რა გავლენა ექნება პანდემიას სიღარიბის მაჩვენებლებზე?
გაეროს გათვლებით, მსოფლიოში, დამატებით, 132 მილიონ ადამიანიამდე შეიძლება აღმოჩნდეს უკიდურეს სიღარიბეში, მათ შორის 66 მილიონამდე ბავშვი.
31/08/2020
კორონავირუსის პანდემიამ მსოფლიო მნიშვნელოვანი სოციალურ-ეკონომიკური გამოწვევის წინაშე დააყენა. პანდემიის პირობებში დაკარგული სამუშაო ადგილები და შემოსავლების შემცირება შინამეურნეობების კეთილდღეობაზე პირდაპირ აისახება. გაეროს გათვლებით, მსოფლიოში, დამატებით, 132 მილიონ ადამიანამდე შეიძლება აღმოჩნდეს უკიდურეს სიღარიბეში, მათ შორის 66 მილიონამდე ბავშვი.
21 აგვისტოს, Unicef-მა საქართველოში მოსახლეობის და ბავშვთა სიღარიბეზე კორონავირუსის პანდემიის ზეგავლენის შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა. სიმულაციური კვლევის შედეგები აჩვენებს, რომ კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებული შოკის შედეგად, მოსახლეობის სიღარიბის დონე, განსაკუთრებით, ბავშვთა სიღარიბე გაიზრდება. Unicef-ის ბოლო მონაცემებით, მოსახლეობის 21.7%, ხოლო ბავშვების 27.6% სიღარიბეში ცხოვრობს. [1]
კვლევაში კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული ეკონომომიკური ზიანის სამი დონეა დაშვებული. დაბალი შოკის შემთხვევაში, ანუ ყველაზე ოპტიმისტური სცენარით, მოსახლეობის სიღარიბის დონე 21%-დან 24%-მდე გაიზრდება, საშუალო შოკის შემთხვევაში 26%-მდე, ხოლო ძლიერი შოკის შემთხვევაში 30.9%-მდე. ბავშვთა სიღარიბე დაბალი შოკის შემთხვევაში 27.6%-დან 30.8%-მდე, საშუალო შოკის შემთხვევაში 32.7%-მდე, ძლიერი შოკის შემთხვევაში კი 37.8%-მდე გაიზრდება. კორონავირუსის პანდემიასთან დაკავშირებული შოკის შედეგად, ასევე გაიზრდება უკიდურესი სიღარიბის მაჩვენებლები. ამასთან, სიღარიბე სოფლად უფრო მეტად გაიზრდება, ვიდრე ქალაქად.
ანგარიშის თანახმად, სოციალური ტრანსფერები სიღარიბის ზრდის ტემპს შეანელებს. კვლევაში გაანალიზებულია 12 სიმულაციური მოდელი, თუ რა გავლენა ექნება სიღარიბის მაჩვენებელზე კონკრეტულ ჯგუფებზე ფულად დახმარებას. ბავშვთა სიღარიბის დონის შესამცირებლად ყველაზე ეფექტური მოდელი 0-17 წლის ასაკის ბავშვებისთვის საყოველთაო ფულადი დახმარება აღმოჩნდა. ძლიერი შოკის სცენარის შემთხვევაში, შესაძლებელია ამ დახმარების შედეგად ბავშვთა სიღარიბის საბაზისო მაჩვენებელზე დაბრუნება, ხოლო მსუბუქი და საშუალო შოკის სცენარებში სიღარიბის საბაზისო მაჩვენებლებზე მეტად შემცირება. ასევე ეფექტურია უმუშევრად დარჩენილი ადამიანების ფულადი დახმარება, რომელიც მოსახლეობაში სიღარიბის ზრდის ტემპს შეანელებს. აქვე უნდა განვმარტოთ, რომ Unicef მოსახლეობის და ბავშვთა სიღარიბეზე ფულადი დახმარების გავლენის შეფასებისას, ერთჯერად ეფექტს აფასებს და არა გრძელვადიან პერსპექტივას.
Unicef-ის თანახმად, საქართველო სიღარიბის მიმართ ძალზედ მოწყვლადია და მოსახლეობის მაღალი წილი სიღარიბის ზღვარს მხოლოდ მცირედით ცდება, შესაბამისად კრიზისს მძლავრი გავლენა ექნება სიღარიბის ზღვართან მყოფ მოსახლეობაზე. სიღარიბის შემცირების ყველაზე ხარჯთეფექტური გზაა ეკონომიკური პოლიტიკა და ტრანსფერები მიმართული იყოს მოსახლეობის ყველაზე ღარიბ (the bottom) 40%-ზე, რომლებიც არ ხვდებიან სახელმწიფო სოციალური დაცვის მიზნობრივ პროგრამებში, ვიდრე მიზნობრივი ჯგუფების და ბავშვთა საყოველთაო ფულადი დახმარება. თუმცა Unicef განმარტავს, რომ აღნიშნული კატეგორიის (ყველაზე ღარიბი 40%) იდენტიფიცირება საკმაოდ რთული და ხანგრძლივი პროცესია.
აღსანიშნავია, რომ სიღარიბე, განსაკუთრებით კი ბავშვთა სიღარიბე ერთ-ერთი უმთავრესი გამოწვევაა. Unicef-ის ბოლო კვლევის თანახმად, 2017 წელს, 2015 წელთან შედარებით საქართველოში სიღარიბის მაჩვენებლები გაიზარდა. სიღარიბის დონე გაიზარდა მოსახლეობის ყველა ჯგუფში, თუმცა ყველაზე მეტად ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლები გაიზარდა. სიღარიბის ზრდის ძირითადი მიზეზები ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელება და გაზრდილი სამომხმარებლო ფასები იყო. (იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია).
ვის დაეხმარა მთავრობა?
პანდემიასა და მასთან დაკავშირებული რეგულაციების გამო, მოსახლეობის დიდმა ნაწილმა შემოსავლები და სამუშაო ადგილები (დროებით) დაკარგეს. დღის წესრიგში მთავრობის მხრიდან მოსახლეობის დახმარების აუცილებლობა დადგა. შესაძლოა ითქვას, რომ მთავრობის დახმარება იყო დაგვიანებული. იმ პერიოდში, როდესაც ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმი მოქმდებდა (21 მარტიდან-23 მაისამდე), მოსახლეობას დახმარება არ მიუღია, გარდა კომუნალური ვაუჩერებისა და საბანკო შეღავათებისა. მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, მოსახლეობის მიზნობრივ ჯგუფებზე დახმარების გაცემა ივნისიდან დაიწყო.
სახელმწიფოსგან ფინანსური დახმარება, პანდემიის და მასთან დაკავშირებული რეგულაციების გამო, უმუშევრად დარჩენილმა მოქალაქეებმა მიიღეს. კერძოდ, დაქირავებით დასაქმებული პირების, ვინც სამსახური დაკარგა, ან უხელფასო შვებულებაში იმყოფებოდა, კომპენსაცია 6 თვის მანძილზე ყოველთვიურად 200 ლარს შეადგენს. თვითდასაქმებულებს, თუ ის შემოსავლების დაკარგავს ოფიციალურად დაადასტურებდა, სახელმწიფო ერთჯერადად 300 ლარით დაეხმარა. თვითდასაქმებულების გარკვეული ნაწილი ვერ მოხვდა დახმარების მიმღებთა კატეგორიაში (მაგალითად, ძიძა, ოჯახში დამხმარე და სხვა).
პანდემიით გამოწვეული ზიანის შესამსუბუქებლად მოწყვლადი ჯგუფებისთვის სოციალური პაკეტები გაფართოვდა. კერძოდ, მანამდე არსებულ სოციალურ პაკეტთან ერთად, ივნისიდან, 6 თვის განმავლობაში, ყოველთვიურად დამატებით ფულად დახმარებას იღებენ.
• სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ბაზაში რეგისტრირებული 65 000-დან 100 001-მდე სარეიტინგო ქულის მქონე ოჯახების ფულადი დახმარება. საკომპენსაციო თანხა ერთწევრიან ოჯახზე შეადგენს 70 ლარს, 2 წევრიან ოჯახზე 90 ლარს. ოჯახში სამი და მეტი წევრის არსებობის შემთხვევაში თითოეულ წევრზე საკომპენსაციო თანხა შეადგენს 35 ლარს.
• სოციალურად დაუცველთა ბაზაში რეგისტრირებული მრავალშვილიანი (3 და მეტი შვილი) ოჯახების ფულადი დახმარება, თვეში 100 ლარის ოდენობით.
• მკვეთრად გამოხატული შშმ პირები და შშმ ბავშვების დახმარება, თვეში 100 ლარი ლარის ოდენობით.
1 სექტემბრიდან კი, მთავრობა 18 წლამდე ასაკის ყველა ბავშვს ერთჯერადად 200 ლარით დაეხმარება. აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად მთავრობის ანტიკრიზისულ გეგმა აღნიშნულ დახმარებას არ მოიცავდა.
მთავრობა ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში მოქალაქეების ფულად დახმარებას მხოლოდ ერთჯერადი ეფექტი ექნება. მაშინ, როცა კორონავირუსის პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისი გრძელვადიანია და ამგვარი ერთჯერადი დახმარებებით სიღარიბის ზრდის ტემპის შენელება შეუძლებელია. იმისთვის, რომ სიღარიბის დონე არ გაიზარდოს, მთავრობის სოციალური ტრანსფერები უნდა იყოს გრძელვადიანი, თუმცა ამისთვის სახელმწიფოს ფინანსური რესურსი არ ეყოფა. ამიტომაც, მთავრობამ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის უსაფრთხოების დაცვასთან ერთად, ეკონომიკის მაქსიმალურად ამუშავებაზე უნდა იზრუნოს.
[1]სიღარიბის გაანგარიშება სამომხმარებლო ხარჯების ანალიზის საფუძველზე ხდება. ზოგადი სიღარიბის ზღვრად მიჩნეულია 2.5 დოლარი დღეში, რაც ერთ ზრდასრულ პირზე თვეში 165.5 ლარს შეესაბამება.

How the Pandemic Will Affect Poverty Figures
According to the UN estimates, an additional 84-132 million individuals could fall into extreme poverty, including 42-66 million children.
31/08/2020
The Coronavirus Pandemic has posed significant social and economic challenges to the world. Job losses and lost revenues amid the pandemic directly affect the wellbeing of households. According to the UN estimates, an additional 84-132 million individuals could fall into extreme poverty, including 42-66 million children.
On 21 August 2020, UNICEF published a report on Estimating the Impact of COVID-19 on Poverty in Georgia. The results of a microsimulation model show that due to COVID-19 pandemic related shocks, population poverty, in particular child poverty, will increase. According to the UNICEF’s latest data, 21.7% of the population as well as 27.6% of children currently live in poverty.
In accordance with UNICEF’s report, population poverty is estimated to increase from 21% to 24% after a low shock to 26% after a medium shock and to 30.9% after a severe shock. Child poverty will increase from 27.6% to 30.8% after a low shock, to 32.7% after a medium shock and to 37.8% after a severe shock. After the coronavirus pandemic related shocks, extreme poverty figures are also estimated to increase. Furthermore, poverty will become worse in rural areas as compared to urban areas.
According to the report, social transfers will slow down the poverty growth rate. The research analyses 12 simulations in total to study the impact of cash transfers for different groups in order to alleviate poverty. The universal child grants for 0 to 17 year-olds are the most effective model of poverty reduction for children. In the case of a severe shock, the cash assistance can achieve a return to the baseline poverty line whilst these grants can bring the poverty level lower as compared to the baseline poverty rate in the case of low and medium shocks. Cash assistance for people who lost their jobs is also effective and would slow down the poverty growth rate in the population. FactCheck clarifies that in analysing the cash transfer impact on both population and child poverty, UNICEF assesses a one-time effect and does not provide an outlook for the long-run.
According to UNICEF, Georgia is very vulnerable vis-à-vis poverty and a large portion of the population is only marginally above the poverty line. Therefore, the crisis will profoundly affect the population close to the poverty line. The most cost-effective way to reduce poverty is to make sure that the economic policy and transfers target the bottom 40% of the population which is not covered by the State Targeted Social Assistance Programme instead of the cash assistance provided to target groups and children. However, UNICEF clarifies that identifying members of this category (the bottom 40%) is a complicated and lengthy process.
Of note is that poverty; in particular, child poverty, remains one of the biggest challenges. According to UNICEF’s latest report, poverty levels in Georgia increased in 2017 as compared to 2015. The poverty level increased in every group of the population with the sharpest rise seen in child poverty figures. The main reasons for the poverty growth were the slowing down of the economic growth rate and increased consumer prices (see FactCheck’s article).
Who Received the Government’s Support?
As a result of the pandemic and related regulations, a large part of the population lost their incomes and jobs (temporarily). The need for the government to help people was brought to the agenda. It is possible to say that the government’s assistance was overdue. In the period under the state of emergency (21 March - 23 May), the population did not get any support except for utility payments and a deferment of loan payments. As part of the government’s anti-crisis plan, providing relief to the population’s target groups started in June.
People who lost their jobs received cash transfers from the government. In particular, hired employees who lost jobs or were forced into unpaid leave will receive GEL 200 assistance for six months. Some self-employed individuals with an official status (registered as a taxpayer with the Revenue Service) received a GEL 300 one-time government assistance payment. A portion of self-employed individuals failed to qualify for the beneficiary category (for instance, nannies, house assistants, etc).
In order to alleviate the pandemic-induced impact, social packages were expanded for vulnerable groups. In particular and together with previous social packages, they are receiving additional monthly cash transfers beginning from June over the next six months.
• Cash assistance for families with 65,000 to 100,000 ranking points which are registered in the database of socially vulnerable families. The compensation for a one-member family amounts to GEL 70 and GEL 90 for a two-member family. In the case of three or more members in the family, the compensation per each member amounts to GEL 35.
• GEL 100 monthly cash assistance for large families (with three or more children) registered in the database of socially vulnerable families.
• GEL 100 monthly cash assistance for people with visible disabilities and disabled children.
From 1 September 2020, the government will provide a GEL 200 one-time cash transfer to every child under 18. Of note is that the government’s initial anti-crisis plan did not envision the aforementioned assistance.
As part of the government’s anti-crisis plan, social cash assistance will have a one-time positive impact on the socio-economic wellbeing of households. However, the economic crisis sparked by the pandemic and related regulations will likely be protracted. Therefore, it would be impossible to slow down the poverty growth rate by one-time benefits and the government will not have sufficient funds to ensure long-term social benefits. Therefore, together with protecting public health safety, the government also has to increase efforts to start the economy at full capacity.