საპატრიარქოს და ხელისუფლების ურთიერთობას შესაძლოა, ადამიანების ჯანმრთელობა შეეწიროს
2020 წლის 21 მარტს ახალი კორონავირუსისგან მოსალოდნელი საფრთხეების შემცირებისა და კრიზისული სიტუაციის უკეთ მართვის მიზნით, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ერთთვიანი საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით, დეკრეტი გამოსცა. საქართველოს კონსტიტუციისა და საერთაშორისო კანონმდებლობის მიხედვით, საგანგებო მდგომარეობის დროს, პრეზიდენტის დეკრეტით, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების შეზღუდვა დაუშვებელია [1]. სახელმწიფოს, კრიტიკულ სიტუაციებში, რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლების მხოლოდ გარეგანი განზომილების [2] შეზღუდვა შეუძლია. აღნიშნული შეზღუდვისთვის ცალკე ნორმატიული აქტის მიღებაა საჭირო, რაც ხელისუფლებას ამ დრომდე არ გაუკეთებია. შესაბამისად, დეკრეტის საფუძველზე, შეკრების უფლების შეზღუდვა საზოგადო ღვთისმსახურებაში მონაწილე პირებზე არ ვრცელდება (ამ თემაზე უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
30 მარტს, გაუარესებული ეპიდემიური ვითარების გამო, საქართველოს მთავრობამ შეზღუდვების გამკაცრების გადაწყვეტილება მიიღო. საგანგებო მდგომარეობის ვადით, საკომენდანტო საათი დაწესდა, რომლის მიხედვითაც, 21:00 საათიდან 06:00 საათამდე, პირთა გადაადგილება, როგორც ქვეითად, ასევე სატრანსპორტო საშუალებით, აიკრძალა. ამასთანავე, საჯარო სივრცეში სამზე მეტი ადამიანის თავშეყრა შეიზღუდა.
საგანგებო მდგომარეობით დაწესებული შეზღუდვებისა და ქვეყანაში არსებული ეპიდემიური ვითარების ფონზე, სააღდგომო ლიტურგიის ჩატარების საკითხი აქტუალური გახდა. საყურადღებოა, რომ ბოლო დრომდე, აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით, ხელისუფლებას მკაფიო პოზიცია არ გააჩნდა. მათი განცხადებების მიხედვით, ეს საკითხი საპატრიარქოსთან მოლაპარაკების საგანი იყო და, საბოლოო გადაწყვეტილებას, სწორედ საპატრიარქოსთან შეთანხმების შემდგომ მიიღებდნენ.
15 აპრილს საქართველოს მთავრობამ და საპატრიარქომ გადაწყვიტეს, რომ საგანგებო მდგომარეობისა და კომენდანტის საათის მიუხედავად, ეკლესიებში სააღდგომო ღვთისმსახურება მრევლის მონაწილეობით ჩატარდება. ამის შესახებ ინფორმაცია საპატრიარქოს პრესსპიკერმა, ანდრია ჯაღმაიძემ და პრემიერ-მინისტრის პრესსპიკერმა, ირაკლი ჩიქოვანმა გააჟღერეს. დეკანოზ ანდრია ჯაღმაიძის თქმით, დიდ ეკლესიებში ორი მეტრის დისტანცია იქნება დაცული, პატარა ტაძრებში კი მრევლი ეზოში მაქსიმალურად განაწილდება. საპატრიარქომ კომენდანტის საათით დაწესებული შეზღუდვების ფორმალური დაცვის, მაგრამ მისი ფაქტობრივი იგნორირების „მოხერხებული“ გზაც გამონახა და ამით მთლიანად უგულებელყო ზომები, რომელიც საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მიზნით არის მიღებული. შეიძლება ითქვას, ანდრია ჯაღმაიძემ მორწმუნეებს თავის დაძვრენისკენ მოუწოდა. მისი თქმით, მრევლს შეუძლია ეკლესიაში კომენდანტის საათის დაწყებამდე (21:00 საათამდე) მივიდეს და ტაძარი დილის 6 საათის შემდეგ დატოვოს.
სასულიერო პირებს კანონმდებლობის ასეთი იგნორირებისკენ გზა მთავრობის პოზიციამ გაუხსნა. შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტან გომელაურმა, 9 აპრილს, ამავე საკითხზე მედიას ბუნდოვანი (მინიმუმ) პასუხი გასცა. ჟურნალისტის შეკითხვაზე, დაარღვევს თუ არა მრევლი სააღდგომო ლიტურგიის დროს კომენდანტის საათს, თუკი საღამოს 21:00-მდე მივლენ ეკლესიებში და დილის 06:00-მდე იქ დარჩებიან, მინისტრმა კითხვითვე უპასუხა: „თუ ასე იქნება, რომ შევა [მრევლი ეკლესიაში] და დილის 6 საათამდე აღარ გამოვა, ეს, თქვენი აზრით, კანონის დარღვევა იქნება?“.
პრემიერ-მინისტრის პრესსპიკერის განცხადებით, ეკლესიებთან პოლიცია იქნება მობილიზებული. ეკლესია ასაკობრივი ჯგუფის, რისკ-ჯგუფის, დაავადების ან რაიმე სხვა სიმპტომის მქონე ადამიანებს, ასევე ბავშვებს მოუწოდებს, რომ ჯანდაცვის სამინისტროსა და დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ყველა რეკომენდაცია გაითვალისწინონ.
მთავრობისა და საპატრიარქოს გადაწყვეტილება საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა „ოქროს შუალედად“ შეაფასეს. თავდაცვის მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, მისთვის, როგორც მორწმუნე ქრისტიანისთვის, წარმოუდგენელი იყო აღდგომის არ აღნიშვნა. მისივე თქმით, „ეს გადაწყვეტილება, რაც საპატრიარქომ მიიღო, არის მართლაც ოქროს შუალედი“.[3]
ქვეყანა, როდესაც ეპიდემიის ყველაზე მწვავე ფაზაში შედის, საჯარო შეკრებების დაშვება, გაუმართლებელია. საგანგებო მდგომარეობით გამოწვეული ყველა შეზღუდვა ადამიანების იზოლაციას და ერთმანეთთან კონტაქტის მაქსიმალურად შემცირებას ისახავს მიზნად, რათა არ მოხდეს ეპიდემიური აფეთქება, სამედიცინო სექტორის გადატვირთვა და ლეტალური შემთხვევების დრამატული ზრდა. ამ ფონზე, ღვთისმსახურებაში მრევლის მონაწილეობის დაშვება, ერთი მხრივ, ყველა სხვა შეზღუდვის დისკრედიტაციას ახდენს და მათ შედეგებს უდიდეს საფრთხეს უქმნის. მეორე მხრივ კი - საზოგადოებაში კანონის უზენაესობისა და კანონის წინაშე თანასწორობის პრინციპების მიმართ უნდობლობას ზრდის და მის ეროზიას იწვევს. ხელისუფლების მოქმედება ერთ რამეს გვაფიქრებინებს, რომ ეპიდემიის საფრთხეების მიუხედავად, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, „ქართული ოცნების“ მთავრობის ქმედებები მიანიშნებს, რომ ის მოქმედებს, როგორც წინასაარჩევნო პერიოდში მყოფი პოლიტიკური ძალა, რომლის პრიორიტეტი, ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი ინსტიტუტის, მართლმადიდებელი ეკლესიის კეთილგანწყობის შენარჩუნებაა.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, საგანგებო მდგომარეობის ფარგლებში დაწესებული შეზღუდვები რელიგიურ დაწესებულებებზე არ ვრცელდება. საქართველოს კონსტიტუციის მე-16 მუხლის მიხედვით, რწმენისა და აღმსარებლობის გარეგანი გამოხატვის თავისუფლება შეიძლება შეიზღუდოს „მხოლოდ კანონის შესაბამისად, დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებელი საზოგადოებრივი უსაფრთხოების უზრუნველყოფის, ჯანმრთელობის ან სხვათა უფლებების დაცვის მიზნით“. კონსტიტუცია ხელისუფლებას შესაძლებლობას აძლევს, ეპიდემიის ფატალური შედეგების თავიდან აცილების მიზნით, მორწმუნეთა ტაძრებში თავშეყრა დროებით შეზღუდოს. მთავრობა ხსენებულ სამართლებრივ ბერკეტს ამ დრომდე არ იყენებს. მიღებული გადაწყვეტილება კანონით დაწესებული შეზღუდვების მიზანს უგულებელყოფს და მხოლოდ კანონის ფორმალურ ჩარჩოებში ექცევა. ხელისუფლების არათანმიმდევრულობაზე მეტყველებს, ერთი მხრივ, სააღდგომო ლიტურგიაში მრევლის მონაწილეობის დაშვება, ხოლო მეორე მხრივ, სახლში დარჩენისკენ მათი მოწოდება. პრემიერ-მინისტრმა, გიორგი გახარიამ განაცხადა, რომ „არცერთ შემთხვევაში, კანონი არ დაირღვევა. ეს იქნება, როგორც სახელმწიფოს, ისევე ეკლესიის მოწოდება ისევე, როგორც მე პირადად ვიტყვი, რომ ეკლესია არ დაიხურება. განსაკუთრებით, სააღდგომო ღამეს. აქ, ჩემი და ჩვენი ძირითადი მოკავშირე არის მოქალაქე. მოქალაქე, რომელიც არის გონიერი და რომელმაც იცის, რომ თავის თავზე პასუხისმგებლობა თვითონაც უნდა აიღოს და თავის თავზე, ჯანმრთელობაზე პასუხისმგებლობა არ უნდა დააკისროს ყველა სხვას“. აღნიშნული განცხადებით, მმართველი გუნდი საკუთარი არათანმიმდევრულობის დაბალანსებას, მთლიანი პასუხისმგებლობის მოსახლეობაზე გადატანით ცდილობს.
საყურადღებოა ის გარემოებაც, რომ აღდგომის ღამეს, ეკლესიებში მოსალოდნელი ხალხმრავლობის გათვალისწინებით, მომლოცველებს შორის სოციალური დისტანციის დაცვა ნაკლებად სავარაუდოა. დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის გენერალური დირექტორის ამირან გამყრელიძის განცხადებით, ეკლესიებში ორმეტრიანი დისტანცია, მასობრივი თავშეყრის გამო დაცული ვერ იქნება. მისივე თქმით, „ჩვენ არ ვიცით რამდენი ინფიცირებულია, გარდა ამ 336-ისა [იმ დროისთვის არსებული მონაცემი]. არის დაუდგენელი შემთხვევები, გამოუვლენელი ადამიანები, რომლებიც ინფექციის მატარებლები და გადამდებნი არიან. მიმდინარე დღეების განმავლობაში ეკლესიებში ამის გადადების ძალიან მაღალი რისკია“.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 17 აპრილიდან 21 აპრილის ჩათვლით, მსუბუქი ავტომობილებით გადაადგილება სრულად იკრძალება. ჯანდაცვის მინისტრის, ეკატერინე ტიკარაძის თქმით, „ეს შეზღუდვა ტაძრებში მისვლასთან კავშირში არ არის“. აქვე აღსანიშნავია, რომ საპატრიარქოს განცხადების მიხედვით, სასულიერო პირებზე, მგალობლებსა და სტიქაროსნებზე აკრძალვა არ გავრცელდება. ავტომობილით გადაადგილების აკრძალვასთან ერთად, ათი დღის ვადით, სასაფლაოებზე შესვლასთან დაკავშირებით შეზღუდვები დაწესდა. ასევე, დახურულ საჯარო სივრცეში პირბადის ტარება სავალდებულო გახდა. გამკაცრებული ზომების ხასიათი და მოქმედების დრო ნათლად მიუთითებს, რომ ხელისუფლება დამატებითი აკრძალვებით ირიბად ცდილობს, მოსახლეობის მონაწილეობა სააღდგომო ღვთისმსახურებაში მაქსიმალურად შეზღუდოს. აღნიშნული, მმართველი გუნდის გადაწყვეტილებას, კიდევ უფრო გაუგებარს ხდის. სახელმწიფომ მოქალაქეებს დამატებითი შეზღუდვები დაუწესა, ნაცვლად იმისა, რომ სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენებით, სააღდგომო ღვთისმსახურების დახურული ფორმით ჩატარების გადაწყვეტილება მიეღო.
სოციალურ დისტანციის დაცვასთან ერთად, კვლავ მთავარ პრობლემად რჩება საერთო კოვზით ზიარების საკითხიც. წვეთოვანი გზით გადამდები ვირუსული ინფექციის დროს, როგორიცაა კორონავირუსი, საერთო საყოფაცხოვრებო საგნების გამოყენება, ვირუსის გავრცელების წყაროა. ზიარების დროს საერთო კოვზის გამოყენება კი ყოველგვარ ჰიგიენურ სტანდარტებს ეწინააღმდეგება და ვირუსის გავრცელების რისკს კიდევ უფრო ზრდის (ამ თემაზე უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). მიუხედავად ზიარების დროს ერთჯერადი კოვზების გამოყენებისკენ არაერთი მოწოდებისა, საქართველოს მართლმადიდებელ ეკლესიას ზიარების წესი არ შეუცვლია.
16 აპრილს ჟურნალისტების შეკითხვას, „არის თუ არა საერთო კოვზით ზიარება სარისკო COVID -19-ის პანდემიის გავრცელების კუთხით“, ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემ პირდაპირი პასუხი არ გასცა. მისი თქმით, „აღნიშნულ საკითხს მეცნიერული კვლევა სჭირდება და, ამ ეტაპზე, ცალსახა პასუხს ვერ გასცემს“. იმის გათვალისწინებით, რომ ჯანდაცვის სექტორის წარმომადგენლები მოსახლეობას ყოველდღიურად მოუწოდებენ, უარი თქვან საზიარო ნივთების გამოყენებაზე, შეძენილი პროდუქტი თერმულად კარგად დაამუშაონ და ახლო კონტაქტებს მოერიდონ, ჯანდაცვის მინისტრის ეს პოზიცია შემდეგზე მიუთითებს: ძნელად წარმოსადგენია, ჯანდაცვის მინისტრისთვის (ვინც არ უნდა იყოს ის) უცნობი იყოს, ეკლესიაში ზიარების ამ ფორმით ვირუსის გავრცელების რისკების შესახებ. შეგვიძლია, ვიფიქროთ, რომ ადამიანის ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული განცხადების ერთადერთი მიზანი მისი პარტიის პოლიტიკური ინტერესებია და კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ ამ შემთხვევაში, ხელისუფლების საზრუნავი არა ადამიანის ჯანმრთელობა, არამედ ის არის, თუ რას იტყვის საპატრიარქო.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიისგან განსხვავებით, მსოფლიოს მართლმადიდებელი ეკლესიების უმეტესობამ კორონავირუსის პანდემიის გამო უარი თქვა საჯარო ღვთისმსახურების ჩატარებაზე (ამ თემაზე უფრო ვრცლად იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს განცხადების მიხედვით, მორწმუნეთათვის ტაძრები დაკეტილია და ყველას დასაცავად, აღნიშნული წესი აღდგომის კვირაშიც გავრცელდება. მისი განცხადებით, პანდემიის ამ კრიტიკულ მომენტში შემოღებული მკაცრი ზომები არ აზიანებს რწმენას და დროებითი შეზღუდვები ეკლესიის წინააღმდეგ მიღებული გადაწყვეტილებები არ არის. აღსანიშნავია ისიც, რომ სააღდგომო ლიტურგიის ჩატარებასთან დაკავშირებით, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის საპატრიარქოს შიგნითაც აზრთა სხვადასხვაობაა. ჩრდილოეთ ამერიკის ეპარქიის ეპისკოპოსი, საბა (ინწკირველი) საზოგადოებას სახლში დარჩენისკენ მოუწოდებს. საპატრიარქოს გადაწყვეტილებას არ ეთანხმება ფოთისა და ხობის მიტროპოლიტიც. მიტროპოლიტი გრიგოლის თქმით, „ამ მდგომარეობაში, როდესაც ასეთი საფრთხის წინაშე დგას თითოეული, არ შეიძლება ჩვენ არ დავუჯეროთ იმ ადამიანებს, ვინც ამ დარგის სპეციალისტები არიან“. სასულიერო პირების და თეოლოგების ნაწილი მრევლს ერთობლივი განცხადებით მიმართავს. 13 სასულიერო პირი აღნიშნავს, რომ მძიმე ეპიდემიური ვითარების გამო, ლიტურგიულ ცხოვრებაში აქტიურ მონაწილეობაზე დროებით უარს ამბობს.
იმის გათვალისწინებით, რომ სასულიერო პირის კორონავირუსით დაინფიცირების რამდენიმე შემთხვევა დაფიქსირდა, შეიძლება ითქვას, რომ რელიგიურ მსახურებებთან დაკავშირებით ხელისუფლებამ შექმნილი ვითარება არაადეკვატურად შეაფასა. მიუხედავად დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელობისა და საზოგადოების ნაწილის მოწოდებებისა, მთავრობამ სხვა გზა აირჩია, რაც ქვეყანაში ეპიდემიოლოგიური საფრთხის რისკს ზრდის.
[1] საქართველოს კონსტიტუციის 71-ე მუხლი იმ უფლებათა ჩამონათვალს განსაზღვრავს, რომლებიც საგანგებო მდგომარეობის დროს, პრეზიდენტის დეკრეტის საფუძველზე შეიძლება შეიზღუდოს.
[2] რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლება ორ კომპონენტს მოიცავს, შინაგან და გარეგან განზომილებებს. შინაგანი თავისუფლება თითოეული ინდივიდის შინაგან სამყაროს ეხება. ის სახელმწიფოს იურისდიქციის ფარგლებს მიღმაა და სახელმწიფომ არ უნდა შეზღუდოს. გარეგანი განზომილება კი აღმსარებლობისა და რწმენის გამჟღავნებას, მათ გამოვლინებასთან დაკავშირებულ თავისუფლებას მოიცავს.
[3] მსგავსი განცხადებები გააკეთეს თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარემ ირაკლი სესიაშვილმა, იუსტიციის მინისტრმა - თეა წულუკიანმა, ჯანდაცვის მინისტრმა - ეკატერინე ტიკარაძემ და ა.შ.

On 21 March 2020, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, signed a decree to declare a month-long nationwide state of emergency in Georgia to reduce threats coming from the novel coronavirus (COVID-19) and for the better management of the crisis situation. The Constitution of Georgia as well as international legislations do not allow for the restriction of the freedom of belief and religion by the President’s decree during a state of emergency.[1] In a critical situation, the state can restrict only the outer dimension of the freedoms of belief and religion.[2] This restriction requires an independent normative act which the authorities have not yet adopted. Therefore, the restriction of the freedom of assembly as envisioned by the President’s decree does not apply to individuals taking part in public worship (see FactCheck’s article for more details).
On 30 March 2020, as a result of the deteriorating epidemiological situation, the Government of Georgia decided to further tighten the restrictions. For the duration of the state of emergency a curfew was imposed. The curfew is in effect from 21:00 until 06:00 and in this period of time the movement of pedestrians and transport is prohibited throughout the country. In addition, the gathering of more than three people in public areas was also prohibited.
In light of the restrictions imposed under the state of emergency and the epidemiological situation in the country, the issue of the Easter liturgy has become a matter of debates. Of note is that until recently, the authorities did not have a clear position on this issue. According to their statement, this matter was a subject of discussion for the Georgian Patriarchate and a final decision would be unveiled after reaching an agreement with the latter.
On 15 April 2020, the Government of Georgia and the Patriarchate decided that in spite of the state of emergency and curfew, the Easter service would still be held in churches with parishioners. This information was announced by the spokesperson of the Patriarchate, Andria Jaghmaidze, and the spokesperson of the Georgian Prime Minister, Irakli Chikovani. As stated by Archpriest Jaghmaidze, larger churches would observe the two-metre distancing whilst parishioners in smaller churches will be distributed within the church yards. The Patriarchate also found a “smart” way to formally observe the restrictions under curfew but effectively ignore them and, thereby, they completely neglected the measures which had been taken to protect public health. It is possible to say that Andria Jaghmaidze called upon believers to find ways for evading the rules. As stated by the Archpriest, parishioners may come to the churches before the curfew (21:00) and leave churches after 06:00 in the morning.
As stated by the spokesperson of the Georgian Prime Minister, the police would be deployed near churches. The church calls upon the elderly, children and people from risk-groups and with diseases or other symptoms to take all of the recommendations of the Ministry of Health and the National Centre for Disease Control and Public Health (NCDC) into account.
Georgia’s legislative and executive authorities said that the decision of the Government of Georgia and the Patriarchate was a “golden mean.” As stated by the Minister of Defence, Irakli Gharibashvili, for him as a practicing Christian, it was unimaginable not to celebrate Easter. Mr Gharibashvili added:  “This decision of the Patriarchate is indeed a golden mean.”[3]
It is unjustified to allow public gatherings in a country when it enters the most acute phase of an epidemic. All restrictions imposed under the state of emergency aim to isolate people and cut contacts between them as much as possible in order to prevent an epidemic outburst, an overload of the healthcare sector and a drastic increase in the mortality rate. In this light, allowing parishioners to take part in worship, on the one hand, discredits all of the other restrictions and puts their results into grievous danger. On other hand, it increases public distrust towards the rule of law and equality before the law and erodes them. The actions undertaken by the authorities make us think that despite the epidemic threats, in this particular case, the Georgian Dream government’s actions indicate that it acts as a political party in a campaign period which prioritises keeping the favour of one of the most influential institutions – the Georgian Orthodox Church.
As mentioned previously, restrictions under the state of emergency do not apply to religious facilities. In accordance with Article 16 of the Constitution of Georgia, the freedom of the manifestation of belief and religion may be restricted only in accordance with the law for ensuring public safety or for protecting the health or the rights of others insofar as is necessary in a democratic society. The Constitution of Georgia also allows the government to temporarily suspend the gathering of parishioners in churches in order to prevent fatal outcomes of epidemics. However, the authorities have not used the aforementioned legal leverage thus far. This decision ignores the aim of the restrictions imposed by the law and confined itself by legal formal boundaries alone. The government’s inconsistence is further attested to by their decision to allow parishioners to attend the Easter liturgy, on the one hand, and to call upon them to stay at home, on the other.  The Georgian Prime Minister, Giorgi Gakharia, stated:  “The law will not be broken in any case. This will be called on both by the government and the Church and I, for myself, will say that churches will not be closed, especially on Easter night. Here, my and our main ally is a citizen. This is a citizen who is rational and is aware that he has to take responsibility for himself and should not hold everyone else responsible for himself and his health.” With this statement, the ruling team seeks to counterbalance their inconsistence by delegating complete responsibility to the people.
Of additional note is that given the expected overcrowding in churches, it is less likely that parishioners will observe the two metres of social distancing. As stated by the Director of the NCDC, Amiran Gamkrelidze, two-metre distancing in churches cannot be observed. Mr Gamkrelidze also added:  “We do not know how many more are infected apart from this 336 (the number of infected people at the time of writing). There are unknown cases and unidentified persons who carry and spread the infection. There is a high risk of contagion in the churches these days.”
In accordance with the decision of the Government of Georgia, it is completely banned to use personal vehicles from 17 to 21 April. As stated by the Minister of Health, Ekaterine Tikaradze, “this restriction is not related to going to churches.” Of note is that the Georgian Patriarchate declared that the aforementioned prohibition does not apply to the clergy, choir singers and altar boys. In addition, with banning the movement by cars, visiting cemeteries was also prohibited for ten days. Furthermore, wearing face masks in closed public spaces became mandatory. The timing and the nature of the tightened restrictions clearly indicate that the authorities indirectly seek to curb participation in Easter worship by the imposition of the additional restrictions. This makes the decision of the ruling team even more ambiguous. The government imposed additional restrictions upon people instead of using legal mechanisms to ensure the holding of the Easter liturgy behind closed doors.
On top of the following social distancing rules, the issue of communion with a common spoon remains as a top controversy. During the outbreak of a viral infection, such as the coronavirus, which is transmitted via respiratory droplets, using common household items is a source of spreading the virus. The usage of a common spoon for communion goes against any hygienic standard and increases the risk of spreading the virus even further (see FactCheck’s article for more details). In spite of multiple pleas to change the common spoon rule during the communion, the Georgian Orthodox Church did not change the communion rule.
On 16 April 2020, the Minister of Health, Ekaterine Tikaradze, did not give a straightforward reply to a journalist’s question:  “Does communion with a common spoon carry a risk in terms of spreading the COVID-10 pandemic?” Ms Tikaradze responded that his issue requires scientific research and at this stage she is unable to give a straightforward answer. Given the fact that healthcare workers tell people every day to refrain from using common items, process their groceries thermally and avoid close contacts, the Minister’s position may indicate the following - It is hard to imagine that the Minister of Health (whoever the Minister may be) is unaware about the risks of spreading the virus through this form of communion. Therefore, we may think that one of the aims of making a statement against human health is in the political interests of her party which proves once again that the government cares not about human health but what the Patriarchate will say.
As opposed to the Georgian Orthodox Church, most of the world’s Orthodox churches refused public services because of the coronavirus pandemic (see FactCheck’s article for more details). The Patriarch of Constantinople, Bartholomew, stated that churches are closed for the faithful and in order to protect everyone, this rule will be extended to the Easter week. As stated by the Patriarch of Constantinople, the strict measures taken in this critical phase of the pandemic do not harm belief and temporary restrictions were not imposed against the Church. Of additional note is that in regard to holding the Easter liturgy, opinions vary within the Patriarchate of the Georgian Orthodox Church as well. The Bishop of North America, Saba (Intskirveli), tells people to stay at home. The Metropolitan of Poti and Grigoleti also disagrees with the Patriarchate’s decision. As stated by Metropolitan Grigol:  “In this situation, when every one of us is facing this danger, we should not be inattentive to the specialists of the field.” Some clergymen and theologians addressed parishioners with a joint statement. Thirteen clergymen stated that due to the difficult epidemiological situation, they are temporarily refusing to take active part in liturgical life.
Given the several cases when clergymen tested positive for the coronavirus it can be said that the authorities inadequately assessed the situation in regard to religious services. In spite of callings from the NCDC leadership and part of the public, the authorities opted for another way which increases the epidemiological danger in the country.
[1] Article 71 of the Constitution of Georgia defines the rights which can be restricted under the state of emergency by the President’s decree.
[2] The freedoms of belief and religion include two components; namely, inner and outer dimensions. Inner freedom is about the internal world of each individual. It lies beyond the scope of state jurisdiction and the state should not restrict it. The outer dimension is related to the freedom to express and manifest belief and faith.
[3] Similar statements were also made by the Head of the Defence and Security Committee of the Parliament of Georgia, Irakli Sesiashvili; Minister of Justice, Tea Tsulukiani; Minister of Health, Ekaterine Tikaradze, etc.