რა უნდა ვიცოდეთ ახალ კორონავირუსზე
მასალა მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციისა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციებზე დაყრდნობით მომზადდა.
04/05/2020
როგორ ვრცელდება ახალი კორონავირუსი (COVID-19)?
COVID-19 ახალი კორნავირუსით გამოწვეული ინფექციური დაავადებაა, რომელიც ადამიანიდან ადამიანს მჭიდრო კონტაქტით, წვეთოვანი გზით, გადაეცემა. ადამიანი ვირუსის შემცველ წვეთებს საუბრისას, ხველისას და ცემინებისას ავრცელებს. წვეთები დაახლოებით 1 მეტრის რადიუსზე ვრცელდება და ზედაპირზე სწრაფად ეშვება. ვირუსი საგნების ზედაპირზეც სიცოცხლისუნარიანია, შესაბამისად, ზედაპირები, რომელთაც ვეხებით, ინფიცირების ერთ-ერთი წყაროა.
კორონავირუსის სიმპტომების გამოვლენა 2-დან 14 დღის განმავლობაში ხდება. ვირუსი შეიძლება უსიმპტომოდ მიმდინარეობდეს.
COVID-19-ის ძირითადი სიმპტომები
• ცხელება (ტემპერატურა 37.5 ან მეტი)
• მშრალი ხველა
• სუნთქვის გაძნელება
როგორ დავიცვათ თავი კორონავირუსისგან?
• ხშირად დაიბანეთ ხელები საპნითა და წყლით, არანაკლებ 20 წამის განმავლობაში ან სპირტის შემცველი ხსნარით დაიმუშავეთ;
• მოერიდეთ სახეზე - პირზე, ცხვირზე, თვალებზე ხელით შეხებას. ეს ორგანიზმში ვირუსის შეღწევის და ინფიცირების გზას წარმოადგენს;
• დაიცავით სოციალური დისტანცია გარშემომყოფებთან (სულ მცირე 2 მეტრი);
• ხშირად გაწმინდეთ გამოყენებული ზედაპირები, საგნები, ტანსაცმელი;
• დაიცავით გარემოს ჰიგიენა და ხშირად გაანიავეთ ოთახი;
• არ გამოიყენოთ საზიარო საგნები (მათ შორის, ზიარების კოვზი);
• მოერიდეთ ხალხმრავალ შეკრებებს (მათ შორის, საეკლესიო ღონისძიებებს).
როგორ დავიცვათ გარშემომყოფები დაინფიცირებისგან?
• ხველისა და ცემინებისას, პირსა და ცხვირზე, ერთჯერადი ცხვირსახოცი ან მოხრილი იდაყვი აიფარეთ. ცხვირსახოცი გამოყენებისთანავე დახურულ ურნაში გადააგდეთ;
• ხველისა და ცემინების შემდეგ ხელები დაიბანეთ ან სპირტის შემცველი ხსნარით დაიმუშავეთ;
• თუ გაქვთ რესპირატორული სიმპტომები, სამედიცინო ნიღაბი გამოიყენეთ, გარშემომყოფებთან კონტაქტს მოერიდეთ და სამედიცინო დაწესებულებას დროულად მიმართეთ;
• საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში (მაღაზია, აფთიაქი და სხვა) გამოიყენეთ პირბადე. (გახსოვდეთ, ვირუსის გადაცემა შესაძლებელია სიმპტომების გამოვლენამდეც).
ვინ არის ვირუსით დაინფიცირების რისკჯგუფში?
ახალი კორონავირუსით ნებისმიერი ასაკის ადამიანი შეიძლება დაინფიცირდეს. დაინფიცირების და შემდგომი გართულებების მაღალი რისკის ჯგუფში ხანდაზმული და ქრონიკული დაავადების (გულ-სისხლძარღვთა დაავადებები; სასუნთქი გზების დაავადებები; დიაბეტი და ა.შ.) მქონე ადამიანები არიან. რეკომენდებულია, რომ მაღალი რისკჯგუფის ადამიანები სხვებთან კონტაქტს მაქსიმალურად მოერიდონ და სახლში დარჩნენ.
რა შეზღუდვები მოქმედებს საქართველოში?
ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საქართველოში საგანგებო რეჟიმია გამოცხადებული.
• 21:00 საათიდან დილის 06:00 საათამდე, ე.წ. კომენდანტის საათი მოქმედებს. დროის ამ მონაკვეთში, ქვეყნის მასშტაბით, როგორც ქვეითად, ისე სატრანსპორტო საშუალებით გადაადგილება იკრძალება.
• ქვეყნის მასშტაბით ნებისმიერი ტიპის საზოგადოებრივი ტრანსპორტით გადაადგილება აკრძალულია. მხოლოდ მსუბუქი ავტომობილებით (მათ შორის ტაქსით) მგზავრობაა დასაშვები. ავტომობილში 3 ადამიანზე მეტი არ უნდა იმყოფებოდეს (ორი მგზავრი აუცილებლად უკანა სავარძელზე უნდა იჯდეს).
• აკრძალულია 3-ზე მეტი პირის თავშეყრა.
• 70 წელს ზემოთ მოქალაქეებს სახლიდან გასვლა ეკრძალებათ. მათ ეს მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეუძლიათ, თუ უახლოეს სასურსათო მაღაზიაში, უახლოეს აფთიაქში ან უახლოეს სამედიცინო დაწესებულებაში მიდიან.
• ქალაქში გადაადგილებისას, ნებისმიერ მოქალაქეს, თან პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი უნდა ჰქონდეს.
• 15 აპრილის 21:00 სთ-დან თბილისისა და რუსთავის ადმინისტრაციული საზღვრები ჩაკეტილია.
ქალაქში (მუნიციპალიტეტში) შესვლის უფლება აქვთ იმ პირებს, ვინც რეგისტრირებული არიან აღნიშნულ მუნიციპალიტეტში. ქალაქის (მუნიციპალიტეტის) დატოვების უფლება აქვთ იმ პირებს, ვინც რეგისტრირებული არიან სხვა მუნიციპალიტეტში.
იმ მოქალაქეებმა, რომლებიც ფაქტობრივად ცხოვრობენ ან რეგისტრირებული არიან ჩაკეტილ ქალაქების შემოგარენში (მაგალითად წოდორეთი, მუხათწყარო, ნაფეტვრები და ა.შ.) გადაადგილების საჭიროების შემთხვევაში უნდა დარეკონ ცხელ ხაზზე (144).
სამსახურეობრივი საქმიანობიდან გამომდინარე გადაადგილებისას, შეზღუდვები არ ეხებათ კონკრეტული საქმიანობის განმახორციელებელ პირებს (მედპერსონალი; მედიის წარმომადგენლები; დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები; სატვირთო გადაზიდვები და ა.შ.).
რატომ არის იზოლაცია მნიშვნელოვანი?
გლობალურად, კორონავირუსის გავრცელების მასშტაბი, საგანგაშოა. ჯერჯერობით, კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინა არ არსებობს. ასევე, კორონავირუსის სამკურნალო სპეციფიკური მედიკამენტი არ არსებობს. ვირუსის გავრცელების შეჩერების გზა სოციალური დისტანცია და იზოლაციაა.
თუ გაქვთ ვირუსისთვის დამახასიათებელი სიმპტომები ან ინფიცირებულთან კონტაქტში იმყოფებოდით, თვითიზოლაციაში დარჩით და დაუყოვნებლივ მიმართეთ:
დაავადებათა კონტროლის ცენტრს: 116 001 ან ჯანდაცვის სამინისტროს: 15 05 ან დარეკეთ 112-ში
საგანგებო მდგომარეობასთან დაკავშირებით კითხვების არსებობის შემთხვევაში დაუკავშირდით მთავრობის ცხელ ხაზს - 144.

How is the Novel Coronavirus (COVID-19) Being Spread?
COVID is an infectious disease caused by the novel coronavirus which is transmitted from human to human during close contact via small droplets. An infected person spreads infected droplets when speaking, coughing and sneezing. These droplets are spread in an approximately one metre radius and usually rapidly fall to the ground. The virus remains contagious on surfaces and, therefore, contaminated surfaces that we touch are one of the sources of infection.
The novel coronavirus symptoms usually appear in the range of two to 14 days. The virus may show no symptoms.
COVID-19 Common Symptoms
• Fever (when temperature is 37.5 or above)
• Dry cough
• Shortness of breath
How to Protect Ourselves from the Coronavirus?
• Wash your hands often with soap and water for at least 20 seconds or clean them with an alcohol-based hand rub.
• Avoid touching your face – mouth, nose and eyes since this is a way how the virus passes through and infects a person.
• Keep social distancing with people around you (at least two metres).
• Clean surfaces, clothing and other items often.
• Follow household and workplace hygiene and frequently ventilate rooms.
• Do not use common items (including a communion spoon).
• Avoid mass gatherings (including church ceremonies).
• Particularly during the Holy Week and Octave of Easter, avoid gatherings in families, churches and cemeteries.
How Protect People Around Us from Getting Infected?
• Cover your mouth and nose with a tissue or with your upper sleeve when you cough or sneeze. Discard your used tissue immediately in a closed waste basket.
• Wash your hands after coughing and sneezing or clean them with an alcohol-based hand rub.
• If you have respiratory symptoms wear a medical face mask, avoid contact with people and visit a medical facility as soon as possible.
• Wear a face mask in public places (shops, pharmacies, etc.) and remember that spreading the virus is possible even before the onset of symptoms.
Who Are the Risk Groups for the Coronavirus?
People of any age may get infected by the novel coronavirus. The elderly and people with chronic diseases (cardiovascular diseases, respiratory airways diseases, diabetes, etc.) are in high-risk groups of infecting and further complications. It is recommended for people in the high-risk groups to curb contact with the others as much as possible and stay at home.
What Restrictions Have Been Imposed in Georgia?
The state of emergency was declared in Georgia to prevent the spread of the virus.
• Curfew is in effect from 21:00 until 06:00 every day. In this period of time, the movement of pedestrians and transport is prohibited throughout the country.
• All types of public transport (including subway) are fully suspended. Private vehicles (including taxis) are allowed to travel with a maximum of three people (two passengers have to ride in the backseat).
• Gatherings of more than three people are prohibited.
• People over 70 years of age are allowed to leave their houses only if they go to the nearest grocery store, nearest pharmacy or nearest medical facility.
• All citizens are required to carry their IDs with them.
• From 21:00 on 15 April 2020, the administrative boundaries of Tbilisi, Rustavi, Kutaisi and Batumi were closed. The lock down is in effect for a duration of ten days.
Only people with official address residence in the aforementioned municipalities are allowed to enter these cities (municipalities). Only people whose official address of residence is in another municipality are allowed to leave those four cities.
People whose actual or official address of residence is in the suburbs (for instance Tsodoreti, Mukhatskaro, Napetvrebi, etc.) of the closed cities should call the hotline (144) if they need to move around.
Given their official line of work, these restrictions do not apply to people carrying out their professional duties (healthcare workers, media representatives, diplomatic corps, cargo truck drivers, etc.).
Why Isolation is Important?
The global spread rate of the coronavirus is alarming. However, there is neither a vaccine against the coronavirus nor a specific medication to cure the disease. Social distancing and isolation are the ways to contain the spread of the virus.
If you have COVID-19 signs and symptoms or if you have been in contact with a sick person, please remain self-isolated and immediately call:
National Centre for Disease Control and Public Health:  116 001, Ministry of Health: 15 05 or call 112.
If you have any questions in regard to the state of emergency please call the government hotline – 144.