როგორ ებრძვიან ახალ კორონავირუსს აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში
ოკუპირებული აფხაზეთიდან ზუგდიდის საავადმყოფოში გადმოყვანილ ქალს კორონავირუსი დაუდასტურდა. აფხაზური მედიის ცნობით, აღნიშნული პაციენტი მოსკოვიდან ადლერში ჩავიდა და „რუსულ-აფხაზური საზღვარი“ გადაკვეთა. ვირუსისთვის დამახასიათებელი სიმპტომებით, ჯერ ადგილობრივ საავადმყოფოს მიმართა, მოგვიანებით კი, კლინიკის გადაწყვეტილებით, ზუგდიდში გადავიდა. იმავე ინფორმაციის მიხედვით, ქალი საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, გამყოფი ზოლიდან, თავად ქართულმა მხარემ გადმოიყვანა.
აფხაზეთიდან ქალის ზუგდიდში გადაყვანის ფაქტს დე ფაქტო ხელისუფლება უარყოფს, თუმცა, აღნიშნულ ინფორმაციას , ე.წ. ჯანდაცვის სამინისტრო, საკუთარ Facebook-გვერდზე აქვეყნებს. ისიც ცნობილი ხდება, რომ გალიდან ზუგდიდში გადმოყვანილი ქალისთვის კორონავირუსის დადასტურების შემდეგ, დე ფაქტო რეჟიმმა საკარანტინე ზომები გაამკაცრა.
აფხაზური მედიის ცნობით, გალისა და ოჩამჩირის რაიონებს შორის გადაადგილება აიკრძალა და ადგილზე ოპერატიულმა შტაბმა დაიწყო მუშაობა. იმავე ინფორმაციის მიხედვით, ყველა გზა, რომელიც გალში შედის და გამოდის, გადაკეტილია და მოსახლეობას რეგიონის დატოვების უფლება არ აქვს.
მიუხედავად იმისა, რომ საოკუპაციო რეჟიმი მოქალაქის ზუგდიდში გადაყვანის ფაქტს არ ადასტურებს, სოციალურ ქსელში არსებულ დახურულ ჯგუფებში, ამ თემაზე სამოქალაქო აქტივისტები აქტიურად წერენ. პოსტების მიხედვით, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარე კლინიკებში, კორონავირუსის სიმპტომებით, უკვე ორი პაციენტია გადაყვანილი.
ოკუპირებული ტერიტორიიდან პაციენტების შემოსვლის შესახებ განცხადება პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ ბოლო დღეების განმავლობაში რამდენჯერმე გააკეთა და აღნიშნა, რომ რუხის საუნივერსიტეტო კლინიკის სწრაფად ამოქმედება სწორედ საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს მყოფი მოქალაქეების ჯანმრთელობის დაცვას უკავშირდება. გიორგი გახარიას ინფორმაციით, უახლოეს დღეებში რუხის საუნივერსიტეტო კლინიკა კორონავირუსით ინფიცირებული პაციენტების მისაღებად მზად იქნება, ისევე, როგორც ზუგდიდის ინფექციური საავადმყოფო. სამედიცინო დაწესებულებები პაციენტების მიღებამდე მინისტრებმა დაათვალიერეს.
საქართველოში, საყოველთაო კარანტინის გამოცხადებამდე, სამეგრელოს ტერიტორიაზე საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გადაადგილება შეიზღუდა, რეგიონში, მუნიციპალიტეტების შესასვლელებში, ბლოკ-საგუშაგოები განთავსდა. სამეგრელოში დაწესებული მკაცრი კონტროლი, პრემიერ-მინისტრის აპარატის ინფორმაციით, აფხაზეთის რეგიონში გართულებული ეპიდემიოლოგიური ვითარების პირობებში, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია.
კორონავირუსის გავრცელების საფრთხის გამო, დე ფაქტო ხელისუფლებამ დანარჩენ საქართველოსთან დამაკავშირებელი გამშვები პუნქტი, 14 მარტიდან ჩაკეტა. ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების ჩატარების შემდეგ კი საგანგებო მდგომარეობა გამოაცხადა (28 მარტიდან 20 აპრილამდე) და გადაადგილება რუსეთთანაც შეზღუდა. პარალელურად, გამოცხადდა კომენდანტის საათი, რომლის აუცილებლობას დე ფაქტო მთავრობა, ბოლო პერიოდში გალიდან მდინარე ენგურით, საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადასვლის მცდელობებით ხსნის.
ამ დროისთვის, ადგილობრივი მედიის ცნობით, აფხაზეთში კორონავირუსით ინფიცირების არც ერთი შემთხვევა არ დარეგისტრირებულა. ძნელი სათქმელია, ეს მონაცემები რეალობას ასახავს თუ არა. რაც შეეხება პრევენციისა და კორონავირუსთან ბრძოლის მეთოდებს, როგორც მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, ამ საკითხზე დახმარება დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებმა საქართველოში კორონავირუსის დაფიქსირების შემდეგ, სპეციალურად მოწვეულ დახურულ შეხვედრაზე მოითხოვეს. იმავე წყაროს ცნობით, თებერვლის ბოლოს დე ფაქტო მთავრობამ საერთაშორისო სამედიცინო დახმარების მიღების მზადყოფნაც გამოთქვა.
18 მარტს აფხაზეთის დე ფაქტო რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა, კორონავირუსთან დაკავშირებით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციისა და გაერო-ს განვითარების პროგრამის წარმომადგენლები მიიღო, რა დროსაც ოკუპირებულ რეგიონს სამედიცინო მოწყობილობები და მედიკამენტები, ექიმებისთვის 500 ერთეული პერსონალური აღჭურვილობა, 600 ლიტრზე მეტი ანტისეპტიკური საშუალება და 500 ლიტრამდე ანტიბაქტერიული საპონი გადაეცა.
აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო ჰუმანიტარული დახმარება აფხაზეთში საქართველოს მხრიდან ენგურის ხიდის გავლით ჩავიდა. ესაა საერთაშორისო ორგანიზაციების მთავარი პირობა, შეინარჩუნონ ოკუპირებულ რეგიონებთან ურთიერთობა საქართველოს გავლით.
აფხაზეთისგან განსხვავებით, მსგავსი ფორმატის შეხვედრაზე ცხინვალის რეჟიმმა უარი თქვა და დახმარებას რუსეთისგან ელის. დე ფაქტო რესპუბლიკის მთავარმა სანიტარიულმა ექიმმა ე. წ. პარლამენტში დეპუტატებთან გამოსვლისას თქვა, რომ ადგილობრივ მედიკოსებს სათანადო აღჭურვილობა არ გააჩნიათ და აფთიაქებშიც მედიკამენტების დეფიციტია. მისივე განმარტებით, ცხინვალში არ არის შესაბამისი დონის ლაბორატორია, სადაც ვირუსის გამოვლენის შესაძლებლობა ექნებათ. რამდენიმე დღის წინ კი რუსულმა მედიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომლის მიხედვით, ცხინვალის რეგიონში რუსეთიდან კორონავირუსის დასადგენად განკუთვნილი სატესტო სისტემა ჩაიტანეს. მანამდე კი, დე ფაქტო მთავრობის გადაწყვეტილებით, ცხინვალიდან გადაადგილება შეიზღუდა, როგორც რუსეთისკენ, ისე დანარჩენ საქართველოსთან. აღნიშნული გადაწყვეტილებაც ახალი კორონავირუსის გავრცელების საფრთხეს უკავშირდება. ბოლო პაციენტი, ცხინვალიდან წითელი ჯვრის დახმარებით, ერგნეთის გავლით, საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე, სამკურნალოდ 11 მარტს გადმოიყვანეს, თუმცა არა კორონავირუსის სიმპტომებით.
აფხაზეთის მსგავსად, კორონავირუსის შემთხვევა, არც ცხინვალში გამოუვლენიათ, თუმცა აცხადებენ, რომ ამ დროისთვის სამედიცინო დაკვირვების ქვეშ 77 პაციენტი იმყოფება. გადაადგილების შეზღუდვის გამო, ცხინვალთან ერთად რთულ ვითარებაში ახალგორიც მოექცა. ადგილობრივი აქტივისტის, თამარ მეარაყიშვილის ინფორმაციით, საკვებ პროდუქტებთან ერთად, დაბაში მედიკამენტების დეფიციტიც შეინიშნება.
საქართველოს დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის გენერალური დირექტორის ამირან გამყრელიძის ინფორმაციით, არც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და არც ცხინვალის რეგიონში კორონავირუსის დიაგნოსტირების საშუალება არ არსებობს, შესაბამისად, საეჭვო შემთხვევების ლაბორატორიულად გამოვლენა ვერ მოხდება. საქართველოს ხელისუფლებამ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან პაციენტების მიღებაზე მზადყოფნა ბოლო პერიოდში არა ერთხელ გამოთქვა.
პანდემიის ფონზე საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ სირთულეებზე დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტიც წერს. DRI-ის ინფორმაციით, გალის და ახალგორის კლინიკებს დღემდე არ გააჩნიათ, როგორც კორონავირუსის ინფექციის დიაგნოსტიკის, ასევე პირველადი აუცილებლობის სადეზინფექციო საშუალებები. ორგანიზაცია საგანგაშოდ მიიჩნევს ასევე იმ ფაქტს, რომ გალის რაიონში მცხოვრებ მოსახლეობის უმეტესობას დოკუმენტებთან დაკავშირებით პრობლემები აქვს. რაც იმას ნიშნავს, რომ COVID-19 სიმპტომების დადგენის შემთხვევაში, შესაძლებელია, ისინი სოხუმის კლინიკებმა ვერც მიიღონ.
მსგავსი ვითარებაა ოკუპირებულ ახალგორშიც, სადაც DRI-ის ინფორმაციით, საკარანტინო ზონაში ხუთი პაციენტია მოთავსებული. მათ შორის, ერთი ახალგორის საავადმყოფოს სამშობიაროს ბოქსირებულ განყოფილებაშია, სადაც საკარანტინო სივრცე შვიდ პაციენტზეა მოწყობილი.
„დემოკრატიის კვლევის ინსტიტუტი“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნული სირთულეების გათვალისწინებით, პანდემიის პირობებში, ჯანდაცვაზე ხელმისაწვდომობის გასამარტივებლად, უფრო ეფექტიანი მუშაობაა აუცილებელი დახმარების შესახებ გზავნილის დე ფაქტო უწყებებთან მისატანად. ორგანიზაციის განცხადებით, ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობის დასახმარებლად მნიშვნელოვანია დამატებითი მექანიზმების შემუშავება, მათ შორის, გალის და ახალგორის კლინიკების პანდემიასთან ბრძოლისთვის საჭირო საშუალებებით უზრუნველსაყოფად, ყველა არსებული რესურსის და საკომუნიკაციო არხის გამოყენება.

A woman from the occupied Abkhazia, who was admitted to Zugdidi hospital, tested positive for the coronavirus. According to the reports of the Abkhazian media, the aforementioned patient travelled from Moscow to Adler and crossed the “Russian-Abkhazian border.” After showing virus symptoms, she initially went to the local hospital and later, following the clinic’s decision, moved to Zugdidi. According to the same reports, it was the Georgian side which transported the woman from the administrative border line to the Georgian-controlled territory.
De-facto authorities deny the fact of transporting the woman from Abkhazia to Zugdidi although the so-called Ministry of Health has published this information on its Facebook page. It is also reported that after the woman had tested positive for the coronavirus, the de-facto authorities imposed stricter quarantine measures.
According to Abkhazian media reports, movement between the Gali and Ochamchire districts was prohibited and operations headquarters started to carry out their duties. Based on the same information, all entrance-exit roads to and from Gali have been blocked and locals are banned from leaving the district.
Although the occupation authorities do not confirm the fact of the transportation of a person to Zugdidi, civic activists actively discuss this issue in closed groups on social networks. According to their posts, two patients with the coronavirus symptoms have already been taken to the clinics located on the territory controlled by Georgia’s central authorities.
In the past few days, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia, has made several statements about the admission of patients from the occupied territories. The Prime Minister said that the quick opening of the Rukhi University Clinic is related to the healthcare of citizens on both sides of the occupation line. According Mr Gakharia’s information, in the upcoming days both Rukhi University Clinic and Zugdidi Hospital for Infectious Diseases will be ready to admit patients infected with the coronavirus. The Ministers inspected the medical facilities before they started admitting patients.
Prior to the announcement of the nationwide lockdown in Georgia, public transport was stopped in Samegrelo and check-points were installed at the entrances of the municipalities. According to the information of the Prime Minister’s staff, the strict control imposed over Samegrelo is particularly important in light of the deteriorating epidemiological situation in Abkhazia.
Since 14 March 2020, the de-facto authorities have closed the crossing-point to Georgia due to the fear of the spread of the coronavirus. After holding the so-called presidential elections, Abkhazia declared a state of emergency (from 28 March to 20 April) and restricted travel to Russia as well. In the meantime, the de-facto authorities declared a curfew which according to them was stipulated by the attempts to enter Georgia-controlled territory from the Gali district by crossing the Enguri River.
According to the reports of local media, not a single case of the coronavirus has been confirmed in Abkhazia thus far. It is hard to say whether or not these reports are true. In regard to prevention and the methods for fighting the coronavirus, the local media reported that the de-facto authorities requested assistance after confirming the coronavirus in Georgia at a specially convened closed meeting. According to the same source, by the end of February the de-facto authorities expressed their readiness to receive international medical assistance.
On 18 March, the interim Minister of Foreign Affairs of the de-facto Republic of Abkhazia, hosted World Health Organisation (WHO) and United Nations Development Programme (UNDP) representatives to discuss the coronavirus. At that occasion, medical equipment and medications, 500 pieces of special personal equipment for doctors, over 600 litres of anti-septic and nearly 500 litres of anti-bacterial soap were delivered to the occupied region.
Of note is that the international humanitarian aid was delivered to Abkhazia from Georgian territory, across the Enguri bridge. This is the main precondition for the international organisations to maintain relations with the occupied regions through the territory of Georgia.
In contrast to Abkhazia, the Tskhinvali regime refused to hold a meeting in a similar format and expects aid from Russia. The chief sanitary doctor of the de-facto republic, in her speech before MPs in the Parliament, stated that local physicians do not have the necessary equipment and there is a shortage of medicine in the pharmacies. The doctor also clarified that there is no high-level laboratory in Tskhinvali where they would be able to detect the virus. Several days before, the Russian media reported that the Tskhinvali regime received a testing system from Russia in order to detect the coronavirus. Prior to that, the de-facto authorities put restrictions on travel both to Russia and the rest of Georgia. This decision is also stipulated by the threat of the spread of the novel coronavirus. On 11 March 2020, the last patient was transported from Tskhinvali to Georgian-controlled territory through Ergneti with the assistance of the Red Cross, albeit without coronavirus symptoms.
Similar to Abkhazia, coronavirus cases have also not been detected in Tskhinvali. However, the de-facto authorities state that 77 patients remain under medical supervision. As a result of travel restrictions, the Akhalgori district also ended up in a difficult situation together with Tskhinvali. According to the information of Dea Mearakishvili, a local activist, there is a shortage of both food and medical supplies in Akhalgori.
According to the information of Amiran Gamkrelidze, Director of the National Centre for Disease Control of Georgia (NCDC), neither occupied Abkhazia nor the Tskhinvali region possess the tools necessary to diagnose the coronavirus. Therefore, it would be impossible to confirm suspected cases in a laboratory. In the last period, the Government of Georgia has expressed readiness multiple times to admit patients from the occupied territories.
The Democracy Research Institute (DRI) also highlights the difficulties in Georgia’s occupied regions in light of the pandemic. According to the DRI’s information, Gali and Akhalgori clinics still do not have coronavirus diagnostic means and there is a shortage of both medical supplies and first aid medicine. In addition, the DRI believes it is alarming that most of people living in the Gali district have problems with their documents which means that even in the case of showing COVID-19 symptoms, Sokhumi clinics might not admit them.
The situation in occupied Akhalgori is similar where according to the DRI’s information, five patients have been put into quarantine zone there. Of them, one of the patients is in an isolated unit of Akhalgori hospital’s maternity section where quarantine space has been set up for seven patients.
The DRI believes that given the aforementioned difficulties, more effective work is needed to deliver the message of necessary assistance to the de-facto authorities in order to ease access to healthcare under the pandemic. As stated by the DRI, it is important to elaborate additional mechanisms to help the people in the occupied regions which include providing Gali and Akhalgori clinics with the necessary tools to fight the pandemic as well as using every available resource and communication channel.