მას დიდი ზეგავლენა არ მოუხდენია.
უფრო კონკრეტულად, ცვლილებები ინსტიტუციების, სასაქონლო ბაზრისა და შრომის ბაზრის კომპონენტებს შეეხო.
ინსტიტუციების კომპონენტში ცვლილება შეეხო ბიუჯეტის გამჭვირვალობის ქვეკომპონენტს. კერძოდ, ბიუჯეტის ღიაობის მონაცემები ბიუჯეტის ღიაობის ინდექსით შეიცვალა. ასევე, მთავრობის სამომავლო ორიენტაციის ქვეკომპონენტს სამი ახალი მაჩვენებელი დაემატა: ენერგიის ეფექტიანობის რეგულირება, განახლებადი ენერგიის რეგულირება, გარემოსთან დაკავშირებული ხელშეკრულებების რატიფიკაცია. 2018 წლის მონაცემებით, ბიუჯეტის გამჭვირვალობის ქვეკომპონენტში საქართველოს 73.1 ქულა ჰქონდა, ხოლო 2019 წელს გაუმჯობესდა და 82 ქულა შეადგინა. საერთო ჯამში, სამი ახალი მაჩვენებლის დამატების მიუხედავად, ინსტიტუციების კომპონენტი წინა წლის მსგავსად 61 ქულით შეფასდა.
სასაქონლო ბაზრის კომპონენტს მომსახურებით ვაჭრობის შეზღუდულობის ინდექსი გამოაკლდა. საქართველოს მომსახურებით ვაჭრობის ღიაობა 2018 წლის მონაცემებით 88.5 ქულით შეფასდა. საერთო ჯამში, სასაქონლო ბაზრის კომპონენტის 2019 წლის შეფასება წინა წელთან შედარებით 2.6 ქულით გაუარესდა.
შრომის ბაზრის კომპონენტში, ქვეკომპონენტი ბაზრის შიდა მობილურობა აღარ ეხება ისეთ პატარა სახელმწიფოებს, როგორებიცაა ბაჰრეინი, ბრუნეი, ჰონგ-კონგის რეგიონი, ქუვეითი, მალტა, კატარი და სინგაპური.
ცხრილი 1: საქართველოს პოზიცია გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის რეიტინგში 2009 -2019 წლებში
| პოზიცია | 90 | 93 | 88 | 77 | 72 | 69 | 66 | 59 | 67 | 66 | 74 |
| ქვეყნების რაოდენობა | 132 | 131 | 139 | 140 | 139 | 147 | 140 | 138 | 137 | 140 | 141 |
| წელი/ანგარიში | 2009-2010 | 2010-2011 | 2011-2012 | 2012-2013 | 2013-2014 | 2014-2015 | 2015-2016 | 2016-2017 | 2017-2018 | 2018 | 2019 |
წყარო: მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2009 -2019 წლების ანგარიშები
ცხრილში წარმოდგენილია საქართველოს პოზიცია გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსის რეიტინგში 2009-დან 2019 წლამდე. როგორც ჩანს, 2009 წლის შემდეგ, საქართველოს რეიტინგში საუკეთესო პოზიცია 2016-2017 წლის ანგარიში ჰქონდა.
![მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის ანგარიშში [ქვეყნების კონკურენტუნარიანობასთან დაკავშირებით] საქართველომ 8 პოზიციით დაიწია უკან](https://www.factcheck.ge/storage/files/320x180/44dff900-9c96-11e9-b6f2-7b995b61a60a.jpg)

Resume: In accordance with the World Economic Forum’s 2019 report, Georgia moved down eight positions in the Global Competitiveness Index and now ranks 74th.
On 9 October 2019, the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia held hearing for Shalva Tadumadze, nominee for the Supreme Court Justice. At the hearing, Levan Koberidze, an independent MP, stated that Georgia had moved down by eight positions in the World Economic Forum’s 2019 report.
The World Economic Forum (WEF) is an independent international organisation which has been publishing its Global Competitiveness Index since 2004. The index aims to measure productivity drivers whilst the level of productivity, as defined by the World Economic Forum, is the main propellant of the economic growth.
The Global Competitiveness Index comprises 103 individual indicators which are grouped into 12 columns. These columns comprise institutions, infrastructure, technological preparedness, the macroeconomic environment, healthcare and primary education, higher education and training, goods market efficiency, labour market efficiency, financial market development, market size, business sophistication and innovations. Each column is assessed from 0 to 100 points where 100 is the top score.
According to the World Economic Forum’s 2019 report, Georgia is ranked 74th from 141 countries with 60.6 points and has moved eight positions down as compared to the previous year.
Graph 1: Georgia’s 2019 Indicators in the Global Competitiveness Index
Institutions, Infrastructure, Technological Preparedness, Macroeconomic Environment, Healthcare and Primary Education, Higher Education and Training, Goods Market Efficiency, Labour Market Efficiency, Financial Market Development, Market Size, Business Sophistication, Innovations
Source: World Economic Forum 2019 Report
As seen in the graph, Georgia has relatively better indicators in the macroeconomic environment and healthcare components whilst the innovations and market size component indicators are relatively worse.
As compared to 2018, Georgia’s performance has worsened in the technological preparedness, healthcare and primary education and goods and labour market efficiency components. Georgia had better performance in infrastructure, higher education and training, financial market efficiency and market size components. The rest of the components have remained the same.
Of note is that the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, stated that Georgia’s backsliding by eight positions was due to a change in the WEF methodology. Ms Turnava clarified that Georgia’s assessment has not worsened and the country was still awarded 61 points which she believes is quite a high assessment.
In the World Economic Forum’s 2018 report, Georgia had 60.9 points. In regard to changes in the methodology, the 2019 report reads that the current year’s methodology was slightly altered which, as clarified by the WEF, means that these changes did not have much impact vis-à-vis comparing the reports of the previous years.
More specifically, changes were enacted in the institutions, goods market efficiency and labour market efficiency components.
In the institutions component, changes were enacted in the budget transparency subcomponent. In particular, budget transparency indicators were changed into a budget transparency index. In addition, three new indicators were added to the government’s future orientation subcomponent: regulation of energy efficiency, regulation of renewable energy and ratification of environmental treaties. As of 2018, Georgia had 73.1 points in the budget transparency sub-component whilst it improved in 2019 and reached 82 points. In total, in spite of adding the three indicators, the institutions component was given 61 points, similar to the previous year.
Restrictions on trade in the services index was taken away from the goods market efficiency component. Georgia’s trade in services transparency was assessed with 88.5 points in 2018. In total, Georgia’s goods market efficiency assessment for 2019 worsened by 2.6 points as compared to the previous year.
In the labour market efficiency component, the market internal mobility sub-component is no longer applied to small countries such as Bahrain, Brunei, the Hong Kong region, Kuwait, Malta, Qatar and Singapore.
Table 1: Georgia’s Positions in the Global Competitiveness Index Ranking in 2009-2019
Position |
93 |
72 |
74 |
Number of Countries |
132 |
131 |
139 |
140 |
147 |
138 |
137 |
141 |
Year/Report |
2009-2010 |
2010-2011 |
2011-2012 |
2012-2013 |
2013-2014 |
2014-2015 |
2015-2016 |
2016-2017 |
2017-2018 |
Source: World Economic Forum’s 2009-2019 Reports
The table shows Georgia’s positions in the Global Competitiveness Index ranking from 2009 to 2019. It seems that since 2009, Georgia’s best performance in the ranking was in the 2016-2017 report.